Šta je novo?

AMD AM4 VRM info

Pa BIOS razvoj traje obično do godinu dana, jedino u slučaju da neki novi i ne predviđeni processor može posle da se pojavi. Ako do tada nisu sredili BIOS, beži od te firme. Intel jako rzo menja platforme ali kod AMD-a je moguće da moraju da menjaju AGESA code a za to treba i novi BIOS.
 
Dobro je da su se setili da ubace tu opciju i na AMD ploče. Mada ja se i ne brinem mnogo. Kad istekne garancije (3 godine) verovatno neće ni biti novih BIOS-a, a svakako neće biti ni razloga da se ažuriraju, pošto nema šanse da će ova ploča podržavati procesore koji izađu posle 2020. ;)

Koliko vidim, što se VRM-a tiče, sve je Copy -> Paste sa 300 serije. Tj. ništa zanimljivo. I dalje ostaju MSI i Asus kao najbolja rešenja za B450 ploče. Među X470 već ima izbora.

Pa i amd rece da je socket am4 podrzan do 2020 nista cudno.
 
Možda je još rano, B450 ploče su tek danas zvanično lansirane, nema puno testova, ali čini mi se da se može napraviti mali presek trenutnog stanja.

Gigabyte se zaista nije proslavio B450 pločama, katastrofalna VRM temperatura, koja dovodi do nestabilnosti sistema u lošije provetrenim kućištima (B450 VRM Temp Test).

ASRock se i dalje drži dizajna od 3 faze i analognog kontrolera, i mada na gore navedenom testu deluje da ploča nema problema sa VRM temperaturom (ASRock B450 Gaming K4), smatram da 3 faze za procesor nisu “primerene”.
Sličan, ili isti dizajn imaju i na ostalim B450 modelima. Pozitivno je što ploče imaju 3 SoC faze.

Asus se solidno drži sa par modela, mada izbor nije veliki.

MSI izlazi sa dosta B450 modela, veoma solidno dizajniranih, sa pristupačnim cenama, veoma je moguće da će neki od njih biti najbolja kupovina po pitanju cena/kvalitet.

Neki moj izbor solidnih B450 ploča, kriterijumi su bili minimalno 4 faze, digitalni VRM kontroler,
i VRM hladnjaci na CPU/SoC mosfetovima (mada su recimo na par Asus ploča zaista minijaturni – SoC sekcija).

Solidne B450 ploče (link)

Alternativni modeli, za nijansu ispod gore navedenih, dobre su recimo za Ryzen 2200 i 2400 modele (sa integrisanom grafičkom), zbog 3 SoC faze (stabilniji naponi za grafičku, u slučaju da se ista OC).

Alternativni modeli B450 (link)

Sledeće na listi su dve budžet X470 ploče, ništa posebno, digitalni VRM kontroler, dizajn 4+2 faze, VRM hladnjaci. 4 CPU faze su pojačane (4x2), neki solidan OC bi trebao biti moguć bez problema sa VRM sekcijom.

Budžet X470 ploče (link)

Slede X470 sa solidnom, do veoma jakom VRM sekcijom:

Srednja klasa X470 ploča (link)

I na kraju, X470 ploče sa odličnom VRM sekcijom, gde ne bi trebalo biti nikakvih problema sa OC i temperaturama VRM.
Neko će možda reći, otkud Biostar u ovoj listi (možda sa pravom), međutim, VRM je na njoj zaista dobar, slične komponente kao na X370 ploči Asus ROG Crosshair VI Extreme iz prethodne generacije (kontroler IR35201, 4 duplirane faze preko 4x IR3599 = ukupno 8 za CPU deo, IR3555 mosfetovi). Ono što kvari utisak kod Biostar ploče, je BIOS podrška, kao i kvalitet istog.

Po utiscima korisnika modela X370GT7 iz prethodne generacije, BIOS je nelogično struktuiran, nema sve opcije, a takođe kaskaju za konkurencijom po pitanju osvežavanja istog, tj. update.
Tako da je verovatno bolja opcija dodati “još malo”, i kupiti neki provereniji model od konkurencije.
Sa te strane gledano, zaista šteta za kvalitetne komponente koje su ugrađene, kada BIOS podrška ne prati kvalitet istih.

Odlične X470 ploče (link)

Naravno, moguće je da će se pojaviti neki novi modeli matičnih B450 i X470 ploča, koje će naći mesto u ovim listama, ili da će se cene promeniti na niže, pa samim tim i atraktivnost nekih povećati, ovo je neki presek trenutnog stanja (na nemačkom/evropskom tržištu). Nadam se da će ove liste nekim korisnicima olakšati izbor.

