Šta je novo?

AMD AM4 VRM info

Da znaš da mi je to bio prvi izbor na prvi pogled, ali mi je nekako ružnjikava. Lepša Asusova. Znam kako zvuči, ali matična ploča će biti u stolu i sve će se videti kroz staklo, tako da mi je i taj aspekt na neki način bitan. :D
 
@DJphoto, pogledaj tomahawk arctic ako ti je toliko bitan izgled. Asus ispod prime b350 plus su krs - jednostavno nisu pogodne za oc, i cak stock za X modele cpu sa 95w je pod pitanjem.
 
I niko mi ne odgovori :)
Koja je danas posle par meseci bios update-a i detaljnijih testiranja najbolja x370 ploca ?
Asus ch6, asrock taichi(fatality) ili neka treca ?

Ja ima da izgubim razum dok ne odlucim sta cu da uzmem kao sledecu masinu xD

Prvo sam bio siguran da idem na asus x370 pro uz r5 1600.

Pa sam poceo da razmisljam o intelu z270+i7 7700k, al me nervira delid i sto mora nova ploca za buduci upgrade.

Pa sad razmisljam o top x370 ploci uz r7 1700 xD

Kuler koji bi uzeo bi bila neka Noctua 14s ili cak d15se da budem miran 5-6 godina.
 
Da znaš da mi je to bio prvi izbor na prvi pogled, ali mi je nekako ružnjikava. Lepša Asusova. Znam kako zvuči, ali matična ploča će biti u stolu i sve će se videti kroz staklo, tako da mi je i taj aspekt na neki način bitan. :D

B350M Bazooka je ista, samo malo lepša ako voliš crno-belo :) B350M Moratar i Moratar Arctic su malo bolje - imaju još jedan PCI-e slot, UCB type C i 4 (1+3) konektora za ventilatore (jedan više). Među ATX pločama, sve MSI 350 od PC Mate do Tomahawak Arctic su iste, razlikuje se boja. U stvari PC mate ima drugačije kondenzatore za koje se i ne može reći da su nešto lošiji. Sve MSI ATX B350 ploče imaju 1+4+1 (za pumpu) konektora za ventilatore

Što se Asusa tiče, od µATX (B350M), nijedna nema hladnjak na naponskoj (nije dobro za OC, mada ako ideš na Ryzen 5, imao bi prostora), imaju samo 1+1 konektor za ventilatore i B350M-A ima 4 slota za RAM, dok ostale imaju po 2. Kada je Prime B350-Plus u pitanju, ona je dobar izbor. Prednost u odnosu na MSI je u broju USB portova pozadi (8 vs 6) i broju SATA konektora (6 vs 4, iako 5 i 6 dele protok sa M.2 slotom, ali bar imaš izbor ako popuniš prva 4). Prednost MSI-a je u broju fan konektora (1+4+1 vs 1+3), jedan od 6 USB portova je Type C (to ne znam da li je dobro ili loše :d ) i možda bolja zvučna. Razlika je i lokacija M.2 slota. Kod Asusa je iznad prvog PCI-E, tako da gafička zakljanja jedan PCI. Kod MSI-a je ispod, tako da je grafička iznad M.2 diska, pa pri ubacivanju i uklanjanju mora da se vadi grafička. To nije problem, pošto se generalno disk i ne menja, ali ne znam koje je rešenje bolje za hlađenje. U oba slčučaja topao vazduh ide na SSD, pri čemu kod Asusa zavisi od hlađenja u kućištu ( i možda CPU-a), a kod MSI-a od (hlađenja) grafičke.

Ovo su te ploče, pri čemu ja lično ne bih razmatrao Asus µATX modele. Moji favoriti su MSI B350M Pro-VDH, B350M Mortar i B350 PC Mate. Ti vidi šta ti odgovara :)

https://geizhals.at/?cmp=1606903&cm...p=1615280&cmp=1582183&cmp=1580868&cmp=1589800
 
Poslednja izmena:
E takav odgovor tražim. Hvala!

Dobro izgleda Mortar, daje joj ova crvena boja malo raznovrsnosti. Pogledaću još šta ću da radim, ali nije isključeno da uzmem ipak i PRO-VDH, tako da definitivno neću pazariti Asus Prime.
 
I niko mi ne odgovori :)
Koja je danas posle par meseci bios update-a i detaljnijih testiranja najbolja x370 ploca ?
Asus ch6, asrock taichi(fatality) ili neka treca ?

Ja ima da izgubim razum dok ne odlucim sta cu da uzmem kao sledecu masinu xD

Prvo sam bio siguran da idem na asus x370 pro uz r5 1600.

Pa sam poceo da razmisljam o intelu z270+i7 7700k, al me nervira delid i sto mora nova ploca za buduci upgrade.

Pa sad razmisljam o top x370 ploci uz r7 1700 xD

Kuler koji bi uzeo bi bila neka Noctua 14s ili cak d15se da budem miran 5-6 godina.

Sta god uzmes od ta 3, neces pogresiti. Ja licno bih uzeo C6H, izgled, konektori...
 
Sta god uzmes od ta 3, neces pogresiti. Ja licno bih uzeo C6H, izgled, konektori...
Idem na Ryzen, ne daju mi se ipak pare za platformu gde necu moci ubosti sledeci cpu.

Takodje odlucio da idem na 1600 jednostavno igre nikakvu prednost ne daju r7 seriji.

Ostala jos samo dilema za plocu CH6 ili Taichi. Trenutno na stanju samo Taichi, kontam da necu puno pogresiti da nju uzmem ? :)
 
@Grunt, greske nema i ne moze biti. Obe ploce su overkill i za r7, r5 nece ni da osete.
 
Da li neko zna kada ce biti kod nas ASUS Strix B350F Gaming i MSI B350 Pro Gaming Carbon u prodaji?
 
Zapravo ja bih zaobisao Taichi ako OC-ujes, jer svaki BIOS ima neki bag.
 
Isto kao i svaki Asusov. Onda jedino ostaje da se uzme Gigabyte, pošto je već apsolvirano da je MSI precenjeni krš.
 
@Erik011
Kakav bag ? Onaj sa resetom podesavanja su popravili odavno.
99.99% porucujem Taichi u ponedeljak.
Bas sam gledao pregled predzadnje verzije biosa na youtube deluje skroz korektno.
Imas neki tacan info za te bagove :) ?
 
Poslednja izmena:
Koliko vidim (na poslu sam) da su auto podesavanja labava za tajminge kontam kako bi sto vise stickova radilo na 3200, ali sa rucnim podesavanjima se sve da namestiti kako treba, mala nelagodnost da, ali nije neki mega bag. Osim ako nesto nisam propustio :)

Plus sa strane vrma prednjaci taichi, mada je def overkill za ryzene xD
 
Poslednja izmena:
Jeste na hardverskom nivou malo bolji VRM na taichi. Srecno sa sredjivanjem sekundarnih i tercijarnih tajminga na DD4. Zabava za celu porodicu...cele sezone.
Ja sam jednom pomislio ajde sad cu da izvlacim max iz rama... ubrzo sam shvatio. NOPE.
 
Ahaha da kontam da je pain in the ass, ali isto tako verovatno su poznate neke opste vrednosti koje bi morale da rade, ne ? Mislim jedno je izvlacenje zadnjeg promila, a drugo je namestiti da ram radi predvidjenom brzinom, ako nista drugo snimicu sliku iz biosa koji dodje sa plocom pre nego sto predjem na ovaj zadnji :)
 
Mjok. Svaki tajming ti zavisi od nekog drugog ili spoja petog i sestog... sve je povezano ;)
 
@Ostoja, o tome je i rec da na svim b350 vrm zahteva dodatno hladjenje pri oc r7. Dok kod npr x370 arock taichi bi temp bila mnogo niza u istim uslovima. Za ryzen maticne pogotovo b350 su sad bas pogodni top-down cooler'i za oc. Cpu svakako jedva ide i na 4GHz, a hladjenje vrm ce produziti vek maticnoj. Ili staviti pored tower cooler'a dodatni (mozda i par komada) 60-80-90mm vent da hladi vrm.
 
Isto ti treba i za x99 ako nemas top tier maticnu a oces da OCujes.
 
Porucio ipak asus x370 pro, nek ide zivot, ustedjenu kintu na pljseke i pivo xD
 
Dobar izbor, nek' te lepo služi cheers

Da li neko zna kada ce biti kod nas ASUS Strix B350F Gaming i MSI B350 Pro Gaming Carbon u prodaji?
Kao što rekoh, ne vidim poentnu nijedne od njih ako nije primetno jeftinija od MSI X370 Gaming Plus (kad i ona dođe kod nas), koja je zaista odličan izbor ako nemaš baš specijalne zahteve (ekstremni OC koji je upitan, bar na ovoj generaciji Ryzena, izgled, broj SATA i M.2 portova, ako nekome 6+1 nije dovoljno...). Po mom mišljenju, to je (X370) ploča po meri - ima taman sve što treba, a ne previše toga što bi podiglo cenu
https://geizhals.at/?cmp=1633982&cmp=1616963&cmp=1616803&cmp=1613637&cmp=1582178
 
Poslednja izmena:
Porucio ipak asus x370 pro, nek ide zivot, ustedjenu kintu na pljseke i pivo xD
Lepo radi sve na ploči sada ali ima još propusta u BIOS-u. Malo mi neobično za Asus da toliko dugo davi sa BIOS-om. Moraču ovu moju da vratim na servis, tj. da uzmem novu jerbo ne rade svetla više a ona takođe služe i kao indikatori, nisu samo za ukras.
Inače nije problem sa ovim 1600x da stoji non-stop na 4GHz i RAM na 2933MHz. Ništa se ne greje previše, ni na ploči, ni na processoru. Sa LLC 1 ne opada napon i ne štuca. Ako BIOS nije na 0803 odmah ga updejtuj, mada i 0515 može da prođe. To su jedine dve verzije koje su upotrebljive. Nemoj slučajno 0612 bios, em ne valja, em nema vraćanja sa njega.
 
Ploču sam dobio sa 0505 BIOS-om i memorija nije htela da mrdne sa 2133MHz. Na 0604 nije hteo Kingston preko 2400 ali na 0515 nekako je i moglo a na 0803 hoće bez problema na 2933 (DOCP 3000) + TPI II što ga drži na 4GHz bez problema.
 
Poslednja izmena:
Dobar izbor, nek' te lepo služi cheers


Kao što rekoh, ne vidim poentnu nijedne od njih ako nije primetno jeftinija od MSI X370 Gaming Plus (kad i ona dođe kod nas), koja je zaista odličan izbor ako nemaš baš specijalne zahteve (ekstremni OC koji je upitan, bar na ovoj generaciji Ryzena, izgled, broj SATA i M.2 portova, ako nekome 6+1 nije dovoljno...). Po mom mišljenju, to je (X370) ploča po meri - ima taman sve što treba, a ne previše toga što bi podiglo cenu
https://geizhals.at/?cmp=1633982&cmp=1616963&cmp=1616803&cmp=1613637&cmp=1582178

Ploca je na mestu, sve to stoji, ali problem je sto je nema kod nas. Mogu da je kupim za 130e u SK, ali bih morao da se oprostim od garancije.

Asus je oko 120e, MSI Tomahawk 115e, obe ploce bi mi odgovarale npr. jer bi isao 1500X ili 1600 proc. Carbon je tu negde u rangu sa njima sto se tice cene.
 
Pozdrav ljudi

Narucio sam Gigabyte-ovu GA-AX370-Gaming K5 (rev. 1.0) i Ryzen 1700X. Juce sam pustio neki test render, radio 24h u 3dsMax-u na default clock-u i mogu samo da kazem veliko razocarenje. Temperatura VRM-a ide i do 90C i to sa vazdusnih hladjenjem procesora.
Planiram da je vratim, pa me zanima vase misljenje, sta drugo uzeti?

Mislio sam Asus PRIME X370-PRO, ali sam video da i ona kuburi sa temperaturama na naponskoj.
Asrock x370 taichi je dosta skuplja alternativa.

Ideja je da konfa bude slave render. Ne planiram neke besne klokove, na turbo kloku da mi radi , zadovoljan sam, ali da bude pouzdano i hladno :)


@Grunt
Kako te sluzi Asus ? Nisi napisao utiske.
 
Nazad
Vrh Dno