Šta je novo?

AMD AM4 VRM info

Nema problem sa temperaturama X370 Pro. Samo ti treba neki vent koji ce da cirkulise vazduh u blizini VRM-a. K5 je ako se dobro secam dosta losiji od obicnog gaming 5 kod gige.
 
Možda će sa 1700x biti malo viša temperatura VRM-a na višim taktovima ali kod mene na Asusu na prelazi 40c i ako je u sobi preko 30c.
 
Koje su po vama gornje bezbedne temp za VRM u full load-u? Meni se na Asrock Killer SLI solidno greje naponska doduse drzim i ja cpu na visokim klokovima. Stvarno je problem rashladiti naponsku zbog polozaja, uvek nesto smeta.
 
Ne postoji po necijem misljenju koliko je bezbedno, odokativna sacometrija ne radi :) Odredjeni mosfeti imaju odredjene maksimalne dozvoljene temperature i to je propisano u datasheetu.
Vek trajanja zavisi od temperature komponenti, zato recimo za kondenzatore imas deklarisano npr 10.000 radnih sati na 25C, kako se povecava temp, tako se smanjuje broj radnih sati.

TLDR - sto je hladniji VRM, duze ce ziveti.
 
^
I da VRM ide do 100°C, izdržaće trogodišnju garanciju koju ima ploča. E sad, možda će na 50-60 stepeni da traje 10 godina...briga me. :)
 
To znam, to mi je jasno. Mislio sam na neku temp preko koje ne bi trebalo ici. Ne mogu ni da iskopam koja mi je naponska na ploci i sta da ocekujem. Jedino mi to bode oci konstantno.
 
U principu sve ispod 60C je super.

@Kolos
Kvalitetan VRM da, ali neki slabiji mosfeti uopste nece dugo ziveti sa 100C temperature.
 
Pa mi trošimo samo kvalitetan VRM. :d

Pa da, sve do 60-70°C je ok za dugovečan rad.
 
iskreno ne znam sta je na ovom asrocku :D
 
Gigabyte definitivno ide na reklamaciju, temp VRM-a su se popele na 107C i to na default podesavanja. Ako sve bude kako treba pokusacu da dobavim BIOSTAR X370GT7, a ako ne uspem onda definitvno Taichi.

Ima li neke informacije oko novog X390 chipseta za am4 ili ce ta prica biti zaboravljena kada izadje Threadripper?
 
Pa mi trošimo samo kvalitetan VRM. :d

Pa da, sve do 60-70°C je ok za dugovečan rad.
Pa dobro, prezivece nekako. Meni 50 idle a u loadu ide preko 60. Ako ga nategnem 100% 80+. To je ono sto mi se ne svidja nikako. Videcu da nesto dolepim da ih bolje hladim, ovako je skoro nemoguce da hladnjacima obezbedim neki protok vazduha.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Ako je sobna 26-27°C dok je napolju 40+ nije ništa čudno, biće to sve u normali kada prođe ovaj haos.
 
Pa dobro, prezivece nekako. Meni 50 idle a u loadu ide preko 60. Ako ga nategnem 100% 80+. To je ono sto mi se ne svidja nikako. Videcu da nesto dolepim da ih bolje hladim, ovako je skoro nemoguce da hladnjacima obezbedim neki protok vazduha.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

A da spustis onaj ventilator u sredini Noctue najnize sto moze ka procesoru, tako da sto vise vazduha baci ka VRM? Naravno, pod pretpostavkom da je podeseno da duva od prednje ka zadnoj strani kucista?
 
Ako sam dobro ispratio, ovo su X370 ploče za izbegavanje, jer se za isti novac može dobiti bolja naponska. U suštini, ubacili su isti VRM kao na prosečne B350 ploče od 80€

https://geizhals.at/?cmp=1579970&cmp=1579966&cmp=1603405&cmp=1619675&cmp=1586809

I još nešto razmišljam. Pošto je AM4 tu da ostane, možda je najbolje sad kupiti neku ploču od ~80€, pa za 2-3 godine prodati i kupiti novu, isto od ~80€ za slučaj da dobiju neke nove "gluposti" (USB 3.2, PCI-E 4.0, SATA 3.3 ili šta već izmisle) ili možda bolji VRM za isti novac. Mada to uglavnom ide na gore :D
 
Ispada da su matične ploče naj jeftiniji deo systema pa bi po mom mišljenju trebalo i ploča da bude u istom rangu kao processor a i memorija takođe da sve bude balansirano.
 
A da spustis onaj ventilator u sredini Noctue najnize sto moze ka procesoru, tako da sto vise vazduha baci ka VRM? Naravno, pod pretpostavkom da je podeseno da duva od prednje ka zadnoj strani kucista?

Tako je i namesteno ali kao da ga ne kaci uopste. Nisam siguran ni gde se nalazi senzor ali kapiram da je iznad procesora, tu je skoro nemoguce ista da izvedem. Imam vent 200mm gore ali hvata samo cosak hladnjaka. Videcu da mu zalepim neke pasivce preko hladnjaka da mu povecam masu i visinu da mogu ventulatori malo da ih dohvate.
 
200mm ventilatori su beskorisni zbog uzasnog statickog pritiska.
Senzor za vrm se uglavnom nalazi izmedju faza na VRM-u.
 
@Erik011

Na koliko stepeni je išao VRM na toj ploči kada je OC CPU pre monobloka? Nije prelazio 70°C?
 
66C cini mi se, ali to je sa ventom koji je bio u krovu odmah iznad naponske. Bez tog venta kapiram da bi lagano islo 70C.
 
Koja je najkompletnija ploca za ~200e, da vec ima bios da potera 3K ram?

Pratio sam budzet i mid-range, nisam zalazio u skuplji segment :D
 
Zavisi i koja je memorija. Ja sam na ovoj mojoj Asrock killer SLI poterao 4 stapa na 3066MHz naprimer. 2 stapa ce da pojede bez problema. Kad se vratim s puta probacu sa 2 stapa da vidim jel mogu na 3200 ali kapiram da ce to bez frke.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Koja je najkompletnija ploca za ~200e, da vec ima bios da potera 3K ram?

Dobre šanse su sa Asus Prime X370-Pro, prema tabeli sa Hardwareluxx foruma, i G.Skill RAM. Pošto neki korisnici iz Srbije ne mogu otvoriti link sa hardwareluxx foruma, napravio sam screenshot, nalazi se u prilogu. "Geschwindigkeit" = brzina koju su postigli korisnici, "Bezeichnung" = oznaka proizvođača.
 

Prilozi

  • Asus Prime X370-Pro RAM.jpg
    Asus Prime X370-Pro RAM.jpg
    904.6 KB · Pregleda: 127
Greška u gornjoj poruci, tek sada sam primetio, može dovesti korisnike u zabunu: "Gechwindigkeit" = brzina memorije deklarisana od strane proizvođača, obično se radi o XMP profilu, "Möglicher Takt" = brzine koje su postigli korisnici. Pošto je vreme za izmenu isteklo, moram ovako, sa duplom porukom. Ako može neko od moderatora, neka spoji obe u jednu.
 
Onaj OEM Samsung B-die odvaljuje... sa 2133 na 3066.

edit:
I to dual rank moduli (proverih po oznaci modula). Ti bi trebalo da rade i bolje od nesto brzih single rank. Samo pitanje gde ih naci :)
 
Poslednja izmena:
Ima ih u Nemačkoj, mada u relativno malo prodavnica:

Samsung DIMM 16GB

U Srbiji, ove dve prodavnice ih imaju na listi, da li ih imaju na stanju, ne znam.

Jedan korisnik sa Geizhals sajta je u komentaru napisao da idu čak na 3200, fantastičan rezultat, ako je istina.
 
Poslednja izmena:
Realno izadje skupo, ako uzmes u obzir da ti trebaju dva (dual channel). Kakvi su ovi E-die, obzirom da su 70ak za dual rank 8GB, tj oko 140 za meni optimalnih 16GB?
Znam da su preliminarni rezultati po predstavljanju Ryzena davali prednost dual rank u odnosu na single rank module na istoj brzini (toliko da 2133DR ~ 2400SR), ali nemam pojma kako se ponasaju E-die...
 
Kako stvari stoje to su sve isti cipovi. Mozda stvarno nije losa varijanta juriti jeftinije memorije. Bar ako je neka primetna razlika.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Ako je verovati ovima (nisu mi nesto bas mnogo poznat izvor), E-die bi trebao da bude OK za 2933..

"Want to get the absolute most out of Ryzen? Use kits that have verified Samsung B-Die. We’ll give you a list of these options down below. B-Die should allow you to get to 3200MHz. They don’t need to be shown as “AMD DDR4 compatible” as this is mostly a marketing gimmick. Anything listed as 3600MHz or greater should fall into this category. For budget-friendly options, you should be able to reach 2933MHz with Samsung E-Die."


overclock.net mi je malo kredibilniji izvor...

"In general (on Ryzen) you can expect up to 3466 MHz (without BCLK-OC) with Samsung B-Die (on AGESA 1.0.0.6+ Bios Versions), up to 2933 MHz (without BCLK-OC) with Samsung D/E/S-Die (AGESA 1.0.0.5+). Hynix A/M-Die are mostly working @ 3200 MHz with AGESA 1.0.0.5+. Do note that Dual Rank RAM is faster than Single Rank. E.g. 2933 MHz Dual Rank is faster than 3200 MHz Single Rank. Single/Dual Rank is not to be confused with Single/Dual Channel (Dual Channel is always better)."

edit:
Lici na dobar budzet build kombinacija od 16GB sa dual rank dual channel E-die Samsung memorijama za one kojima ne treba 32GB RAM.
 
Poslednja izmena:
Samo nemoj sa M die, svi plaču sa tim. Moja Kingston je A-die.
 
Kod Kingstona moras u pasulj da gledas sta je ispod hladnjaka pri kupovini :D
 
Nazad
Vrh Dno