Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Hvala još jednom, u velikoj sam nedoumici baš zbog ploče [emoji2772]

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk

Ja bas planiram neki build sa 2600 i Aorus B450 Pro ili Strix B450-F Gaming plocom. Mislim da za tu cenu ~120e su odlicne obe i ne moze da se pogresi sa njima, osim ako se ne planira neki OC.
 
Poslednja izmena:
Meni u tom cenovnom rangu MSI deluje najozbiljnije.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja bas planiram neki build sa 2600 i Aorus B450 Pro ili Strix B450-F Gaming plocom. Mislim da za tu cenu ~120e su odlicne obe i ne moze da se pogresi sa njima, osim ako se ne planira neki OC.

nisam strucnjak ali mislim da ce ti pre CPU biti usko grlo za OC nego ploca. Ryzen ne moze mnogo preko 4GHz a to ce ispratiti svaka iole krstenija ploca. ove dve sto si pomenuo se vrv nece ni oznojiti.
 
Ja svakako ni ne planiram neki OC, komp ce da bude home/work masina i blazi gaming. Generalno sam mislio da B450 cipset nije najsjajniji za OC pa sam to i rekao coveku jer se necka oko izbora ploce. A slazem se da 2600 nije cpu za forsiranje ali mislim da je skroz ok za ovo sto meni treba.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Hvala još jednom svima koji su se potrudili da mi pomognete oko izbora ploče. Ne planiram overkloking da radim. Imam još jedno pitanje, pretpostavljam da se o tome pričalo kad se procesor pojavio, da li je na box kuleru, u pakovanju sa procesorom već postavljena/ nanešena termalna pasta ili moram ja da je nanesem?

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Постављена је већ термална паста тако да само ставиш кулер и цепаш
 
I meni HWMonitor pokazuje lude clockove ( 2600x ) na 4600 MHZ,pa sam instalirao AIDA64 Etreme i ukljucio da testira CPU, i tamo pokazuje lepo da max ide do 4194 MHZ,nesto se baguje HWMonitor,smanji to kad ti radi da te ne zbunjuje. Nego mene zanima,da li je normalno da mi sa stock coolerom temperatura u igrici ide do 80 stepeni, igrao sam Far Cry 5,i ono kad sam zavrsio,bacim pogled,ono max 80. Odma sam zvao Fantu i narucio be quiet Dark rock 4 , Imam msi gaming plus x470 plocu i gtx 1070,graficka ne prelazi 61 stepen, imam 5 coolera u kucisti,ali kad sam video 80 stepeni za cpu, odma sam narucio cooler i sad igram samo wow malo,cekam cooler. Da li je moguce da su stock cooleri toliko slabi?
 
Izgleda da jeste slab. Ja sam imao na njegovom kuleru prilikom rendera videa temperature do 105C. Sada imam kuler sa 2700x i neznatno prelazi 80C u istom poslu. Kada ne radim ništa zahtevno, najčešće je temp oko 35-40C. Kao i ti imam 2600x
 
Stigo mi be quiet Dark Rock 4 od Fante naravno, i odma ustici,
stock cooler = aida64 stress test max temp 92 stepena i stalno bila izmedju 80-85
be quiet dark rock 4 = 75 max temp i stalno je bila na 63-65 stepeni.
U Far Cry 5 i new dawn,umesto 80 kao pre sto mi bilo sada je 51-56c
fan na cooleru je na 1400 obrtaja,nije isao preko 1054 ni sa aidom.
Ove testove sam radio na 20 minuta u aida64 ako cisto nekog zanima i da toplo (hladnije) preporucim be quiet dark rock 4 za ryzen 2600x.
 
ja sam se ipak opredelio za vodeno. Uzeo CM ML240 RGB za nekih 80e kod nas. Videcemo kako ce se pokazati kad se sklopi masina.
 
LimitedVigorousCrossbill-size_restricted.gif
 
Pa poenta je bila da ti odlijem poverenje, vise puta su ljudi koji imaju gomilu iskustva sa hladjenjem pisali na forumu da je AIO cista glupost, da se i skupljim resenjima desavalo da procuri voda i unisti komponente ili da pumpa crkne. Takodje, ti jeftiniji vodeni ne hlade nista bolje od kvalitetnih vazdusnih u istom cenovnom rangu, sa kojima ne postoji rizik curenja i traju beskonacno dugo, ili dok ne izgube podrsku proizvodjaca za nove sockete.

Pride si uzeo RGB model, jos i Coolermaster, jos u domacoj radnji, to za 80e ne moze biti kvalitetno, a kao sto sam rekao, iskusniji su pisali da se i skuplji i kvalitetniji modeli kvare i da znaju da procure.

Ja bih to vratio.
 
Preteruješ sad...nema razloga da vraća bilo šta ako radi ok. Da, vazdušni kuleri su pouzdaniji i potencijalno tiši ali AIO kuleri su sazreli do sad, nisu više nepouzdana egzotika, i u nekim slučajevima su sasvim dobro rešenje.
Ne znam kakvi su stariji Cooler Master AIO kuleri, po netu sam video pozitivne komentare o novijim modelima...
Na kraju krajeva, ako čoveku radi posao i zadovoljan je, pare nisu bačene.

I ja sam bio skeptik po pitanju vodenog hlađenja (još uvek sam, pomalo), pre svega zbog straha od curenja, ali sad već imam koliko-toliko poverenja u celu stvar da postoji dobra šansa da ću imati 120mm AIO u mašini kad budem apgrejdovao i prešao na SFF...
 
Moguce je da preterujem, ali se ne moze reci da sansa za curenje ne postoji, a garancija je samo dve godine na taj kuler, dok na kvalitetnije vodene je 5 godina.

Za taj novac i u domacoj radnji moze da se uzme odlican Noctua hladnjak i da se ne razmislja o tome barem 5 godina.
 
gledajući samo za igre je li bolji ryzen 5 1600 ili ryzen 1700?
jel bolji 1600 ili su isti u igrama? pitam zato sto je identicna cena u pitanju..
 
Postoji i šansa da veliki i težak hladnjak iskrivi ploču ili da otpadne i skrlja nešto. Ništa nije bez rizika. U nekim slučajevima prekrivaju po neki memory slot ili ne pajsuju u kućište, preblizu grafike itd.
 
AIO vodena su njesra. Imao sam par komada, i svi su radili kao sto recimo radi sada ovaj moj vazdusni hladnjak LC 120 (mozda cak i za nijansu losije). 4790k mi je redovno isao preko 80 stepeni pri renderisanju i testiranju. Push ili push/Pull varijanta, nova pasta. Jednostavno, ovaj LC ubija uzduz i popreko, jos kad se doda da kosta 4x manje od kakvog - takvog AIO "vodenog", prica prestaje. Temperature sa njim su smesne cak i sa najtezim opterecenjem.
U zivotu mi vise nece pasti napamet da uzmem takvo "vodeno" hladjenje.
 
LC120 mu dodje kao socijalni kuler koji hladi isto kao i mngo skuplji kuleri, ukljucujuci i ta "vodena" aio hladjenja. Socijalno, samo iz ugla njegove cene. Sve ostalo je top. Izrada, vrlo dobar vent. Uz to i ne cujem ga. Kosta 20€ :)
 
Uh, napraviste čudo od hladnjače od tog LC-a, ispade skoro ko frižider. Do 100w možda može da prođe i to je to.
 
Ipak kod vazdusnog hladjenja maltene i da nema sta da podje po zlu, dok kod vodenog to nije slucaj. Jos jedan dobar hladnjak koji sam imao je bio i Thermaltak NiC L32, retko se nadje tako kompaktan kuler sa ventom od 140mm. Sada ga je problem naci, ali je nekada mogao da se kupi i kod nas.
 
Postoji i šansa da veliki i težak hladnjak iskrivi ploču ili da otpadne i skrlja nešto. Ništa nije bez rizika. U nekim slučajevima prekrivaju po neki memory slot ili ne pajsuju u kućište, preblizu grafike itd.

Samo pri pomeranju kucista sa namontiranim hladnjakom moze da dodje do ostecenja. Dok stoji na stolu/komodi/podu ne moze nikako da iskrivi plocu ili da otpadne. Jedini drugi nacin za ostecenje je iskrivljenje samog procesora(bilo IHS-a ili stampanje ploce) ali to je samo moguce sa skylake+ novijim Intel procesorima ako mehanizam za kacenje kulera moze previse da se zategne, i to se do sad samo desilo na prvoj verziji za kacenje Scythe Fuma hladnjaka.

Bilo sta ispod 1.4kg je absolutno sigurno, a i oko toga uvek moze da se iskoriste zip-ties da se prikaci deo cooler-a na kuciste da se bolje rasporedi tezina.

Sa druge strane ne postoji nista sto mozes da uradis da se osiguras protiv umrle pumpe. A protiv curenja samo da umotas u celofan svaki deo vodenog :)
 
Poslednja izmena:
Pa sve može da se pokvari, to nije poenta ali ne treba praviti nešto naročito od nekog jeftinog kulera koji jedva da zadovoljava potrebe.
 
"Jedva zadovoljava potrebe" je neopisivo potcenjivacki sa tvoje strane. Da ne kazem bezobrazno. :)
 
Nema potreba za takvom raspravom LC je dobar kuler ali daleko od toga da je super giga mega...mada ako se uzme u obzir i cena onda je odličan (dakle moguće je da je optimalan izbor za većinu)...tako da se svako pruži koliko ima i naravno za šta mu treba...ni manje ni više :)...
 
Nazad
Vrh Dno