Šta je novo?

Kako da vidim uredjaje na drugoj mrezi u kuci

acivi_nik

Slavan
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruke
4,261
Poena
300
Kucna mreza je ranije funckionisala kao jedna, 192.168.1.0, povezano kao na slici u attachmentu. Videli su se svi uredjaji medjusobno, sto je i logicno jer su u istom opsegu adresa.
Kupio sam mikrotik da bih ogranicio svima net, jer imam velikih problema sa pingom (stalno neko gleda online video,pa je i nemoguce da igram nesto online).
Postavio sam mikrotik umesto switcha na slici, 192.168.1.0, svi uredjaji se vezuju na njega i na netgear ruter (dhcp off). Dok je moj komp jedini na adsl ruteru (ruter postavljen na 192.168.2.0).
Mikrotik je dobio adresu kod adsl rutera 192.168.2.3, tako mu i pristupam sa mog kompa, ali mi je problem sto ne vidim ostale uredjaje. Bitno mi je da mogu da pristupam netgear ruteru (192.168.1.200) i mobilnim telefonima kada koriste wifi file transfer (svi se kace ili na mikrotik ili na netgear).
Da li neko moze da mi pomogne kako ovo da izvedem? Pokusavao sam sve sto mi je google ponudio,ali mi ne polazi za rukom.
Ovako sada izgleda mreza2.jpg
 

Prilozi

  • mreza.png
    mreza.png
    23.9 KB · Pregleda: 121
Poslednja izmena:
Mikrotiku je wan Telekom router, a netgearu je wan mimrotik. Tvoj problem je što imaš podmrežu podmreže. Ima više opcija..
Treba da mikrotik staviš u bridge mode tako da dhcp sa telekomovog routera jedini dodeljuje IP adrese. Svi uređaji na mikrotiku će biti vidljivi sa uređajima na telekomovom routeru. Ostaje i netgear.. treba i njega da staviš u bridge mode.. sad nisam siguran da li je bolje da kabl ide od netgeara to telekomovog routera, ili će raditi i kada ga zakačiš na mikrotika.
Druga opcija je da ADSL ruter prebaciš u bridge mode i da ceo posao kontrole mreže preuzme mikrotik.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ovo što ti je @yoyo napisao s'tim da se slažem da je bolje da ti mikrotik rutira sve
 
Tako sam ja zamisljao u pocetku, da mikrotik obavlja sve, ali me je prodavac savetovao ovako da odradim, pa eto, tako sam odradio :D
Netgear je zakacen kao lan, sluzi mi bukvalno kao switch, samo sto uz to ima wifi.

Pokusacu da odradim to sto ste mi savetovali, valjda cu uspeti :) Problem je sto se slabo snalazim na mikrotiku, ali krastavac, tako se uci... polako :D
 
E masala, slucajno sam kliknuo na disable na bridge na mikrotiku i sad ne mogu da mu pristupim nikako...

ako ga resetujem, obrisace mi se podesavanja koja mi je prodavac namestio, tako da ne znam sta da radim sad :D
 
Poslednja izmena:
Poveži ga direktno na neki komp i preko winbox-a i mac adrese ćeš moći da mu pristupiš.I prodavac te je loše savetovao.
 
Poslednja izmena:
Pokusao sam to, ali nece nikako. Opalio sam reset, sad cu da pokusam sam da podesim od nule...
Nije mi jasno, ovo telekomovo smece, ugasim mu dhcp, dodelim sam sebi ip na kompu, ali internet ne radi posle toga... Ukljucim dhcp, restartujem ruter vise puta, internet i dalje ne radi... dok ne odradim hard reset :/
 
Koji tačno model Mikrotik rutera imaš?
 
onaj najjeftiniji hap lite :)
sredio sam telekomov ruter, radi sada sa dhcp off... ali ne umem da podesim mikrotik od nule, nisam trebao da ga resetujem :D

winbox mu dodeli ona osnovna podesavanja, ali ne znam kako da mu proradi internet... dhcp je ukljucen, na telekomovom ruteru sam iskljucio.
 
Dhcp off nema veze sa bridge modom. Kada je ADSL u bridge modu ulogu ne možeš mu pristupiti kao što si do sada to radio.
Tebi bi najbolje bilo da koristiš switch a da netgear prebaciš u bridge mode. Tada će sve mašine biti u istoj mreži i biće u istom mrežnom opsegu.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Nisi trebao da obrišes podešavanja mogao si da se ulogujes preko mac adrese na MT

Kod mene je slična konfiguracija mreže.
Kablovski modem i na njega je povezan MT iz MT ide kabl pravo u wifi ruter (Mt nema wifi) kome je isključen dhcp, a kablovima se spajaju uređaji i u MAT i u wifi ruter, u svakom trenutku ima spojeno oko 20 uređaja.

Znači jedino MT ima podignut dhcp server jer on mora da dodeljuje IP i tako će sve da radi i imaš potpunu kontrolu.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Posto nikako ne uspevam da namestim da mi mikrotik bude glavni i da je samo na njemu dhcp on, prebacio sam ga da bude bridge, a dhcp on na telekomovom... Evo radi sve, sve se medjusobno vidi u mrezi.
Ogranicio sam brzine za ceo opseg 192.168.1.0, sve lepo radi, osim sto mi ne ogranicava glavni komp koji je na telekomovom ruteru (valjda je i logicno,cim nije ukljucen u mikrotik...).
Ili moze da se podesi da kontrolise i njega?
Inace, telekomov ruter mi je ukljucen u mikrotik na wan port, da li da obrisem podesavanja za wan,tj da ga pretvorim u obican lan, ili da ostane ovako?


da ispravim samog sebe, queue vise ne radi, radio je normalno kratko i sada vidim da ne funkcionise....a nista nisam menjao u medjuvremenu
 
Poslednja izmena:
Jel ti mozes Telekomov ruter da prebacis u bridge mode uopste?
 
Ako ga ubaci u bridge mode, mora prethodno da sazna pppoe username i password koji se nalaze u ADSL routeru i da ih ukuca u pppoe konekciju na mikrotiku.
I dalje smatram da mu je običan gigabit eth switch najbolje i najjeftinije rešenje.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Naravno, ali ako ce samo da mu iskljucuje dhcp to mu nista ne znaci jer ce imati dupli NAT...onda ce taj mikrotik morati da prebaci u bridge i da ga koristi kao obican switch uredjaj, a to onda ubija svrhu samog uredjaja..obican switch je onda mogao da kupi kao i sto si napisao. Nego sad me buni to sa userom i sifrom. Zar mu ne pise u ugovoru koji mu je user name i sifra?
 
Auuu pa ovo je mnogo komplikovanije nego sto sam mislio :D
Switch mi ne zavrsava posao,jer moram da ogranicim net, da mi ne bi skakao ping. To odlicno radi kada su dve mreze (...1.0 i ...2.0), ali bih voleo da namestim da bude sve kao jedna. Ili nebitno,neka budu dve, ali da mogu da pristupam medjusobno.
Dosta koristim wifi file transfer na telefonima,a oni nisu nakaceni na telekomov ruter, gde je moj komp, sa kog bih da pristupam tim telefonima.

Inace ovo telekomovo smece ZXHN H168N V3.1 nema nista od opcija, mislim da nema bridge... Ako je neko zaludan 5min, mogu da mu pustim teamview da pogleda na kratko.
 
Auuu pa ovo je mnogo komplikovanije nego sto sam mislio :D
Switch mi ne zavrsava posao,jer moram da ogranicim net, da mi ne bi skakao ping. To odlicno radi kada su dve mreze (...1.0 i ...2.0), ali bih voleo da namestim da bude sve kao jedna. Ili nebitno,neka budu dve, ali da mogu da pristupam medjusobno.
Dosta koristim wifi file transfer na telefonima,a oni nisu nakaceni na telekomov ruter, gde je moj komp, sa kog bih da pristupam tim telefonima.

Inace ovo telekomovo smece ZXHN H168N V3.1 nema nista od opcija, mislim da nema bridge... Ako je neko zaludan 5min, mogu da mu pustim teamview da pogleda na kratko.

Vidi nista neces uraditi ako ti ostane taj ZTE da rutira podatke, a mikrotik i ostali glume neke kvazi polu sviceve... Ako taj ZTE ne mozes da prebacis u bridge, imaces polovicnu mrezu koja ce raditi kao polupokvareni gramofon :p

https://forum.benchmark.rs/showthre...-Srbija-VDSL&p=4368210&viewfull=1#post4368210

Ovde je korisnik rekao da je zvao Telekomovu tehnicku podrsku i da su mu daljinski prebacili ruter u bridge mod i dali pppoe user i pass :) Probaj, preti, trazi raskid ugovora sta god kako bi ti omogucili ono sto tebi treba..nervira me to nametanje resenja svima..razumem onima koji nemaju pojma
 
Pa onda cu ih nazvati, valjda ce i meni da daju to. Mada tesko da znaju oni sto se javljaju na "obicnoj" korisnickoj podrsci, mora to neko malo kompetentniji...oni veze nemaju.
Nego,ako mi prebace u bridge, a ja ne uspem da podesim mikrotik, mogu da se slikam :D :D :D

Privremeno resenje ce mi biti ono sa dve mreze... nema mi druge :/
 
Poslednja izmena:
Evo dobar tut za osnovno podesavanje mikrotika..isto kao i na svim ostalim ruterima sa quick setup opcijama :) posle ga ti deli u sitna crevca

 
Nazad
Vrh Dno