Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Narucio sam i sredinom meseca mi stizu 2600, Tomahawk MAX i Aegis 16gb 3000MHz

Nadam se da sam ubo best buy kombinaciju. Zen 2 mi je preskup za ono sta meni treba za sada, ali nikad se ne zna, mozda iskoci za godinu dana dobra cena, pa je MAX ploca neka sigurica. RAM sam porucio jer ga ovde preporucuju i za 75e mislim da je ok cena.

Ne mislim da cu odmah da ga klokujem, mada nikad se ne zna, mada to nisam radio godinama. I onako se vracam na AMD, posle jedinog izleta u Intel familiju :D

Imate li preporuke za neka standardna podesavanja na sta bih trebao da obratim paznju ili?

Obican SSD iz potpisa imam, grafu i kuler sam zadrzao (samo treba naci nosace koje sam dobio od LC-a), tj. sve zadrzavam osim sto sam ove 3 komponente (CPU, MB i RAM).
Gde si našao Max ploču?
 
@Uriel

A4, taj je došao uz ploču.

Rekoh, ako sve radi, neću dirati ništa. Za sada, sve kako treba.
 
@ivanbass1 Hvala :)
Gde si našao Max ploču?
Na KP. Ja sam je narucio za 110e, stize sredinom meseca, ali u medjuvremenu mi se javio drugi prodavac na KP kaze da mu se pojavila kod dobavljaca za 106e, ali ja sam vec narucio kod prvog i nije fer da sad da ispaljujem coveka.
Ako ti treba koji je prodavac, javi se na PP.

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
Vidim da se u poslednje vreme prijavljuju nizi naponi za 4+GHz na drugoj generaciji Ryzena, izgleda da je lepo sazreo proces, u pocetku koliko sam video su znali da traze i 1.35+V za 4GHz OC.

Moj primerak je od kraja marta 2019, 11 meseci nakon objave, nadam se najboljem :D

Jako mi tesko pada sto mora da stoji u kutiji 2 nedelje dok se ne vratim :(
 
@ivanbass1 Hvala :)Na KP. Ja sam je narucio za 110e, stize sredinom meseca, ali u medjuvremenu mi se javio drugi prodavac na KP kaze da mu se pojavila kod dobavljaca za 106e, ali ja sam vec narucio kod prvog i nije fer da sad da ispaljujem coveka.
Ako ti treba koji je prodavac, javi se na PP.

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk

Hvala za info, uspeo sam i ja da nađem.

Nego meni treba Mortar a toga izgleda još uvek nema. :)
 
I ja prelomio na kraju i narucio 2600.

Prvo porucih 3600 za 197e, ali se ispostavilo da se dobavljac zajebao i da ga nema na stanju. Posle se pojavio ponovo sa nedelju dana duzim rokom dostave i cenom od 206e, a za 2600 pala cena sa 121 na 116e pa za sam njega narucio.
Objektivno je to bila najbolja kupovina od samog pocetka dileme, ali posto igram CPU intensive igre u 144hz, 3600 bi mi napravio razliku. Na kraju ipak nisam mogao da svarim cenu od 200+ EUR, narocito kad je 2600 tako jeftin.

Stavih sve na papir i upgrade sa konfiguracije koju sam koristio u poslednje vreme - i7 2600, LC-CC-95, Asus P8H67, 8gb Kingston HX Beast DDR3, Samsung 840 EVO 250gb, gde je samo SSD imao nesto madjarske garancije na R5 2600, LC-CC-120-RGB, MSI Mortar B450M, 16gb HyperX Predator 3200mhz i Crucial MX500 500gb m.2 me izasao nekih 166e (371 naspram 205 eur). Ploca, ram i kuler imaju domacu, CPU i SSD madjarsku garanciju.
Jos sam za neku sicu zamenio i kuciste, sa MS Black Widow na FD Meshify C mini za fazon 1500-2000din, tako da sam bas zadovoljan kako je (odnosno kako ce biti za 2-3 dana) sve skockano.

U nekom trenutku cu da zamenim procesor i gpu (1060 3gb trenutno) na R5 3600 i 1070, kad se ukaze dobra prilika i onda je to to, makar dok ne budem prelazio na 1440p 144hz.
 
Poslednja izmena:
MSI B450-A PRO
Vratih a50 bios sa a70, taj je za sada najbolji. Manje divljaju naponi, vrate se neke opcije koje su u a70 ugasili. Cb20 skor mi skocio za preko 200 to jest sad je kakav treba da bude.
Moze da se vrati, ne regularnim putem ali sljaka. Ko je stavljao one skrnave biose za 3xxx a ipak se odlucio za 2xxx moze fino da vrati.
 
@Uriel
Kako si zadovoljan tom pločom? Ja sam istu poručio pa da znam kakva me žurka čeka...

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Tomahawk za sirotilju je sasvim dobra.
Temp dok mi ide YT video (26c mi je u sobi) LC vrti <900rpm ostali ventovi isto smanjeni preko kontrolera.
tomahawk za sirotilju.JPG
 
Poslednja izmena:
cb20.jpg
Eto i mene ,)
Sa memorijom na 3200mhz uz safe podesavanja iz Ryzen calca.
Inace prilicno sam siguran da mi je bacilo jednom i preko toga, cini mi se 3129, a CB nije sacuvao odn pregazio ga nizi skor? wtf. Mada nije ni bitno.
Nisam hteo da se zezam sa oc-om memorije dok ne nadjem cpu voltazu za rock solid 4ghz.
 
Poslednja izmena:
Meni je 2600x oko 3000,a 3600 oko 3410 :D
 
1.288V za stabilnih 4gHz. Jel to ok?
 
Sve ispod 1.4V je ok za dugorocno koriscenje, ako su temperature dobre.
 
71 stepen posle pola sata prajma na najintenzivnijem modu.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
ryzen 3600 sam upravo namontirao i temperatura na maximalnom opterecenju ide i do 80+ stepena u ryzen masteru..da li su jos uvek losi biosi ili?imam zadnju verziju kao i chipset drivere..u idle non stop varira brzina kulera i cuje se onaj iritiracuju zvuk..drugar ima ryzen 1600 i ne prelazi 60tak stepena..vidim da ste bas dosta ljudi zale po netu i to s raznim plocama..koje hladenje preporucujete?
 
Obično je razlog BIOS koji gura previsoke napone.
 
Pisano je o tome dosta. Skoro sve ploče guraju jake default napone bez potrebe, to će biti ispeglano, a do tada uzmeš i staviš ručno niži napon i procesor će biti hladan kao špricer. :)
 
jel moze savet gde staviti napon u ryzen masteru ili? i koliki napon staviti?

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
 
U ryzen masteru dok je cpu pod opterecenjem voltaza je nekih 1.33-1.35v , a kad udjem u bios pise 1.5-1.54v?

Screenshot_1.png

IMG_20190815_133538.jpg
 

Koja voltaza? I jesi li na njoj probao neke stresstestove?

Pitam jer moj cpu prolazi 12h prajma na [email protected], nize jos nisam testirao, a kapiram da bi CB prolazio i na 1.275v.
Medjutim na 4.1ghz mi kresuje CB20 i sa 1.375v, a kapiram da bi morao dobro preko 1.4v da idem da bi prosao prime95.
A bas sam se ponadao, kad sam video koliko nisko ide za 4ghz, da cu moci da ga teram na 4.2, ali avaj... :(
 
Poslednja izmena:
Koja voltaza? I jesi li na njoj probao neke stresstestove?

Pitam jer moj cpu prolazi 12h prajma na [email protected], nize jos nisam testirao, a kapiram da bi CB prolazio i na 1.275v.
Medjutim na 4.1ghz mi kresuje CB20 i sa 1.375v, a kapiram da bi morao dobro preko 1.4v da idem da bi prosao prime95.
A bas sam se ponadao, kad sam video koliko nisko ide za 4ghz, da cu moci da ga teram na 4.2, ali avaj... :(

Isto sve kao i kod mene. :) Ja sam ga ostavio na 1.275v jer ako je prošao višesatni render, cenim da je stabilno.
 
Na 4.1 stabilan sa 1.272V i tu je na 69c posle 1.5 sati prajma. Na 4.2 stabilan sa 1.35 i ide do 75c. Ipak, držim ga na 4.1 za svaki dan jer nema nikakve razlike. 4.3 nisam probao.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
A memoriju nisi dirao? Pitam jer me buni sto ti je relativno nizak skor, meni skoro toliko baca na 4ghz sa memorijom na 3200mhz CL14.
 
3000mhz (to je default) cl14 (cl16 je def.). Ništa drugo nisam dirao sem tog tajminga. Za ram mi treba vremena i strpljenja.

Da li staviti 1T tajming ili ostaviti na auto?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Stavi na 1T i testiraj da li radi.

Preliminarni rezultati kod mene, R5 2600 na 4GHz 1.275V, prolazi LinX bez problema, ali se greje na 85c jer sam stavio kinesku pastu, zamenicu sutra sa Arctic MX-2, nemam sad pri sebi.
 
Podesio R3600 na [email protected] i to gura stabilno, vrteo sve i svasta.

Rezultati u CB20 (dok se u pozadini instalira Age + drlja OneDrive, verujem da jako malo kradu): 3437

CB20.png
 
Poslednja izmena:
Da se i ja zapljunem.

cb.png
 
Nazad
Vrh Dno