Šta je novo?

AMD AM4 VRM info



Krait i Carbon najbolji vrm medjutim Carbon cenovno ulazi u X370 segment a na Krait postoje zalbe na musicav bios.
 
Poslednja izmena:
I na carbon postoje zalbe. Izgleda da na bilo koju msi am4 plocu postoje, od cega to zavisi - nemam pojma. Neke ploce se ponasaju razlicito od drugih. Lutrija.
 
Koju plocu bi preporucili za 1400 i 1600 nekome ko nema nameru da klokuje?

Sent from my Le X620 using Tapatalk
 
Bilo koju koja ispunjava ostale zahteve (cena, format, slotovi, portovi, izgled...). Bez obzira da ri se radi OC ili ne, trebalo bi uzeti dobru ploču

Uži izbor među B350 pločama su uglavnom:
Asus Prime B350-Plus
MSI B350M Pro-VDH ili Mortar
MSI B350 PC Mate ili Tomahawk
ASRock B350(M) Pro4

S druge strane, možeš uzeti bilo koju drugu, ako ti neka od navedenih ne odgovara po nečemu
 
Meni se kod ove Asrock Pro4 ne dopada jedino sto je trofazna naponska za procesor. Lejaut i izgled su odlicni.

Послато са Nexus 5X уз помоћ Тапатока
 
@Space Beer, covek je pitao za plocu jer nema nameru da overklokuje, slazem se sa tobom da je ipak bolje uzeti neku mainstream B350 plocu bez obzira da li zeli da overklokuje ili ne.
 
Koja je razlika kod Asusovih B350-plus, B350M-A i B350M-K?

Sent from my Le X620 using Tapatalk
 
Ovo nije tema u kojoj se postavljaju pitanja sta da kupim i u cemu je razlika izmedju nekih ploca. Za takve stvari imate posebne delove foruma.
 
Izvini necu vise...

Sent from my Le X620 using Tapatalk
 
Ma nebitno, kao da je tema posecena i pisu non stop pa ja kvarim diskusiju.
Ajd pomoc onda u okviru teme razlika izmedju vrm 350 plus i 350-a?

Sent from my Le X620 using Tapatalk
 
Isti vrm, 350 plus ima hladnjake na vrm, 350-a nema.
 
Poslednja izmena:
Pa je shodno tome preporučljivo da ako uzmeš 350M-A da joj zalepiš hladnjake na VRM, ili da staviš onaj stock cooler koji duva na dole, pa pravi protok vazduga i preko VRM-a.

Ja na 350M-A imam R7 1700X stock, i poprilično se "upali" VRM pri nekom stressu a polepio sa na njega 8mm hladnjake koje na e-bayu imaš kod kineza za 2-3 dolara po setu.
Tek kad sam okrenuo ventilator na kućištu da duva preko njih, onda su postali mlaki na dodir pri stress-u, što je extra. Bilo je neophodno, jer pre toga krastavac vodena pumpa nije pravila nikakav protok vazduha u tom delu. :)
 
Poslednja izmena:
Bolje najjeftiniju MSI ili ASRock sa hladnjacima, nego da se budži nešto ručno. I ta bez hladanjaka će raditi, to što se greje nije toliko strašno, izdražaće VRM bez problema. Ali kad su solidne ploče ~70€, nema mnogo razloga uzimati lošije za 50-60€, ako budžet nije baš ograničen
 
Kao što sam napisao, ako se stavlja box cooler, nema potrebe ni ova da se budži, osim što dobiješ neku dodatnu sigurnost.
E sad ako hoćeš vodeno hlađenje kao u mom slučaju, onda se valjda podrazumeva da znaš šta radiš, i moraš nekako da rešiš to što nema više šta da hladi taj VRM.

Ali slažem se da ako postoji mogućnost da se već uzme sa hladnjacima, onda bolje to. Meni je trebala mATX sa kvalitetnim VRM-om, tako da mi je ovaj Asus u trenutku kupovine bio jedina opcija.
 
ASUS A320 M-K?

Kupujem R3 1300X, ne planiram OC (B350 inače)

Čitao dosta negativnih komentara, boot problemi, no beep sound, cmos se neki resetuje kad dizes sistem da se upali, otkaze nakon 2 mjeseca itd..

Pri tome, najjeftinija je jer joj je cije a pala sa 170 KM na 120 ( 50 KM manje ovdje u BiH)

Pitanje, da li je neko koristio tu ploču? Samo imaju ASUS i Gigabyte marke, pored ove u opticaj dolazi A320 DS Gigabyte koja je skuplja 50 KM kao nekada što je bila ASUS ova M-K prime.

Neko imao iskustva? Da li B350 Gigabyte Gaming 3 čini razliku? Ili mogu sa ASUS i Gigabyte A320 jer cijena je faktor, znači mi mnogo jer su veće razlike u cijenama.
 
Dodali su tabelu za X470, ali je i dalje prazna.

Počeli su pomalo da ubacuju podatke za X470, za sada samo tri modela, biće svakako više kada krenu zvanični testovi.

Zanimljiva slika, poređenje temperatura između ASUS Crosshair VI i VII:


Crosshair VI
x470guide-crosshair-tseu46.jpg

Crosshair VII
x470guide-crosshair-t3qui4.jpg

VRM pojačan za jednu VCC fazu, umesto 4 dupliranih na X370, sada ima 5 dupliranih na X470 modelu (+ jače komponente na novom modelu), rezultat se odmah vidi.
Šteta što nisu išli na 6+2 konfiguraciju, koliko kontroler maksimalno dozvoljava, već su ostali na 5+2, ali i ovako je VRM VCC sekcija veoma jaka, 5 dupliranih faza = 10 x 60A = teoretski maksimum od 600A (stariji model 4 dupliranih = 8 x 40A = 320A).
 
Nadam se da mogu ovde da pitam, ne znam gde bih drugo. ako ima neka predvidjena tema prebacite ovo pitanje (listam, al ne vidim nista drugo), pitanje je vezano za AM4 maticnu

Elem, upario bih ryzen 5 1400 i gtx 1060 3gb, kao i 8gb memorije

Listam malo maticne koje su mi potrebne, pa me zanima, kolike su zapravo razlike izmedju maticnih, sta ih izdvaja

Konkretno, nasao sam ovu od svega 6000 dinara http://www.itsvet.com/maticna_ploca_biostar_a320md_pro_ver._6.x-pdaa1-22.i?id=3593 ,

slabo se razumem u komponente, ali deluje da ispunjava sve ono sto mi treba za procesor i graficku, ali posto sam laik, nadam se da ce mi neko odgovoriti od upucenijih jel ova Maticna zaista ok za procesor koji sam gore naveo i graficku

Hvala unapred
 
Jako bazična ploča, nema OC na njoj, verovatno se ne može mnogo ni sa memorijom. Ja nebih stavljao ništa jače od 1200(x) + neka elementarna grafička ili 2200g/2400g. Ono kao "Kancelariska mašina za računovoćstvo".
Ono što ih izdvaja su bedan BIOS i još gori VRM, vrlo malo opcija, zastareo dizajn.
 
Možda je još rano, B450 ploče su tek danas zvanično lansirane, nema puno testova, ali čini mi se da se može napraviti mali presek trenutnog stanja.

Gigabyte se zaista nije proslavio B450 pločama, katastrofalna VRM temperatura, koja dovodi do nestabilnosti sistema u lošije provetrenim kućištima (B450 VRM Temp Test).

ASRock se i dalje drži dizajna od 3 faze i analognog kontrolera, i mada na gore navedenom testu deluje da ploča nema problema sa VRM temperaturom (ASRock B450 Gaming K4), smatram da 3 faze za procesor nisu “primerene”.
Sličan, ili isti dizajn imaju i na ostalim B450 modelima. Pozitivno je što ploče imaju 3 SoC faze.

Asus se solidno drži sa par modela, mada izbor nije veliki.

MSI izlazi sa dosta B450 modela, veoma solidno dizajniranih, sa pristupačnim cenama, veoma je moguće da će neki od njih biti najbolja kupovina po pitanju cena/kvalitet.

Neki moj izbor solidnih B450 ploča, kriterijumi su bili minimalno 4 faze, digitalni VRM kontroler,
i VRM hladnjaci na CPU/SoC mosfetovima (mada su recimo na par Asus ploča zaista minijaturni – SoC sekcija).

Solidne B450 ploče (link)

Alternativni modeli, za nijansu ispod gore navedenih, dobre su recimo za Ryzen 2200 i 2400 modele (sa integrisanom grafičkom), zbog 3 SoC faze (stabilniji naponi za grafičku, u slučaju da se ista OC).

Alternativni modeli B450 (link)

Sledeće na listi su dve budžet X470 ploče, ništa posebno, digitalni VRM kontroler, dizajn 4+2 faze, VRM hladnjaci. 4 CPU faze su pojačane (4x2), neki solidan OC bi trebao biti moguć bez problema sa VRM sekcijom.

Budžet X470 ploče (link)

Slede X470 sa solidnom, do veoma jakom VRM sekcijom:

Srednja klasa X470 ploča (link)

I na kraju, X470 ploče sa odličnom VRM sekcijom, gde ne bi trebalo biti nikakvih problema sa OC i temperaturama VRM.
Neko će možda reći, otkud Biostar u ovoj listi (možda sa pravom), međutim, VRM je na njoj zaista dobar, slične komponente kao na X370 ploči Asus ROG Crosshair VI Extreme iz prethodne generacije (kontroler IR35201, 4 duplirane faze preko 4x IR3599 = ukupno 8 za CPU deo, IR3555 mosfetovi). Ono što kvari utisak kod Biostar ploče, je BIOS podrška, kao i kvalitet istog.

Po utiscima korisnika modela X370GT7 iz prethodne generacije, BIOS je nelogično struktuiran, nema sve opcije, a takođe kaskaju za konkurencijom po pitanju osvežavanja istog, tj. update.
Tako da je verovatno bolja opcija dodati “još malo”, i kupiti neki provereniji model od konkurencije.
Sa te strane gledano, zaista šteta za kvalitetne komponente koje su ugrađene, kada BIOS podrška ne prati kvalitet istih.

Odlične X470 ploče (link)

Naravno, moguće je da će se pojaviti neki novi modeli matičnih B450 i X470 ploča, koje će naći mesto u ovim listama, ili da će se cene promeniti na niže, pa samim tim i atraktivnost nekih povećati, ovo je neki presek trenutnog stanja (na nemačkom/evropskom tržištu). Nadam se da će ove liste nekim korisnicima olakšati izbor.
 
ASUS ROG Strix B450-F Gaming već može da se naruči iz HU za manje od 130e.
 
Jel ima bar neka ploca do 150e da ima zastitu od bios brick-a, a da vrm/bios nisu drasticno losiji od drugih u cenovnom rangu?
 
MSI B450 modeli imaju USB BIOS Flashback (izgleda svi modeli, mada bolje je proveriti u opisu).

Opis sa MSI stranice: "BIOS FLASHBACK+: Simply use a USB key to flash any BIOS within seconds, without installing a CPU, memory or graphics card".

Pitanje je da li flashback funkcioniše kada je bios brikovan, tj. uništen, nisam siguran...
Možda ne bi bilo loše postaviti pitanje na MSI forumu.
 
Dobro je da su se setili da ubace tu opciju i na AMD ploče. Mada ja se i ne brinem mnogo. Kad istekne garancije (3 godine) verovatno neće ni biti novih BIOS-a, a svakako neće biti ni razloga da se ažuriraju, pošto nema šanse da će ova ploča podržavati procesore koji izađu posle 2020. ;)

Koliko vidim, što se VRM-a tiče, sve je Copy -> Paste sa 300 serije. Tj. ništa zanimljivo. I dalje ostaju MSI i Asus kao najbolja rešenja za B450 ploče. Među X470 već ima izbora.
 
Nazad
Vrh Dno