Šta je novo?

AMD AM4 VRM info

Onaj OEM Samsung B-die odvaljuje... sa 2133 na 3066.

edit:
I to dual rank moduli (proverih po oznaci modula). Ti bi trebalo da rade i bolje od nesto brzih single rank. Samo pitanje gde ih naci :)

A šta misliš o ovom primerku Ostoja ?

3200.JPG
 
Mislim da je vreme da se splituje tema. Da ostane VRM info u jednoj, a memorije da se presele u drugu temu (I podforum).

Brz je taj modul (sta god bio, Samsung ili Hynix) al kao sto vec rekoh negde na pocetku Ryzen predstavljanja na vise mesta je pomenuto da je bolje nesto sporiji dual rank nego nesto brzi singl, a ovo mi deluje kao single rank (mali je kapacitet modula).
dualrankryzen.png

Zato me I kopka onaj E-die kako se ponasa, jer njega nadjoh (pa makar i u DE) modul od 8GB dual rank, a B-die dual rank modul nalazim samo od 16GB, mada nisam se preterano upustao, jos nemam kes za prelazak na Ryzen i DDR4.

edit:
Slika je preuzeta odavde, ima je i na jos par mesta ovde na forumu.
 
Poslednja izmena:
U domacoj radnji se pojavila ASROCK AB350M za 8500 din ~ 71e (http://www.asrock.com/mb/AMD/AB350M/#Specification). Ploca identicna sa a320m, samo sto ima jos 2 dodatna usb3.1 i b350 cipset (mogucnost OC cpu). Uz to da a320m drzi bez problema r7 1700 pod stres testovima sa temp vrm okolo 73 stepeni, mogu dosta uvereno reci da je ploca ab350m pogodna za OC bilo kog r5 bez podizanja napona. Tako da je to trenutno najjeftinija ploca na nasem trzistu za OC r3\r5.
 
Poslednja izmena:
Savrsena budzet varijanta definitivno, neuporedivo bolja od MSI B350M Gaming Pro za OC :) Nosi to i R5 1600(X) na 4GHz bez problema. Naponska je u sustini ista kao i na AB350(M) Pro4 :)
 
Poslednja izmena:
@domcale, kod a320m nije isti vrm (po jedan Nikos PZ0903BK i PK618BA), a review dok ne vidim licno ab350m ne bi se usudio reci da je drugaciji (nalik ab350m pro4). Ako je isti nikos - nije nista bolja naponska od te msi.
 
Poslednja izmena:
Pretpostavio sam da su isti mosfeti kao na Pro4, my bad :) Izgleda da nema podataka na netu o tome koji se mosfeti koriste za Vcore VRM tako da ko zna koje su joj mogucnosti, u svakom slucaju tesko da je losija od MSIa :)
 
@domcale, pa ako gledam komponente vrm, msi je bolja: obe imaju po 3 faze na cpu
ako asrock na fazu koristi po jedan PZ0903BK u high - to je 65A, PK618BA u low - 60A
dok kod msi 2x PK616BA u high - svaki 50A, 2x PK632BA u low - svaki 78A (to skoro slicno sa ab350(m) pro4 sa 2x SM4337 - 55A i 2x SM4336 - 65A)
upd. Da, dobro sam procenio: ta msi je kao ab350(m) pro4 sto se tice vrm cpu: https://youtu.be/3BYAdyO9nZo - review msi, review asrock https://youtu.be/KzRG_LjUl8Q
Nesto ne stima.. Izgleda da je kod asrock a320m ipak 2x pz0903bk i 2x pk618ba, inace kipela bi sa r7 1700. Da. Tako je 100%. Ali svakako slabije od ab350(m) pro4 i te msi. I po slikama ab350m koristi istu konfiguraciju.
 
Poslednja izmena:
@domcale, pa ako gledam komponente vrm, msi je bolja: obe imaju po 3 faze na cpu
ako asrock na fazu koristi po jedan PZ0903BK u high - to je 65A, PK618BA u low - 60A
dok kod msi 2x PK616BA u high - svaki 50A, 2x PK632BA u low - svaki 78A (to skoro slicno sa ab350(m) pro4 sa 2x SM4337 - 55A i 2x SM4336 - 65A)
upd. Da, dobro sam procenio: ta msi je kao ab350(m) pro4 sto se tice vrm cpu: https://youtu.be/3BYAdyO9nZo - review msi, review asrock https://youtu.be/KzRG_LjUl8Q
Nesto ne stima.. Izgleda da je kod asrock a320m ipak 2x pz0903bk i 2x pk618ba, inace kipela bi sa r7 1700. Da. Tako je 100%. Nista onda. Tu su negde ploce izgleda, ali ab350m ako koristi iste elemente kao a320m u vrm ipak je nesto slabija.
Bilo bi bas bezveze da ima jedan high i jedan low side mosfet po fazi. Imaju li bar dve zavojnice po fazi ikakvog uticaja?


Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
@domcale, moze svasta da bude, ne mogu sa sigurnoscu da kazem, dok ne vidim vrm bez radiatora (a nigde ne mogu naci sliku). Imas asus a320m-k gde samo po jedan low i high mosfet na fazi, ma da ima 4 faze. Imas msi a320m - pro-vd\s sa 3 faze gde je 1 high i 2 low.
 
Ako nekog zanima koliko su tacna softverska ocitavanja CPU Vcore na Prime B350 Plus evo par slika. +0.11875V offset, Medium LLC

idle_socketz.jpg idle_vrmz.jpg

load_socketz.jpg load_vrmz.jpg

Ocitavanja sa ploce se dosta dobro poklapaju sa naponom na VRM kondenzatorima bas kao i CPU SVI2 TFN ocitavanja sa naponom na socketu, malo niza ali nista strasno, pogotovo ako uzmemo u obzir da je ovo poprilicno jeftin unimer :)

Interesantna mi je razlika izmedju napona na VRM kondenzatorima i na socketu od skoro 0.07v kada pustim x264 stability test, nikad ranije nisam vrsio ovakva merenja ali cini mi se da je to poprilican pad s obzirom da je u pitanju 1600 na 3.9GHz. Ko zna sta bi bilo sa osmojezgarnim na 1.4v pod IBTom npr. :)
 
Poslednja izmena:
@domcale, vise puta ponavljano da b350 maticne nisu za jaci OC r7 (pregreva se vrm uz sve posledice). Ma da ima par komada: msi b350 carbon i krait gaming. Ali cena im suvise blizu msi x370 sli gaming, pa s toga nema nekog smisla izabrati njih umesto x370 cipseta.
 
Poslednja izmena:
Zna li neko kako stoje stvari sa Mini-ITX plocama - npr. ASRock Fatal1ty AB350 Gaming-ITX/ac ili Gigabyte GA-AB350N-Gaming WIFI? ASRock Fatal1ty X370 Gaming-ITX/ac je dosta skuplja, sam cipset i oprema ne opravdavaju razliku u ceni, ali mozda je bolja naponska. Za pocetak bi isli sa nekim R5 6/12.
 
Poslednja izmena:
Ako nekog zanima koliko su tacna softverska ocitavanja CPU Vcore na Prime B350 Plus evo par slika. +0.11875V offset, Medium LLC

Pogledajte prilog 237193 Pogledajte prilog 237194

Pogledajte prilog 237195 Pogledajte prilog 237196

Ocitavanja sa ploce se dosta dobro poklapaju sa naponom na VRM kondenzatorima bas kao i CPU SVI2 TFN ocitavanja sa naponom na socketu, malo niza ali nista strasno, pogotovo ako uzmemo u obzir da je ovo poprilicno jeftin unimer :)

Interesantna mi je razlika izmedju napona na VRM kondenzatorima i na socketu od skoro 0.07v kada pustim x264 stability test, nikad ranije nisam vrsio ovakva merenja ali cini mi se da je to poprilican pad s obzirom da je u pitanju 1600 na 3.9GHz. Ko zna sta bi bilo sa osmojezgarnim na 1.4v pod IBTom npr. :)

Pad napona je ocekivan :) 7mv nije nista strasno. x264 ti takodje koristi AVX instrukcije tako da nije nista losiji od IBT-a. Cini mi se cak da vise opterecuje zapravo.
 
7 mV? Pogledaj bolje.
 
Slep sam :D 70mv, ok to je vec.. vise.
 
I to nije nista ozbiljno, najnormalnija pojava. Zato postoji LLC ;)

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Zna li neko kako stoje stvari sa Mini-ITX plocama - npr. ASRock Fatal1ty AB350 Gaming-ITX/ac ili Gigabyte GA-AB350N-Gaming WIFI? ASRock Fatal1ty X370 Gaming-ITX/ac je dosta skuplja, sam cipset i oprema ne opravdavaju razliku u ceni, ali mozda je bolja naponska. Za pocetak bi isli sa nekim R5 6/12.

Što se tiče ASRock Fatal1ty B350 Gaming-ITX/ac: (njen hladnjak je desno, levo je od X370 varijante)

IMG_8067.jpg


Mada su napisali:

Noticeably, the thermal pad on the AB350’s cooler is significantly thicker, which would lead to poorer sustained stability under overclocking – but would be fine at stock clocks. This is a known inconsistency with the product range, and it’s interesting that I received one of each! Some users have had luck contacting ASRock directly to get a replacement, thicker, cooler, but your results may vary.

EDIT: ASRock has stated that all new batches of both boards include the better VRM heatsink – the one with the thinner thermal pad.
 
Super, nisam znao za tu info da imaju novu (bolju) reviziju. Za R5 je svakako dovoljno (cak i uz OC, posebno sto u kucistu imam top-blower cooler koji ce hladiti i VRM), ali da li ce moci da se izbori i sa R7?
 
I to nije nista ozbiljno, najnormalnija pojava. Zato postoji LLC ;)

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

Moze LLCem da se izjednaci napon idle/load na socketu ali ce pad napona kroz plocu i dalje biti prisutan i LLC tu ne moze nista :) Ne predstavlja to meni apsolutno nikakav problem sada ali treba to imati na umu ako padne upgrade na 1700 ili octa-core Zen+/Zen 2 :)
 
Ako planiras upgrade onda juri sto bolju plocu.
Ono vezano za hladnjak za asrock... Citao sam to na asrock forumu, neki lik se zalio na to, skidao hladnjak, slikao... Ako se secam dobro cak su mu i poslali drugi ili su dali plocu sa drugim hladnjakom. Uglavnom to je reseno i ne bi trebalo da se desava nikome vise.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Zna li neko kako stoje stvari sa Mini-ITX plocama - npr. ASRock Fatal1ty AB350 Gaming-ITX/ac ili Gigabyte GA-AB350N-Gaming WIFI? ASRock Fatal1ty X370 Gaming-ITX/ac je dosta skuplja, sam cipset i oprema ne opravdavaju razliku u ceni, ali mozda je bolja naponska. Za pocetak bi isli sa nekim R5 6/12.

Za sada nema puno AM4 mini-itx ploča ali, od trenutno dostupnih jedino ASRock Fatal1ty AB350 Gaming-ITX/ac mi se čini kao dobar izbor. Vidim ima i optički S/PDIF dok ova Gigabyte nema.

Dolaze u oktobru i od Asusa X370-I i B350-I.

A što se tiče razlike između ASRock Fatal1ty AB350 Gaming-ITX/ac i ASRock Fatal1ty X370 Gaming-ITX/ac, u ovoj video recenziji kaže da nema nikakve.
Mada ako nije neka stiska s novcem, razlika u cijeni je nekih 35 eura.

 
Poslednja izmena:
Meni sve ove ITX izgledaju dobro :)

Nego šta je sa onim X300 i A/B300, zar nisu oni baš za ovakve ploče? Jedino što bi smanjili broj USB i SATA portova, što opet nekome znači više, nekome manje.
 
Ja vec neko vreme iskljucivo pakujem ITX racunare (HTPC + gaming za dnevnu sobu), ali mi je ovde interesantan i upgrade path koji je najavljen (sada neki R5 1600, u buducnosti ako bude potrebe Zen+ 8/16 ili sta vec bude aktuelno), pa je bitno da i naponska moze to da izdrzi. Sacekacu i Asusa svakako, jako sam zadovoljan njihovom Z170 plocicom.

Inace, sve mi se cini da su proizvodjaci odustali od X300 ploca jer za njima nema mnogo potrebe (ove B350 su vec dovoljno jeftine, a Biostar ima cak i X370 model za cca 115 EUR).
 
A kakve su ove Biostar ploce, koliko vidim da je ista cena za Biostar X370GTN, Biostar X370GT3, Biostar B350GT5?
 
ASUS PRIME X370-A - koliko ima faza?
 
Kod mene na gigabyte ga-ax370, klokovan ryzen3 1200 na 3.8, temperature VRM mosfeta 42c pod full load-om. Doduse vodeno su hladjeni inace bi sigurno bile temp vece.
 
To mu dodje malo overkill za r3? :)
 
Nazad
Vrh Dno