A sada se molimo za izlazak naseg pc mate-a.
 
Verovatno je bolje ali nisam siguran koliko se vise isplati dati vise para. Realno ako mozes na obe klokovati, dali ce skuplja ploca dati primetno bolji rezultat? Obzirom da je to low end razlike ce biti mizerne.

Tapatalk from Poco loco
 
Da li je za integrisanu grafiku i amd ryzen 2200g bolje ići na https://www.msi.com/Motherboard/B450-A-PRO/Overview ili https://www.msi.com/Motherboard/B450M-GAMING-PLUS/Overview, u jednom od prethodnih Accuphase postova sam pročitao da *mjau**mjau**mjau**mjau*lje ići na 3SoC faze zbog stabilnijeg napona za grafiku kad se overklokuje a to bi svakako radio? Razlika u ceni je 1800din u korist b450m gaming plus ploče.

Bolje je na 3 faze. Mada, te 3 faze nisu hlađene, tako da...ako možeš, vidi da nekako obezbediš protok vazduha preko njih.
 
Što se tiče faza, kakva je B450 AORUS M?
Merkam do kraja nedelje da sklopim sa 2400g kanticu.
 
msi b450m mortair (titanium) ubedljivo najbolja matx b350/450 ploca sto se vrm tice.
 
VRM je ok ali ništa specijalno. Buildzoid je nahvalio hladnjak, doduše...mislim da je isti takav i na Tomahawk ali nisam siguran. U svakom slučaju, dobra ploča.
 
@jurodivi, u poredjenju sa ostalima matx b350/450 plojkama vrm mortair (u skupu sa hladnjakom) je space shuttle. A sad zasto kod ostalih proizvodjaca je sve bzvz generalno sa b350/450 je drugo pitanje. Asus je srozao sve sto je mogao osim top x ploca, dok za intel koristi kvalitetnije komponente. Navodi na neke misli..
 
@jurodivi, u poredjenju sa ostalima matx b350/450 plojkama vrm mortair (u skupu sa hladnjakom) je space shuttle. A sad zasto kod ostalih proizvodjaca je sve bzvz generalno sa b350/450 je drugo pitanje. Asus je srozao sve sto je mogao osim top x ploca, dok za intel koristi kvalitetnije komponente. Navodi na neke misli..

Mortar ne mortair.

Što se tiče ove ploče, koliko vidim ima 4+2, što nije specijalno. Najgore od svega je što nema nikakav hladnjak na soc-u, tako da je beskorisna za apu.
 
@Bya-Bya-sama, beskorisna za apu samo zbog odsutstva hladnjaka na soc? moram da kontaktiram proizvodjace da im kazem da njihove am4 itx ploce su beskorisne za apu, da hitno resavaju stvar, jer ljudi ne znaju pa teraju vega 11 na 1500-1600MHz :D
p.s. jeste 4+2, ali koje komponente ima u vrm, vrv ima jaci vrm i od tomahawk b450, od asus b450-f je sigurno bolji
 
Poslednja izmena:
Mortar i Tomahawk imaju isti VRM, samo što Tomahawak ima hladnjak na SoC delu. Tj bolja je opcija. Asus B450-F je zapravo najbolji za APU (OC), pošto ima 2x2 faze za SoC. Ali je skuplja od nekih X470 ploča, pa nema poentu. Tako da bi AsRock sa 3 faze bio bolji izbor, ali oni imaju 3 faze (x2) i za CPU, pa je malo teže preći preko toga. Doduše, ko hoće APU teško da će klokovati CPU, pošto već imaju sasvim dobre klokove. Pa je zaključak - najbolja ploča za APU (koga zanima klok IGP-a) je ASRock B450(M) Pro4 :)
 
Asrock se naucio llc i regulaciji napona na soc? Bas je odlican, jos kilav nikos (msi kod b350 je jaci koristila) kad stave u vrm... :D
Cisto za informaciju- najbolji vrm b450 je kod msi carbon ac (to je jedina b450 ploca koja je u rangu x470). Posle idu tomahawk i mortar (i njihovi blizanci), pa tek posle svi ostali.
p.s. komponente vrm kod mortar i tomahawk b450 su razlicite (razliciti proizvodjaci i karakteristike), iako je sema ista.
Sve sve. Sutim. Necu vise :D
 
Pozdrav,

Razmisljam da sklopim neku konfu za neku casual upotrebu, povremeni posao od kuce + neki povremeni gejming.

Ideja mi je da uparim 2200G (dakle, bez graficke) sa ASUS ROG STRIX X470-F GAMING, pa onda odradim neki upgrade na Zen3 + neka graficka(valjda ce se cene do tada unormaliti)

Ima li ovo smisla na duze staze ili ipak uzeti neku jeft(inij)u plocu, pa onda menjati i proc i plocu?
 
Zavisi kada si planirao upgrade? Iskreno, plocu i procesor mozes uvek prodati u paru, pogotovo u toj klasi. Kako hoces. Ja bih ipak gledao da uzmem super plocu za onaj drugi cpu, zavisi sta ce biti aktuelno.

Tapatalk from Poco loco
 
Zavisi kada si planirao upgrade? Iskreno, plocu i procesor mozes uvek prodati u paru, pogotovo u toj klasi. Kako hoces. Ja bih ipak gledao da uzmem super plocu za onaj drugi cpu, zavisi sta ce biti aktuelno.

Tapatalk from Poco loco

Tipa, posle par meseci po izlasku Zen3 sam mislio da radim upgrade.

Posto sam citao da je prica da ce Zen3 imati ne-znam-koliko jezgara, najvise me zanima da li bi sada ta 'skuplja' ploca ispratila (i izvukla to najbolje) iz Zen3
 
Tipa, posle par meseci po izlasku Zen3 sam mislio da radim upgrade.

Posto sam citao da je prica da ce Zen3 imati ne-znam-koliko jezgara, najvise me zanima da li bi sada ta 'skuplja' ploca ispratila (i izvukla to najbolje) iz Zen3

To je filozofsko pitanje na koje nisam siguran da čak i AMD zna odgovor :)...btw. ja sam uzeo asus x 470 prime pro...ali nisam još instalirao konfu pošto čekam napajanje...da ne poveruješ...nema u Srbiji kršteno napajanje...nego mora da se naručuje specijalno...
 
To je filozofsko pitanje na koje nisam siguran da čak i AMD zna odgovor :)...btw. ja sam uzeo asus x 470 prime pro...ali nisam još instalirao konfu pošto čekam napajanje...da ne poveruješ...nema u Srbiji kršteno napajanje...nego mora da se naručuje specijalno...

Kakvo napajanje? Ja bih isao sa EVGA 650 B3...

Ajd' javi utiske kada javis sve :)
 
Kakvo napajanje? Ja bih isao sa EVGA 650 B3...

Ajd' javi utiske kada javis sve :)

Hteo sam prvo da uzmeme FSP (kao imali na stanju) rekli imamo na stanju dolazi za 15 dana :p....onda ja pitao za Seasonic (stajalo isto tri dana) kažu ooo to je druga priča dolazi mnogo brže .... za 10 dana....tako da sam uzeo na kraju Seasonic 750 w.....dolazi tek sledeće nedelje...a na sajtu ili kaže na stanju ili da dolazi za 3 dana....eh..Srbija...:)...a baš sam se bio naoštrio da sastavim komp u subotu...
 
Poslednja izmena:
Cisto za informaciju- najbolji vrm b450 je kod msi carbon ac (to je jedina b450 ploca koja je u rangu x470). Posle idu tomahawk i mortar (i njihovi blizanci), pa tek posle svi ostali.
p.s. komponente vrm kod mortar i tomahawk b450 su razlicite (razliciti proizvodjaci i karakteristike), iako je sema ista.
Sve sve. Sutim. Necu vise :D

Da vidim u HWLUX tabeli da Mortar i Tomahawk imaju različite mosfete. Ali i nije neka razlika, imajući u vidu kome su i za šta namenjene ove ploče :) Evo je i Buildzoid-ova recenzija
https://www.youtube.com/watch?v=zSqhVlpgw3U

Asrock se naucio llc i regulaciji napona na soc? Bas je odlican, jos kilav nikos (msi kod b350 je jaci koristila) kad stave u vrm... :D
Pa sa 3 faze napraviće nešto upotrebljivo valjda :d
 
Poslednja izmena:
@Space Beer, asrock'u nesto ne verujem vise, bas zbog lutrije sa komponentama vrm b350(m) pro4 (mislio sam da nikos stavljaju samo na kineskom trzistu..). Cak da se zanemare i problemi sa bios, pa nemogucnost rucnog podesavanja napona na soc, pa odsutstvo llc - matx b350 ima ozbiljnih problema sa apu (najverovatnije je greska u HW), a i par ploca prve generacije je otislo u eol zbog greske inzenjera. Jedina dobra stvar kod njih su solidni radiatori na vrm i dobri kondenzatori (ranije je i cena bila) - to ih cupa, ali po svemu ostalom, tehnicki gledano, nisu nesto. Ja bi najvise voleo da nije tako, pa da imamo veci izbor, ali koliko vidim jedino msi se trudi (gigabyte se koprca, ali za sad lose mu ide, da li namerno idu pogresnom stranom ulice ili sta vec - njihovi problemi) da ponudi nesto prihvatljivo u low i middle segmentu, nije dzabe izabrana od strane amd bas msi b350i ploca za testove sa apu.
P.s. i msi nisu bezgresni, ali trenutno su najmanje zlo, imho
 
Jesu MSI B atx ploče dobre, ali teško mi je da pređem preko tog škrtarenja na matx pločama, da su stavili pun hladnjak i na matx to bi ih koštalo 1-2$ više. Ovako ko neće da klokuje apu, može da ide i na A ploče, čemu B(matx) ploče onda.

Inače me zanima kakvo je stanje sa AsRock b450 pro4 matx pločama, da li imaju isti problem na soc-u kao i B350 berzije?
 
Meni se čini da je razlog "loših" B350 ploča ono što je Buildzoid napomenuo - nisu očekivali da će AM4 biti uspeh pa se nisu ni trudili. Zato su B450 bolje :)

Opet, sve te stvari kao što su offset napona, LLC, podašavanja napona za SoC, izgled i raspored UEFI opcija... su realno nebitne, jer 95% korisnika nikad neće ući u BIOS. Tako da razumem i proizvođače. Ja sam mojom zadovoljan i planiram da dogodine ubacim R5 3600(X), ako pre toga ne promenim nešto :)
 
Ljudi, ne znam zasto ocekujete da se trude oko ploce koja je jeftina i gde imaju malu zaradu? Pritom ocekujete opcije koje ce ploci skracivati zivotni vek. Problem je sto kad bi vam dali bas sve opcije ljudi bi boli R7 u njih i sahranjivali bi naponske redom i reklamirali ploce. Sta, proizvodjaci ce sebi da pucaju u nogu? Dobro je da ima i tih opcija veruj mi.
Ranije se makar znalo, ako hoces clock moras uzeti krstenu plocu i cao. Sada se i u nizem segmentu bore jedni s drugima ubacivajuci neke opcije ali ljudima ni to nije dosta.

Tapatalk from Poco loco
 
MSI X470 Gaming Pro Carbon & Gigabyte X470 Ultra Gaming VRM analiza by Buildzoid: https://www.youtube.com/watch?v=PI-gm6Doiq4

TL;DW
MSI: 5+2 faze, VRM hladnjaci nisu Bog zna kakvi ali su masivni, vrlo sporo se zagrevaju, dobro rade posao. Zadovoljan je VRM-om. Po njegovim merenjima, ispada za nijansu bolja od Asus Prime X470 Pro sa sličnom cenom.
GB: 4+3 faze, hladnjaci slično kao kod MSI (malo manje masivni pa se brže greju). Loša kontrola voltaže. Ima clock generator, što omogućuje BCLK overclock ali je resto prosečno pa nije vredno cimanja...prosečan VRM, nije oduševljen, ne preporučuje za OC 8-jezgarnih Ryzena (mada, i košta manje od Pro Carbona). MSI Gaming Plus je bolji.

Najavio je za sledeći video MSI B450M Mortar, jedva čekam...
 
Poslednja izmena:
Gigabyte i dalje nastavlja sa komedijom, bukvalno koji god test pogledam njihovih ploca (posebno za Ryzen), klasa ili dve ispod konkurenata u istoj cenovnoj kategoriji.
 
Zato imaju fantastičnu high-end ploču, Gaming 7...
Problem je što su svi sem MSI-ja ukakali srednju kategoriju i low-end. U nekoj srednjoj kategoriji bih jedino razmatrao MSI Pro Carbon i Asus Prime Pro. MSI Gaming Plus je solidan kao budžet varijanta, a Tomahawk i Mortar za B450. To što se tiče hardvera, ne znam kakvi su im BIOS-i... Asusove ploče su shit (osim Prime Pro i visoke klase) a vidim da im pljuje i softver. ASRock i Gigabyte fušerišu i lažu gde stignu. Trulo stanje, niko se više ne trudi, bacaju pare na RGB i gluposti...
 
Asusov software je blagi disaster ali BIOS im je prilično solidan. AIsuite može da napravi grdne probleme a Aura nije baš kompatibilna.
 
Nazad
Vrh Dno