Šta je novo?

Vise statickih IP adresa Telekom ADSL

markoen500

Poštovan
Učlanjen(a)
23.03.2017
Poruke
135
Poena
70
Pozdrav svima. Posto nikad do sada nisam imao iskustva sa statickim IP adresama, voleo bih da mi neko pomogne. Posto Telekom ADSL nudi mogucnost da se koriste 4 staticke ip adrese istovremeno, mene zanima kako se to podesava i kako to funkcionise? Da li bih mogao da na primer povezem 3 rutera putem LAN portova na ruteru Telekoma, i time da mi svaki ruter ima po jednu staticku IP adresu, naravno ruteri ce biti podeseni u AP modu
 
Trebaju ti javne statičke adrese ili lokalne statičke adrese? Zašto bi kačio dodatne routere kada je switch dovoljan?
Objasni malo bolje šta želiš da postigneš da bi dobio pravi savet koju opremu da nabaviš.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Trebaju ti javne statičke adrese ili lokalne statičke adrese? Zašto bi kačio dodatne routere kada je switch dovoljan?
Objasni malo bolje šta želiš da postigneš da bi dobio pravi savet koju opremu da nabaviš.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Evo kako sam ja zamisljao, najjednostavnije je da nacrtam :D U pitanju su javne Staticke IP adrese. Imam 2 racunara, na svakom imam po jednu virtuelnu masinu. Staticke mi trebaju jer radim na jednoj platformi sa vise naloga i za svaki nalog moram imati razlicitu IP adresu. E sad, posto nemam nikakvog iskustva sa statickim IP adresama, pitam se da li uopste i moze ovako da se odradi kao sto sam nacrtao, tj da se za svaki port dodeli po jedna staticka ip adresa.
 

Prilozi

  • Untitled 2.jpg
    Untitled 2.jpg
    94.8 KB · Pregleda: 545
Poslednja izmena:
Kod staticke adrese na Telekomu se dobija ppoe dok na dinamicku ne daju vise...
 
Da li ti sve to treba da bi pristupio servisima na tim vm bilo gde uz sveta ili ti treba da u lokalu razvijes nešto pa ćeš to kasnije da prebaciš na prave servere?
Ukoliko ti treba samo za razvoj onda treba da ugasiš dhcp na ADSL-u ili bar da mu smanjiš opseg, te da podesiš fixne IP adrese na hostovima i vm da budu van dhcp opsega.
Vodi računa da su kod Telekoma 2 od 4 LAN porta zauzeti za IPTV. Broj portova možeš "povecati" kupovinom switcha (neki 8-portni gigabit eth). 2 zaključana LAN porta možeš otključati ako baš zatreba.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Da li ti sve to treba da bi pristupio servisima na tim vm bilo gde uz sveta ili ti treba da u lokalu razvijes nešto pa ćeš to kasnije da prebaciš na prave servere?
Ukoliko ti treba samo za razvoj onda treba da ugasiš dhcp na ADSL-u ili bar da mu smanjiš opseg, te da podesiš fixne IP adrese na hostovima i vm da budu van dhcp opsega.
Vodi računa da su kod Telekoma 2 od 4 LAN porta zauzeti za IPTV. Broj portova možeš "povecati" kupovinom switcha (neki 8-portni gigabit eth). 2 zaključana LAN porta možeš otključati ako baš zatreba.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Radim kao freelancer na jednom sajtu i imam 4 naloga na tom sajtu uz odobrenje administratora. Pravilo sajta je da svaki nalog ima razlicitu IP adresu inace ide banovanje, a posto to sistem radi automatski, administrator tog sajta ne moze da mi pomogne drugacije. Koristim Virtualbox i imam isntalirane Windows sedmice. Da li jedan obican Telekomov HG551 V1 moze da gura 4 IP adrese? I kako bih onda podesavao u VM za svaku virtuelnu masinu te staticke adrese? Da li ide NAT pa posle u podesavam nakon bootovanja virtuelnih sistema u network podesavanjima?
 
Poslednja izmena:
Ti si za taj sajt ista IP adresa, zato što server vidi tvoju javnu ip adresu koju ti dodeljuje Telekom. Bez obzira koliko imaš VM i koje su njihove lokalne IP adrese, oni su za server jedna te ista adresa.
Jedini način je da svaka VM koristi neku VPN konekciju ili da nikada ne radiš istovremeno sa više naloga nego da kad završiš sa jednim, restartuješ ADSL pa se zakačiš na drugi nalog. Restart ADSL-a za posledicu ima dodeljivanje druge javne IP adrese.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ti si za taj sajt ista IP adresa, zato što server vidi tvoju javnu ip adresu koju ti dodeljuje Telekom. Bez obzira koliko imaš VM i koje su njihove lokalne IP adrese, oni su za server jedna te ista adresa.
Jedini način je da svaka VM koristi neku VPN konekciju ili da nikada ne radiš istovremeno sa više naloga nego da kad završiš sa jednim, restartuješ ADSL pa se zakačiš na drugi nalog. Restart ADSL-a za posledicu ima dodeljivanje druge javne IP adrese.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

U Telekomu postoji opcija da se kupe maksimum 4 JAVNE staticke IP adrese po ceni od 590 dinara po jednoj. Znam da ne mogu sa lokalnim da uradim nista, nego sam hteo da kupim 4 javne i podesim za to sto mi je potrebno ukoliko je moguce uopste. http://static.mts.rs/poslovni/podrs...Windows-u-XP.pdf?d=False&h=635647879333530000 na ovom njihovom linku sam pronasao uputstvo za podesavanje 1 staticke ip adrese, ne znam kako bi bilo za 4, tj kad bih na svakom OS-u pravio ovu konekciju sa isti user i pass. Pretpostavljam da mi ISP dodeljuje te staticke IP adrese za svaku napravljenu konekciju
 
Poslednja izmena:
U tom slucaju bi verovatno dobio 4 naloga, pa na svakoj VM napravis novu konekciju i koristis razlicite naloge. Pozovi 0800/100-100 pa se raspitaj.
 
Moze jedna pppoe konekcija da dobije vise ip adresa, ali kako se adrese posle koriste zavisi od provajdera i rutera. Jedna od opcija moze da bude 1:1 NAT, kada se svaka javna ip adresa pojedinacno mapira na odredjenu lokalnu ip adresu, ili opcija da se ugasi NAT pa da se dodeljuju javne adrese direktno na racunarima u mrezi.
 
Moze jedna pppoe konekcija da dobije vise ip adresa, ali kako se adrese posle koriste zavisi od provajdera i rutera. Jedna od opcija moze da bude 1:1 NAT, kada se svaka javna ip adresa pojedinacno mapira na odredjenu lokalnu ip adresu, ili opcija da se ugasi NAT pa da se dodeljuju javne adrese direktno na racunarima u mrezi.

Danas sam bio do mts-a da uzmem neki retention paket od 50mbps i pitao u vezi mog problema, naravno nisu imali blage veze. Poslao sam im email pa cu videti da li ce mi odgovoriti sutra. Ako ni tu ne budu znali onda cu zvati call centar kao zadnja opcija...Na internetu bezbroj razlicitih informacija, sto vise citam sve mi je teze da razumem :D
 
Operateri u njihovom call centru ne znaju da li moze :) Pricao sam sa tehnickom podrskom, nakon cega me je operater preusmerio na drugog operatera za informacije o uslugama interneta, nakon cega sam prosledjen na tehnicku podrsku i onda sam prekinuo vezu. Ovi iz tehnicke podrske mi kazu da moze samo 1 staticka IP adresa, ovi iz usluga kazu da moze 4...niko blage veze nema
 
Gde si nasao to da moze da se kupi 4 staticke adrese, sta tamo pise o uslovima koriscenja?
Pozdrav
 
Gde si nasao to da moze da se kupi 4 staticke adrese, sta tamo pise o uslovima koriscenja?
Pozdrav

https://www.mts.rs/privatni/internet/kucni-internet/internet-paketi ovde mozes videti da pise: Dinamičku IP adresu u okviru vašeg Net paketa, ukoliko to želite, možete da zamenite statičkim IP adresama. Naknada za jednu statičku IP adresu iznosi 590,00 dinara mesečno.

Maksimalno možete da koristite 4 statičke IP adrese istovremeno.

Pitao sam ih upravo na FB stranici ponovo, samo ovaj put sam napisao da imam 4 racunara umesto 2 racunara i 2 virtuelne masine (izgleda da ih je to zbunjivalo). Dobio sam odgovor da ne treba nikakva dodatna oprema, i da se podesavanja vrse u samom ruteru. 2 racunara povezem LAN kablom, a druga 2 mogu putem WLAN-a (ovo mi bas odgovara jer mogu na virtuelnim masinama da nakacim USB wifi adaptere :) ). Ostaje mi jos da pozovem korisnicki servis i da pitam isto pitanje, da vidim kakav ce njihov odgovor biti pa da skoknem do poslovnice po paket adresa :)
 
Poslednja izmena:
Jesi li pogledao podesavanja rutera, da nema nesto o postavljanju WAN adresa?
Pozdrav
 
Jesi li pogledao podesavanja rutera, da nema nesto o postavljanju WAN adresa?
Pozdrav

Tehnicka podrska i dalje ne zna da mi odgovori :D Oni kazu dobija se 1 staticka na ruteru, i onda ta 4 racunara dobijaju dinamicke IP adrese (lokalne). To mi ne znaci nista jer bi onda svaki racunar koristio tu jednu staticku IP adresu. Dobio sam novi ruter, ZXHN H168N V3.1, pokusacu da iskopam podesavanja jer je interfejs totalno drugaciji od prethodnog rutera koji sam imao. Ovo sam nasao. Verovatno se tu pravi nova konekcija pa se unosi fiksna IP adresa...


Screenshot_9.pngScreenshot_10.png
 
Poslednja izmena:
Izgleda da sam ih smorio, zvali su mene upravo :D Ovako:
Svaka staticka IP adresa dobija username i password.
U ruteru se obave podesavanja (to cu dobiti na email-u i u poslovnici ce mi objasniti), i nakon toga se na svakom racunaru kreira pppoe konekcija sa tim username-om i password-om.
U mom slucaju cu dobiti 4 username-a i password-a. Nakon toga ce svaki racunar imati posebnu staticku IP adresu.
To je sve sto su trebali da mi kazu :)
 
U tom slucaju bi verovatno dobio 4 naloga, pa na svakoj VM napravis novu konekciju i koristis razlicite naloge. Pozovi 0800/100-100 pa se raspitaj.
Pa to sam i napisao nekoliko dana ranije :D

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Bio si u pravu :D Ja gledao po domacim i stranim forumima, nigde nisam nasao da se tako dodeljuju staticke IP adrese, izgleda da to ima samo kod njih :D
 
Možda je prošlo mnogo vremena ali samo sam hteo da pitam da li postoji mogućnost da se koristi statička ip adresa preko PPPo konekcije po potrebi ili ukoliko ne treba statička adresa da se vratiš na standardnu dinamičku adresu? Ne znam da li je ovakva situacija ista i na optici koja je trenutno aktuelna...
 
Druze isto ti je to sto se tice adresa bez obzira da li si na optici ili na adsl, samo je razlika u tome sto kod telekoma imas i sad staticku adresu koja se menja s'vremena na vreme zavisi koliko cesto restartujes ruter ali je javna adresa nije NAT-ovana ne delis je sa ostalim korisnicima. Ako hoces dodatno da placas mesecno mogu da ti stave i da ti se ne meja, ssamo treba da ih kontaktiras da ti aktiviraju fiksnu staticku adresu, doplacujes mesecno 400,500,600 dinara nisam siguran tacno.
 
Nazad
Vrh Dno