Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Am4 ostaje do 2020 godine.
I sta cemo sa novim igrama gde i5 bude zakucan na 100% (bf1 naprimer)? Taj cpu vec sada se priblizio granici svojih mogucnosti. Ljudi u Srbiji cesto kupuju komp na 5 godina. Pa sta ce da rade sa tim i5? R5 1600 6/12 ima perspektivu (jer je mnogo jaci u multithread), i5 4/4 ne.
Pre par godina su ljude savetovali da kupuju krs pentiume 2/2 umesto fx6300, pa gde su sad ti pentiumi? Sada vec i i3 su se srozali, i vec starost kuca na vrata i5.
Ne znam sta vise poredite i o cemu raspravljate. Za r5 1600 konkurencija je i7 7700 i i7 5820k. Kakav crni i5.

pa vec jeste i5 zakucan na 100% i radi odlicno. a pentium nikada nije bio u ceni FX-6300 nego X4 Athlona. samo sam cekao da neko pokrene pricu zaloga za buducnost. ista je bila prica kada sam kupovao FX pa ga i5 i dalje dere i to najslabiji. osim toga, zar nece DX12 da marginalizuje CPU, cemu onda milijardu threadova?
 
Ne shvatam ni ja igranje kao ozbiljnu aktivnost ali to ne znaci da kada odvojim dragoceno slobodno vreme u te svrhe da hocu da mi viber, fb i skajp svetle kao novogodisnja jelka i ometaju me.
Cak i kome ne smeta da mu igru prekida IM piska i vriska, .
Te džidža-bidže na mom kompu ne obitavaju ni inače.. znači, podižem igru i teram. :whip:
 
Fx8350 oc odradi kako treba i nista gori nije od i5 sada, negde i bolji. Fx6300 jeste bio skuplji, ali uvek jeftiniji od i3 i neuporedivo jaci od onog krsa. Threadovi uvek imaju koristi, to najbolje znaju oni koji se ubise za raznorazne optimizacije i gase sve zivo dok igraju (pozdrav za vlasnike pentium 2/2).
 
Poslednja izmena:
nisi objektivan. niti je FX u rangu i5 niti je i3 bio losiji od FX-6300 u igrama. mozda neki usamljeni slucaj i to je to. a vlasnici pentiuma se nisu naigrali nista manje od vlasnika X4 Athlona. sto se tice igara Ryzen vredi koliko i kosta, za ozbiljnu primenu rastura, ali da ne smaramo previse.
 
Samo što i najslabiji i3 druge generacije i dan danas tera sve igre bez problema. S druge strane, probaj FX (bilo koji) u GW2 ili nekoj drugoj MMO igri (jer gotovo sve su ili potpuno jedna nit, ili sa jednom glavnom).
 
Ma po njima je i g4560 odlicno ulaganje u buducnost!
У односу на то колико кошта ради за све паре. 3 пута је јефтинији од најјефтиније i5-ице или R5-ице, а на платформи је која има итекако простора за каснију надоградњу. Може да испрати 1050 Ti без проблема, а у многим играма и 1060. Учинио је практично целу i3 серију бесмисленом, о FM2+ X4 Athlon-има и да не причамо. AMD за сада нема шта да понуди у том сегменту :)

Од AM3+ платформе једино што може у играма да се носи са њим је FX 8xx0 серија, али колико су ти процесори скупљи и колико троше више струје :smash:
 
Poslednja izmena:
Amd od postojanja uvek baguje kod fanaticnih vlasnika intel. A ima gomila obrnutih situacija: iz zadnjeg - problem sa pregrevanjem i7 7700k, pa problem sa TSX, pa bag skylake u prime95, pa problem sa ddr3 na istom, pa svileni broadwel-e koji crkavaju pri oc... Samo intel bato.
Update:
Za mene ryzen pocinje od r5 1600. Sve ispod menja mator fx83** uz oc (i vecu potrosnju, ako je nekome to bitno). I za ryzen je skroz dovoljan stock cooler do 3700MHz.

Misliš tamo gde se završava intel tu počinje Ryzen r5 1600.
Dobro ih tuče sa box kulerom.

100.JPG
 
У односу на то колико кошта ради за све паре. 3 пута је јефтинији од најјефтиније i5-ице или R5-ице, а на платформи је која има итекако простора за каснију надоградњу. Може да испрати 1050 Ti без проблема, а у многим играма и 1060. Учинио је практично целу i3 серију бесмисленом, о FM2+ X4 Athlon-има и да не причамо. AMD за сада нема шта да понуди у том сегменту :)

Од AM3+ платформе једино што може у играма да се носи са њим је FX 8xx0 серија, али колико су ти процесори скупљи и колико троше више струје :smash:
Ma svaka cast za taj procesor , ono sto je poenta je da ja smatram da ce igre u buducnosti sve vise biti multitread, VR itd, zahtevace i jace grafike i vise jezgara, ali u ostalom videcemo, ja imam malo drugaciji pogled kad merim snagu procesora.
 
Am4 ostaje do 2020 godine.
I sta cemo sa novim igrama gde i5 bude zakucan na 100% (bf1 naprimer)? Taj cpu vec sada se priblizio granici svojih mogucnosti. Ljudi u Srbiji cesto kupuju komp na 5 godina. Pa sta ce da rade sa tim i5? R5 1600 6/12 ima perspektivu (jer je mnogo jaci u multithread), i5 4/4 ne.
Pre par godina su ljude savetovali da kupuju krs pentiume 2/2 umesto fx6300, pa gde su sad ti pentiumi? Sada vec i i3 su se srozali, i vec starost kuca na vrata i5.
Ne znam sta vise poredite i o cemu raspravljate. Za r5 1600 konkurencija je i7 7700 i i7 5820k. Kakav crni i5.

Ako stvarno budu ispoštovali ovu platformu do 2020, to znači da će još 2-3 generacije Rajzena ići na ovu platformu, tako da i ona priča o ceni menjanja platforme ne pije vodu. Tako se čak isplati uzimati i X ploču, možda je za 1. generaciju ne potrebna ali za buduće će se verovatno isplatiti.(osim ako ne uvedu u narednim godinama ddr5 ili hbm za ram)
 
Ja sa slazem sa Caridze, i5 u mp igrama je bio na 100% pre 2 godine, kada sam ja prestao da se igram. SP je druga prica, tu i5 moze da tera jos 3.

Posto nema kesa u BF1, ja sam odustao on kupovine novog kompa. Da ima kesa, sigurno bih isao na Ryzen, samo pitanje neki 1600 ili neki 1700.

Platforma jos uvek nije zrela, ali u svakom slucaju bolja kupovina za buducnost od Intel-a, barem tako stoje stvari trenutno.
 
Kod mene na istoj ploči nije htela preko 2133 MHz, ako je nateraš brže, napiši detaljno kako.

Pošto će ovo biti popularna ploča, da napomenem javno da sam imao i neobičan problem sa USB-om. Naime, zvučnici mi se napajaju preko USB porta i uključio sam ih u USB 1.0 port na vrhu, da ne trošim brže portove niže. To je pravilo tiho krčanje koje u prvi mah nisam mogao da provalim odakle dolazi, delovalo je kao zvuk hard diska. Prvo mislio problem neki sa drajverom, juri po netu, onda probao da uključim slualice. Kad ih ubacim u izlaz na zvučniku, krči. Kad ih ubacim direktno na ploču, ne krči. Prebacim zvučnik sa USB 1.0 na USB 2.0 port, krčanje prestane.

Poz druze sklopio sam PC pre par dana evo sad sam namestio ram ne moze na 3200mhz DCOP da bootuje nikako. Uzeo sam samo spustio brzinu na 2933mhz i bootuje normalno. Znaci standardne vrednosti 16-18-18-36 na 1.35V. Jos nisam OC procesor to cu ovih dana ovo mi je bilo bitnije da nateram ram da radi brze :) Verzija biosa je naravno poslednja.

Evo i link ispod pa pogledaj :)

https://valid.x86.fr/1gx8hn
 
Poslednja izmena:
Ljudi ima li neko 4x8GB memorije i kakva je situacija sa brzinom u tom slucaju? Da li se teze postize 2933-3200 ili je isti djavo?
 
Za sada je teže koliko znam, ako ne i nemoguće. Nakon ovog najnovijeg update-a možda bude bolje. Ako već znaš da ti treba 32GB, onda je valjda bolje ići na 2x16. Em je jeftinije, em ostaje mesta za dalji upgrade, ili više opcija za velike kulere :)
 
Poz druze sklopio sam PC pre par dana evo sad sam namestio ram ne moze na 3200mhz DCOP da bootuje nikako. Uzeo sam samo spustio brzinu na 2933mhz i bootuje normalno. Znaci standardne vrednosti 16-18-18-36 na 1.35V. Jos nisam OC procesor to cu ovih dana ovo mi je bilo bitnije da nateram ram da radi brze :) Verzija biosa je naravno poslednja.

Kod mene sa zadnjim BIOS-om nije htelo ni na 2666 MHz. Možda imaš v4 verziju modula sa Samsung čipovima, moja je v5 sa Hynix. A ni BIOS nije hteo da me pusti da ručno menjam tajminge memorije, ne znam, možda moram da uključim nešto što nisam pronašao. Probaću da čačkam večeras ako nađem vremena, ako ne, onda sutra.
 
@moribus

Hmm probao sam sada sa Thaiphoon Burnerom da ocitam memoriju da vidim ko je pravi ali sve mi ocitava osim prozivodjaca. Jel ima neki drugi program preko kojeg mogu da proverim ko je proizvodjac cipa? Sto se tice Biosa meni jedino nije dao rucno da menjam latencije kada je bios bio na prvoj verziji ja mislim. Sa ovom poslednjom verzijom 0609 imam tu opciju.

Edit1. Ok ocitao je proizvodjaca sada posle reseta definitivno je Hynix.
 
Poslednja izmena:
@moribus

Hmm probao sam sada sa Thaiphoon Burnerom da ocitam memoriju da vidim ko je pravi ali sve mi ocitava osim prozivodjaca. Jel ima neki drugi program preko kojeg mogu da proverim ko je proizvodjac cipa? Sto se tice Biosa meni jedino nije dao rucno da menjam latencije kada je bios bio na prvoj verziji ja mislim. Sa ovom poslednjom verzijom 0609 imam tu opciju.

Edit1. Ok ocitao je proizvodjaca sada posle reseta definitivno je Hynix.

Sa tvojim setovanjima mi butuje normalno, hvala lepo na trudu. Pratiću ga ovih dana kako se ponaša, ali to bi trebalo da je to. Možda će jednog dana moći i na celih 3200 MHz, ali ja zadovoljan i ovako, nisam platio mnogo za ovaj RAM. Inače stiže i BIOS 0613, ali bez AGESA apdejta, tako da mislim da se ne vredi zezati s time.

Ni ja svoj procesor nisam klokovao, niti planiram u skorije vreme. Možda bih ga pre undervoltovao za sad, nema potrebe mučiti ga bar dok ne stigne nova grafička karta. Nisam je kupio zajedno sa ostalim komponentama, mislio sad da bi nVidia Volta mogla da stigne već na jesen, sad vidim da sam se preračunao.
 
Nema na cemu :) Ja nisam stavio novi bios takodje posto nema agesa updejta koliko sam procitao samo popravlja stabilnost ova verzija. Sa sledecim agesa updejtom ce moci na 3200mhz bez problema sigurno.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Sa tvojim setovanjima mi butuje normalno, hvala lepo na trudu. Pratiću ga ovih dana kako se ponaša, ali to bi trebalo da je to. Možda će jednog dana moći i na celih 3200 MHz, ali ja zadovoljan i ovako, nisam platio mnogo za ovaj RAM. Inače stiže i BIOS 0613, ali bez AGESA apdejta, tako da mislim da se ne vredi zezati s time.

Ni ja svoj procesor nisam klokovao, niti planiram u skorije vreme. Možda bih ga pre undervoltovao za sad, nema potrebe mučiti ga bar dok ne stigne nova grafička karta. Nisam je kupio zajedno sa ostalim komponentama, mislio sad da bi nVidia Volta mogla da stigne već na jesen, sad vidim da sam se preračunao.

Sto se tice volte ne racunaj pre 2018 godine da ce da stigne gejming verzija, ovo sto ce sada da se pojavi to su radne kartice i bice previse skupe kao i amd vega sto ce prvo da izbaci radne kartice a tek malo kasnije gejming po nizim cenama.
 
"Ipak odustajem od ganjanja 4ghz na ramu, za sad. Uspio sam bootat 3801mhz sa base klokom i 3600 ratiom 20-22-22-40-2 @1.6v ali nije upotrebljivo za ništa osim selfie-a.
Bez bclk oc-a sam uspio dobit 3733mhz 18-20-20-37-2 @1.47v no i to je lutrija hoće li proć bench ili ne, možda isplativo nekom tko lovi hwbot bodove.
3600 (16-16-16-36-1) ratio se pokazao kao prilično stabilan ako ručno podesim sve subtiminge no to je i dalje nešto sporije od recimo 2666/2933ratio + bclk oc jer nemamo pristup svim latencijama.
Zanimljivo, na ovom biosu najbolje radi 60Ω za ODT, do sad je 53.3Ω bilo bog i batina (za moj setup).

Malo se igram sa CLDO_VDDP, nema nekih pravila koja će vrijednost radit, dosta je random.
Recimo za 3600 mi radi 931, 932, 941mV te sve vrijednosti od 988 do 999mV. Nisam primjetio neke razlike, pa upravo malo duže testiram svaku vrijednost.

Za 3733 je radilo 948, 950 i 955mV, bilo koja druga vrijednost bi rezultirala sa f9 i failed trainingom. 3801 je radilo isključivo na 994mV i trebalo mi je pol dana da dođem do te vrijednosti jer sam počeo sa 880 i polako podiži po 1 svaki put kad ne radi, još sam podesio da pokuša trenirat ram 5 puta prije safe boota.

Inače dobar način za spremanje CLDO_VDDP je da podesiš vrijednost i onda promijeniš recimo ram boot napon za 50mv. Ta promjena će automatski ugasit i upalit komp prilikom spremanja novih postavki pa ne moraš stalno pazit kad treba stisnut power button. "

Toliko o tome da ram nece preko 2933+,treba malo i dati kes za ram jer naravno da nece svaki...kroz iduce BIOS-e samo da se ispegla ima to da pici :D

Ovo nisam ja radio vec covek sa jednog benca

http://valid.x86.fr/k3uvig
 
Poslednja izmena:
Skoro nedelju dana kako se zna za to, kasni anand. Vec sam pisao da i dual rank hynix na 3200 ide sad. Za 3 meseca su uspeli da se izbore sa ddr4, za pohvalu. Koliko se intel mucio sa x99 da ram na 2800 natera i koliko cpu je spaljeno uz oc ram?
 
Ja sad prvi put vidim da ce biti zvanicne podrske za brzi ram od 3200, znalo se za novi agesa, ali je taj deo nov.
U svakom slucaju super.
 
Poslednja izmena:
Noctua, slično kao za LGA2011 platformu, šalje NM-AM4 mounting kit besplatno uz priloženu fotokopiju računa od Noctua coolera kojeg posedujete i kupljene AM4 matične ploče ili Ryzen procesora - kupovina je samo dodatna opcija. Ja lično ne bih čekao 1-2 nedelje da sklopim Ryzen mašinu zbog 11e koliko sam platio mounting kit. Osim toga, ništa me ne sprečava da nakon sklapanja mašine pošaljem zahtev za besplatni mounting kit i bacim ga u oglase kad stigne :).

Pozdrav, možeš li mi reći gde si uspeo nabaviti mounting kit? I meni treba da stigne ali se predugo čeka (a samo to mi fali). KP sam već proverio i iscimao samo niko nema.
 
Nazad
Vrh Dno