Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Skines kuler, obrises pastu sa kulera i procesora(alkoholom/medicinskim benzinom), stavis pastu kako treba i pricvrsti kuler kako treba..

https://youtu.be/-hNgFNH7zhQ
 
Što se tiče napona, pročitaj ovaj post sa ASRock foruma (mada imaš ovo diskutovano na drugim forumima isto), u osnovi to je XFR i ne bi trebalo da te brine, jer su jako kratki intervali voltage spike-ovanja.

Što se tiče temperatura, sve preko 90 stepeni nije normalno, čak i pod sintetičkim testovima.
 
Ako XFR daje napon od 1.5V, XFR ne treba koristiti :)
 
Iskren da budem, ne bi se ja toliko ni obazirao na taj spike napona da ga ujedno i ne prati podizanje temperature koje nije malo, a ja imam LC CC 120 u push&pull kombinaciji sa Noctua NF-F12 Chromax ventilatorima.

Kod mene Ryzen 5 2600x dostiže 78 stepeni max pri igranju Far Cry 5-ice :type:
 
Dočekah ja svoj rođendan buljeći u ove cifre, pri čemu ništa ne razumem :) Ovo za pastu ću sutra da uradim odmah kad ustanem, a što se napona i ostalih stvari tiče, pojma nemam šta je ovaj XFR. Ništa overklokovao nisam, sve radi kako je podešeno fabrički iako na ploči imam ono dugmence da sama ploča to uradi umesto mene. Jedino sam digao RAM na 3200 (na toliko je memorija podešena (2400 na 1.2v i kada sam podigao na 3200 par puta mi se pojavio plavi ekran sa upozorenjem za memoriju. Jutros sam spustio na 2933MHz i nisam imao problema.
 
@Cleric
Iskljuci ne-koristan auto-OC, fiksiraj napon na 1.3-1.35V, izvuci klok koji se da izvuci, imaces dosta bolje temperature i stabilniji sistem :)
 
Poslednja izmena:
XFR iliti Extended Frequency Range ti u osnovi dozvoljava da ti procesor dostigne veći takt ako ima dovoljnog power i termalnog prostora za isti. Ako memoriju guraš na preko 2666MHz (idealno 3200MHz) obavezno setuj voltage soc na bar 1.1V - 1.15V da bi ista bila stabilna, jer čak iako ti uđe u Windows i sve radi kako treba, igre mogu da ti pucaju zbog nestabilnosti. Većina ploča po defaultu ovu voltažu drže ispod 1V jer je memorija na default automatski setovana na 2133MHz, što je za Ryzen presporo da se razmahne. Isto tako proveri na sajtu svoje matične Memory QVL da bi video da li ti je modul podržan i za koji takt je predviđen da radi, jer iako na nekim memorijama piše da mogu da rade na većim frekvencijama to možda nije slučaj sa dotičnom pločom. Isto tako koristi Balanced Power mode a ne Ryzen Power mode, trust me ;)
 
Pretpostavljam da sve to treba da odradim u BIOSu? Ploča koju imam je vrhunska, najbolja MSI x370 ploča (x370 power gaming titanum) i ima previše nekih opcija koje ne razumem. Inače, ne koristim kompjuter za igrice, nego za obradu videa, crtanje , pravljenje animacija... Kada odradim video i počnem da ga prebacujem u 4k, onda temperature skaču na pomenute vrednosti. U BIOSu imam dve ponude za RAM memoriju (inače kada je na 1.2v po ustaljenim podešavanjima radi na 2400MHz) jedna je na 2933 i druga na 3200MHz (u oba slučaja radi na 1.37v, ali to sve podešava automatski, ja samo kliknem na broj 1 ili 2 u zavisnosti da li želim 2933 i 3200MHz). Do juče je bila na 3200, ali sam nekoliko puta imao plavi ekran, pa sam prebacio na 2933 i juče nisam imao taj problem.
Nego, da li prvo predlažete da odradim ova podešavanja koja ste predložili, ili da prvo odradim skidanje kulera i ponovo da nanesem termal pastu?
 
Ne bi on isao na 90-100C da je sve u redu sa kulerom i pastom, sa ili bez turbo moda/XFR-a.
 
U BIOSu piše:
VCore 1.408v
DDR Voltage 1.360
Core VID 1.47500V
Current Core VID 1.408V
CPU Core voltage Auto
CPU NB/SoC Voltage 1.160V Auto+CLDO_VDDP voltage Auto
Pokušavam da nađem opciju XFR u Biosu, ali ne ide mi najbolje, a i na netu ne videh gde je.
Inače, procesor je uobičajeno na 3600MHz, ali tokom rada ide do preko 4100MHz. Ništa dirao u podešavanjima osim memorije nisam
 
Poslednja izmena:
vidi ima li bios update i posle apdejta vrati sve na defaulte pa kreni opet,predhodno iscitavsi prva tri posta na temi.
 
Ne, poslednji apdejt sam ubacio pre 3-4 dana. Uprav razmišljam da sve vratim na fabrička podešavanja i samo memoriju opet da podignem. Hvala na savetu
 
Bio je poslednji bios apdejt, kao što rekoh. Po uputstvu sam na zadnjoj strani ploče (gde su USB priključci) držao dugme za reset iosa 10sec i sada ne mogu da dobijem sliku na monitoru. Probao sam i sa displej portom i sa hdmi portom i neće. Ima li nekih predloga?
Zaboravite, isključio sam sve i pokrenuo ponovo i sada se diže sistem. Možda je problem bio što sam prevideo činjenicu da je prilikom isključivanja kompjutera pisalo da će ga apdejtovati (windows) i isključiti. Verovatno je prilikom podizanja sistema em bios bio restartovan, em se apdejt dovršavao.
 
Poslednja izmena:
Nije mnogo pomoglo. Niže jeste, ali neznatno. Saću da probam sa ponovnim nanošenjem paste.
 
moraces da se bavis klokovanjem tj u ovom slucaju andervoltom,ta ploca verovatno po defaultu agresivno dize voltazu u cilju izvlacenja maksimuma iz XFR-a (ne bi li bila na vrhu rezultata u rivjuovima,ma koliko to nebitno bilo,MSi je uvek bio pilicarska firma) i otud i voltaza i temperature,jer oni nisu racunali da ce neko da uzme klokersku plocu i drzi na stocku sa stock kulerom.za pocetak stavi 3.8ghz i 1.35v i vidi kako se ponasa.to bi trebalo da mozes i u ryzen masteru da odradis.
 
Ne lupaj gluposti, ni jedan procesor nece da radi na 90-100 stepeni da bi izvuko dodatne performanse, ni na kojoj ploci, procesori na toj temperaturi throttluju.

55-60 je previsoka idle temperatura takodje, lose je stavljen kuler/pasta.
 
prvo,smanji dozivljaj.drugo,procitaj sta je napisao koja su mu ocitavanja.da je default od amd-a procesor ne bi ni prisao tim temperaturama i voltazi ali ocigledno nije,i jedini razlog moze biti ploca.na stranu montaza i pasta,ali 1.5v i to sto ne obara ni takt ni voltazu govore o najarcanim podesavanjima kojih sam se ihaha nagledao na 'namunjenim' plocama.niko mu ne govori da preskoci proveru paste i kulera,ali taj savet je vec dobio,ja sam mu skrenuo paznju i na podesavanja samog procesora.
 
U biosu je uvek nesto visi napon nego sto je u Windowsu, barem je tako bilo kod mene, ali ovo jeste visoko.

Ako odrzava ~1.5V pod opterecenjem svih jezgara, to je lose, ali sumnjam da bi idle temperatura bila 55-60C..
 
