Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Evo slike koju sam okacio kako mozes da vidis koja je verzija 1600.
u nazivu ima AF, videces na slici. Pa trazis da vidis kutiju.

Pogledajte prilog 280732
Porucio u Emmi, stiglo juce 1600AF verzija. Mislim da vise ne bi trebalo da postoje AE verzije, 14nm je zamenjen sa 12nm. Radi vrlo lepo na ASUS A320 ploci. All core boost je 3.58-3.6Ghz u Cinebench R15, score 1233. U igrama je 3,6Ghz. Cooler je koji dolazi uz njega (onaj nizi i manji) je sasvim dovoljan da ga ohladi na default taktu (nije preso 67C u zatvorenom kucistu - fan profile na medimu=ne cuje se). Odlican upgrade za nekoga ko ima npr. r3 1200. Minimalni fps u igrama je na nekim mestima i 2x bolji ;)
 
Poslednja izmena:
Mislim da AMD i dalje prodaje standardni 1600AE naporedo sa AF. Prodavaće ga dok još imaju 14nm wafera, nema razloga da prestanu. Da li će da ti se zalomi AE ili AF zavisi od varijante koju je uvoznik "zagrabio" u datom trenutku...

Kad smo kod 1600AF, zna li neko da li ima isti memorijski kontroler kao 2600 ili onaj iz 1600? Da li može da tera RAM na 3600 MHz?
 
1600AE je 2600 -100mhz tj. zen+ ;)
Untitled2.jpg
 
Poslednja izmena:
Znam, ali pitam specifično za IMC, jet su mišljenja po netu podeljena po tom pitanju, kao i iskustva sa overklokom memorije na 1600AF.
 
Nije problem overklokovanje RAM-a (IMC), problem je što se time overklokuje i IF, pa ako "izdrži", izdrži.

Možemo zamisliti, IF kao "Northbridge", što bi značilo da overklokovanje RAM-a, povlači i za sobom overklokovanje "Northbridge-a".

Kod Zena 2, to je moguće razdvojiti, tj. da se podeli.
 
Mislim da AMD i dalje prodaje standardni 1600AE naporedo sa AF. Prodavaće ga dok još imaju 14nm wafera, nema razloga da prestanu. Da li će da ti se zalomi AE ili AF zavisi od varijante koju je uvoznik "zagrabio" u datom trenutku...

Kad smo kod 1600AF, zna li neko da li ima isti memorijski kontroler kao 2600 ili onaj iz 1600? Da li može da tera RAM na 3600 MHz?

Ja mislim da je 14 nm zavrsio pricu kod AMD

https://www.tomshardware.com/news/amd-ryzen-3-1200-af-12nm-version
 
Sto ide na reklamaciju?

Sent from my P10 lite using Tapatalk
Pucaju igre random (radi WoT 3 sata pa pukne 5 puta u 5 minuta na primer, Panzer Corps isto tako). Prime95 (test koji najviše optereti CPU) puca uvek na workeru br. 2 nakon 1-10 minuta, a probao sam 6-7 puta. Memtest86 prošao 3 puta bez greške.

Tako da verujem da je CPU problem a ne RAM/PSU/MB. Inače ne bi pucao Prime na istom workeru (core-u).

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Znači, podržava prvu generaciju ali samo APU. Zanimljivo.
Mada, oni su jeftini, poslužiće čoveku. Možda ima i polovnih na KP...
 
x570 podrzava samo drugi i trecu generaciju i apu koji je lansiran sa njima .
Zvanično da, mada sam našao da su ljudi terali r5 1200 npr. bez problema (ili ih nakon prvih par postova nisu prijavili). Zbog toga reših da pitam ovde :)

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
X570 I AORUS PRO WIFI i X570 AORUS PRO podrzavaju 1600AF a uskoro se pojavljuje i 1200AF (12nm) ;)

Mala ITX je siguran buy, jer podrzava obe varijante (1600AE/AF+1200AE/AF), PRO samo AF varijante zasad

Samo cena ploci kod nas ubiva....
 
X570 I AORUS PRO WIFI i X570 AORUS PRO podrzavaju 1600AF a uskoro se pojavljuje i 1200AF (12nm) ;)

Mala ITX je siguran buy, jer podrzava obe varijante (1600AE/AF+1200AE/AF), PRO samo AF varijante zasad

Samo cena ploci kod nas ubiva....
Nece se pojaviti 1200af jer bi to morao biti 2200g, a to bi onda bio 1200g sto pre nije postojalo, osim ako se odluce da mu ugase grafiku. To bi bila cudna i prilicno nepotrebna odluka jer 200GE i slicni derivati vise nisu u proizvodnji, menjaju se sa 3000g, tj. nije rentabilno praviti dodatni proizvod osim ako je on tzv. visak kao sto je 1600af (nesto losija jezgra 2600 serije sto se moze videti i prilikom OC jer traze nesto visi napon za 4,2GHz od 2600, to visi je cesto +0.1V do +0.15V). Mislim da je ovaj 1600af cisto praznjenje stokova koje imaju. Kad nestane zaliha nestace i njega. ;)
 
Poslednja izmena:
X570 I AORUS PRO WIFI (rev 1 0) Motherboard - GIGABYTE Global.png
 
Nece se pojaviti 1200af jer bi to morao biti 2200g, a to bi onda bio 1200g sto pre nije postojalo, osim ako se odluce da mu ugase grafiku. To bi bila cudna i prilicno nepotrebna odluka jer 200GE i slicni derivati vise nisu u proizvodnji, menjaju se sa 3000g, tj. nije rentabilno praviti dodatni proizvod osim ako je on tzv. visak kao sto je 1600af (nesto losija jezgra 2600 serije sto se moze videti i prilikom OC jer traze nesto visi napon za 4,2GHz od 2600, to visi je cesto +0.1V do +0.15V). Mislim da je ovaj 1600af cisto praznjenje stokova koje imaju. Kad nestane zaliha nestace i njega. ;)
Ovo tako nije tacno.
Ja drzim na 4.2Ghz na 1.35v AF verziju i na benchu cak i bolji od 2600 i 2600X.
55 stepeni.
 
Pazario sam novu polukonfiguraciju (1600AF, B450M Mortar Max, Patriot Blackout 3600 C17)...malopre sam povezao i napravio POST test van kućišta i uspešno ulazi u BIOS, čak i sa navedenim XMP profilom...yay. Uplašio sam da neće ni toliko, ako imam bangavi IMC, da ću morati da nerfujem RAM...mada, uspešan BIOS ne znači da će raditi lepo kad sve instaliram kako treba i podignem Windows. Videćemo sutra.
 
Pazario sam novu polukonfiguraciju (1600AF, B450M Mortar Max, Patriot Blackout 3600 C17)...malopre sam povezao i napravio POST test van kućišta i uspešno ulazi u BIOS, čak i sa navedenim XMP profilom...yay. Uplašio sam da neće ni toliko, ako imam bangavi IMC, da ću morati da nerfujem RAM...mada, uspešan BIOS ne znači da će raditi lepo kad sve instaliram kako treba i podignem Windows. Videćemo sutra.
Koliko te izašlo sve ukupno?
 
Pazario sam novu polukonfiguraciju (1600AF, B450M Mortar Max, Patriot Blackout 3600 C17)...malopre sam povezao i napravio POST test van kućišta i uspešno ulazi u BIOS, čak i sa navedenim XMP profilom...yay. Uplašio sam da neće ni toliko, ako imam bangavi IMC, da ću morati da nerfujem RAM...mada, uspešan BIOS ne znači da će raditi lepo kad sve instaliram kako treba i podignem Windows. Videćemo sutra.

Patriot Blackout 3600 C17

samsung ili hynix?
 
Koliko te izašlo sve ukupno?

Ploča 14000, procesor 13400, RAM 13000 (plus SSD 13800).

Patriot Blackout 3600 C17

samsung ili hynix?

Hynix CJR. Viper Steel na 4000+ MHz ima Samsung, sporije verzije ne...
Trenutno je držim na 3333 16-18-18-36 1.38V...nisam stigao da petljam, još mi je sve povezano na kutiji, lol.
U početku sam mislio da je IMC uspešno prihvatio XMP od 3600 C17 ali ipak nije, prilikom bootovanja resetuje na default. Prvi XMP profil od 3333 MHz prihvata bez problema i stabilno je...
Tek treba da petljam i overklokujem, još nisam ni ubacio u kućište...
 
Nije, moje Patriot Viper RGB 16GB DDR4-3600 uzete pre par nedelja su samsung b - die. Pa me zato zanimalo...
Aj javi kako ti se klokuje 1600af kad isprobas, moj ide 4.1 oko 1.3v, 4.2 je vec poduhvat, mislim oko 1.4v ali ne mogu da testiram dok ne nabavim kuler
 
Poslednja izmena:
Samsung? Nisam znao da ih stavljaju i u sporije module...prerano sam kupio, heh.

I ja sam za sada za na stock kuleru pošto moj Phanteks nema AM4 bracket. Čovek sa foruma mi je odštampao jedan po instrukcijama s neta ali ga još nisam isprobao. Nisam obraćao pažnju na šrafove, kakvi mi trebaju...možda i ne uspe, videću, onda ću morati da jurim drugi kuler.

Uglavnom, ne žurim s overklokom, trenutno samo surfujem po netu i igram Grim Dawn i Diablo 2, za to mi je dovoljan i stock. Kad se budem bacio na to, preneću utiske.

Ja bih bio zadovoljan sa 4.1 na 1.3V, to je pristojno...ako ne mogu da izvučem 4.2 na manje od 1.4V neću ga ni napinjati, ne dobijam ništa sa +100 MHz koji će da mi nadrukaju temperaturu.
 
Poslednja izmena:
Prerano sam se izleteo, sinoc pukao na 1,31v...sad sam stavio 1.33 pa cemo videti

Jos moze da se naleti na samsung u patriotu, ne stavljaju vise,ali bude negde stari lager. Zategao sam na 14-13-13-13-28-42-252 1.35v 3200mhz
 
Poslednja izmena:
Mogu da se slikam sa odštampanim bracketom jer, iako mogu da ga montiram na ploču, da bih nakačio kuler na njega moram da skinem zavrtnjeve sa pločice koja spaja kuler i bracket i upotrebim standarne šrafove čije dimenziije i ne znam...em se cimam s tim em time upropastim kuler za korišćenje na drugim bracketima. Neka, hvala...

Ostaje mi ili da nekako izbušim rupe za AM4 šrafove na AM3+ bracketima koji idu uz kuler, ili da kupim drugi...bla.

Pisao sam Phanteksu još prvog i rekli su mi da nemaju bracket trenutno i da će mi poslati kad ga budu imali na stanju...još uvek čekam.
Iugleda da sam zaglavljen sa stock kulerom još neko vreme, dok ne smislim šta ću.

@fingon82

Pa dobro...dok je ispod 1.4V dobro je, 4.1 je solidno za 1600AF.
Ljudi vide forumske postove sa 4.2 na 1.30-i-nešto i nalože se, misle da će svaki drugi da izvuče isto...a ne kontaju da na svaki takav primerak dođe 5 onih koji jedva doguraju 4.0 GHz čak i kad im nadrukaš voltažu na 1.4+, samo se takvi ne hvale, heh.
 
Poslednja izmena:
4.2 moze dosta primeraka, ako mozes da ohladis, bar su takva iskustva po netu, na oko 1.4v ili manje. 4.3 je retko,a ima i onih koji se muce da dohvate 4.1. U sustini isto se klokuju kao 2600, samo je OC korisniji jer rade na 200mhz manje
 
Poslednja izmena:
Pisao sam Phanteksu još prvog i rekli su mi da nemaju bracket trenutno i da će mi poslati kad ga budu imali na stanju...još uvek čekam.
Iugleda da sam zaglavljen sa stock kulerom još neko vreme, dok ne smislim šta ću.
.

Ja sam tako čekao od Noktue da mi pošalju adapter i stigo je ja mislim 2 dana pre početka ove histerije, dok su pošte radile još normalno :) Čista sreća, doduše prošlo je sigurno više od mesec dana od kako su rekli da će poslati dok nisam pokupio.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Za Noctuu još i možeš da kupiš bracket, za Phanteks nema nigde, ni u inostranstvu...
 
Bela? Poput Mortar Titanium? :)
To je bila prelepa ploča, iznervirao me je MSI kad nije objavio Titanium verziju Mortar Max, samo običnu...
 
Bas tako,nadam se da ce biti belih modela sa novim plocama. Mada moze i x370 titanium ako naleti :)
 
Nazad
Vrh Dno