Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Jel ima neko ovde ko je sa i5 2500k presao na ryzen 1600 i kolika je razlika?

Pa planiram nesto da menjam ali ne znam sta bih radio?

Uzeo bih Asus B350 Prime Plus

Ryzen 1600

HyperX 8GB Predator DDR4 3000MHz CL15 HX430C15PB3/8

LCPOWER Cosmo Cool LC-CC-120

A trenutno imam:

Intel i5-2500K 3.3 GHz 6MB 64bit

Xigmatek Gaia SD1283

MSI Z68A-G45 B3

Kingston 8GB (2x4) 2133MHz HyperX Savage

1060 6 gb Xtreme Gaming

Koji bi procenat boljitka mogo da vidim u igrama? I jel mi se uopste to ispalti da radim ili mozda bolja opcija da uzmem neki i7 3770 non k ili K verziju i da bude to to?


Ja sam upravo taj prelaz napravio. 2500k je bio OC na 4.5 GHz a 1600 sada držim na 3.8. Isto sam imao 1060 pre prelaska na 1600 koju sam zadržao. Grafička je nakon toga prodisala. Najveći boljitak sam video u Battlefield-u mada ako ćemo iskreno od tih nekih zahtevnijih igara samo BF1 i igram. BF je baš cpu zavisna igra, imao sam povremeno velike probleme u vidu pada Fps i užasno microstuttering zbog koga sam često bataljivao igru. Sada je sve kul, ne znam baš tačne brojke, ako hoćeš mogu ti kasnije u toku dana ili sutra reći koliko se otprilike kreće Fps.

Za mene je taj apgrejd vredan svaki evro koji sam uložio i verujem da ću zbog broja jezgara biti miran neko solidno vreme.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja sam upravo taj prelaz napravio. 2500k je bio OC na 4.5 GHz a 1600 sada držim na 3.8. Isto sam imao 1060 pre prelaska na 1600 koju sam zadržao. Grafička je nakon toga prodisala. Najveći boljitak sam video u Battlefield-u mada ako ćemo iskreno od tih nekih zahtevnijih igara samo BF1 i igram. BF je baš cpu zavisna igra, imao sam povremeno velike probleme u vidu pada Fps i užasno microstuttering zbog koga sam često bataljivao igru. Sada je sve kul, ne znam baš tačne brojke, ako hoćeš mogu ti kasnije u toku dana ili sutra reći koliko se otprilike kreće Fps.

Za mene je taj apgrejd vredan svaki evro koji sam uložio i verujem da ću zbog broja jezgara biti miran neko solidno vreme.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Nema potrebe jer kao sto rekoh vec sam napravio kupovinu sa i7 2600k, neko ce reci da nisam napravio neki pomak ali cini mi se da ce ipak ovo biti mnogo veci pomak od moj sada sadasnjeg i5. Jer kada sam gledao bottleneck mi je bio sa ovim procesorom oko 13% dok sa i7 ce biti nekih 6% ali opet ce svakako sve bolje da radi. Jos pogotovo sto sam se odlucio za ovu konbinaciju pa sam ponovo uzeo ssd kojeg sam imao pa sam morao da ga prodam i napravio najvecu gresku u zivotu.

Jos samo sada da skontam kako pravilno da formatiram ssd i da ga iskonfigurisem da radi najbolje za ono cega je namenjen.

U svakom slucaju hvala ti na odgovoru. Ovo ce sada da bude neki mali prelazni period od godinu dana ili mozda duze dok ne budem presao na nesto ozbiljnije. A i dvoumio sam se jel dobra kupovina sada amd-a posto za koji mesec izlazi revizija i koja ce imati malo vece taktove nego ovi sada procesori.
 
Poslednja izmena:
Mozda sam lenj, ali previse je stranica, ako moze neko samo da mi kaze ukratko, kakvi su ovi stok kuleri na Ryzen procesorima

Konkretno me zanima model Ryzen 5 2600
 
Poslovna primena primarno a onda i gaming. U procentima - 80 odsto poslovna primena a 20 gaming. Video editovanje na prvom mestu.
 
Hvala puno obojici, vazno je samo da nemam problema nakon sklapanja konfiguracije, AMD ili Intel svejedno mi je jer me interesuju iskljucivo performanse.
 
Da li se nekome dešava da Windows 10 resetuje Power Plan profil, jednostavno neće da sačuva AMD Ryzen Balanced nakon što stavim drajvere za čipset i odaberem Ryzen profil.
 
Da, dešavalo se stalno, mislim da je sređeno u 1803. (Rs5).
 
Stavio sam juče 1803 od nule posle formata i neće da zapamti.
 
Konfiguracija iz naslova...
Imao sam neki stariji bios, i ram mi je radio na 2933 ili 3000mhz - proradilo iz prve. Proc nije bio klokovan...
Danas resim da updatujem bios na poslednju verziju i to me vrati na default podesavanja biosa (ram na 2133mhz)... I ceo dan sam izgubio i nisam uspeo da kloknem memoriju na 2933mhz... Neka pomoc? (pratio sam uputstva sa prve strane, kao i ranije)

- mozda ima nekih novih promena u biosu koje nisam ispratio?
 
Poslednja izmena:
Konfiguracija iz naslova...
Imao sam neki stariji bios, i ram mi je radio na 2933 ili 3000mhz - proradilo iz prve. Proc nije bio klokovan...
Danas resim da updatujem bios na poslednju verziju i to me vrati na default podesavanja biosa (ram na 2133mhz)... I ceo dan sam izgubio i nisam uspeo da kloknem memoriju na 2933mhz... Neka pomoc? (pratio sam uputstva sa prve strane, kao i ranije)

- mozda ima nekih novih promena u biosu koje nisam ispratio?
Konfiguracija iz kog naslova ? Na ploči iz "Moja mašina" sigurno nije.
 
Ma na to sam mislio, iz moja masina... sad vidim sta sam napisao... :)

Sta na ploci sigurno nije?
 
Kako kako?

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Jao, Boze... Ne verujem... Jos sam umoran od puta... Greska... Radi se o ploci asus strix b350f gaming...

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Već sam mislio da nas troluješ :)
 
Poslednja izmena:
Jesi li uključio DOCP ?
 
Naravno...

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Bas mi se cudno ponasa komp sad prilikom overkloka memorije...

1. Desava mi se da windows prijavi da su neki fajlovi corrupted pa trazi recovery disk... u boot meniju u biosu, imam samo windows boot manager (cini mi se da se tako zove) i ne mogu nikako u win da udjem, kako god da promenim podesavanja za boot. Prijavljuje recimo error code 0xc0000428

2. Ovo su mi podesavanja za OC memorije (napominjem da je ovo sve radilo normalno dok nisam otisao na odmor. kad sam se vratio sa odmora, updateovao bios, vise ne radi kako treba):

- DOCP ukljucen
- memory freq biram 2933mhz
- performance bias - disable
- dram voltage - 1.35
- cpu soc voltage - 1.0495
- SOC load line calibration - high
- CPU load line calibration - high
- procODT - 80
- podesavam timinge za safe preset koji dobijam iz ryzen dram calculatora

Pomoc? :)
 
Imam procesor 2600x sa originalnim kulerom (koji je došao uz procesor) i temperature se prosečno kreću oko 50C, a čim malo nešto počnem da radim prelaze nešto iznad 60. I to sve u skokovima (npr sa 49 u sekundi skoči na 60, pa posle dve sekunde spadne na 56...). Nikada do sada nisam pratio temperature procesora i ne znam da li je to normalno i uobičajeno. Prvi put sam sam spajao kuler i procesor i ne znam ni da li sam pastu stavio kako treba i koliko treba, pa da na vreme ispravim grešku ako ovo nije uobičajena temperatura u mirnim uslovima rada.
 
Imam procesor 2600x sa originalnim kulerom (koji je došao uz procesor) i temperature se prosečno kreću oko 50C, a čim malo nešto počnem da radim prelaze nešto iznad 60. I to sve u skokovima (npr sa 49 u sekundi skoči na 60, pa posle dve sekunde spadne na 56...). Nikada do sada nisam pratio temperature procesora i ne znam da li je to normalno i uobičajeno. Prvi put sam sam spajao kuler i procesor i ne znam ni da li sam pastu stavio kako treba i koliko treba, pa da na vreme ispravim grešku ako ovo nije uobičajena temperatura u mirnim uslovima rada.
Sve normalno.
 
Savršeno normalno, Ryzen radi spike-ove voltaže da bi mogao da istera veći klok u trenucima kada je to potrebno.

Ne bi trebalo da te brine, pošto je to u jako kratkim intervalima vremena.
 
Da, ali mnogo češće je na tempraturi od oko 60 stepeni. Juče sam prvi put radio renderovanje videa i temperatura je išla od 95-102 stepena. Čim je završeno vratila se na 55-60. Ploča je u tim trenucima na oko 40-45 celzijusa.
 
Nesto tu nije u redu, ili cooler nije dobro nalegao ili ocitavanja nisu dobra.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
1.5V nije normalan napon.

95-102 temperatura, losa/lose stavljena pasta, lose nalegao kuler..
 
Nazad
Vrh Dno