Samo pusti Prime95 i prati voltaže sa HWMonitorom, pri punom opterećenju svih jezgara sama voltaža ne bi trebalo da prelazi preko 1.35V. Ovo što nekada ode preko 1.5V je za jedno ili par jezgara, ali ne za sva.
 
Trenutno prebacujem neki vileki video (1,55gb) na jutjub, pa dok to ne završi ne bih da radim test. U MSI command center programu sam podesio CPU core voltage na 1,3000 i temperatura se kreće od 47,8- 64celzijusa, pri čemu je najčešće 48-49C. Temperatura sistema oko 38C. E, sada, da li je ovaj posao prebacivanja videa na JT stresan za procesor ili ne, to ne znam. Ako jeste, onda je ovo bio uzrok, a ako nije, onda...
 
uh,taj MSi program,ni rajzen master nije bas super ispeglan,kamoli nesto sto je MSi petljao...ja da sam na tvom mestu bi sa revo uninstaller pro-om pobrisao sav taj 'ajde da kaemo 'diskutabilan" softver i onda video,ko zna sta oni po defaultu upaljuju,kakve klokove i napone,auto OC i sl marifetluke...ako te bas mrzi da petljas po biosu drzi se rajzen mastera.
 
IMG_20180815_224332.jpgIMG_20180815_224332.jpg
Ovde mi ništa nije jasno.
Spustio sam na 1.3v, a kao što vidite sva jezgra rade na 4250MHz, a kompjuter ništa ne radi. Zna li neko zašto? Šta još treba da podesim, da spustim? I kako da oborim ovaj EDC?

IMG_20180815_231215.jpg
Ovako izgleda BIOS
 
Poslednja izmena:
Ako neko bude imao problem kao ja, evo rešenja.
Još dva puta sam skidao procesor i kuler i opet postavljao, ali sve je bilo isto. Obarao CPU voltage i to značajno, ali u mirovanju temperatura oko50C.
Konačno sam uradio ono što je neko odavno pomenuo, isključio sam opciju da sam podiže clock preko onih deklarisanih 3600MHz, samo što se ne zove XFR kako već neko napisa, nego Precision boost. E tada se procesor smirio i ne skače više onako nepotrebno u mirovanju od recimo 3000 na 4150MHz, a da ništa ne radim. I CPU voltage nije onako bespotrebno bio preko 1.4v. Mislim da je i daje temp u mirovanju visoka (kada kažem mirovanje, mislim da ne radim u nekim programima koji su zahtevni, već samo net) i obično je oko 42-45 stepeni. Kada sam uključio obradu videa koja mi je u prethodnim podešavanjima terala procesor na oko 102C, ovog puta je max bila 75.9C i to postepenim penjanjem, a ne onako u skokovima. Jezgra su radila na konstantnih 3600MHz, dok su pre toga bili niži u mirovanju. Malopre pronađoh i još jedan podatak. Nisam znao da u opcijama power podešavanja u windowsu ima opcija AMD Ryzen Balanced. Kada sam nju isključio i isprobao onu Power saver pala je temp neznatno, na oko 40C, jezgra na 2200, a CPU voltage na 0.80625.
Dakle, ako radite nešto potpuno nezahtevno, odnosno samo surfujete netom, možda su to podešavanja koja vam mogu uštedeti malo struje, odmoriti procesor i kulere :) . Čim trebaju zahtevnije stavari vratiti na AMD Ryzen Balanced, ili uključiti boost.
E, sada, ko hoće da koristi maksimume ovog procesora, onda, mislim ad mora da kupi bolji cooler od ovog koji dolazi uz 2600x.
 
Poslednja izmena:
@Orchard

Moram da priznam da si bio u pravu, nije mi bilo na kraju pameti da ce zbog XFR-a, koji valjda treba da proverava da li postoji prostora za OC, procesor ici na 90-100c. Prso bios nacisto. Izvinjavam se :)

@sasaKV

Za 26-27e imas LC-CC-120-RGB, daleko bolje i tise resenje od stock kulera.
 
nije to zbog XFR-a,vec sto je MSi pilicarska firma i samo im je bitno da ta satro naduvana ploca bude na vrhu ma kolicne decimale bile u pitanju.verovatno moze i da se namesti rucno napon za XFR (turbo boost,precision boost,ili koji vec naziv koristi MSi).u sustini,sve ove probleme ce da resi sa pomenutim kulerom,onda lepo izhasi XFR u kompletu,zakuca sva jezgra na 4.x tj koliko vec dopusti cpu na ih nekih 1.45v ili koliko vec u njegovoj prostoriji i ambijentalnim temperaturama moze LC da ohladi i to je to.

i na ryzen performance power profilu mozes da ukljucis da ti obara frekvenciju i voltazu,a u biosu,kad zavrsis sa klokovanjem i sve bude stabilno popali c1,c6,eurp i ostale opcije za stednju struje.
 
Nažalost Ivane, već sam dao više novca nego što sam planirao, a još nisam kupio SSD i grafičku. Tek kada sve to obavim, onda ću da kupim kuler, a do tada ću da se snalazim na pomenuti način, jer to je trenutno jedino moguće rešenje. Hvala na savetu u svakom slučaju, imaću ga u vidu kada bude došao nared kuler.
Orcharde, hvala i tebi na savetu. Kada budem ušao u bios i ako ne budem mogao da se snađem, zamoliću te da mi dodatno pomogneš, ako nije problem.
 
Evo i rešenja dva , odnosno načina da se sazdrže maksimalne performanse (da ostane sve uključeno, pa i XFR). Zamenjen je kuler i umesto originalne verzije AMD kulera koji ide uz procesor 2600x (Wrait Spire), momak kod kojeg sam kupio na KP sajtu i koji je bio maksimalno korektan, ubacio je jaču verziju AMD Write Max kulera i na vrhu kućišta je dodao još jedan kuler koji izbacuje vazduh iz kućišta. Maksimalno korektno sa njegove strane. Sada sam testirao obradu videa i temperatura je niža oko 16 stepeni. Pre je išla do 102.5C, a sada je maksimalno dosegla 86C. U fazi "običnog rada" ne primetih neku promenu, tu se kreće, oko 42-3C . sada, da li je kuler koji je došao uz procesor imao problem, ili ne može da se nosi sa visokim frekvencijama koje je sam propisao, ne znam.
 
najverovatnije taj wraith max mzoe da se nosi sa najarcanim naponom te ploce.nemam pojma koliko si ga platio,ali sumnjam da je sve to odradio za tepsiju ribe (ogradjujem se,ne znam) a za cca 2500din si mogao da uzmes cc120 koji bi bio sasvim dovoljan za nekih 1.45v,stvarno ne mogu da poverujem da je wraith max i blizu cc120ice....ali da,najbitnije da si zadovoljan.
 
Kupio sam ploču, procesor i ram memoriju, nakon10ak dana sam reklamirao i sada je stiglo sve sa novim kulerom na procesoru (pomenuti wrait max) i na kućištu, a ništa doplatio nisam. I dostava u oba smera je bila njegova. Za sada je dobro, mlopre mi je sve stiglo. Ako opet bude problema, sigurno ću poslušati vaše savete oko pomenutog kulera.
 
Kupio sam ploču, procesor i ram memoriju, nakon10ak dana sam reklamirao i sada je stiglo sve sa novim kulerom na procesoru (pomenuti wrait max) i na kućištu, a ništa doplatio nisam. I dostava u oba smera je bila njegova. Za sada je dobro, mlopre mi je sve stiglo. Ako opet bude problema, sigurno ću poslušati vaše savete oko pomenutog kulera.
Verovatno je tu više ulogu igrala zamena (korektno) postavljanje paste i poboljšanje provetrenosti kućišta novim ventilatorom nego što je imao uticaj sam kuler.
Baš me interesuje koji prodavac je toliko korektan (ne sme javno, mora na PM).
 
Nazad
Vrh Dno