Šta je novo?

AMD AM4 VRM info

Potrazite na youtube kanal Brian Mclachlan. Dosta detaljno testira ploce, vecinom x370 modeli.
 
Trenutno bestbuy medju x370 plocama su izgleda asrock x370 taichi и biostar x370 gt7, jos mozda gigabyte aorus x370 gaming 5 (ne k5!) . Asus x370 pro prime ima problem sa temp vrm, a hero 6 je preskup. Ko bi rekao da ce asrock i biostar napraviti normalne ploce za amd...
 
Uopste mi nije jasan post. Prvo taichi i hero 6 kostaju isto. Biostar bios, pa srecno :D
A gde to x370 pro prime ima problem sa temp vrm? Za ime svega ima iste power blockove kao i svi ostali, ne moze nikako da bude toplija vise od 1-2C zbog drugacijeg dizajna hladnjaka.
 
Bilo bi lepo da neko od nasih koji oc-uju a imaju x370 pro provere temp VRM-a. Ima par postova na stranim forumima o grejanju iste.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
@Erik011, Brain Maclachlan je izmerio kod asus x370 pro prime 87 stepeni na vrm (silovao ga u prime 10 sati), dok kod asrock x370 taichi u istom uslovima oc i napona samo 51 stepen (ma da za "samo" 1 sat prime), dok god biostar x370 gt7 u istim uslovima 57 stepeni (9 sati prime)
Ukrajinci su izmerili pri oc 1800x cak 108 stepeni na vrm https://www.overclockers.ua/motherboard/asus-prime-x370-pro/3/
Stvarno pala cena na hero 6.. Ok, asus hero 6 bi trebao takodje biti medju best buy, ali prvo vrm da se proveri, taichi ima svakako bolji vrm. U zastitu asus hero 6 moram reci da sa novim agesa cak i dual rank hynix poceli da idu na 3200MHz.
Ali imam jos podatke da napon postavljen u bios na (asus b350plus prime) pardon na x370 pro prime se u stvarnosti poveca za jos 0,1V. https://forums.overclockers.ru/viewtopic.php?p=14751383#p14751383
 
Poslednja izmena:
Ima bolji VRM taichi, vise dupliranih faza, on bi trebao biti sigurno par C hladniji zbog vece rashladne povrsine (zbog vise mosfeta). Naravno pod uslovom da je switching frequency isti. Ali recimo X370-pro i C6H bi trebali da imaju istu temp, jer se razlikuje VRM samo u VDDSOC delu. Sto je mega nebitno bez nekog jakog APU-a. Baci mi plz taj video gde on meri tih 80C plz, ja nisam video uopste. Btw. ako naponska ide na 100-tku rekao bih da je ili ploca falicna ili dat neki lud napon i load.

Ne znam otkud nam je sad Brian Maclachlan reper, pogotovo kada kaze: "jedan deo VRM-a je topliji, jedan hladniji. Ne znam zasto je to tako ali me bas briga, tako je.". Ono ako elementarne stvari ne zna, ne bih se preterano uzdao u njegove testove. E sad i da kazemo da je sve merio kako treba, u uslovima 0 airflow-a preko VRM-a, kada hladnjak ne moze da toplotu otrese sa sebe pasivno (heavy load), progresivno ce rasti temp kako vreme prolazi. Sto bi objasnilo zasto je dobio 87C nakon 10h. Da se razumemo, ocekujem hladniji VRM kod Taichi-a, definitivno, ali tolika razlika mi je neverovatna :)
 
Poslednja izmena:
@Erik, pa otkud onda na biostar gt7 skoro 20 stepeni manje nakon 9 sati prime ako je u pitanju progresivan rast temp sa vremenom? Asus X370 pro prime ima problem i sa podesavanjem napona i sa temp vrm. Nazalost je tako. I ja sam mislio da pazarim tu plocu, ali izgleda da je falicna.
A sto se tice biostar bios: pa oni su i na americkom trzistu, ima da ih sahrane, ako zabrljaju sa podrskom. Ma da i ja sam skeptican za tu firmu.
 
Poslednja izmena:
Koliko vidim GT7 ima vise faza. Ali veliki udeo na temp VRM ima switching frequency, bez da vidim bios i kako je podesen isti na GT7 ne mogu ti reci sa sigurnoscu. Sto se tice samog hladnjaka, cak mi na Biostaru deluje da ima manju povrsinu jer je blokcina.
Uz to mora i ambientalna temp da se uzme u obzir i veoma je tesko da drzis temp na istom nivou tokom cele noci :)
 
Bilo bi dobro da se jos neko osim Braina pozabavi temp vrm na am4 plocama. Znam da gigabyte na b350 kipe, dok asrock na b350 pro 4 sa svojih 3+3 drzi se neuporedivo bolje. Ali sve te informacije se traze po forumima kap po kap, nigde krstenog review sa tom problematikom. Dzabe sve te silne faze, ako temp ide u nebesa, gubi im se efikasnost, i jos mogu da riknu pri oc.
 
U principu gledajuci mosfete ili powerblockove mozes da vidis da li ce imati problema sa pregrevanjem ili ne. Powerblockovi od TI koji se koriste na svim skupljim AM4 plocama (osim MSI shitanium) su izuzetno efikasni, te nece praviti problem sa pregrevanjem cak ni ako stavis jako siromasan hladnjak na njih. Zato mi ne pije vodu prica da X370 Pro ide 87-100C, bez da stavis nerealan load i 0 airflow-a.

Ok, mozes da zagrejes toliko VRM, ako ti bios dozvoli fazon ~1,5Mhz switching frequency + imas pwm cip koji ce zapravo dozvoliti doticno. Ja jos nisam video taj spoj :D

Problem kad dolazi info sa vise strana neste nestandardizovan test scenario. Jedan zivi negde gde mu je temp u sobi 20C, drugi ima 30C. Jedan otvara prozor, drugi ne. Jedan stavi u kuciste, drugi na sto. Treci stavi u kuciste ispod stola. Pa da ne pricamo i o razlikama koje ce drugi kuleri praviti u zavisnosti kako duvaju i kojom brzinom i koliko zahvataju VRM. Ja bih se drzao profesionalnih review-ova, tipa tweaktown otkad je poceo da radi SiN pre ~2god. Jer onda dobijas standardizovan test.

Btw. sada sam pogledao njegov video za biostar, 300Khz switching frequency, sto je prilicno nisko.
 
Poslednja izmena:
Dobra vest za sve: nova agesa 1.0.0.6 stvarno cuda cini. Na msi tomohawk Samsung E-Die koji nisu hteli preko 2666 proradili na 3200. A za dual rank hynix sam vec pricao. Tako da skoro svi problemi sa oc ram ce biti reseni na vecini maticnih (a mozda i svim). U bios i kod tomohawk se pojavile opcije sve do 4000MHz za ram.
 
Još da padnu cene ploča (malo) i memorije (malo više) i da svi koji smo na buldožer derivatima prelazimo polako na Ryzen :)
Ja već prešao ali muke sa BIOS-om, AGESA-om i adapterom za Nepton-a mada je već daleko bolje nego sa FX-om. Štos je da može jeftinija memorija da se upotrebi.
 
I.N. je istestirao asrock a320m-dgs i a320m. Obe ploce su izdrzale r7 1700 uz stock cooler na open stand cak i pola sata occt small data set, ali a320m je ipak dosta hladnija pod opterecenjem (ima podrsku i za X modele uz 95w cpu, dok dgs - samo za 65w cpu): najtoplija tacka 72 stepena, dok kod a320m-dgs 97 stepeni. Obe maticne umeju da oc ram. I vec poseduju na sajtu bios 2.50 koji je doneo agesa 1.0.0.6
https://www.overclockers.ru/lab/8502...-taki-est.html ovde dole imate tablicu - prikazani su test, temp cpu, najveca temp vrm sa obe strane ploce
Iz zanimljivog: ploce/mozda cipset imaju neko ogranicenje na brzinu citanja/upisa (180-190/150-160mb/s za 4k qd32) manjih fajlova kada se poveca qd.
Ploce ne trotluju. Kao dokaz I.N. je na forumu prilozio rezultat linx na a320m-dgs
_20170616_012002.JPG
Treba uzeti u obzir da je u pitanju stock cooler i on ipak hladi pomalo vrm. Tako da bolje je ici na asrock a320m, i po mogucnosti izbegavati 95w cpu (pogotovo ako koristite tower cooler)
 
Poslednja izmena:
To su ploče kao rođene za neki APU processor, tu je neki od sadašnjih processora a naročito 8/16 čisto bacanje para.
 
@CountMike, pa i za mene je makar asrock ab350m pro4 neka pocetna ploca, ali kad ljudi ne zele oc i zele ustedeti max na ploci - bolje da imaju na umu nesto provereno i da znaju sta od toga da ocekuju, nego da kupuju na slepo. Asrock a320m dokazano drzi stock r7 1700 sa stock cooler'om bez ikakvih problema (i vidi se na koje temp cpu i vrm moze se racunati u uslovima open stand, t.j. u kucistu sa adekvatnom cirkulacijom vazduha temp mogu biti i nize).
 
Ma to je u redu ali su užasno prazne, speciajalno ta DGS, ne može to nikada da bude neka ozbiljna mašina. Za igranje bi to bilo nešto kao konzola i još uvek tražilo vrlo dobru (i skupu) video kartu i tako izašla iz nisko budžetnog segmenta. Ako je tako, onda bi investicija za bolju ploču bila samo 10 - 20% više za ceo system a dobila bi se neuporedivo univerzalnija dugotrajnija mašina.
Ako novi APU bude dobar kao što misle da će biti i bude mnogo bolji od FM2(+) onda može da bude dobra, nisko budžetna igračka.
Tako da ostaje samo za neku elementarnu poslovnu primenu sa jeftinom GPU i processorom ili samo APU. Nedostatak mogućnosti klokovanja još više ograničava upotrebu takvih ploča.
 
Posle ovoliko vremena jos uvek su asus ch6 i asrock taichi top dogs?

Hteo sam da idem na asus x370 pro, al se nesto premisljam da se otvorim za plocu posto bi je jelte zadrzao i za ryzen 2 ili kako ce se vec zvati :)

Naginjem ka asusu, al je i taichi odlican plus vidim da su ispeglali bios nema vise reseta settinga i slicno.

Pored VRM sekcije koja je na strani asrocka i biosa koji je ipak na strani asusa.
Kako vam se cini ostatak tih ploca koja je bolja, npr zvuk/lan i slicno.
 
Poslednja izmena:
Koliko sam video ch6 ima isti VRM kao Prime x370 Pro. Teraju 1800x na pun OC bez problema. Za Ryzen 2 se još nezna ništa ali je moguće da će novi modeli vući još manje struje kako se proizvodni process popravlja i napreduje.
Što se te IR slike tiče, situacija je još gora jer se sami čipovi još više greju nego njihovi hladnjaci. Razlika je sigurno bar 10 - 20c.
 
Poslednja izmena:
http://blog.livedoor.jp/wisteriear/archives/1066229540.html asus strix b350f gaming. Verovatno najbolja b350 ploca, ali... i ona jedva drzi oc r7 1800x 4GHz, mora vrm dodatno da se hladi.
Pa ta ploča nema ništa bolju naponsku za CPU od drugih B350 ploča, samo su duplirali faze za SoC. Najbolje B350 ploče sa te strane su MSI B350 Krait Gaming i Gaming Pro Carbon, tj. jedine koje imaju 4x2 za CPU. Pri čemu nemaju mnogo smisla pošto se za iste pare može uzeti MSI X370 Gaming Plus koja ima istu naponsku
 
To su ploče kao rođene za neki APU processor, tu je neki od sadašnjih processora a naročito 8/16 čisto bacanje para.

Zasto? Kao da si rekao da su prethodnih 5 godina zakljucani i5/i7 na H61/B75/H81/B85 plocama bili bacanje para. A svi znamo da apsolutno nisu.
 
Nije idealna za OC jer nema hladnjake. Ako neces da OC radice posao. Ili koristi stock ili neki drugi palacinka cooler koji ce da duva na VRM.
 
Zasto? Kao da si rekao da su prethodnih 5 godina zakljucani i5/i7 na H61/B75/H81/B85 plocama bili bacanje para. A svi znamo da apsolutno nisu.
Pa te male i bedne ploče nemaju ni VRM ni mogućnost da izvuku sav potencijal iz boljih processora a taj deo za povezivanje na monitor ne služi ničemu i samo zazima mesto za bolje stvari. Sa druge strane, APU bi tu divno legao.
 
Je l' imao neko iskustva sa ovom pločom: https://www.asus.com/Motherboards/PRIME-B350M-A/

Uzimam je zbog Ryzen 5 1600 pa da vidim da li je ovo optimalno rešenje što se tiče cene i kvaliteta.

Dodaj jos malo za ovu: http://www.asrock.com/mb/AMD/AB350 Pro4/


Pa te male i bedne ploče nemaju ni VRM ni mogućnost da izvuku sav potencijal iz boljih processora a taj deo za povezivanje na monitor ne služi ničemu i samo zazima mesto za bolje stvari. Sa druge strane, APU bi tu divno legao.

O cemu pricas? Koji potencijal? Govorio sam o zakljucanim procesorima.

Te male i bedne ploce su bez problema izvlacile sav njihov potencijal. Sve ove godine bez greske, cakum pakum.
 
Poslednja izmena:
Nije idealna za OC jer nema hladnjake. Ako neces da OC radice posao. Ili koristi stock ili neki drugi palacinka cooler koji ce da duva na VRM.

Vrlo verovatno neću raditi OC u početku. Kasnije možda, ali mislim da će mi i ovako raditi posao, bez problema.

@DeRadicci

Uh, zanimljivo izgleda, bolje od ove što sam hteo, samo mi je malo problem što oni nemaju Ryzen 5 1600, a uzeo bih i procesor i matiču u istoj prodavnici. Baš ću pogledati još malo, trebalo bi ove nedelje da završim sa kupovinom. Hvala.

X370 ne bih uzimao pošto će mi trebati pare za npr. GTX 1060 6GB.
 
Poslednja izmena:
@DJphoto, Imas iz b350: matx - asrock ab350m pro4, msi b350m pro vdh, msi b350m mortair, atx - asrock ab350 pro4, msi b350 mate, asus b350 prime plus, msi tomahawk, asus strix b350f gaming, msi krait gaming, msi pro gaming carbon
 
Pa znam, zato sam i pitao za vaše mišljenje. Treba mi više podataka da bih evaluirao šta je najbolje da uzmem u nekom optimalnom odnosu cena/kvalitet.

Meni se čini npr. da ne vredi dodati za Tomahawk 5.000 dinara. To je buvalno nekih 55-60% novca za 8GB DDR4 2666 MHz.
 
Zavisi šta ti je najbitnije - naponska, konektori i slotovi, izgleda... Generalno, MSI B350M Pro-VDH je ploča po meri - ima dobru naponsku (bolju od ASRock-a i GB-a), hladnjak na istoj, solidan broj konektora/slotova i dobru cenu.
 
Nazad
Vrh Dno