Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Kod mene je po D.O.C.P profilu SOC napon 1.1, a DDR napon 1.4 i memorija neće tako da radi na 2933. Već sam rekao da ne znam koja je vrednost na auto za ProcODT. SOC napon nisam podizao jer kažu da nije preporučljivo ići preko 1.1 V, ako baš ne moraš. Napon memorije sam podizao i do 1.45, podizao latencije, prebacivao sa 1T na 2T... ništa nije pomoglo. Setovanje ProcODT na 53.3 je rešilo sve probleme, SOC sam spustio na 1.05, DDR napon na 1.39, latencije po D.O.C.P profilu. Savršeno stabilno. Kloknem procesor na 4GHz, savršeno stabilno sve radi. Cinebench single core 163, multicore 1322.
 
Meni neki optimum za sada na 1400 sa stock coolerom 3.7ghz ali da može da podnese stress test i da temperatura ne prelazi 70. Kontam da je to dovoljno bezbedno za svakodnevnu upotrebu?

Sve to sa 1.275 naponom iako je maksimalno išao do 1.308. Zanimljivo, sa maalo manjim naponom je pucao stress test već na 65ak stepeni temperature. Radio je on normalno i na 3.8 u svakodnevnom radu, ali stress test je dizao do 86 stepeni i gasio ga pa nisma hteo da se zajebavam. Ploča je asus prime plus.
 
Pa sa stok kulerom ne možeš bolje. Ok su to naponi i da imaš bolji kuler mogao bi 3.8 opušteno da teraš, možda i 3.9, zavisno od toga koliko bi trebalo da se pojača napon. Ja imam LC 120 i meni je išla temeperatura na iznad 75 stepeni pod linxom na 4 GHz, tako da sam ga spustio na 3.8 na kraju. Realno i ne treba mi nešto brže. Procesor je 1600x na prime b350 plus ploči.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ! Imam pitanje u vezi box kulera. Uzeo sam Ryzen 5 1600 i ono sto mi je cudno je zvuk ventilatora. Prosto ne mogu da verujem da se tako cuje, bukvalno blago zuji, cim ubrza ventilator naravno jos bucnije, nije mi logicno da se cuje vise od mog prethodnog starog Athlon box kulera. Pogotovo sto je nov. Ne znam sta je problem, ili se jednostavno tako cuje. Primetio sam i da tako odjednom ubrza pa uspori.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pozdrav ! Kupio sam Ryzen 5 1600 i imam problem sa zvukom ventilatora box kulera, jednostavno od kako upalim komp. blago zuji, kako se brzina obrtaja poveca onda je jos jace zujanje, ja ne znam da li se tako cuje ali neverovatno mi je da se cuje glasnije od mog starog Athlon kulera. Nije mi jasan taj zvuk zujanja. Ne znam u cemu je problem, sve je utegnuto kako treba.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Meni neki optimum za sada na 1400 sa stock coolerom 3.7ghz ali da može da podnese stress test i da temperatura ne prelazi 70. Kontam da je to dovoljno bezbedno za svakodnevnu upotrebu?

Sve to sa 1.275 naponom iako je maksimalno išao do 1.308. Zanimljivo, sa maalo manjim naponom je pucao stress test već na 65ak stepeni temperature. Radio je on normalno i na 3.8 u svakodnevnom radu, ali stress test je dizao do 86 stepeni i gasio ga pa nisma hteo da se zajebavam. Ploča je asus prime plus.

Bezbedno je to sve za box kuler, i ne može više od toga što si se uverio i sam na 3,8 kako puca sistem, jer traži bolje hlađenje. A sa koji manjim naponom ti je pucao test na 65c?
Koristim R5 1400 kome na 3,7GHz treba 1,27v da prolazi testove sa box kulerom. Isto kao i na tvom primerku.
 
Bezbedno je to sve za box kuler, i ne može više od toga što si se uverio i sam na 3,8 kako puca sistem, jer traži bolje hlađenje. A sa koji manjim naponom ti je pucao test na 65c?
Koristim R5 1400 kome na 3,7GHz treba 1,27v da prolazi testove sa box kulerom. Isto kao i na tvom primerku.
Ne sećam se tačno, ali nešto malo manjem od toga.

Hawaii Mate 9
 
Pozdrav ! Kupio sam Ryzen 5 1600 i imam problem sa zvukom ventilatora box kulera, jednostavno od kako upalim komp. blago zuji, kako se brzina obrtaja poveca onda je jos jace zujanje, ja ne znam da li se tako cuje ali neverovatno mi je da se cuje glasnije od mog starog Athlon kulera. Nije mi jasan taj zvuk zujanja. Ne znam u cemu je problem, sve je utegnuto kako treba.
Najbolje za početak da nađeš nekog ko ima isti takav kuler ali ga ne koristi i da ga pitaš da ti pozajmi za test, da bi bio siguran do čega je.
 
Ryzen 5 1600X stock / mb Asus Prime X370 Pro / Corsair LPX @ 2933mhz c15 2x8gb
Intel i5 Sandy Bridge 3.3ghz / mb Asus Z68 / Mushkin @1600mhz c9 2x4gb

Export 100 raw fotki od 24mpix senzora / Lightroom Classic

Intel i5 SB - 416 sekundi
AMD Ryzen R5 - 163 sekunde

To se zove opipljiv pomak! :d
 
Brate nisam ekspert ali nisam ni lud, sta god da pipnem nece da butuje i uvek moram na default da vratim kad zavrsi sa pistanjem i ulaskom u bios posle 3 restarta...
Plus ako neko moze da mi pojasni zasto je ovolika razlika u voltazi na VDDR CPU i gore desno core Voltage, dok pisem ovo ide i preko 1.5..
43af4cd9976657e302a6d60d62f63b25.jpg

3ae9085a1977e9717151446b50f60881.jpg

573f777148975c555952c2ff23b26e53.jpg

a9c113a9744261b13444f9baa7a2450d.jpg

Sent from my SM-J530F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@Djenka Ako radis overclock podesi mnozilac na koliko hoces, recimo 38 a dole gde je cpu voltage stavi offset umesto auto. Dalje kad tu stanes dole levo na ekranu pise ti koliki je default tj osnovni napon i dodas preko offseta koliko hoces tako da se sabira default i to sto dodas. Kad restartujes onda ti kod cpu voltage pise ukupan napon. Recimo stavis da zbir bude 1.3v pa probas i dodas ako treba ili stavis offset 0.1 pa testiras i spustas dok je stabilno. Ako si nesto ispodesavao da nije dobro ides load optimized defaults da vrati na default.
 
Poslednja izmena:
Brate nisam ekspert ali nisam ni lud, sta god da pipnem nece da butuje i uvek moram na default da vratim kad zavrsi sa pistanjem i ulaskom u bios posle 3 restarta...
Plus ako neko moze da mi pojasni zasto je ovolika razlika u voltazi na VDDR CPU i gore desno core Voltage, dok pisem ovo ide i preko 1.5..
43af4cd9976657e302a6d60d62f63b25.jpg

3ae9085a1977e9717151446b50f60881.jpg

573f777148975c555952c2ff23b26e53.jpg

a9c113a9744261b13444f9baa7a2450d.jpg

Sent from my SM-J530F using Tapatalk

To ti napon luduje zato što je na auto i uključen je turbo. Evo kod mene kad ugasim turbo i ostavim procesor na default frekvenciji od 3.6GHz, napon je na auto, piše da bi trebalo da je 1,375V, a ustvari se kreće između 1.166V i 1.2V. Kad povećam frekvenciju na 3.7 napon na auto skače do 1.5, zato ga ja stavljam na ofset u minus, čak i za 4 GHz sam stavljao ofset u minus.

IMG_20171116_233001.jpg

Evo ga i napon koji ploča stavi na auto čim malo podignem množilac. 1.525V za 3.7Ghz, totalna ludost i nimalo bezbedan napon.

IMG_20171116_234916.jpg
 

Prilozi

  • IMG_20171116_233001.jpg
    IMG_20171116_233001.jpg
    1 MB · Pregleda: 89
Poslednja izmena:
@qryak nije ista ploca kod strixa treba napon preko offseta na +. Barem je tako kod mene jer je default 1.2nesto. Na auto napon generalno luduje i kad je procesor na default penje se do 1,375 dok kad se podesi preko offseta lepo za 3.8ghz treba oko 1.3v.
 
Znam da nije ista ploča, ali kažem da kad je uključen turbo i napon na auto, ono što piše pored auto i stvaran napon koji procesor dobija ne moraju da se poklapaju, a još ako se menja i možilac, svašta je moguće. A evo i primera kako se ponaša Prime B350 Plus. Ne znam koliko je bolja naponska i bios na Strix ploči. Ako se dobro sećam, Prime plus ima 4+2 naponsku, a Strix 4+4.
 
Auto napon ne dolazi u obzir kao ni da se procesor drzi na difoltu. Mislim ko nece da dira neka ali bolje da se podesi mnozilac i napon. 3.8 manje vise svaki dostize. Ne znam za druge ploce vidjao sam da ljudi idu u - i na B350 prime. Kod mene na strixu je ovako, tj kad se doda preko offseta i restartuje pikazuje napon koji je. Posle kad testiram drzi taj napon koji i pise ponekad skoci nesto iznad i nesto ispod na trenutke.
 
E ovako. Uradio sam jednostavnu stvar. Stavio mnozilac na 40, a tamo gde pise vddr cpu voltage auto/offset stojalo 1.375, isao offset u minus 0.025 i pisalo posle restarta 1.350 sto je tacno jer sam toliko smanjio. E sad onaj gore desno napon ne igra toliko i pokazuje mi isto i u biosu i u hw monitoru a to je 1.419 max... jel moze neko da mi kaze da li treba da diram vddr soc voltage jer mi to stoji na 0.850 kao na onim slikama od sinoc.. a sada cu probati neki test. Mada ni opet nije jasna ta razlika jer napon stoji na 1.350 a pokazuje 7 stotih vise 1.419 kao max sto je isao, u hw programu a takodje i dok sam boravio u biosu..

evo aida64 pola sata.. uspeo sam i memoriju na 2800, napon ne znam, ali valjda je stavio automatski 1.35 tako cak pise i na kutiji..

http://prntscr.com/hbqk5k

http://prntscr.com/hbqnjx

Sent from my SM-J530F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
SOC napon ne diraj, podigla je ploča to automatski. Pogledaj moje slike. Ostavio sam ga na auto, a ploča ga je podigla na 1.1V.
Ja lično ne volim da mi napon procesora ide preko 1.4V, zato bih tražio frekvenciju na kojoj procesor može da radi, a da napon držim ispod te granice. Nije mi toliko bitno da li će raditi na 3.9 GHz ili na 4 GHz.
A koliko vidim isto se ponaša i strix i prime ploča. Ko ne zna šta radi može lako da ošteti procesor previsokim naponom, ako ga ostavi na auto i pokuša da overklokuje.
 
Poslednja izmena:
Zašto neko uopšte klokuje 1600X? Na 4 GHz, imaćeš zapravo lošije ST perfromanse jer sa XFR-om, CPU ide na 4.1 GHz. I možda 5% bolje rezultate u MT taskovima, što ako ti je zaista potrebno (render, simulacije i sl.), ne znači ništa, a rizikuješ stabilnost platforme. Ako postoji procesor koji nema smisla klokovati to je 1600X, mada po mom mišljenju, nijedan X CPU nema smisla klokovati, ako bi to bilo zbog boljih performansi. Bez obzira što je jednostavno i dostupno.
 
Nije baš tako kao što ti misliš, bolji je single core kad staviš 4 GHz na svim jezgrima, nego 3.6 sa turbom na 4.1 GHz, testirao sam ja i jedno i drugo u cinebench. Evo mojih single core rezultata sa raznim klokovima, ima tu i default 3.6 sa turbom i sa isključenim turbom i sa raznim frekvencijama između 3.6 i 4 GHz.

Untitled-1.jpg

Već na 3.8 GHz na svim jezgrima, single core je bolji nego na default 3.6 sa turbom na 4.1.
Inače testovi su rađeni bez gašenja antivirusa i ostalih procesa, tako da mogu da deluju niži nego kad neko testira takmičarski, ili u nekim recenzijama na netu.
 
Poslednja izmena:
Zašto neko uopšte klokuje 1600X? Na 4 GHz, imaćeš zapravo lošije ST perfromanse jer sa XFR-om, CPU ide na 4.1 GHz. I možda 5% bolje rezultate u MT taskovima, što ako ti je zaista potrebno (render, simulacije i sl.), ne znači ništa, a rizikuješ stabilnost platforme. Ako postoji procesor koji nema smisla klokovati to je 1600X, mada po mom mišljenju, nijedan X CPU nema smisla klokovati, ako bi to bilo zbog boljih performansi. Bez obzira što je jednostavno i dostupno.
Zato sto je turbo/xfr napon preteran i za svakodnevnu kucnu upotrebu je bolje malo rizikovati stabilnost i utegnuti nego pustiti turbo napon da vrslja.
 
Poslednja izmena:
E upravo to. Niži mi je napon potreban za 3.8 na svim jezgrima, nego za default sa turbom, a procesor brže radi i u single core, a o multicore da ne pričam.
 
Potpuno se slazem sa SB. Klokovanje 1600X je dokolicarska zabava, razlike su statisticke. Sto se tice napona na auto, sve je to po specki. Niti ce CPU crci niti ce mu ista faliti. Platis 20-30e vise i caozdravo ( jos mozes da ustedis toliko na ploci).
 
Poslednja izmena:
Znaci bolje je da cpu radi na visem naponu i trosi 20-30W vise? :D
 
Na početku sam danima ostavljao HWinfo da radi na drugom monitoru. Izuzev nekih benchmark programa retko koji program je podizao frekvenciju preko 3.7GHz a još ređe preko 4GHz kada je sve ostalo na XFR i automtska nameštanja a pritom je napon skakao daleko iznad 1.5v !!! Potrošnja po koru je nekoliko puta veća nego isti na idle i zagreje se nenormalno za sekundu - dve dok kuler ne reaguje i izjednači i smanji temperaturu.
Sa umerenim OC-om od 4025MHz napon je 99% vremena ispod 1.4v.
 
Naravno, verujem da niko to ovde ne planira, ja to podesavam vise iz nekog (nadam se)blagog ocd-ja da sve bude utegnuto :D

Zaboravio sam koliki je napon bio XFR kod mene na 1300X, ali secam se da je bila neka katastrofa :D
 
priznajem da mi je to bilo zanimljivo da radim dok ti jos nisi bio clan ovog foruma, sada imam vecih briga u zivotu od igranja sa procesorom :)
 
Najbolje za početak da nađeš nekog ko ima isti takav kuler ali ga ne koristi i da ga pitaš da ti pozajmi za test, da bi bio siguran do čega je.

Pa to je problem jer nemam nikoga ko ima isti kuler, bilo bi dobro ako ima nekoga ovde ko je na stock kuleru pa da prenese svoje utiske o zvuku ventilatora. Ne znam kako da resim taj zvuk zujanja.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno