Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Zapravo to nisam postavio ja, vec je moja poruka promenjena da bi se u prvih nekoliko postavio FAQ za ram, koji svakako nisam ja pisao :D

Jesi li odradio bios update?
 
Ahaaa, epa nisam pratio temu od trenutka kad je izašao ryzen, pa samo jurim činjenice. :)

Jeste, poslednji v 3402.
 
Ovako sam ja nameštao memoriju:
Uključio DOCP na 3000, on je odmah namestio vrednosti, bez gašenja isključio DOCP i namestio memoriju na 2933 pa zatim sva podešavanja memorije namesti manuelno kako je DOCP odlučio izuzev napona memorije koji sam digao (privremeno) na 1.4v. Posle restarta sam smanjivao Cl dokle je išlo. Trenutno je 12 13 13
CPU-Z2.JPG
I performance memorije su iste kao na 3200 ali CL14
 
Ovako sam ja nameštao memoriju:
Uključio DOCP na 3000, on je odmah namestio vrednosti, bez gašenja isključio DOCP i namestio memoriju na 2933 pa zatim sva podešavanja memorije namesti manuelno kako je DOCP odlučio izuzev napona memorije koji sam digao (privremeno) na 1.4v. Posle restarta sam smanjivao Cl dokle je išlo. Trenutno je 12 13 13
Pogledajte prilog 244345
I performance memorije su iste kao na 3200 ali CL14

Hvala za podešavanja. Zanima me da li ima potrebe da fiksiram vrednosti za SOC voltage, itd.?
 
bio sam na nekom basketu i kad sam se vratio morao sam da se ulogujem na komp, reko sta je sad, samo se restartovao i nadjem u eventsu ovo http://prntscr.com/i0fscw ima 12 erora, za svaki pise Performance power management features on processor 3(4,5,6 itd) in group 0 are disabled due to a firmware problem. Check with the computer manufacturer for updated firmware. kao sa slike, a od prilike iz tog loga sam nekako zakljucio da se tada racunar upalio posle restarta, jer ima jedan log gde pise system uptime 6 seconds a onda u nazad tih 6,7 sekundi idu ove greske, da nije nesto do kloka, u igrama me nije izbacio ili se restartovao racunar ima mesec dana sigurno...

Zanimljivo kako mi se dva puta gasi racunar, cim udje u windows ja otvorim cpuid hwmonitor i tipa posle 5 sekundi se isključi... i onda posle toga u log eventsu nadjem iste erore kao iz gornjeg posta.. odradio aida64 strestest cpu pola sata.. zato sto sam posle prvog posta uradio apdejt biosa i podesio jedino mnozilac na 39 a ram me kao i prosli put ubija u pojam, to cu sutra..
 
Poslednja izmena od urednika:
Da se i ja upisem :D

Juce kupljen Ryzen 5 1600 i ploca GIGABYTE GA-AX370-Gaming 5

Za sada sve lepo radi :)
 
Нека те лепо и дуго служи! :)

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Šta konkretno koristite za ispitivanje stabilnosti kod overclocka CPU-a, a šta za overclock memorije? Koliko dugo vremenski? Ne treba mi stabilnost 24/7, jer ne radim rendering niti mi pc toliko radi u kontinuitetu. Gaming, cad, net.

Vidim da se koristi sve od Asus real bench-a, preko linx-a, prime95, aida64, ibt...Šta je po vama najmerodavnije za Ryzen? Pogotovo me interesuje za štelovanje memorije.
 
Šta konkretno koristite za ispitivanje stabilnosti kod overclocka CPU-a, a šta za overclock memorije? Koliko dugo vremenski? Ne treba mi stabilnost 24/7, jer ne radim rendering niti mi pc toliko radi u kontinuitetu. Gaming, cad, net.

Vidim da se koristi sve od Asus real bench-a, preko linx-a, prime95, aida64, ibt...Šta je po vama najmerodavnije za Ryzen? Pogotovo me interesuje za štelovanje memorije.
Aida 64 radi savrseno posao od vaikada za proveravanje memare i procesora. Ako se macujes sa memorijom samo, imas stabilan clock na procesoru Prime95 radi posao.

Sent from my PandaS7Edge
 
Poslednja izmena:
Sklopio komp i pokusao da instaliram win7 medjutim javlja kod pokretanja instalacije nesto u stilu "usb initialaising" i izbaci gresku. Usb2.0 portovi radetj na zadnjim su ukljuceni tast. i mis a na prednji sam ubo instalacioni. Da nije u tome problem? Ili je mozda do verzije Win-a?

Sent from my Le X620 using Tapatalk
 
Ryzen zvanicno ne podrzava win 7. Ali imas dosta klipova kako ipak moze da se instalira. Problem prave drajveri za usb na ploci kojih nema u instalacionom paketu win7. Sve se to da resiti, postavicu kasnije i uputstvo kako da se ubace drajveri u instalacioni disk ili usb. Provereno u praksi najjednostavniji nacin je da instaliras pomocu dvd roma a umesto usb misa ubodes onu stariju varijantu misa P/2 ili kako se vec zove. On radi bez ikakvih drajvera i redovno nastavljas instalaciju. Opet kasnije ces imati problema kad instaliras drajver za chipset jer izbacuje greske
 
Problem mi je sto mi je dvd rom crk'o :(
Hajde kad mozes posalji mi to na pm. Hvala ti puno!

Sent from my Le X620 using Tapatalk
 
Hvala. Sad moram da skinem Win jer sam svoj hard vec upakovao u novi komp. :D

Sent from my Le X620 using Tapatalk
 
Greska... Ovo mi je uspevalo za intel platformu, sada sam samo otisao na sajt podrske za plocu i tamo ima programcic koji to radi...
 
Cek ovaj program sto si mi dao nije za Ryzena?

Sent from my Le X620 using Tapatalk
 
Nije. Probao sam ga, instalira drajvere redovno ali ih opet ne vidi pri instalaciji. Ne znam koju plocu imas ali odi na sajt za podrsku i pogledaj, uglavnom svi sada imaju te programcice koji ubacuju drajvere za usb pri instalaciji win7. Mada najjednostavnije kupi PS/2 mis za 100din na oglasima i uzivaj. Testirao sam i radi provereno.

Imas i ovako nesto sa vec ubacenim drajverima za usb, probao sam i radi Windows7U_x64_SP1_ZEN_v1.
 
Poslednja izmena:
Evo, nakon par dana sam uspeo da sednem i konačno se poigram sa ram memorijom, Corsair Vengeance iz potpisa. U pitanju je single rank, micron d-die memorija, 2 štapa po 8 gb. Kupljena kod nas pa da znate šta da očekujete.

Bez diranja podešavanja u bios-u, sve na auto, javlja se black screen u toku najnormalnijeg rada (2133mhz, napon 1.2v, soc voltage na auto, tajminzi 15-15-15-36-CR1). Pošto me nije zanimalo da memoriju držim na 2133, a pritom mi je posle 2 min u Batman arkham origins napon cpu išao svojevoljno od 1.5-1.7v (ovo mi se samo tad desilo, ne znam zašto), zakucao sam sva podešavanja u BIOS-u na manual, prepisao napone i digao LLC i ostala podešavanja za malo radi stabilnosti jer sam cpu zakucao na 3.4ghz.

CPU na 1,2375V, 34x100mhz, LLC na 110% itd. i to radi stabilno jer se nisam bavio klokovanjem procesora za sad.

Memorija radi stabilno na 2933mhz, ali tek na sledećim postavkama: VDDR SOC voltage 1.13v, SOC LLC 120% (imate sve u prva tri post-a ove teme) Dram voltage 1.375v, tajminzi 16-18-18-36-CR1. Na 2933mhz tajminzi ne mogu niže jer pc neće da post-uje. Na SOC voltage 1.1v mi se posle jednog dana korišćenja javio black screen.
Evo i odrađenog stress test-a HCI mem test (ne obraćajte pažnju na min i max vrednosti u HW monitor-u, ostale su od nekih drugih testiranja).

2933 VDDR 1.375, SoC 10.5h 1.13 HCI.png, AIDA benchmark rađen dan pre, ali se rezultat ponavlja 2933 1.375v soc 1.13 (16-18-18-18-36-CR1) - Copy.png

Nisam se bavio CAD_BUS i procODT podešavanjima, a HCI memtest je rađen skoro 10 sati.

Eto koga zanima (@nemanja123), čisto da zna šta da očekuje od ove ram memorije. Mislim da može i bolje, ali to zahteva još više vremena oko podešavanja i zezanja. Na 3200mhz komp pokušava uzastopno da post-uje oko 3 puta dok uđe u window-s i to pri Dram voltage na 1.4v, znači nestabilnost u start-u.

P.S. Nisam verovao da brzina ram-a može toliko da doprinese performansama u igrama, ali razlika zna da bude drastična. :)
 
Poslednja izmena:
Jel ima neko ovde ko je sa i5 2500k presao na ryzen 1600 i kolika je razlika?

Pa planiram nesto da menjam ali ne znam sta bih radio?

Uzeo bih Asus B350 Prime Plus

Ryzen 1600

HyperX 8GB Predator DDR4 3000MHz CL15 HX430C15PB3/8

LCPOWER Cosmo Cool LC-CC-120

A trenutno imam:

Intel i5-2500K 3.3 GHz 6MB 64bit

Xigmatek Gaia SD1283

MSI Z68A-G45 B3

Kingston 8GB (2x4) 2133MHz HyperX Savage

1060 6 gb Xtreme Gaming

Koji bi procenat boljitka mogo da vidim u igrama? I jel mi se uopste to ispalti da radim ili mozda bolja opcija da uzmem neki i7 3770 non k ili K verziju i da bude to to?
 
Pomagajte :)

1400 I b350 prime plus. Klokovan na 3.7. Radi normalno barem 2 meseca, temp nikad nije prešla 71, 72 u full loadu.

Večeras mi se samo ugasio. Ja ga upalim, ništa bip, ugasi se posle 15ak sekundi, ne baca nikakvu sliku. Jedino što mi padne napamet, izvadim vratim bateriju, i uspem da uđem u bios. Namestim clock minimalan, 3.6 I nešto malo voltage, f10 I ništa.. Muk. Gasi pali ništa, na reset ne reaguje.

Pišem ovde jer je proradio kada sam prvi put resetovao bios, al meni smrdi napajanje, pogotovu jer se čuje neko zujanje.. Minimalno ali se čuje, a i ima sigurno 4, 5 godina, lc power 600w...

Šta mislite?

Hawaii Mate 9
 
Pomagajte :)

1400 I b350 prime plus. Klokovan na 3.7. Radi normalno barem 2 meseca, temp nikad nije prešla 71, 72 u full loadu.

Večeras mi se samo ugasio. Ja ga upalim, ništa bip, ugasi se posle 15ak sekundi, ne baca nikakvu sliku. Jedino što mi padne napamet, izvadim vratim bateriju, i uspem da uđem u bios. Namestim clock minimalan, 3.6 I nešto malo voltage, f10 I ništa.. Muk. Gasi pali ništa, na reset ne reaguje.

Pišem ovde jer je proradio kada sam prvi put resetovao bios, al meni smrdi napajanje, pogotovu jer se čuje neko zujanje.. Minimalno ali se čuje, a i ima sigurno 4, 5 godina, lc power 600w...

Šta mislite?

Hawaii Mate 9

Probaj ram da ubaciš u drugi slot, ili ako imaš 2 štapa, probaj sa svakim u svaki slot. Ako nije to onda menjaj napajanje
 
Upalio sam ga pošto se malo ohladio, ušao u win na default podešavanju bez clocka, pokrenuo stress test, pa je posle nekog vremena nestala slika i nije radio ni reset ni power. Temperatura maksimalna bila 51c. Sad sam pustio opet stress test.

Meni nekako vuče na napajanje...
 
Nemam unimer :)

Drugi test preko noći odradio do kraja evo radi sve normalno...

Pa ti sad budi pametan.
 
sačekaj novi 6/12

Batalio sam se ideje za amd i porucio sam i7 2600k, treba u ponedeljak ili utorak da stigne i uzeo sam novi ssd i to bi bilo to.

Jednostavno ne bih dobio puno a moro bih u startu da iskesiram malo jace od 400 evra za nesto sto ce mi donese neznatno bolji fps u odnosu na moju masinu.

Tako da ovo sada ce da bude premosnica dok ne skupim neke ozbiljnije pare pa lepo sastvim opet nekog intela iz 8 serije i budem miran opet 5-6 godina sa masinom. A i koliko vidim malo malo pa se neko zali na ryzen da mu ne radi u igrama kako treba tacnije da imaju neki fps drop pa tako sto menjati konja koji pobedjuje.
 
Razlika izmedju intela 8. Generacije i Ryzena je mala, ako nisi presao na Ryzen, nemoj ni na 8.gen intela, osim ako ne gledas 8700K, koji je realno preskup.

Sto se tice 2600K, napravio si pravi izbor, s ovim cenama memorije je apsolutno neisplativo prelaziti na ddr4.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno