Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Nemoj da se brineš ako je neispravan cpu sa viškom jezgara i niti, samo vrati i zameniće ti za običan sa manje. :)
 
Nešto imam utisak da ga neću menjati. :D

Ajd neka neko od vlasnika R5 i R7 procesora pokrene AIDA64 Cache & Memory bench, naravno ako vas ne mrzi, i objavi rezultate ovde.
Bench se nalazi pod tabom "Tools".
 
Jel moze da se desi da nema dovoljno napona pa da to uradi?

Sent from my SM-J530F using Tapatalk

Verovatno zbog korišćenja proizvoda izvan deklarisanih specifikacija, takozvanog oveklokovanja :D

Sent from my PC using Opera
 
Haha, istina. Naravno djavo mi nije dao mira. Pa sad caprkam. Pokrenuo sam psu test putem occt, posle minut testiranja ide crash...

Sent from my SM-J530F using Tapatalk
 
Jel moze da se desi da nema dovoljno napona pa da to uradi?

Sent from my SM-J530F using Tapatalk
Meni se to dešavalo kada mi je stalno radio hwinfo64 pošto sam hteo da pratim napon. Zakucavao mi se jednom na 12č, kada sam hwinfo palio i gasio po potrebi sve je bilo ok.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
 
Occt crashuje sta god da stavim od podesavanja.... aida64 98% cpu i 94% memorije(13870mb) je uzela za test cpu 53 max temp za 15 min i onda ide crash... e sad malo me uvek poremeti ova voltaža, pise cpu core 1.45 max, da li to znaci da bih mogao malo u offsetu da smanjim?

Sent from my SM-J530F using Tapatalk
 
Na kojoj frekfenci drzis cpu? Svakako bih smanjio napon, preko 1.4 ne bih isao.
 
Poslednje podesavanje x37, voltaza u aida CPU CORE 1.428 max. Test 20 minuta...

Sent from my SM-J530F using Tapatalk
 
Možda bi trebalo da podesiš LLC. Stavi medium, nikako high ili extreme.
 
Mislim da mozes da spustis ispod 1.4 sigurno. R5 1600 kod mene za x38.25 oko 1.3v je napon, povremeno ode do 1.319 kao max. Sa x37 probaj da spustis preko offseta do 1.3v pa dizi ako treba.
 
Nešto imam utisak da ga neću menjati. :D

Ajd neka neko od vlasnika R5 i R7 procesora pokrene AIDA64 Cache & Memory bench, naravno ako vas ne mrzi, i objavi rezultate ovde.
Bench se nalazi pod tabom "Tools".
Ryzen aida mem1.JPG
Još jedan test, u Command Prompt upiši: "winsat mem"
winsat mem1.JPG
 
Poslednja izmena:
Jasno sve, osim toga da se sa tim naponom gasi u u aida64 pri temperaturi do 54 stepena... ne dize temperaturu puno prilikom tog testa, pa mi zato nije jasan crash, da nema napona pa i da razumem, zato sam pitao jel mozda problem previse napona...

Sent from my SM-J530F using Tapatalk
 
Previse napona bi se odrazilo na temperaturu pre svega a ne greje se ni tada. Ne znam mozda jednostavno 1600x trazi veci napon od 1600 ali x37 nije neki overklok kad on na stocku bustuje toliko. 1600x bi probao da stabilizujem na 4.0 ili 3.9. Ako prolazi 10 min aida ne trena ti vise ako je komp za gejming, bitno da ne krasuje u igrama.
 
Microsoft mi šalje upozorenje da moj Ryzen 5 1600X nije podržan:
Unsupported hardware

Your PC uses a processor that is designed for the latest version of Windows. Because the processor is not supported together with the Windows version that you are currently using, your system will miss important security updates.

Instalirani su svi drajveri i radi normalno.
Windows 7 Ultimate je u pitanju-
Ima li neka zakrpa izvan windowsa za ovo?
 
Ne treba ti nikakva zakrpa, samo iskljuci to upozorenje. Inace W7 radi na Ryzenu kao pesma, za razliku od mladjeg brata W10, koji je odgovoran za povecanu potrosnju rekreacionih droza u svetu! :d :p
 
Potvrdjujem da radi kao sat. Slao sam ovde nekom kolegi iso bas za Ryzen.
 
Gde ima da se skine?
Baš sam se namučio, a bilo tako jednostavno.
Nisam imao ps/2 tastaturu, pa pokušao sa onim adapterom USB-PS/2, nije uspelo.
Onda naiđoh na Asrockov Patcher zza kojeg stoji u opisu da u ISO sliku ubacuje USB3 drajvere.
Provukao ISO kroz patcher, narezao prerađeni iso na disk, opet nije bilo tastature i miša za kliknuti ''next'' priloikom instalacije.
Onaj adapter za tastaturu me zavarao, pa nisam dalje ni tražio tastaturu sa okruglim ulazom, dok mi jedna nije slučajno došla pod ruku.
Probam sa njom i....radi
 
Microsoft mi šalje upozorenje da moj Ryzen 5 1600X nije podržan:
Unsupported hardware

Your PC uses a processor that is designed for the latest version of Windows. Because the processor is not supported together with the Windows version that you are currently using, your system will miss important security updates.

Instalirani su svi drajveri i radi normalno.
Windows 7 Ultimate je u pitanju-
Ima li neka zakrpa izvan windowsa za ovo?
https://forum.benchmark.rs/showthre...oze-na-Ryzen&p=5334909&highlight=#post5334909
 
Gde ima da se skine?
Baš sam se namučio, a bilo tako jednostavno.
Nisam imao ps/2 tastaturu, pa pokušao sa onim adapterom USB-PS/2, nije uspelo.
Onda naiđoh na Asrockov Patcher zza kojeg stoji u opisu da u ISO sliku ubacuje USB3 drajvere.
Provukao ISO kroz patcher, narezao prerađeni iso na disk, opet nije bilo tastature i miša za kliknuti ''next'' priloikom instalacije.
Onaj adapter za tastaturu me zavarao, pa nisam dalje ni tražio tastaturu sa okruglim ulazom, dok mi jedna nije slučajno došla pod ruku.
Probam sa njom i....radi

Radi ti USB tastatura (naravno ako si stekno u USB 2.0 port) samo si trebao stiskati Tab za navigaciju i Space za potvrdu
 
Pisao sam u "Ryzen i Linux" i "Ryzen B350 ploče", i smarao Chinaskog, qryaka i djokosrba na PP (kojima se zahvaljujem na dobroj volji istrpljenju), da se upišem i ovde i zatvorim krug. :)

Sklopio sam mašinu iz potpisa pre par dana, kratko je istestirao na segfault greške, i instalirao OS prekjuče. Pročitao sam pažljivo najveći deo ove teme, i rešio da ne ostavljam procesor na default vrednostima, prvenstveno zbog napona (i temperature, posledično). Treba mi stabilna mašina za rad na par godina, i ne sviđa mi se da napon divlja, koliko god to bilo "po specifikacijama", a trenutno napon ide do 1,5 V a idle temperatura je ~40°C, na ambijentalnoj ~23/4°C.

Trenutno je BIOS (poslednja verzija) na default vrednostima (osim RAM-a, za koji sam akrivirao DOCP na 2933), a u OS sam samo podesio min PState na 40% u okviru Ryzen balanced profila.

Zamolio bih za neki savet i/ili početne vrednosti množioca i offseta napona, od kojih bi krenuo. Ponavljam, ne jurim OC zbog performansi, već mislim da su auto podešavanja "bušna". Mislim da mi je 3,8 GHz dostižno i prihvatljivo za 24/7 mašine koja donosi platu, a voljan sam da čujem/pročitam svaki savet i mišljenje, naravno.

Oprostite na dosađivanju, nadam se da ovo neće biti shvaćeno kao želja da neko drugi uradi moj posao, već kao traženje saveta od iskusnijih.

U zdravlje!
 
Poslednja izmena:
Epa ljudi, postadoh i ja deo ryzen zajednice. Ukratko, mašina je u potpisu. Win 10, AMD ryzen balanced power plan. Stock cooler trenutno, proc sam radi na 3,4ghz, poslednji bios, sve opcije na auto. Pošto sam ispao kao klinac koji dobije igračku, uđem u BIOS namestim D.O.C.P. za ram (na fx platformi je to radilo besprekorno), na 3200. Uđem u win, igram se dva dana, ludilo, međutim, uđem u Mirrors edge catalyst i popalim silu nekih stvari u pozadini. Zauzeće ram memorije se popelo na 12gb i popijem BSOD sa nekim mrljama. Komp se resetuje i vrati me na 2133 za RAM. Pustim memtest86 sat i po, nema nijedne greške. Vidim ja koliko je sati i krenem u istraživanje po netu i forumu. Naiđem na ovu temu i rešim da iščitam prvu stranu, jer vidim da ima pregršt informacija (samsung b-die itd...) i ispratim link do originalne teme i posta koji je postavio kolega @mLaki. Sve ja to iščitam, pohvatam osnovne pojmove i granice u kojima se kreću određeni parametri i ono što je postavio kolega @ivanbass1 (tu krenem već da se gubim). Unesem podešavanja (soc voltage, procODT...) za svoju memoriju na 2933 (preporučena okvirna) i popijem crni ekran kad sam upalio youtube (malo napona izgleda). Na forumu overclockers naletim na aplikaciju Ryzen DRAM Calculator 0.9.9 v11 i vidim šta može, itd.

Moje pitanje je, u šta da se uzdam i kojim postupkom da krenem u overklokovanje ram-a, ručno ili pomoću ove aplikacije?. Ujedno ne mogu da provalim šta znači memtest5 iz post-a kolege @mLaki kao ni memtest 2.5?

Eto, ako ima neko voljan, dosta bi mi značilo. Ne mora u temi, može na pp, jer ne bih da smaram ovde i zatrpavam temu. :wave:

Unapred hvala svima dobre volje! :)

P.S. Evo i screenshot-a memorije
Corsair CMK16GX4M2D3200C16.PNG
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno