Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Možda da otvorš temu u "Servis" ili "Kuleri" podforumu, ili stavi u potpis, da što više ljudi vidi. Ja bih mogao da ti pozajmim moj Box kuler, ali nije isti. Uz R3 (i R5 1400) ide Wraith Stealth uz R5 ide Spire, koji je malo bolji, tj. ima veći hladnjak. Ne znam kako bi i da li bi Stealth mogao da hladi R5 1600

Na temu napona - da ako se gleda maksimalni napon, onda je ručno podešavanje bolje. Međutim, treba gledati prosek. Ja kad postavim na npr. 1.3V, on je uvek na toj vrednosti, tj. prosek je ~1.3V. A ako ostavim na Auto, maksimum će biti možda i preko 1.5V, ali će dobar deo dana biti i ispod 0.9V. Odnosno prosek je verovatno oko ~1.1-1.2V. U oba slučaja neće biti nikakvih loših efekata na CPU ili ploču, ali u drugom znaš da je sve to u specifikaciji proizvoda i da je detaljno testirano. Tj. sipaš i ne misliš :)
 
Poslednja izmena:
Zavisi sta se radi na racunaru, ako je u idle 50% vremena ili vise, onda je tacno to sto pricas.

Svakako je idle napon manje bitan od load napona, tada nista nije pod opterecenjem i nema nikakvog zagrevanja.
 
Poslednja izmena:
@spacebeer kad se podesi napon preko offseta podesava se maksimum a u idle napon pada do 0.5v tako da je podesena vrednost samo kada procesor nesto radi. Klasicnom metodom se moze i postaviti taj konstantni napon ali to pored offseta imaju samo skuplje ploce tj X cispset u ovom slucaju zbog bolje naponske i hladjenja. Sve B350 imaju samo offset manualno podesavanje tako da je svakako bolje tako podesiti nego da procesor bez veze ide do visokih vrednosti na auto.
 
Poslednja izmena:
To važi za Asus i možda GB, ne znam kako je kod ASR modela. MSI iako ima bolji VRM od ASR-a i GB-a, tj. u teoriji može da obezbedi bolju kontrolu napona, ima samo fiksnu vrednost na B350 pločama :D Ne bi meni smetalo da ostavim na Auto pa nek skače koliko hoće, ionako renderujem 3 sata nedeljno u proseku. Ali problem je što nije baš stabilno, pa je ispalo bolje da ja to fiskiram.

Ja sam protivnik OC-a kada se to radi zbog performansi, ali ako je zbog znatiželje ili hobija, onda ok :)
 
Pustio sam occt prvo pola sata, zavrseno uspešno, pa na malo duze i ugasio se. E sad ne znam zbog cega jer kad se ugasi ne ostavi nikakav info.. napon sam smanjio u minus . Ali nije mi jasno zbog cega se gasi(ako ga povecam onda ide veca temperatura?). Tokom tih pola sata gde optereti 100 posto cpu max je bio 72 stepena.. dakle sto se tice kloka i voltaze sam uklavirio sta i kako se radi. Sad mi nisu jasni razlozi gasenja, juce mi se u cs go u ugasio. Kako da podesim kuler u biosu, kada i da li treba da radi 100 posto..

Ps. Kada se "ugasio" ventovi vrte, sve sija kao nova godina, power dugme ne fukncionise i treperilo mi je narandzasta lampica gore kod kulera svake sekunde od prilike... onda sam reset i ukljucio se normalno..

Edit
Sada sam malo povecao napon temp je 76 umesto 72..

Sent from my SM-J530F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Space Beer
Ovako je kod mene a ista m. ploča je mortar, podešeno u biosu na 1,325v, llc 4.
mortar 01.PNG

Djenka
A koju ram memoriju imaš? Pogledao sam tvoj post #1510 , slika 1. vddcr soc voltage je 0,85v ali to je za 2133MHz, na 2800 ako je na auto podešeno a jeste to ide na 1,0-1,2v, zavisi od memorije od m.ploče, od biosa.
Kod mene na 3200MHz soc je 1,0v a llc je na auto i pokazuje 0,98v, što se vidi iz gornje slike , a kod tebe za tvoju ploču u biosu postoji ista opcija podešavanja ofset i to može da se podesi u minusu ili plusu kao što su podešavao za cpu ofset.
To što se gasi možda procesoru zafali malo radnog napona pa smanji taj cpu ofset sa -0,25 na recimo -12v. Ja kad nešto testiram ( neko se sigurno neće složiti ) pustim OCCTR 10 minuta, aidu 10 minuta, i na kraju ako prođe RealBench to je to .
 
Memorija ide na 2666, jer tu nisam usao u stos, oko procesora sam tek sada pohvatao uglavnom.. a taj 0.85 napon ke sada 0.95 na auto.. dok je napon za ram 1.3 ni to ne znam da li je malo ili mnogo.. ripjaws V 3000mhz cl15 , sve automatski nameštena latencija..

Sent from my SM-J530F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Dobru m. ploču imaš, pogledao sam karakteristike, ne vidim razlog da ram memorija ne može da radi na 2933-3200mhz. Te ripjaws su samsung ili sk hynix, treba da rade bez problema, ako si flešnuo poslednji bios za tu ploču, recimo probaj i možeš ručno da podesiš memoriju na 2933MHz, dram voltage na 1,3v, dram timing control comand rate na auto, cl 15,15,15,15 i vddcr soc voltage na manual pa na ofset -1,0v. , digi + vrm za cos voltage stavi na auto, (a za cpu na opciju cll4 ). CPU dodesi na 4GHz, VDDCR cpu voltage na 1,375, pa ofset na -0,125v, digi + vrm za cpu na cll4, i postaviš sliku HWinfo32 da vidimo gde smo.
Ako neće da butuje smanji cpu na 3,9GHz, pa probaj ponovo, ili prvo probaj na 3,9 ,) ne mora na 4GHz, overklok se retko namesti iz prve da radi kadi kako treba, uvek mora više puta. Na drugom PC-u koji nije u mom profilu je asus ploča tako da ne pišem napamet.
 
Poslednja izmena:
Uz nov agesa kod stare instrukcije za oc prestaju da vaze (uklonio do daljnjeg, dok se sve detaljnije ne istrazi), tako da za sad jedino kalkulator i dalje vazi.
 
pogledao sam snimak, ram nece na 2993 nema sanse, i kad stavim docp i na auto kad podesim kao ovaj lik, nece da butuje, cim ga spustim na 2666 normalno ulazi u windows(vrlo verovatno treba igranje sa latencijom i mozda jos nesto)...
Evo jedno pitanje koje mene u stvari trenutno najvise zanima posto sam sada promenio offset i pustio occt opet na 25 minuta.. u hw monitor-u ( http://prntscr.com/hd9s5b) ima pod voltazom 2 reda, sta je sta?? Kada mi je offset isao malo u minus(sada sam ga prebacio u plus) prva kolona VID je na max koloni danima pisalo 1.419.. sada kako sam povecao offset to se smanjilo kao sto se vidi na slici... i dok radi test sada se to vrti na oko 1.3 a ova ispod 1.37 , 1.38 , 1.39..
Ovo je posle 15 minuta http://prntscr.com/hd9xnd

Evo sad kada sam zavrsio http://prntscr.com/hda08s sad spamujem ovde bez potrebe, ali hocu da ga namontiram da bude tip top
 
Poslednja izmena:
Pa to je problem jer nemam nikoga ko ima isti kuler, bilo bi dobro ako ima nekoga ovde ko je na stock kuleru pa da prenese svoje utiske o zvuku ventilatora. Ne znam kako da resim taj zvuk zujanja.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Pokušaj u biosu da podesiš brzinu obrtaja ili u Fan Xpert 4 ako nisi. Meni je na Silent i gotovo da se ne čuje bilo da je pod opterećenjem ili na desktopu. Na primer dok ovo pišem radi na 600 rpm i teško ga je čuti, mada se može čuti ukoliko se potrudi i stavi glava pored njega, nije bešuman. U toku igranja je isto sasvim zadovoljavajuće, više čujem ventilatore kućišta koje sam takođe smanjio do maksimuma. Na 2000 rpm se već čuje prilično ali na toliko sam uspeo da ga nateram samo prilikom testa, nisam ga klokovao, kapiram da bi tada dostizao slične obrtaje.
 
Poslednja izmena:
Pokušaj u biosu da podesiš brzinu obrtaja ili u Fan Xpert 4 ako nisi. Meni je na Silent i gotovo da se ne čuje bilo da je pod opterećenjem ili na desktopu. Na primer dok ovo pišem radi na 600 rpm i teško ga je čuti, mada se može čuti ukoliko se potrudi i stavi glava pored njega, nije bešuman. U toku igranja je isto sasvim zadovoljavajuće, više čujem ventilatore kućišta koje sam takođe smanjio do maksimuma. Na 2000 rpm se već čuje prilično ali na toliko sam uspeo da ga nateram samo prilikom testa, nisam ga klokovao, kapiram da bi tada dostizao slične obrtaje.

Stavio sam na silent i manje se cuje ali zvuk zujanja je i dalje tu, jednostavno nije onaj klasican zvuk ventilatora. Ocigledno da je nesto do njega. Evo nasao sam na yt klip, ocigledno da nisam jedini sa tim problemom

https://youtu.be/HTnZNZ_8-SA


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Stigla konfiguracija drugu, sve sastavljeno i radi ali mu stalno crash-uje igrice. Izbacuje error game stopped working. Od igrica sto je probao (CoD, assasins creed i Hitman) svaka se crash-ovala, neka cesce neka manje. Bios je updejtovan.

Konfiguracija:
AsRock AB350 PRO 4
Corsair 2x4gb 3000mhz
R5 1600
1050ti

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
@x-calibar daj nam još detalja. Jel svež Windows i koja verzija ili nije reinstaliran? Jeste li instalirali AM4 chipset driver i ostale drivere? Windows potpuno updatovan? Na kojoj frekvenciji radi RAM ? Malo jače rukom proverite kablove i konektore i RAM.
 
@x-calibar daj nam još detalja. Jel svež Windows i koja verzija ili nije reinstaliran? Jeste li instalirali AM4 chipset driver i ostale drivere? Windows potpuno updatovan? Na kojoj frekvenciji radi RAM ? Malo jače rukom proverite kablove i konektore i RAM.
Svez windows, instalirani svi drajveri. Ram radi na 2133, a windows nisam siguran da li se skroz updatovao.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Ne bi bilo lose da cujemo kakvo napajanje ima drugar, to je najbitnija komponenta racunara, a ni kakvo hladjenje je u pitanju.
 
Možda krenuti od banalnih stvari, ali možda je problem do igara, te novije igre kada izađu često imaju problema sa crackovima i sl.
 
Igre su malo nezgodan test jer zavise od svega. Vidi da testiraš jedno po jedno. Stresiraj procesor sam pa vidi jel stabilno radi. Pa stresiraj grafiku posle pa vidi šta se dešava. I memoriju takođe posle. I proveri da imaš sa AMD sajta chipset driver novi to nije na sajtu ploče obično. I ništa nemojte OC ovati pa posle polako i naći ćete šta je uzrok nestabilnosti.
 
Instalirao drug ponovo windows i kaze da do sada nije imao problem. Moguce da se nesto zaglupelo.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Prvo cipeset drajvere, ako se preskoci redosled win zna da pravi problem!
 
Noviji W10 imaju sasvim pristojne drajvere za chipset. Čak je i Razen Power Plan uključen.
 
Ne znam razlog pa hajde ovde da metnem. Upravo mi se desilo nesto, pc se crashovao u toku igrice, proverovao sam temp i toku igre ni preko 50 ni proc ni grafika... battlerite igrica ako ima veze. Ugasio se monitor, zvuk nestao. Power i reset dugme nisu pomogli, 30 puta sam stisnuo i drzao power nista. Morao sam napajanje da iskljucim na dugme... sve je sijalo, zuta na maticnoj kao za temperaturu što sam podesio(crvena za preko 62) ,crveno na kuleru, plavo za hladnjake, nije ni trepnulo i zvuk rada racunara normalno mislim na kuciste. Kada sam stisnuo dugme da ukljucim napajanje automatski se ukljucilo sve, i da sija i sistem se podigao bez da sam stisnuo dugme.. uf

Sent from my SM-J530F using Tapatalk
 
Malo sam čačkao OC na novom procesoru, solidan rezultat, 3,9 GHz pri naponu od 1.35V.
Probao sam 4 GHz, ali pošto nije podigao Windows ni na 1.4V, nisam hteo ići dalje.

Verovatno bih na nekom većem naponu uspeo, ali mi je to previše za svaki dan, mogući dobitak je mali u odnosu na napon kojim bih morao da ga pržim.
Probao sam prvo prividno na "lakši" način, tj. iz Windowsa putem Ryzen Master programa, ali mi je pri drugom-trećem pokušaju zaglavio CPU na 2.8 GHz,
i nije hteo da mrdne odatle, ni gore, ni dole. Obrisao sam program, učitao BIOS default podešavanja, nakon toga iz par koraka sam se primicao frekvenciji od 3.9 GHz (OC iz BIOS-a).

Pošto mi je učitavanje BIOS default parametara poništilo prethodno podešene RAM tajminge, podesio sam ih ponovo na 14-14-14-14-34 T1, 3200 MHz.
Instalirao sam program AIDA64, da proverim brzinu memorije i CPU Cache, tj. da li je sve u redu, i da uporedim sa rezultatima testova raznih stranica i korisnika.

Rezultati su me veoma pozitivno iznenadili, ne znam da li sam igrom slučaja pogodio "dobitnu" kombinaciju za RAM tajminge, kao i napon za memorijski kontroler.

Moji rezultati AIDA64 Cache & Memory Benchmark:

Pogledajte prilog aida cache & memory bench.bmp

Za poređenje, sledeća slika je preuzeta iz jednog uputstva za OC sa hwluxx foruma:

aida64hwluxx.jpg

Ista matična ploča, RAM takođe na 3200 MHz, tajminzi skoro identični, razlika 34 kod mene, hwluxx 36, moj procesor Ryzen 5 1600, hwluxx 1600X.
Rezultati levo su ispravni, desna strana je prikaz šta se dešava kada se loše podesi SoC napon.

U direktnom poređenju, meni moji rezultati izgledaju neuporedivo bolje. Prvi red (Memory) je uporediv, spada u merne tolerancije, ali rezultati za L1, L2 i L3 Cache se veoma razlikuju, i to ne malo.
Radio sam pretragu rezultata preko Google, uvek ista slika, moji rezultati mi izgledaju predobro, ne shvatam iz kog razloga?

Ne znam da li postoje solidne razlike u proizvodnji, i da sam ulovio primerak procesora sa veoma dobrim IMC kontrolerom?

Sledeća slika je CPU-Z, OC procesora na 3.9 GHz.

1600 oc.jpg

Nagradno pitanje, šta nije u redu na mojim slikama (AIDA64 i CPU-Z)? :smoke:
 
Poslednja izmena:
Da li si stvarno ub'o 8/16 primerak? :D
 
Bravo, oštro oko. :)

Nisam primetio odmah, tek u AIDA64 Benchmarku, prvo sam mislio da program brljavi, tj. da nije dobro učitao.
Zavirim u windows device manager, ista slika.
Dodatna provera, pokrenem CPU-Z, takođe.

Hmmm, možda je ipak greška u programima, tj. učitavanju.
Rešim da probam neki benchmark, setim se Cinebencha, pošto odlično skalira.

I definitivna potvrda da sam ulovio primerak sa 8 jezgra, razbucao je Cinebench kao svinja masan džak. :guitar:

Cinebench.jpg

Rezultat odgovara procesoru sa 8 jezgra na toj frekvenciji.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno