Šta je novo?

AMD AM4 VRM info

Dr Sidious

Slavan
Učlanjen(a)
20.02.2007
Poruke
835
Poena
320
Tabela je preuzeta sa nemackog foruma, meni link ne radi jer forum blokira moju IP adresu pa je imate kao sliku. Mozda nekom pomogne pri izboru ploce.
AMD VRM INFO.jpg
 
Vidim kod komsija je 110e taj asus, odlicna cena.
Bice ta ploca fin kombo sa jednim r5 1500.
 
Poslednja izmena:
Tabela je preuzeta sa nemackog foruma, meni link ne radi jer forum blokira moju IP adresu pa je imate kao sliku. Mozda nekom pomogne pri izboru ploce.

Ovo je kompletan prevod zaključka sa hardwareluxx stranice:

"Gornja klasa za OC su trenutno ASUS ROG Crosshair VI Hero i ASRock X370 Taichi, kao i ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming.
Ne može se odrediti pobednik između ovih modela prema VRM tabeli. Ugrađeni NexFET drajveri su identični, oba kontrolera su digitalna, mada se šuška o tome da je digitalni kontroler na ASUS ROG Crosshair VI Hero (ASP1405I) u originalu IR35201, koji je ugrađen na ASRock X370 Taichi.
Čak i ako pripišemo kao prednost ASUS-ov dizajn faza, tj. da su njime pogodili sweetspot efikasnosti, to ASRock izjednačava teoretskom prednošću od dve faze više - brža reakcija na impulsna opterećenja.
Ovde dakle odlučuje UEFI, i oscilacije u kvalitetu proizvodnje.

Gigabyte Aorus GA-AX370-Gaming 5 je cenovno veoma atraktivna ploča, ugrađeni dizajn definitivno ima potencijala da se umeša u gornju klasu.
Isto važi nakon analize ugrađenog hardvera za Biostar X370GT7, samo je ovde još više pod znakom pitanja kvalitet UEFI implementacije u odnosu na Gigabyte.

Trenutna preporuka po odnosu kvalitet /cena je ASUS Prime X370-Pro. Konkurencija slične cenovne klase ima takođe digitalne kontrolere, ali ne i tako visokokvalitetni dizajn faza i NexFET drajvere.

Kod B350 ploča trenutno ASUS Prime B350-Plus ostavlja najbolji utisak, četiri prave (nativne) faze su maksimum doživljaja za B350 matične ploče, digitalni kontroler ima samo još MSI u spoju sa B350 FCH (ovo mi nije baš jasno, o kojoj ploči se radi - moja primedba). Ugrađeni MOSFET drajveri na ASUS Prime B350-Plus su tako efikasni, da čak i pri 100°C (VRM), 1,45V VCC und 145W CPU potrošnje, gubici nisu veći od 20W. Čak i sa toplotom disipiranom od strane zavojnica, kondenzatora i drajvera, potpuno neproblematično.

Interesantna alternativa su MSI matične ploče sa 4 faze i Richtek RT8894A kontrolerom, u sprezi sa jednim PK616BA i dva PK632BA MOSFET-a za CPU VCC."

__________________________________ kraj prevoda ________________________________

Dodaću par ličnih utisaka:

Meni se čini da je ASRock X370 Taichi u prednosti u odnosu na ASUS ROG Crosshair VI Hero:

- ASRock X370 Taichi 6 nativnih faza, koje su duplirane, ukupno 12 za CPU VCC, samim tim više zavojnica i kondenzatora u odnosu na ASUS - teoretski brža i bolja reakcija na impulsna opterećenja, manje opterećenje po fazi -> manja disipacija toplote VRM sekcije.

- ASUS ima 4 nativne faze, koje su duplirane, ukupno 8 za CPU VCC.
- Ugrađeni digitalni kontroler je verovatno isti (IR35201), koji je ASUS preimenovao u ASP1405I.
- Obe ploče koriste iste NexFET drajvere.

Ostaje pitanje kvaliteta UEFI implementacije, verovatno veoma tesna borba, obe firme su poznate po ažuriranju/izbacivanju novih verzija.
Iako sam do sada većinom imao ASUS matične ploče, za sada više naginjem ka ASRock X370 Taichi, mada imam vremena za kupovinu, pošto planiram upgrade tek za kraj leta ili jesen, do tada će se možda pojaviti neki novi favorit.

U srednjem segmentu X370 matičnih ploča ASUS Prime X370-Pro zaista trenutno nema neku ozbiljnu konkurenciju, na njoj je ugrađen isti digitalni kontroler kao i na ASUS ROG Crosshair VI Hero, s tim da je dizajn nešto drugačiji - 6 nativnih faza (bez dupliranja), a drajveri su takođe isti - NexFET.
 
Poslednja izmena:
Cisto da te ispravim, nisu driveri nexFET, vec je to powerpack, koji inkorporira driver, low side, high side mosfet. Takodje veliko je pitanje na kojoj frekvenciji rade TI nexfeti na taichi-u. Na Asus CH6 idu do 600khz.
 
Cisto da te ispravim, nisu driveri nexFET, vec je to powerpack, koji inkorporira driver, low side, high side mosfet.

Hvala na ispravci, danas mi je palo napamet da će napredniji korisnici primetiti grešku, pa sam planirao da je ispravim u novoj poruci.

Kao što Erik011 kaže, NexFET nisu drajveri, već takozvani "Power Block" koji u jednom kućištu objedinjuje highside i lowside MOSFET. Highside i lowside MOSFET vrše funkciju spuštanja napona iz napajanja (obično je reč o +12V grani) na napon koji je potreban za rad procesora, recimo + 1.35V za Ryzen. Upravljački signal iz kontrolera (digitalni ili analogni) ide na ulaz drajvera (ili u slučaju dupliranja faza, prvo u doubler, pa onda u drajver), koji pojačava signal iz kontrolera na dovoljan nivo za upravljanje high/lowside MOSFET-a. Ovo se odnosi na jednu fazu, pošto na matičnim pločama imamo više faza, ove komponente se ponavljaju za svaku od njih.

Najlakši način da utvrdite broj faza je da izbrojite male kutijice oko ležišta procesora, to su zavojnice. Jedna zavojnica = jedna faza. Sam dizajn VRM faza na taj način nije moguće odrediti. Na primer, izbrojali ste 8 "kutijica", da li je to običan 6+2 dizajn ili možda 3 duplirane + 2 obične faze? Kao pomoć možete koristiti detaljne testove sa raznih stranica, ili baze podataka koje prikupljaju korisnici, kao recimo ova gore navedena na hardwareluxx.

Kvalitet ugrađenih komponenti takođe nije lako odrediti, osim ako ne vladate dobro materijom. Srećom, ima prilično stranica koje detaljno opisuju VRM sekciju, mada tu i tamo nedostaje osvrt na kvalitet istih. Ovde ću se vratiti na neke od komponenti, navedenih u temi, pošto kriptičke oznake ne znače puno većini korisnika.

Digitalni kontroler IR35201 važi za referencu u gornjoj klasi, do dizajna 8+0 faza, naravno, moguće su i druge kombinacije, kao recimo 6+2 na ASUS Prime X370-Pro, 4+2 (sve duplirane) na ASUS ROG Crosshair VI Hero, ili 6+2 (sve duplirane) na ASRock X370 Taichi.

NexFET power block CSD87350 važi takođe kao jedan od najboljih u svojoj klasi, koristi se na sve 3 ploče:

ASUS Prime X370-Pro: 8x?
ASUS ROG Crosshair VI Hero: 12x
ASRock X370 Taichi: 16x

Driver & Doubler:

ASUS Prime X370-Pro: 10x IR3535 driver, 2x IR3599 doubler

ASUS ROG Crosshair VI Hero: 12x IR3535 driver, 6x IR3599 doubler

ASRock X370 Taichi: 8x IR3598 (doubler/driver u jednom kućištu)

Takodje veliko je pitanje na kojoj frekvenciji rade TI nexfeti na taichi-u. Na Asus CH6 idu do 600khz.

Dobro pitanje, NexFET bi trebalo verovatno rade na Taichi na sličnoj frekvenciji kao i na CH6, pošto ne vidim neki ograničavajući faktor za istu. Kontroler je isti, power pack takođe, jedina razlika je u drajverima, pogledom u karakteristike može se videti da oba idu do 1 MHz, dakle na osnovu mogućnosti ugrađenih komponenti nema prepreka za frekvenciju od 600 KHz, pitanje je samo za koju su se odlučili u ASRocku prilikom projektovanja.
 
Ne mozes brojanjem induktora/zavojnica dobiti broj faza. Jer mogu na jednu fazu da nakace po 2 mosfeta(tj 4, po dva high i dva lowside) i po 2 zavojnice. Ako nema doublera signala, onda to spada pod jednu fazu iako ima duplo vise komponenti na istoj.
 
Da, ta varijanta bez doublera je moguća, i nju sam prevideo, mada je pilićarska, i proizvođači ne bi trebalo da je koriste, pošto donosi samo jednu prednost - moguće je isporučiti više struje za CPU, peglanje ostataka talasanja napona otpada u odnosu na varijantu sa doublerom.

Nisam detaljno istraživao tržište matičnih ploča i moguće eskapade proizvođača, ima li modela koji koriste taj dizajn? Ne bi me čudilo da postoje, a ako ih ima, treba takve dizajnerske bisere staviti na stub srama, i bojkotovati, varijanta sa doublerom je dovoljno "pilićarenje".
 
Doubleri su neophodni u dosta slucajeva, jer ne postoji vise od 8-faznog PWM-a za maticne ploce. Sto cesto nije dovoljno, te mora da se koriste doubleri. Dok god se koriste kvalitetne komponente, dupliranje faza na taj nacin sa doublerom i full setom opreme je ok sasvim.
Imas ploca koje koriste taj dizajn bez doublera, mahom jeftinije ploce.
 
AB350M Pro4 deluje dosta sposobnije, ali bez da mi das high-res fotku vrm-a ispod hladnjaka ne mogu ti reci sa sigurnoscu ;)
 
I dobro, šta sad ASRock AB350M Pro4 ili MSI B350M Mortar :)

Planiraš neku µATX B350 ploču? Pitam zbog toga što su obe koje si naveo µATX.

Isto pitanje su postavili pojedini korisnici hardwareluxx foruma autoru teme "AM4 VRM lista", i on se izjasnio više puta za MSI, a protiv ASRock, pogledom u listu je i jasno zbog čega, AB350M Pro4 ima samo 3 faze za CPU jezgra, power MOSFET su duplirani, ali bez doublera, upravo ona varijanta koju sam prevideo u par poruka ranije. Površnim pogledom na ploču, ili na sajt proizvođača, reklo bi se da je ploča prilično sposobna po pitanju VRM sekcije, ali to nažalost nije slučaj.

ASRock na svom sajtu navodi podatak "9 Power Phase design". E, to je klasično pilićarenje koje ne volim, i protiv koga mi potrošači treba da se borimo negativnom reklamom i bojkotom tih proizvoda. Mogli su da stave 3 doublera, i rešen problem, ali ne, uštedeli su 1 €, verovatno i manje, ja sam na brzinu pokrenuo pretragu za cenu već navedenog u temi doublera IR3599, i našao sam cenu od otprilike 3 komada za 1 evro na mouser.de sajtu, pri količini od 3000 komada ili više. Veliki proizvođači matičnih ploča imaju još povoljnije cene, tako da mi je skoro neverovatno na kakvim se sitnicama štedi. A veoma je moguće da ima i još jeftinijih doublera.

Da se vratim na tvoje pitanje: u ovoj poruci je autor teme detaljnije opisao razloge za MSI B350M Mortar, a protiv ASRock AB350M.

MSI ima četiri nativne faze, ASRock tri. MSI koristi solidan digitalni kontroler za VRM sekciju, koji trenutno kod B350 ima samo još ASUS. Nakon analize ugrađenih komponenti, iznosi zaključak da je MSI VRM dizajn sposobniji da isporuči jaču struju za CPU nego ASRock, iako to na prvi pogled ne izgleda tako.

I za kraj malo drvlja & kamenja za ASRock B350 seriju matičnih ploča: trenutno nemaju nijedan model sa solidno dizajniranom VRM sekcijom, skoro svi su sa 3 faze bez doublera, osim AB350M-HDV, koji ima 4, ali je takođe "biser", nema hladnjak na VRM sekciji, a ugrađeni MOSFET su izgleda sumnjivog kvaliteta, pošto podržava CPU do samo 65W TDP. Što neko reče u temi o AMD Ryzen procesorima, ko kupi tu ploču i stavi neki R7 na nju, treba mu za kaznu oduzeti računar.

Mada većina proizvođača ima bisere, recimo kod X370 matičnih ploča, MSI X370 XPower Gaming Titanium je bezobrazluk druge vrste, VRM sekcija nije toliko loša (6 faza za CPU VCC), ali cenovno pozicioniranje je totalni promašaj, ASUS Prime X370-Pro ima kvalitetnije MOSFET u power bloku, a duplo je jeftiniji. U Nemačkoj je ASUS trenutno oko 150 €, MSI X370 XPower Gaming Titanium oko 300 €, a koristi iste MOSFET kao i na B350 pločama.
 
Uglavnom su uATX ploče nešto jeftinije od "iste" ATX braće, a nude sve što je potrebno. Pri tom trenutno imam uATX kućište :)
Pretpostavljam da će Asus izbaciti u jednom trenutku i Prime B350M Plus, a njena ATX verzija izgleda kao dobar izbor. I ASUS i GB i Biostar (GT3) reklamiraju OC CPU-a na ovim pločama, jedino ASRock i MSI govore samo o RAM-u. Znam da to nije nešto bitno, ali uliva poverenje kad proizvođač zvanično podržava OC procesora na tom modelu ploče. Svakako bolje nego kad ćuti. Kod MSI-a mi se sviđa što jedini nude 4 (3+1) konektora za ventilatore, pa je tako fan kontroler uglavnom nepotreban.

Mada ova dvojica su odlično prošli sa AB350 Pro4 i još gorom MSI B350M Gaming Pro (i R7 1700)
https://forums.anandtech.com/thread...ardware-settings.2501827/page-4#post-38820637
https://forums.anandtech.com/thread...ardware-settings.2501827/page-3#post-38810654
Nisam ja zagrižen za OC (moj A10 sam podigao sa 3.7 GHz na 4 GHz, a i to sam skoro vratio na def), samo volim da znam da imam opciju za više :D

I za kraj malo drvlja & kamenja za ASRock B350 seriju matičnih ploča: trenutno nemaju nijedan model sa solidno dizajniranom VRM sekcijom, skoro svi su sa 3 faze bez doublera, osim AB350M-HDV, koji ima 4, ali je takođe "biser", nema hladnjak na VRM sekciji, a ugrađeni MOSFET su izgleda sumnjivog kvaliteta, pošto podržava CPU do samo 65W TDP. Što neko reče u temi o AMD Ryzen procesorima, ko kupi tu ploču i stavi neki R7 na nju, treba mu za kaznu oduzeti računar.
Svašta, nisam to primetio. A sa druge strane Biostar kaže da na njihovu najjeftiniju (ET2) od 70€ može i 1800X :D Izgleda da jeste malo ASRock zakazao, a od njih sam najviše očekivao (cena/kvalitet)

Videćemo kad dođe vreme. Baš bih hteo da promenim proizvođača, ali ako ASUS ponudi najviše za istu cenu, onda neću imati izbora :)
 
Poslednja izmena:
I za kraj malo drvlja & kamenja za ASRock B350 seriju matičnih ploča: trenutno nemaju nijedan model sa solidno dizajniranom VRM sekcijom, skoro svi su sa 3 faze bez doublera, osim AB350M-HDV, koji ima 4, ali je takođe "biser", nema hladnjak na VRM sekciji, a ugrađeni MOSFET su izgleda sumnjivog kvaliteta, pošto podržava CPU do samo 65W TDP. Što neko reče u temi o AMD Ryzen procesorima, ko kupi tu ploču i stavi neki R7 na nju, treba mu za kaznu oduzeti računar.

Jesi li siguran da je samo 65W? Na njihovom sajtu stoji 95W air cooling : http://www.asrock.com/MB/AMD/AB350M Pro4/index.asp#Specification

Inace taj Asrock je najjeftinija B350M ploca koja valja...taj MSI je 150$ dok je Asrock 90 evra
 
Jesi li siguran da je samo 65W?

Nisam za nju napisao da je 65W, već za ASRock AB350M-HDV: http://www.asrock.com/mb/AMD/AB350M-HDV/index.asp#Specification

Inace taj Asrock je najjeftinija B350M ploca koja valja...taj MSI je 150$ dok je Asrock 90 evra

MSI B350M Mortar 150$? Bilo bi malo previše za B350 ploču, u Nemačkoj je trenutno oko 93 evra, a ASRock AB350M Pro4 oko 92, dakle skoro ista cena.

Solidne B350 ploče (trenutno stanje), iz liste izbaciti ASUS Prime B350M-A zato što nema VRM hladnjak, i MSI B350M Gaming Pro (samo 3 faze za CPU VCC), ostale su solidne, digitalni kontroler, 4 faze za CPU VCC i VRM hladnjak, cene su od 93-119 €:

AM4 B350 matične ploče, Geizhals stranica
 
Poslednja izmena:
To je full ATX ploča..meh i ja gledam uATX jer mi sasvim zadovoljava moje potrebe...

@Accuphase

Kakva je onda ta MSI B350M Mortar u odnosu na tu Asrock AB350M Pro4? Naravno ove ploče će kod nas biti verovatno u rangu od 12000 - 15000 ako ih bude bilo..
 
Biće. Zaključak je da je MSI ipak bolji izbor. Tu su i Gigabyte GA-AB350M Gaming 3 i Biostar B350 GT3 kao dobra opcija. Ostaje pitanje dostupnosti i cene u našim krajevima.

A za gore pomenuti Asus, znam da je to full ATX model, ali prateći LGA 1151 modele, očekujem da će doći i uATX verzija iste
 
Preporuka za neku od ploca na newegg sajtu? Nista klokovanje, budzenje i ostale kerefeke samo udeni i vozi.
 
Hvala na preporuci!

Sent from my Le X620 using Tapatalk
 
Sta mislite o ovoj ploci "ASRock AB350 PRO4, uzeo bih Rayzen 5 1600 ili Rayzen 5 1600X, pa me interesuje kakve su joj OC mogucnosti. I jos jedno pitanje, sta znaci "Integrated AMD Radeon™ R-Series Graphics in A-series APU", da li je grafika integrisana u maticnoj ploci ili?
 
U procesoru - buducem APU, 1600(x) nema integrisanu grafiku.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Nema toga više - ili je u procesoru, ili je nema. Kod ovih Ryzen-a nema. Tek dogodine kad izađe APU.

Na temu ploča - pogledaj ove dve strane. Taj ASRock nije loš, ali je najlošije rešenje u tom rangu. Bolje idi na MSI B350M MORTAR, BIOSTAR B350GT3 ili Gigabyte GA-AB350M-Gaming 3 ako moraš na uATX, odnosno ASUS Prime B350-Plus ukoliko ti odgovara ATX format.
 
Nema toga više - ili je u procesoru, ili je nema. Kod ovih Ryzen-a nema. Tek dogodine kad izađe APU.

Na temu ploča - pogledaj ove dve strane. Taj ASRock nije loš, ali je najlošije rešenje u tom rangu. Bolje idi na MSI B350M MORTAR, BIOSTAR B350GT3 ili Gigabyte GA-AB350M-Gaming 3 ako moraš na uATX, odnosno ASUS Prime B350-Plus ukoliko ti odgovara ATX format.

Vise volim da je ploca Full ATX format, kao npr. ova:
http://www.gigabyte.us/Motherboard/GA-AB350-Gaming-3-rev-10#sp
ili ova:
http://www.gigabyte.us/Motherboard/GA-AB350-Gaming-rev-10#sp
 
Poslednja izmena:
Onda je best-buy ASUS Prime B350-Plus, bar po EU cenama. Ili neku od te dve Gigabyte (razlikuju se po zvučnoj i PCI-E slotovima, iste su za OC), ili MSI B350 Tomahawk

Nije losa ni ova "ASUS Prime B350-Plus". Koja je najbolja od ovih, cena-kvalitet:
ASRock AB350 PRO4
http://www.asrock.com/mb/AMD/AB350 Pro4/index.us.asp
Gigabyte AB350-Gaming 3
http://www.gigabyte.us/Motherboard/GA-AB350-Gaming-3-rev-10#kf
Gigabyte AB350-Gaming
http://www.gigabyte.us/Motherboard/GA-AB350-Gaming-rev-10#kf
ASUS Prime B350-Plus (jos nema u prodaji)
https://www.asus.com/Motherboards/PRIME-B350-PLUS/overview/
 
@ Delibasa
Za kupovinu ploce prvo napravi prioritete.
Ako ti je max OC onda idi na Asus ili MSI zabog najbolje vrm sekcije. Ostalo je potpuni raspad i treba da ih izbegavas ukoliko neces da cekas "sledeci BIOS koji ce da resi probleme..." Prosto je neverovatno koliko te poce imaju najrazlicitijih problema.
Gigabyte je najgori izbor od svih. Nit hladjenja na vrm sekciji, nit feature-rich, nit stabilnog BIOS-a...
MSI ti daje 4 SATA+M.2, Asus 6.SATA + M.2. a ako ubodes M.2 onda imas 4 SATA - isto i Gigabyte.
Asrock ima najslabiju vrm sekciju (moze neki umereni OC do 1.35v/3.8 max), daje 6 SATA + 2xM.2 (od toga ti jedan uzima 2 sata porta, a jedan cetvti PCI-E znaci mozes da teras 6SATA + M.2), nema USB 3.1, i ima najstabilniji BIOS (generalno najmanje problema).
Sve ploce brljaju sa memorijama ali se situacija popravlja. Kod nas je idalje problem da se nadje Ryzen ready memara na 3000+Mhz.
Ja sam dugo razmisljao sta da kupim za sebe i izbor je spao na dva modela: ASUS PRIME B350-PLUS i Asrock AB350 Pro4/fatality.
Ne sumnjam da ce Asus ispeglati BIOS ali na stranu Asrock je prevagnula mogucnostn 6xSATA+M.2 (imam gomilu HDD-ova).
Toj odluci je doprinela i odluka da ne jurim max OC nego [email protected] (R7).
Znaci, procitaj korisnicka iskustva, napravi prioritete i odaberi. ;)
Kada sklopim masinu (10-15 dana) napisacu par utisaka iz prve ruke.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno