Šta je novo?

Improvizacije 2 AP - 1 SSID

Mikec

Slavan
Učlanjen(a)
08.11.2012
Poruke
1,851
Poena
225
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5 7500F | Arctic Freezer 34
Matična ploča
Asrock B650M-HDV/M.2
RAM
2x16GB G.SKILL Flare X5 6000MHz CL32 (AMD EXPO)
GPU
XFX RX 5700 XT Thicc III Ultra
Storage
PNY XLR8 CS3030 1TB NVME
Zvuk
Kingston HyperX Cloud II
PSU
Corsair 750W
Kućište
MS Industrial
Monitor
Xiaomi 34” UW
Miš & tastatura
Razer Basilisk X Hyperspeed | Kingston Alloy Origins Core
Laptop
Macbook M2 Pro 16"
Mobilni telefon
Apple iPhone 15 Pro
Pametni uređaji
Apple Watch Series 7 45mm
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ideja je da pokrijem celu kuću i dvorište sa WiFi signalom uz pomoć 2 rutera sa istim nazivom WiFi i šifrom. Sa korisničke strane treba da se ponašaju kao jedan.

Oprema koju imam: ZTE H168N VDSL (glavni) ruter od Telekoma i TP-Link WR740N (pomoćni), oba spojena kablom.
ZTE na jednom kraju kuće i baca signal po prvom dvorištu i skroz do ulice, TP-Link na drugom kraju kuće i baca signal po drugom dvorištu i bašti. Sve lepo raspoređeno i signala svuda ima.

Sad sledi podešavanje:
Na glavnom ruteru sve ostavljeno po default i dodeljena rezervisana adresa u mreži za pomoćni.
Na pomoćnom ugašen DHCP i dodeljena mu fiksna adresa.
Glavni 192.168.1.1
Pomoćni 192.168.1.200
Opseg za računare 192.168.1.2 - 192.168.1.199

To sve šljaka kako treba, ostaje WiFi.
Podesio sam iste zaštite, iste nazive, različite kanale koji se ne preklapaju ni sa jednim u komšiluku ni međusobno.
Telefoni se sami prebacuju sa jednog na drugi ali pri prelasku dođe do gubljenja konekcije, ali ne cele. Recimo kuckam poruke preko fb, vibera, gde god, i kako me prebaci tako prestanu da se šalju i primaju poruke dok većina ostalog radi normalno.. Da li je za ovo potreban neki poseban uređaj ili ja negde grešim?

Malo sam se raspisao ali bi mi značio svaki vid pomoći. Hvala unapred. :)



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Stavi na pomocnom 192.168.0.1 i na pomocnom idi enabled DHCP
 
Sad mi ni ne prebacuje sam odmah sa WiFi na WiFi, ali bar i signal izgubi i sam osveži. Kako da rešim da mi ostane jedna mreža i da lepo roamuje?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
postavi isti wifi kanal na oba

Sent from my HTC E9 using Tapatalk
 
Isprobao sam i to, isto. Po netu piše da je pravilno za svaki novi AP druga frekvencija.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
pa kako mislis da ti dva ssida budu kao jedan ako su im razliciti kanali.

Sent from my HTC E9 using Tapatalk
 
Sad mi ni ne prebacuje sam odmah sa WiFi na WiFi, ali bar i signal izgubi i sam osveži. Kako da rešim da mi ostane jedna mreža i da lepo roamuje?

Odustani odmah, to nije moguće bez specijalizovane opreme i skupih AP-ova na kojima piše da eksplicitno podržavaju roaming/handover bez gubitka konekcije. Popularno rešenje ovde su bili Ubiquiti AP-ovi...
 
Koliko vidim tvoj ruter je manje vise isti kao ovaj moj. Video sam nedavno to za group key pa cu isprobati danas, hvala puno


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Evo, ja koristim usko specijalizovanu opremu i dva, a ponekad i tri AP-ova
Kakve tačno veze ima period zanavljanja Group Key-a (GTK, inače, koristi se za enkripciju broadcast i multicast saobraćaja, nema veze sa unicastiom) sa handover-om? Nemoguće je prebaciti vezu sa jednog na drugi AP bez gubitka nekog frejma ukoliko ne postoji protokol po kome bi se AP-ovi dogovorili o tom handover-u. Moguće je da ne primetite gubitak tog frejma...

TP-Link WDR-4300 i 740N, različiti kanali, iste security postavke, gubi se link na 1 sekund koliko traje ponovna autentikacija na drugi AP...
 
Onda je verovatno do nekompatibilnosti između ova dva različita rutera koje imam. Gledaću da nabavim još jedan WR740N pa da pokrijem sve sa 2 ista. Hvala puno svima!
 
Nazad
Vrh Dno