Šta je novo?

AMD AM4 VRM info

Sa novom revizijom Ryzena nece se povecati potrosnja, imaces vise performanse (veci klok) na istom naponu, ili manju potrosnju za isti klok, tako da je sad vise potrebna dobra naponska nego posle :)
 
Eto ti ga sad xD
Tek onda nema smisla toliko analizirati VRM i ostalo, mislim zabavno je kontam i mozda je bitno onim sto su na tecni azot ili sta vec nabili onih 5.9ghz, ali za svakodnevnu upotrebu kao sto vec napisah za obicne smrtnike b350 savrsen.
Nemojte me tuci sad sto sam vam crashovao ovaj topic plz xD
 
Pusti 1.4v i 4.0 Ghz OC na tim b350 plocama, 8core cpu i radi render svaki dan po 5-6h. Da vidis kako ce brzo da odapne ploca bez mega hladjenja ;)
 
Hmm zasto bi odapela, ozbiljno pitam, koliko znam vecina tih komponenti sto cine vrm su predvidjene da rade na visokim temperaturama do oko 100c, koliko sam video cak i na b350 plocama ne idu preko 75-80c.
A i da crkne za to sluzi garancija xD A i koliko je to brzo ? Za par dana, meseci ? I sta je mega hladjenje u ovom slucaju ? Neka 8ica da duva na taj deo ?

Nikada nisam imao priliku da vidim crknutu plocu od nekog normalnog overkloka uvek je nestabilnost uticala na to da konacna vrednost na kojoj se drzi cpu predstavlja siguran klok za 24/7.

Jos jednom se izvinjavam, nisam se nikada toliko detaljno interesovao za ove sitne tehnikalije, a deluje mi interesantno, mada vise kao neki vid "prevare" da proizvodjaci ploca opravdaju postojanje tih za mene nerealno skupih ploca. Mislim razumem ja da razlika postoji u kvalitetu, ali da li je takva da opravdava 2 do 3 puta vecu cenu.
 
Poslednja izmena:
Ja kazem sa stanovistva nekog ko se bavi video obradom i igra igrice takodje. U proseku renderujem 3-4h svaki dan. I zbog toga gledam da sto vise OC proc da bih skratio to vreme praznog hoda kada samo mogu da cekam. Posto nisu dugacki klipovi u pitanju vec 5min - 45 min x nekoliko komada, pa nije ni da kazem odem radim nesto drugo tih par sati :D

Kapiram da je manji procenat takvih korisnika, ali zato toliko cenim kvalitetnu maticnu :)
 
Pa koliko vremena uštediš klokovanjem sa 3.9 GHz, koji dostižan sa solidnim B350 pločama od 100€ na 4.1 GHz za koji ti treba X370 od 200€ :)
Sa novom revizijom Ryzena nece se povecati potrosnja, imaces vise performanse (veci klok) na istom naponu, ili manju potrosnju za isti klok, tako da je sad vise potrebna dobra naponska nego posle :)
Da, ali kasnije će ti više značiti to povećanje. U smislu, isplati se kupiti dobru ploču sada, ako u sledećoj generaciji budeš mogao da dostigneš 4.5 GHz sa njom, dok sa B350 možda 4.1GHz bude plafon.

Na temu dobrih (novih) B350 i lošijih X370, ima ljudi koji na ploči gledaju i nešto osim VRM-a :) Ne uzima svako X370 zbog OC-a, a i neće svako ko planira OC koristiti dodatne PCI-E linije, portove, slotove i slično. Mada $140 i jeste mnogo za B350
 
Pa koliko vremena uštediš klokovanjem sa 3.9 GHz, koji dostižan sa solidnim B350 pločama od 100€ na 4.1 GHz za koji ti treba X370 od 200€ :)

Da, ali kasnije će ti više značiti to povećanje. U smislu, isplati se kupiti dobru ploču sada, ako u sledećoj generaciji budeš mogao da dostigneš 4.5 GHz sa njom, dok sa B350 možda 4.1GHz bude plafon.

Na temu dobrih (novih) B350 i lošijih X370, ima ljudi koji na ploči gledaju i nešto osim VRM-a :) Ne uzima svako X370 zbog OC-a, a i neće svako ko planira OC koristiti dodatne PCI-E linije, portove, slotove i slično. Mada $140 i jeste mnogo za B350
Tačno tako. Mene grdili što hoću bolju (i bogatiju) ploču kada i naj jeftinija "radi isti posao" ali meni trebaju što više USB2/3/3.1 portova, PCIe ne služe samo za GPU i 6 ili 8 SATA portova nije isto što i 4 porta. Ja recimo imam 2 seta od po 3 fioke za diskove, 1 DVD i jedan SATA kao eSATA. Upotrebljavam stalno samo 4 diska (2 SSD i 2 HDD) ali ako treba još neki da ubacim ne moram da otvaram sve i prebacujem kablove. Kada radim clean install nekog OS-a, ne moram sve da raskumbusam da isključim ostale diskove. Isto i za brz backup, samo ubacim HDD namešten kao Dynamic i to je to. Znači da samo to što ova Asus Pro ima 8 SATA mi mnogo znači. Od 12 sadashnjih USB2 i 3 portova samo 2 su slobodni za rad sa memorijama i diskovima pa mi 4 ili 5 "extra" portova više znači puno.
Više puta sam se opekao uzimajući "jedva dosta" MB, nikada više.
 
Poslednja izmena:
VRM ne znaci samo za OC, vec je to sigurnost za dugotrajnost ploce, pogotovo ako planiras da je koristis sledecih x godina. Ali da slazem se, razlika u OC-u mozda bude dosta veca na sledecoj generaciji na B350 vs x370. Npr umesto 200mhz, bude 400-500, sto je vec neka cifra.
 
Ovaj BIOSTAR X370GT7 dolazi sa sve hardom od 240 gb M.2 u sebi.
 
Dolazi sa M2 ssd sudeci po komentarima sa NewEgg. Jedan se zalio na ssd.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Možda nekome bude koristilo, jer vidim da je par ljudi bilo zainteresovano za Asus B350M-A, ali su bili zabrinuti jer ploča nema hladnjake na VRMu.
Ja sam uzeo ploču i poručio peko eBay-a za par $ hladnjake za VRAM i nalepio ih na naponsku. Na 300kHz nakon 20min stress testa hladnjaci na 4 faze koje napajaju cpu vcore su se propisno usijali. Na žalost nemam način da izmerim temperaturu, ali od prilike može da se dodirne prstom, ali nije prijatno malo duže držati prst.
Nakon toga sam okrenuo vent na zadnjoj strani kućišta da uduvava vazduh u kućište umesto da izduvava (već imam 2 venta na vrhu kućišta koji izbacuju topao vazduh) i ponovio stress test. Ovoga puta hladnjaci su bili jedva mlaki. :banana:

Sve u svemu, uz ulaganje od par stotina din ta naponska se može solidno ohladiti. Pa ko voli neka izvoli. :D
 
Cek taj procesor sto imas 1700 nije OC i opet se ploca toloko grejala???
 
Yup, nije OC, default 1700X, ali sam podigao frekvenciju VRMa sa 200 na 300 kHz sto bi trebalo da je povecalo disipaciju tranzistora. Plus kao što rekoh to je posle preko 20min stress testa.
Jedine dve stvari koje sam mogao dodatno da uradim da ga još opteretim je da dignem frekvenciju na Max, što je 350 kHz na ovoj ploči i da OCujem procesor.

U praksi kontam da neko ko overclockuje običan 1700, ako ne preteruje previše sa naponom neće dramatično više zagrejati VRM. Plus stock cooler verovatno doprinosi hladjenju VRMa jer stvara protok vazduha okolo.
 
Na žalost nemam način da izmerim temperaturu, ali od prilike može da se dodirne prstom, ali nije prijatno malo duže držati prst.
Nakon toga sam okrenuo vent na zadnjoj strani kućišta da uduvava vazduh u kućište umesto da izduvava (već imam 2 venta na vrhu kućišta koji izbacuju topao vazduh) i ponovio stress test. Ovoga puta hladnjaci su bili jedva mlaki. :banana:

Sve u svemu, uz ulaganje od par stotina din ta naponska se može solidno ohladiti. Pa ko voli neka izvoli. :D

Samo airflow, to sam govorio za one "testove' gde je naponska isla preko 80C na X370 Pro navodno. Elem, to vrelo ali mozes par sec da drzis prst ti je 50-60C. Preko 60C cim pipnes ima se propisno ispeces. 60C je vise nego ok za VRM.
 
Tako sam i ja pretpostavio, da je neki range temperature. S tim da je ta temperatura sa dodatim hladnjacima i sa ipak kakvim takvim airflowom koji je izbacivao topao vazduh iz kucista.
Kapiram ja da je i to ok temperatura za ovakav setup. Samo ne bi se sa takvim temperaturama upustao u neki ozbiljniji OC.

Okretanje ventilatora i ubacivanje svezeg vazduha je drasticno poboljsalo situaciju, tako da kada budem imao malo vremena mogu da se poigram i sa OCom.
 
ASUS izbacuje na tržište dve nove matične ploče:

Strix B350-F Gaming

SghT3JV.jpg

Strix X370-F Gaming

yV56Rgq.jpg

Strix X370-F Gaming izgleda da ima sličnu ili istu VRM sekciju kao Prime X370-Pro, koja je veoma dobra.

Bilo bi super ako je ASUS na Strix B350-F Gaming dizajnirao kao 6+2 izvedbu, to bi bila prva B350 ploča sa ozbiljnijom VRM sekcijom, mada je verovatnije da je 4+4. Sačekaćemo neki test, ili dok neko od korisnika ne uradi slike u visokoj rezoluciji, da se vidi o kojoj varijanti se radi.

Kraći video pregled B350 matičnih ploča na pcgameshardware, Biostar B350GT5, Gigabyte AB350 Gaming3, ASRock AB350M Pro4, ASUS Prime B350 Plus.

Kompletniji test se nalazi u štampanom izdanju, iz videa se ne može izvući puno informacija, osim da je Gigabyte nešto zabrljao sa VRM sekcijom na modelu AB350 Gaming3, temperature su prevelike pri opterećenju, PCGH su izmerili 112 °C, a a interni senzor čak 117 °C.

ASUS Prime B350 Plus se pokazala najbolje na testu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Je se znaju cene ovih strix ?

Sto se jeftinijih x370 ploca tice asus x370 pro je jos uvek najbolji izbor right ?
 
Je se znaju cene ovih strix ?

Sto se jeftinijih x370 ploca tice asus x370 pro je jos uvek najbolji izbor right ?
Čeka se novi BIOS i AGESA 1.0.0.6. B250 je već dobila 0609 a x370 je još uvek 0604. Valjda će biti bolja situacija sa memorijama, nisam ni slutio koliko je brzina emorije važniaj za Ryzen-a nego što je to bilo slučaj sa FX. Vidi se razlika (u generalnim testovima) čak i između 2133 i 2400MHz. Imam utisak da nekako davi processor.
 
Nije ni cudo da ti gusi sistem kada imas 300mhz ram *wink,wink*

Krajem nedelje porucujem 99% x370 pro, taman dok stigne mozda i izadje novi bios.
 
Ako je strix za Intel 150 e za Amd ce biti 200e , mislim na ovu Strix B350-F Gaming.
 
Nazad
Vrh Dno