Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

16c razlike sa pastom i 'boljom provetrenosti kucista'?uostalom,napisao je da je i to vise puta montirao prosli kuler,nije do toga,ta dva kulera nisu ni za poredjenje.
 
Ja samo izduvavanjem kućišta dobijem toliko. Otvaranjem strane se dobija 3-4 stepena.
 
Svi ostali parametri (ploča, sistem, HDD) su slični, možda 2-3C niže nego pre.
 
Ne levitiraju, ali se skupi prašina.
Ima u drugim temama kada sam čistio pisao sam.
 
Moj kompjuter je nov, tako da još nije stigla da se na'vata ni prašina, a ni da se odomaći neki pauk :)
 
Ja od kako sklopih masinu pre godinu dana nista nisam dirao (overklokovao, azurirao bios itd.) i uzeh pre 10-tak dana da azuriram bios i posle ubacivanja novog biosa, procesor radi na 3,60 GHz, a pre je radio na 3,89 GHz. Stari bios je bio "v.0805", a sada je ovaj najnoviji "v.4207".
 
Misliš na minimum ili maximum ? 3.6GHz je idle freqvencija a treba da ide boost do 4GHz.
 
U bios kad udjem, a i u OS isto. Malo pre pogledam u bios-u ima ona opcija "Normal" na koje je bilo podeseno i cini mi se "Optimal". Uzmem i prebacim na "Optimal" i sada pise da radi na 3,90 GHz i u bios-u i u OS, verovatno da je to neki automatski OC.
 
Hteo sam da klokujem ryzen 5 1600, ali posle update-a biosa ploce (MSI B350M Pro - VHD) zvuk fanova je mnogo glasniji a nisam nista dirao jos ni klokovao.
I ne mogu nikako da provalim koji je tacno kuler i kako da ga smanjim u biosu, sve temperature sistema i procesora su normalne. Jel zna neko u cemu je problem i kako da stisam fanove?
 
Poslednja izmena:
Jel si resetovao bios pre i posle azuriranja?
 
Mislim resetovao bios na fabricka podesavanja. Preporuka je i da se uradi clear CMOS, ne samo bios reset, mada je i bios reset dovoljan uglavnom.
 
Poslednja izmena:
Hvala, to je pomoglo!
Kazi mi koliko volti da stavim za 3.6 ghz? Tj jel vredi overklok sa stock kulerom za tih 400mhz ili da ostavim default?
 
OC od 400MHz vredi svakako, ali moras da pratis temperature. Probaj sa 1.3V, 99% ce biti dovoljno.
 
Поздрав свима. Купио сам плочу msi b450 gaming plus I 8gb Rama xyperx на 2666 па ме занима који процесор узети 1600х или 2600? Иначе имам lc cc-120 тако да хлађење није проблем
 
Mislim da ce bez problema 4GHz da postigne, da zaokruzi :D
 
Ja sam ranije MORAO svaki procesor da OC, bilo da mi je to potrebno ili ne. Sada, sa ovim Ryzenom, sve to lagano pada u vodu. Kao prvo, da bi dobio par sekundi ili frejmova u renderingu/igrama, moram da ga dzoknem na 1.35-1.4V. Kao drugo, ne dobija se apsolutno nista (u mom slucaju). Kada krene rendering, sam ode na 4-4.5GHz i tu ga drzi dok se ne zavrsi renderaj. Posle toga ode na 1.5GHz i svima super. Isto je i sa igrama.
Bas je ekstra izveden ovaj turbo. Dok blejim, procesor bleji sa nekom smesnom voltazom, kad radim, onda i procesor radi za sve pare.
Jako mi se svidja kako je sve to lepo odradjeno na Ryzenu.
 
napon, hektore, napon
 
Mislim da ce bez problema 4GHz da postigne, da zaokruzi :D

И ја се томе надам искрено. Имам и да кажеш проветрено кућиште тако да мислим да температура неће бити проблем.
Ако неко зна добре а нечујне вентилаторе за кућиште до 10-так Еура нека каже.
Имам сад два која увлаче и два која извлаче ваздух али сви су различити неки нечујни неки не па већ кад купујем све што да се не поновим до краја
 
И ја се томе надам искрено. Имам и да кажеш проветрено кућиште тако да мислим да температура неће бити проблем.
Ако неко зна добре а нечујне вентилаторе за кућиште до 10-так Еура нека каже.
Имам сад два која увлаче и два која извлаче ваздух али сви су различити неки нечујни неки не па већ кад купујем све што да се не поновим до краја

Arctic f12 ili f14 silent verzija.za 14 nisam siguran koliko kosta.
 
5x Arctic F12 Value Pack 20e, 5x Arctic F14 Value Pack 30e, na oglasima.
 
Нашао сам чак код Мађара те. Е сад јел су можда бољи они који имају pwm или не пошто ми плоча поседује 5 конектора са 4 пина за вентилаторе е
 
То желим да избегнем ако је могуће тако да ћу јурити неке са pwm-ом
 
3-pin ventilatore mozes da kontrolises preko napona iz biosa ploce ili softvera od proizvodjaca, ne treba nikakav fan kontroler. Ako je primetna razlika u ceni uzmi 3-pin, u suprotnom PWM.

Imas temu o ventilatorima.

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?t=253332

Mada, tamo ces najverovatnije dobiti preporuku za ventove koji kostaju 10-20e ili vise po komadu :D
 
Poslednja izmena:
Хвала за тему видећу шта они тамо кажу. Ја сам нашао исто Arctic p12 pwm 5 комада за 3200 чини ми се па можда њих узмем
 
Cena na iponu za 2600 skocila sa 160eur na 190eur a garancija se smanjila na godinu dana umesto 3 godine. Da li pripremaju cene za Zen2? :p
 
Nazad
Vrh Dno