Šta je novo?

Kako da povezem ADSL internet na ruter?

BFuser

Cenjen
Učlanjen(a)
20.07.2012
Poruke
217
Poena
169
Imam ADSL prikljucak od Telekoma a ugovor sa Beotelom o internetu preko te telefonske veze. Povezao sam ruter i telefon, podesio i stoji da je Beotel provajder, sve radi ok. E zanima me da nisam nesto zeznuo da ne bih mozda koristio Telekomov internet pored Beotelovog ( ako to uopste moze bez ugovora sa telekomom)? Ja sam spojio na sledeci nacin: zica od telekoma ide na prikljucak iz koga idu izlazi za dva LAN kabla, znaci to je kao neka racva za dva LANa sa ulazom od telefonske linije. Potom sam spojio na jedan izlaz odatle telefon direktno a na drugi ruter, podesio ruter sa sifrom i lozinkom od beotela i sve radi ok, i telefon i internet. Da li sam dobro povezao, da li mi je bio potreban mozda i ADSL spliter? Pitam jer ne znam postoji li mogucnost da koristim Telekomov internet i da mi stigne racun a Beotelov da stoji? Mada na speedtest pise provajder Beotel i ip od Beotela.
Dole je slika od tog telefonskog prikljucka, nije original al slicno izgleda, ovo dvoje crno gore bi bili dva izlaza za LAN. Na jedan sam spojio telefon a na drugi ruter.
a.jpg
 
Poslednja izmena:
Ne možeš ti tu ništa da zezneš. Ako nisi kod Telekoma, onda si kod nekog od njegovih podprovajdera, što velika većina domaćih DSL provajdera zapravo i jesu. Ako si sa Beotel-om potpisao ugovor, onda si kod Beotel-a, koji koristi Telekomovu infrastrukturu da bi pružao svoje usluge...
 
Мало си танак са материјом, немаш АДСЛ него телефонски прикључак мтс-а а АДСЛ од Беотела. Немој да повезујеш овако него повежи телефонски сигнал на АДСЛ сплитер и одатле један крај у модем/рутер а други у телефон. Овако како си повезао ће да ради али ће вероватно често да се прекида веза када телефон зазвони.
 
Pa da al kutijica sa slike je u sustini valjda spliter, zasto bih na taj spliter stavljao jos jedan pa onda delio na ruter i telefon?
 
Pa da al kutijica sa slike je u sustini valjda spliter, zasto bih na taj spliter stavljao jos jedan pa onda delio na ruter i telefon?

jer taj spliter sto si dobio ne deli signal tek onako.... nego filtrira signal za fiksni, da ti ne bi pucao net i zujalo u slusalici dok razgovaras...

modem mozes u zid, ali fiksni mora preko tog specijalnog splitera.
 
Znaci ovako,
telefonska zica ide na ovu belu kutijicu kao pre,
zatim jedan izlaz iz ove kutijice spojim kablom sa ADSL spliterom (na ulaz u spliter)
potom imam dva slobodna izlaza na spliteru, na jedan izlaz povezem telefon a na drugi ruter.
Ostaje mi jedan slobodan izlaz na beloj kutijici sa slike.
Je li tako?
 
Tako jeste. Samo sto fiksne telefone u celoj kuci ne mozes da koristis bez splitera.... Adsl mozes direkt u zid, ali za svaki fiksni ti treba spliter,tj taj filter koji je unutra... Znaci da ti taj preostali prikljucak ne znaci nista,tj nece ti sluziti za jos jedan fiks...

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno