Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

O čemi vi raspravljate (kao i ovi naši političari)?! "Dal' je bolji lepak ili trava?, i od čega više boli glava?..."- grupa BABE
Pa svako će kupiti ono što misli da mu odgovara i za šta ima para i tu se sva polemika završava...

Odlican score XD gotovo duplo jaci od mog FX-a :d

Koliko te sve izaslo i sa koje si masine presao na Zen-a ? :wave:
 
350€
Imao sam AMD FX-4100, GA-970A-UD3P, 2x8GB HyperX Fury... i to sam ostavio "deci" a ovo za čiču :d
 
@neogeo
Jesi klokao cpu? Zanima me kako fura na toj ploci, drugaru je isto opcija (zbog ALC892), jurio bi nesto drugo, ali kao i uvek finansije su nategnute, a ta plocica je oko 100e sto se uklapa.
 
Nisam klokovao i to me ne zanima. Samo memoruju da isteram na 2933, ili koliko već, i to je to... Ovaj komp koristim ja, žena i, po potrebi, mlađi sin. Stabilnost pre svega. Nema o/c ;)

Sent from my Apollo Lite using Tapatalk
 
Udjes u bios, stavis napon na 1.25V, klok na 3.6, izvrtis par testova, kraj.

Za sat vremena ulozenih(vecina za stress test) dobijes vise nego 10% brzi procesor.
Veca je nauka klokovati ram nego klokovati CPU.
 
Ma ja tebe razumem potpuno ali meni brži CPU od ovoga nije potreban a kada malo bolje razmislim ni memorija mi ne treba brža :d
 
Udjes u bios, stavis napon na 1.25V, klok na 3.6, izvrtis par testova, kraj.

Za sat vremena ulozenih(vecina za stress test) dobijes vise nego 10% brzi procesor.
Veca je nauka klokovati ram nego klokovati CPU.

@neogeo nece pa nece, iskreno ne zeli i to je ok, ali tiiiii, pa ti bi to pocepao odma u startu :D
 
Tako izgleda... ali ne sme sada amd da stane. Zen v2 treba bar da pokaze 10 - 15% bolje ST performanse u odnosu na prvu generaciju.

ja sam proslog ljeta uzeo i5 6600k, kada mi se isplati da predjem na rizen, kada bude serija 2xxx ??? Oce li intel izbacivat stta sa vise od 4 jezgara?
 
ja sam proslog ljeta uzeo i5 6600k, kada mi se isplati da predjem na rizen, kada bude serija 2xxx ??? Oce li intel izbacivat stta sa vise od 4 jezgara?

Hoce , I 9 dolazi --- ali da ne idemo u off.

Nemas potrebe da menjas 6600k je odlican cpu, novi rajzeni su poslastica za sve one koje je FX razocarao... a ima ih ... :d mada za moje potrebe sada FX je ok :)
 
Pojavio se novi bios pre par dana tek sad vidim, pa kome jos memorija ne radi neka proba ;)
 
Hoce , I 9 dolazi --- ali da ne idemo u off.

Nemas potrebe da menjas 6600k je odlican cpu, novi rajzeni su poslastica za sve one koje je FX razocarao... a ima ih ... :d mada za moje potrebe sada FX je ok :)

Bas mi je milo sto se AMD vratio, stalno sam se za njih odlucivao prije ovog proc (koji je stvarno mnogo dobar), mada realno ranije nisam ni imao para za intel.
Intel sigurno nece cutati ali to je za nas dobro, sto bi rekao Njegos: "Neka bude sto biti ne moze, neka bude borba neprestana!" :)
 
Po ovome ispada da Ryzen ima isti IPC kao Skylake, a da razlika u kloku, koja je 10%, donosi tacno tih 10% razlike u skoru.

Ide skor preko 10% , na 10% povećanje radnog takta procesora, razlika je 12-13%, upoređivao sam cpuz i Cinebench R15.
 
@neogeo nece pa nece, iskreno ne zeli i to je ok, ali tiiiii, pa ti bi to pocepao odma u startu :D
Пре 10 година бих и сам био тако упоран за "клоковање", али временом дођох на позицију као покретач теме Chinaski :D

Ако је архитектура и производ у целини добар радиће супер без обзира на оверклоковање. Мислим кад видим оне приче из теме о FX процесорима, е ради супер кад се оверклокује процесор и NB и погаси гомила чуда која у теорији штеде струју, а заправо гуше перформансе :d видесмо како је AMD прошао са таквом причом, а како сад потпуно другачије гледамо кад са Ryzen-ом можеш мање више као са Intel-om, сипаш и не мислиш :)
 
Ja sam za OC samo kad donosi performanse, u sustini sam potrosac koji voli da ima ono sto nije platio.
Recimo ako se secate starog dobrog Bartona 2500+ na 3200+, znaci kupis procesor za neki 250e i dobijes onaj od 1000e, ili 6420 sa 2100mhz na 3200mhz.
Sto se tice ryzen, zadovoljan sam da uzmem recimo 1700 i da ga dignem na nekih 3,7, meni je to dobitak, jer sam kupio procesor za 200e manje a dobio neki 1800x.
Ovde vidim da voze 1600 opusteno na 3,7 ili 3,8, to je po meni extra.
 
AsRock nije jeftinija ali dobro izgleda.
Dugo sam se prmišljao i prelomio za MSI jer sam već imao PC Mate za Intela i ploča je do *aja odrađivala svoj posao (nisam zahtevan ni malo).

PITANJCE ZA SVE:
-Kojim programom mogu da valjano izmerim CPU temp, čipset temp i ostale temp. i frekvence (a da to nije AMD Ryzen Master)?

TNX
 
AsRock nije jeftinija ali dobro izgleda.
Dugo sam se prmišljao i prelomio za MSI jer sam već imao PC Mate za Intela i ploča je do *aja odrađivala svoj posao (nisam zahtevan ni malo).

PITANJCE ZA SVE:
-Kojim programom mogu da valjano izmerim CPU temp, čipset temp i ostale temp. i frekvence (a da to nije AMD Ryzen Master)?

TNX
Aida Engineer's Edition.

Aida1.JPG

Generalno, ako program pročita koji je tačno sensor, veće su šanse da bude precizan u merenjima.
 
Poslednja izmena:
ASROCK A320M kod nas za 6.8k, pocele akcije za Ryzen :D

edit: da li na ovu plocu mogu Ryzen procesori ?
 
Poslednja izmena:
Naravno da mogu samo nema overkloka i zato je jeftinija ploca tj 320 cipset.
 
Sto ne bi mogli? Samo ne mogu da se klokuju jer A320 chipset ne dozvoljava.
 
@Vegeta, obavezno pregledaj cpu support list, da li podrzava 95w cpu.
 
@Vegeta, obavezno pregledaj cpu support list, da li podrzava 95w cpu.
Necu ja da kupujem, samo pitam informativno tj. da potvrdim sumnje (nekako mi jeftino izgleda, do sada je sve bilo preko 10k). Support lista procesora na njhovom sajtu je nepregledna.....
 
Poslednja izmena:
Ryzen 1600 29.800 u E.
 
Ryzen 1600 29.800 u E.

Još jedan dokaz da Srbija ima evropske i svetske cene. Cena je jedva skuplja od najpovoljnije nemačke cene sa uračunatom dostavom.
Legalno, sa garancijom i fiskalnim. Bez razmišljanja kome treba best buy procesor u Srbiji.
 
Poslednja izmena:
Cena procesora je odlicna, cena ploca i memorija je ok, ali je izbor tanak, ploce i nekako, ali memorije haos.
Sa druge strane kod grafika je kriminalno i jedno i drugo. Sve u svemu trenutno preko KP moze da se ustedi na grafama i to je to, a i izbor je dosta bolji. Generalno ovo oko izbora vazi za sve komponente, u vecoj ili manjoj meri. Razlog je jasan, malo se nasi prodavci doveli u red, odnosno doveli cene u red, a Madjari vise nisu zadovoljni povracajem poreza, nego se jos i ugradjuju i tako....
 
Mene jos uvek odbija cena RAM-a da bih presao na Ryzen. Bezobrazno je skup. A i to macevanje sa modulima mi je degutantno. Sta se desilo sa "bocnes i ne mislis":D, pojma nemam.
 
Poslednja izmena:
Desilo se da je to ostalo na plavoj strani, koja je u Ryzen 5 segmentu trenutno iza:d
 
Nazad
Vrh Dno