Šta je novo?

Boje ram slotova GB 970a-UD3P 2.0

ivanbass1

Čuven
Učlanjen(a)
25.04.2016
Poruke
11,114
Poena
765
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5700X, LC-CC-120
Matična ploča
AsRock X570S PG Riptide
RAM
Kingston 2x16GB 3400MHz CL14
GPU
AsRock Challenger Pro 6700 XT
Storage
Kingston A2000 1TB, Toshiba P300 3TB
Zvuk
HyperX Cloud II Wireless
PSU
Seasonic Core 650 GM
Kućište
NZXT S340 Elie
Monitor
AOC CQ32G1
Miš & tastatura
Logitech G502, HyperX Alloy
Ostale periferije
Mac Mini M1 16/512
Laptop
Macbook Pro M1 16/512
Tablet
Galaxy Tab S7
Mobilni telefon
XIaomi 12X
Pametni uređaji
-Galaxy Watch 3
-Mi Band 5
-Mi Band 4
-Mi Smart Humidifier
-Mi Air Purifier 2S
-Mi Air Purifier 3H
-Mi Mop Pro
Pristup internetu
  1. Optički internet
Jel postoji neka razlika izmedju crnih i sivih slotova?

Normalno da bi ram radio u dual channel, 2 stika idu u slotove sa istom bojom, nije to ovde pitanje [emoji4]

P9 Lite TT
 
Gigabyte bato... stavljaju boje da idu sa ostalim elementima. Moja stara (bog da joj dušu prosti) v1.1, je imala žute hladnjake i žute i crne slotove i nije imalo nikakve veze sa bojom i šta i kako memorije rade. Čake je isto bilo kao na ovoj sadašnjoj. Na CPU-Z pokazuje potpuno drugi redosled nego što ja na ploči i uputstvu nazačeno. CPU-Z (i drugi programi) pokazuju da je stot 1 u stvari slot 4.
 
Ovaj sam odgovor dobio na stranom forumu:

If your are not filling all slots, then yes, usually they need to go in for example the black slots, refer to your manual.

Nemam vreme da trazim manual i da skrolam kroz njega sada, kad budem imao videcu :D

P9 Lite TT
 
Pa jes' tako je obično ali ima i drugačijih kombinacija. Jedna 755 ploča kod drugara, sva 4 slota, 4 boje, smešna ko papagaj.
 
Procitaj uputstvo, tamo su objasnjene kombinacije. Secam se da na toj ploci da kada stavljas 2 stapa memorije idu u slot 2 i 4, ali se ne secam na kojoj reviziji.
 
uparene u istu boju, ako imaš i neuparenu (ili drugog kapaciteta), nju stavljaš u drugu boju, s tim što slot do cpu treba da ostane prazan.

dakle- cpu, prazan slot, neuparena, dve uparene u drugoj boji.

(samo tako hoće da radi 2+4+4 kombinacija , dc unganged)
 
Poslednja izmena:
Tako je i trenutno, cpu-prazan-4gb-prazan-4gb.

Imam samo 2x4, ranije sam imao 1x8 + 1x2, prodao jer niti su bili dual channel, na jednom exceleramu nije mogao DC, niti su mogli dalje od 1333MHz.

Zamenio sa 2x4 1866 CL9(cak mi je i ostalo para posle zamene), posto sam kloknuo i preko FSB-a, memorija radi na 1920 trenutno sa stock 9-10-9-27 tajminzima.
Odlicna Mushkin memorija, pojam za Kingstone i Exceleramove [emoji4]

P9 Lite TT
 
Radi i moja Kingston 1866 na 1920 MHz. Neće dalje ali radi i ovako.
 
Probacu dalje, mislim da ce bez problema ici na 2133, kad budem imao vremena.

Evo problema sa GB plocom, nece da se klokuje Cpu NB kroz ratio, najcudniji bug se desava.

Kad ga klokujem kroz ratio, radi sve normalno dok ne iskljucim racunar. Kad iskljucim i ukljucim iz tog stanja, ne mogu ni browser da otvorim a da ne pukne sve zivo od nestabilnosti, ekran flashuje, errori izlaze, bsod..

Kad ga restartujem(dok god ga ne ugasim) radi sve normalno, prolazi prime95 satima bez errora i radi bez problema, sve stabilno.

Probao sa CPU NB naponom dosta vecim od ovog sa kojim prolazi testove(1.25V), stavljao takt procesora na 3.5GHz, a ostavljao isti 1.4V napon, ista prica.

Klokovanjem preko FSB-a radi sve bez problema..

P9 Lite TT
 
Pa pitanje bi bilo jasnije na drugi način postavljeno. "Da li ima razlike ako se upotrebe slotovi 1 i 3 ili 2 i 4". Ja lično ne videh nikakve razlike izuzev možda da BIOS sam pronađe i namesti memoriju prema prvom slotu. Reset CMOS-s to obično reši a može i manuelno. Sa DDR3 i 4 je to manje izraženo jedino XMP ume da se zbuni. Svašta od DDR3 sam mešao i uvek je prolazilo izuzev mešanja "L" i 1.5v - 1.65v. memorija.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno