Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Ryzen 5 2600 , na B450 ploči , prilikom igranja u HW monitoru mi pokaže da pojedina jezgra dosižu čak 4900 MHz. Inače sva podešavanja su na AUTO. Evo jedna slika gde je to bilo na skoro 4400 MHz. Da li je to normalno?

06-10-2019.PNG
 
koristi hwinfo65

Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока
 
Nisam bas detaljno pratio desavanja oko ryzen procesora. Konkretno, interesuje me koju B450 plocu uzeti uz R5 2600 i Kingstone XyperX Fury 3200MHz ?

Gledao sam kod komsija u ponudi:
Asus TUF Plus gaming
MSI Tomahawk Max
AsRock Steel Legend
Gigabyte Aorus Pro

Asus je najjeftiniji ove ostale su ista cena.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Tomahawk, mada mozes i jeftinije ploce za 2600 od ovih u izboru.
 
Tomahawk MAX, kod mene Ryzen 2600 radi stabilno na 4200Mhz 1,325v, 4250MHz 1,35v i 4300MHz 1,425v bench. Sve ostale koje si nabrojao imaju sirotinjsko hladjenje, MSI nije toliko električno bolji od ostalih koliko je u hladjenju superiorniji.
 
@X-calibar

Slobodno možeš i MSI B450-A Pro Max. Ta ploča ti je ne-šljašteći Tomahawk u principu. Ove ne Max nema ni više da se kupi kod nas.

@blackbear

Ti si ubo dobar primerak procesora. Ploča tu ne igra toliku ulogu za tih 4200Mhz.
 
Poslednja izmena:
Svakako nisi pogrešio.

Max bi bio malo bolji izbor, ali nije ni on 100% sigurica kad hoćeš 3000 seriju Ryzen-a da staviš (ima bezveze problema još uvek).
 
Tomahawk MAX, kod mene Ryzen 2600 radi stabilno na 4200Mhz 1,325v, 4250MHz 1,35v i 4300MHz 1,425v bench. Sve ostale koje si nabrojao imaju sirotinjsko hladjenje, MSI nije toliko električno bolji od ostalih koliko je u hladjenju superiorniji.

Koju onda moj procesor falinku ima kada ja na 2600x i na najjačoj x370 ploči koju je MSI napravio, ne mogu ni 4150Mhz na 1.5v da provrtim u Aida64 testu duže od 2minuta? A uz to imam i kuler od 2700x verzije procesora, koji je bolji od onog sa 2600x.
 
Poslednja izmena:
Ima falinku, koja se zove, silicijum lutrija.
 
Ima falinku, koja se zove, silicijum lutrija.[/QUO

Kako onda, kada pratim u Ryzen masteru kretanje procesora (ne pokrenem ni jedan profil) povremeno skače i na 4250 na 1.45v? Znam da to kratko traje, odnosno da ti skokovi traju nekoliko sekundi, ali to je opet 150Mhz razlike i to u onim najosetljivijim i najtežim za klok frekvencijama. Nije isto 150Mhz sa 3000 na 3150 i sa 4100 na 4250Mhz. Kada u RM podešavam da nije ista brzina na svakom procesoru, da li svaki ponaosob treba da podsim, ili samo stavim najveću brzinu na onom koji mi je program označio kao najbolji, a ostali će automatski da idu ispod?
 
Jel ti upaljen PBO ?
 
@X-calibar

@blackbear

Ti si ubo dobar primerak procesora. Ploča tu ne igra toliku ulogu za tih 4200Mhz.

Stabilnost napona i temperatura naponske jedinice su bitne stavke ne može jedno bez drugoga. Možeš staviti na vagu šta je bitnije kod overklokovanja procesor ili naponska i prevagnuće procesor ali bez dobre naponske nećeš dostići upotrebljivih 4250MHz 24/7.
 
Sledeći put reč "toliku" moram triput da podebljam i dodam u neki ogroman font izgleda. :)
 
Sastavio sam danas:
Ryzen 7 2700x
MSI B450 Tomahawk Max
2x8 Kingston XyperX predator 3200mhz

Interesuje me da li gledate temperature u ryzen masteru ? Da li prikazuje trenutnu ili prosecnu temp ? Koje opcije ukljuciti/iskljuciti za bolji i hladniji rad procesora ? Trenutno sam na box kuleru, cekam da mi stigne AM4 adapter za NH D14.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Stavio poslednji BIOS, memorija na 3200. Ako je verovati hwinfo napon bas skace, citao sam malo temu vidim da je resenje rucno postavljanje napona samo nisam siguran sta tacno treba, ako moze mala pomoc bio bih zahvalan :)

adsasd.jpg
 
Sad su valjda sve ploce dobile offset voltage
U biosu
CPU Core Voltage Offset mode
-
stavi 0.5000V pa povecavaj ako je sve stabilno. To ce ti spustiti max napone.
 
@X-calibur

F7(advanced mode, ako vec nisi)-----OC-----skrolujes dole, ispod DIGITAL POWER, imas CPU CORE VOLTAGE, stavis OFFSET MODE, izaberes -(minus) i krenes od 0.05v pa na gore.
Probao sam na 3700x na -0.1v, manji all core boost jedno 50mhz, mozda malo vise, ali je single core normalno do 4.4 za nekoliko jezgara.
Kreni od 0.05v, pa testiraj na cinebenchu.
 
@X-calibur

F7(advanced mode, ako vec nisi)-----OC-----skrolujes dole, ispod DIGITAL POWER, imas CPU CORE VOLTAGE, stavis OFFSET MODE, izaberes -(minus) i krenes od 0.05v pa na gore.
Probao sam na 3700x na -0.1v, manji all core boost jedno 50mhz, mozda malo vise, ali je single core normalno do 4.4 za nekoliko jezgara.
Kreni od 0.05v, pa testiraj na cinebenchu.

Znaci povecavam offset sve dok prolazi CB, nakon prvog pucanja smanjim za jedan stepen offset i testiram visesatnim prime-om ? Koji power plan izabrati ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Cinebench moze da prodje i 100x, da radi normalno sve, igre i ostalo, a da pukne prime.
Prime je nesto drugo, dovoljno 2 sata blenda, 1 sat OCCT small. Ako pukne, puca u prvih 30 minuta OCCT, ili u toku prvih 90 minuta prime-a.
Moze on da radi i -0.2v, ali perf ce da budu umanjenje podosta.
Negde oko 0.8-0.1v je optimala po meni, i to za 3700x.
Za 2700x stvarno ne znam, nisam probao offset, mada jesam probao CPU. Manuelno sam postavio kod kuma sve, mislim da je 1.3v bilo.
 
Pa valjda si mislio -0.08 - 0.1 ? Kod mene 0.1 nema šanse da bude stabilno.
 
Da 0.08.
Kod mene jeste stabilno lagano, Ali all core boost je malo ispod 4ghz
 
Ovaj poslednji BIOS kod mene, na Auto postavi 1.1v kao polazni napon a to znači na idle 0.890v i maksimalni napon 1.5v. Offset -0.05 (najviši za 100% stabilnost) proizvede 1.416v max sa 1.316v pod punim load-om sa temperaturom manjom od 70c posle dužeg rada. To mi daje 4.45GHz single core i 4.375 GHz na ostaliim jezgrima.
Meni je to savim prihvatljivo mada malo na višoj strani. Iako CB r20 ne može da nagura te frekvencije, najbolji score je 5044 -5064 (516 single core) na AMD Ryzen High performance power plan-u u Windows. Power saving plan (5%/100%) proizvede oko 4985/516 score, temperature oko 65c.
 
Ja koristim balanced od windowsa, dok ne izadje novi bios za Tomahawk i dok ne stigne AC.
Mislim da ce novi bios za jedno 7 dana, tako da cu opet morati da zatezem sve.
 
Samo jedno kratko pitanje u vezi Ryzen 5....
Video sam u nekoliko "postova" gde su ljudi tražili savete u vezi sastavljanja konfiguracije da je većina odgovorila kako je bolje uzeti 2600 nego 2600x.
Zbog čega, kada po svim testovima i specifikacijama 2600x je bolji od 2600?
 
Nije bolje nego jeftinije, teoretski non-x može da se overklokuje na 2600x performanse (manje-više). Bez OC-a, 2600x ima više smisla. Sa 3600/3600x je manja razlika.
 
Onda...gledano po tome, ako uzmemo u obzir sedmicu 2700/2700x, svakako je ova druga varijanta mnogo bolja.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno