Šta je novo?

AMD AM4 VRM info

Gledam da uzmem µATX ploču pa sam malo suzio izbor.
Koja bi bila dobra od ovih

Moj izbor bi bio ovim redosledom:

1) MSI B350 Mortar
2) MSI B350 Bazooka

Obe ploče imaju identičnu VRM sekciju (4+2 faze, digitalni VRM kontroler, oprema je skoro ista, mada mi se čini da je za nijansu bolja na Mortar)

3) GA-AB350M-Gaming 3 (4+3 faze, analogni VRM kontroler)

4) GA-AB350M-HD3 (4+3 faze, analogni VRM kontroler, ja je lično ne bih uzeo, pošto nema VRM hladnjak)

... s obzirom da imam Kingston HyperX Savage 16GB (2x8GB) DDR4 2666MHz.

Pogledaj punu oznaku tvoje memorije, ako je ova (HX426C13SB2K2/16), onda imaš dobre šanse da radi na deklarisanoj brzini, pošto se nalazi na "Memory Support" listi na MSI sajtu:

https://www.msi.com/Motherboard/support/B350M-MORTAR.html#support-mem

Najbolje je uvek prvo pogledati na sajtu proizvođača matične ploče koje memorije su podržane.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru, zaista cijenim.
Pogledao sam oznake za memoriju.
Jedna pločica je HX426C13SB2/8 a druga HX426C13SB/8.
Ova HX426C13SB2/8 se nalazi na listi, a HX426C13SB/8 ne.
Pogledao sam ove pdf-ove i razlika između njih je u XMP timing parametrima.
 
Interesantno. Nisi kupio oba modula kao kit (2x8 GB), pošto bi trebalo da su isti u tom slučaju? Tj. kupio si ih u različitom vremenskom periodu kao pojedinačne module?

Mada mislim da nije strašno, razlika je minimalna u XMP profilima, interna organizacija je ista (16 internal banks; 4 groups of 4 banks each), ako ne bude radilo automatsko učitavanje XPM profila, možeš manuelno podesiti parametre u UEFI prema ovom modulu koji je podržan, tj. DDR4-2666 CL13-15-15 @1.35V, i to bi trebalo da radi, tj. oba modula. Naravno, ostaje i najgora mogućnost, tj. da ploča radi samo sa jednim, tj. podržanim modulom.
 
@Accuphase

Da nisam kupio kao kit, nego tek kasnije još jedan modul.
U svakom slučaju saznat ću kako radi kada uzmem ryzena :)
Ako ne bude radilo, potražit ću neki odgovarajući ram.
Sada su cijene rama baš skočile ...
Prije nekih pola godine, sastavio sam komp za jednog prijatelja i uzeo 2x8GB Kingston HyperX Fury 2400MHz DDR4 za 70 eur :D
 
Hm, sad me kopka kakav je bios na supermicro plocama, :)

Evga isto, kolicina stvari na plocama im je sramotno oskudna za z270 u poredjenju sa ostalim, ali mozda je bios dobar,

samo jos da oba proizvodjaca malo AMD aktivira :)
 
Poslednja izmena:
Mrzi me da gledam, u čemu je problem?

Meni svi ovi EFI izgledaju neverovatno detinjasto i nepregledno btw. Ne znam zašto ne mogu da naprave pregledan BIOS sa logično raspoređenim opcijama.

Ima ih iha :) Jedan od najiritantnijih za OCere jeste sto sva podesavanja resetuje cim promenis BCLK.
 
Posto planiram da nabavim Ryzen konfiguraciju za koji mesec gledam koju bih maticnu mogao da uparim sa Ryzen 7 1700 i GTX 1060 6GB i par HDD-ova koje imam, trenutno nemam NVMe disk ali možda mi se dogodi da posedujem neki jednog dana u sistemu, ciljao sam Asus B350 Plus maticnu ali upravo zbog toga sto se gase 2 sata porta ako nakacim NVMe cu verovatno odustati od nje jer zelim da imam vise SATA portova kada mi zatreba, pa da li je onda posle nje dobar izbor Asus X370 Pro? Ne bih da biram MSI, verovatno ću uraditi neki overclock pošto imam LC Power CC-120 kuler, cisto koliko mogu i da izaberem 16GB RAM-a u dual channel-u.
 
Po meni je ASUS X370 Pro bestbuy za srednji/visi segment.
 
Pa to prodaj 3 diska i kupi jedan veći :D

Sad vidim da MSI ima i MATE varijantu. Ista kao Tomahawk, samo druge boje i jeftinija
https://www.msi.com/Motherboard/B350-PC-MATE.html#productFeature-section

I koliko vidim, sve MSI A320 i B350 ploče imaju 4 SATA porta. Asus je tu ponudio bolje rešenje, pošto možeš da biraš. Kod MSI-a kad popuniš sve, moraš da ideš na PCIe ili M2. Doduše, nema mnogo ljudi potrebu za više od 4 porta, pa i nije nedostatak
 
Novi clanci sa TweakTown sa analizama naponskog dela.
MSI x370 Krait Gaming http://www.tweaktown.com/reviews/8132/msi-x370-krait-gaming-motherboard-review/index.html

ASRock Fatal1ty X370 Gaming K4 http://www.tweaktown.com/reviews/8135/asrock-fatal1ty-x370-gaming-k4-motherboard-review/index.html

Biostar AMD X370GT7 http://www.tweaktown.com/reviews/8137/biostar-x370gt7-motherboard-review/index.html

Overclockers.ru
MSI x370 XPower Gaming Titanium https://www.overclockers.ru/lab/835...ya-s-socket-am4-amd-x370-i-ryzen-7-1700x.html


Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Biostar ok izgleda, ali sumnjam da su sposobni bios da ispeglaju (i da ce na njemu raditi i dalje).
 
Nema tu šta mnogo da se priča. Sve te (X370) ploče imaju dobru naponsku, ali bezveze kad procesori svejedno ne mogu mnogo da se klokuju. Jedino ako neko planira kasnije da uzme Zen+ ili Zen++ :D
DON WOLIGROSKI: If you think about it, Ryzen is an absolute worst-case scenario for clock rates: a brand-new architecture, and a brand-new process. And still we hit 4GHz without too much trouble.
I believe we have tremendous clock speed headroom to take advantage of as we move forward because of this. Lots of improvements to be made.
 
Au kolko su se izglupirali sa K4 i onom naponskom. Mnogo pametnije odradjeno na Taichi-u.
 
Nema tu šta mnogo da se priča. Sve te (X370) ploče imaju dobru naponsku, ali bezveze kad procesori svejedno ne mogu mnogo da se klokuju.

Ne bih se baš složio sa tim zaključkom, trenutno samo osam X370 matičnih ploča ima dobru naponsku, ostale mogu da prođu, solidne su, ali ništa posebno. Procesori jesu trenutno glavni ograničavajući faktor po pitanju maksimalne frekvencije, ko hoće da izvuče maksimalno za uloženi novac, najbolje da ide na neku solidnu B350 ploču i jeftinije modele Ryzen procesora (boxed verzije, sa hladnjakom), kao recimo R5 1400, 1500X, 1600, R7 1700. Link na Geizhals

Neki umereni OC na 3.8 GHz, i eto zabave. Za poslednjih 100-200 MHz potrebno je osetno veće ulaganje u bolju ploču, bolji hladnjak, a dobitak nije veliki.

Izdvojio sam sa Geizhals stranice 8 X370 ploča sa dobrom naponskom:

8 X370 matičnih ploča sa dobrom VRM sekcijom

Neka moja rang lista, tj. kako ih ja trenutno vidim, po pitanju VRM sekcije:

1) ASRock X370 Taichi i ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming

Trenutno najbolje dizajnirane AM4 ploče po snazi VRM sekcije, maksimalno moguće bez kompromisa po pitanju kvaliteta ugrađenih komponenata. Digitalni kontroler, 12 faza za CPU VCC, 4 za CPU SoC, i 2 za RAM. Nichicon 12k kondenzatori za filtriranje napona.

2) ASUS ROG Crosshair VI Hero

Digitalni kontroler, 8 faza za CPU VCC, 4 za CPU SoC, za RAM mi nije poznato. Kvalitetni IR drajveri, Ti-MOSFETs. Nichicon 10k kondenzatori za filtriranje napona.

3) Ovde bi trebalo da stoji Biostar X370GT7, barem po pitanju kvaliteta ugrađenih komponenti u VRM sekciji, digitalni kontroler, 8 faza za CPU VCC i 4 za CPU SoC, kvalitetni IR drajveri i MOSFETs. 5k kondenzatori za filtriranje napona (ne baš najbolja opcija, ali još ok). Ostaje veliko pitanje BIOS kvaliteta, tj. UEFI, koliko dobro to Biostar može da uradi, i da li će da uradi. Treba sačekati testove poznatih sajtova, kao i iskustva korisnika, dobar UEFI može podići ovu ploču veoma visoko, a loš da je totalno upropasti, što bi bilo šteta, cenovno je veoma atraktivna.

4) Gigabyte Aorus GA-AX370-Gaming 5 i Aorus GA-AX370-Gaming K7

6 faza za CPU VCC, 4 za CPU SoC, digitalni kontroler, kvalitetni IR drajveri i MOSFETs. 10k kondenzatori za filtriranje napona.

5) ASUS Prime X370-Pro

6 faza za CPU VCC, 4 za CPU SoC, digitalni kontroler, kvalitetni IR drajveri i Ti-MOSFETs. 5k kondenzatori za filtriranje napona.

6) MSI X370 XPower Gaming Titanium

Možda najveće razočaranje u ovoj listi, pošto se radi o trenutno najskupljoj X370 ploči: 6 faza za CPU VCC, 4 za CPU SoC, digitalni kontroler, MOSFETs nažalost nisu tako kvalitetni, MSI koristi iste kao i na B350 pločama, koji "vrše posao", ali nisu "primereni" za ploču koja je "vrh" MSI ponude u X370 segmentu. Kondenzatori za filtriranje napona mi nisu poznati, tj. nisam našao sliku dovoljno velike rezolucije da ih identifikujem, nadam se da su bar 10k (mada ni 5k nisu smak sveta, izdržaće dovoljno dugo, osim ako se matična ploča ne ugradi u neku pećnicu od šporeta).

Po podacima sa Nichicon stranice, radni vek se produžava deset puta, pri sniženju temperature za 20 stepeni. Dakle, 5k kondenzator (5000 radnih sati) pri temperaturi od 105 °C, radiće 50.000 sati pri temperaturi od 85 °C, ili 500.000 sati pri temperaturi od 65 °C, što je relativno realna temperatura za kondenzator na matičnoj, u blizini VRM sekcije, i to samo pri velikom opterećenju.

Na svim gore navedenim pločama digitalni kontroler je isti, IR35201.
 
Poslednja izmena:
Meni 10k kondenzatori vise deluju kao marketinski trik, ne mislim da nisu dugovecniji od 5k, lepo ih je imati ali obzirom da i 5k traju dovoljno dugo ne treba se voditi njima pri kupovini ploce. Cini mi se da je Gigabyte 2000ih reklamirao 5k kao premijum a evo gde smo sad.
Asus z270e Strix npr ima 5k kondenzatore a solidna je ploca i za oc.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Слабо се прича о asrock x370 killer sli, како се она показала?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
...

5) ASUS Prime X370-Pro

6 faza za CPU VCC, 4 za CPU SoC, digitalni kontroler, kvalitetni IR drajveri i Ti-MOSFETs. 5k kondenzatori za filtriranje napona.
Solidna temperatura zavojnica, znaci sto vise ventilatora :d

Слабо се прича о asrock x370 killer sli, како се она показала?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Sad pricam napamet, zar ona nije slicna K4 po svemu sem po mreznim kartama?
 
Poslednja izmena:
Немам појма, зато сам и питао :)
Не могу да нађем баш детаљан тест што се напонске секције тиче...
 
@ Accuphase
Jel moze analiza 350 ploca?

Može, pokušaću, mada je veoma nezahvalno procenjivati VRM sekcije, ima tu još uvek prilično nepoznatih faktora, kao recimo kvalitet zavojnica i kondenzatora, layout matične ploče, kvalitet ugrađenih MOSFET-ova, hlađenje VRM, UEFI implementacija i još puno faktora. Može se otprilike proceniti mogući potencijal na osnovu ugrađenih komponenata, šta od toga u krajnjem zbiru napravi proizvođač, mogu pokazati testovi u praksi.

Vredi uvek za početak pogledati AM4 VRM listu sa hardwareluxx stranice, za grubu "filtraciju" modela ploča. Parametri po kojima se vodim su sledeći: broj nativnih faza, kvalitet ugrađenih komponenata, hladnjaci na VRM sekciji. Nativne (prave) faze su uvek u prednosti, za njima slede faze izvedene preko doublera, i na kraju faze koje su samo duplirane, bez doublera.

Digitalnim kontrolerima dajem blagu prednost u odnosu na analogne, iz razloga što bolje reaguju na dinamička opterećenja i tranzijente, tj. bolje mogu suzbiti vrhove napona u toku rada procesora.

Vrednovanje faza: nativna faza je najbolja, za njom sledi faza izvedena preko doublera, recimo da vredi kao 2/3 prave faze, a obična dupla faza je prilično besmislena, dajem joj 1/3 vrednosti u odnosu na pravu, i iz nekog ličnog razloga ne mogu da je vrednujem kao fazu, tim pre što obična duplirana faza može lako postati postati bolja ubacivanjem doublera, koji su veoma jeftina komponenta, tipa 3 komada za 1 evro, i to za "manje" količine, reda 3000 komada (pisao sam već u temi, kvalitetni IR doubleri). Veliki proizvođači dobijaju još povoljnije cene, tako da zaista nemam razumevanja za tu vrstu "štednje" i lažni marketing o broju faza u VRM sekciji.

Evo i neke moje liste B350 ploča koje bih izabrao, nijedna se ne ističe nešto posebno po pitanju VRM sekcije, ali su solidne. Sve su sa digitalnim kontrolerom, VRM hladnjakom i 4+2 faze:

Solidne B350 ploče sa digitalnim kontrolerom

Sledeća grupa su B350 ploče sa 4+3 faze, VRM hladnjakom i analognim kontrolerom, iz tog razloga za nijansu ispod u odnosu na gore navedene.

Solidne B350 ploče sa analognim kontrolerom

Ostale modele ne bih uzeo u razmatranje, iz raznih razloga: manje od 4 faze za CPU VCC, nedostatak VRM hladnjaka, ili sumnjiva VRM sekcija.

Не могу да нађем баш детаљан тест што се напонске секције тиче...

Kao što reče Dr Sidious, VRM sekcija je identična na ASRock X370 Killer SLI i Fatal1ty X370 Gaming K4, tako da možeš slobodno pogledati test sa tweaktown stranice. Iskreno rečeno, nisam oduševljen, 4 nativne faze sa jednostavnim dupliranjem zavojnica i MOSFET-ova, da su ugradili 4 doublera, to bi bile znatno sposobnije ploče, ovako su uštedeli 1, maksimalno 2 evra i napravili lošiji dizajn. Pogotovo što je ostatak dobar, digitalni kontroler IR35201, 12k kondenzatori za filtriranje napona. Zato ih nisam ni uvrstio u gore navedenu listu X370 ploča sa dobrom VRM sekcijom, ali bi bile prve sledeće u toj listi.
 
Poslednja izmena:
MSI izbacuje dve nove B350 ploče sa (naj)boljom naponskom
B350-KRAIT-GAMING
B350-GAMING-PRO-CARBON
Koliko vidim, naponska je ista kao i na X370 sli plus (i krait gaming). Imajući u vidu da SLI PLUS košta ~150€, ne znam ko će im kupovati ove nove B350, ako cena bude visoka.
 
Imajuci u vidu da ASUS X370-PRO kosta ~158e, ne znam ko ce im kupovati bilo sta od toga ako cena bude visoka :D
 
To verovatno i jeste problem sa b350 i slabijim linijama, premijum cipset je x370, a vrhunski cipset ide na top plocu (po pitanju kvaliteta komponenti), izgleda da ce slabiji cipsetovi biti hendikepirani postavljanjem na ploce sa jeftinijim komponentama. Ne vredi velika raznorodnost cipsetova ako je proizvodjaci maticnih ploca ne primenjuju onako kako su korisnici zamislili, kod intela bar znas da na bilo cemu osim Z nema overkloka pa su sve ploce sa kvalitetnim naponskim delom sa npr z270 (moram da izdvojim Asus sa Strix B/H eksperimentom mada se razlikuju od z270e). Sta vredi sto b350 zadovoljava skoro sve potrebe naprednog korisnika ako zbog kvaliteta naponske ne moze da overkolokuje ili ako za 10-20e vise ima, kako Erik rece, X370-PRO?
 
Ja nisam primetio da je iko bio limitiran b350 plocama prilikom overkloka ni r7 ni r5 cipova.
Koja je poenta skupih vrm sekcija kada trenutno nimalo nisu potrebne. Potreba za kvalitetnijim vrm sekcijama ce mozda biti potrebna tek kada izadje sledeca revizija Ryzena pa vise ne bude limit 4-4.1ghz. Do tada ako nekome nisu potrebne dzidza bidze koje skupocene ploce donose (gomila portova za sve i svasta/sli i crossfire/wireless/nabudzene zvucne itd) nego hoce da uzme plocu na kojoj ce vozati bilo koji ryzen na 3.8-3.9 24/7 nema potrebe za plocama od 250+ evra. ~100-120e b350 ploce ce raditi savrseno.

Ispravite me ako gresim.
 
Nazad
Vrh Dno