Šta je novo?

Iskustva u vezi srednje skole ITHS

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

GazdaPaja

Cenjen
Učlanjen(a)
11.04.2013
Poruke
4
Poena
151
Pozdrav svima

Kao sto naslov teme glasi, voleo bih da cujem ako neko ima iskustva sa ovom skolom, bilo da ju je pohadjao ili da je sada pohadja, ili pak da mu dete odnosno neko bliznji ide u tu skolu.

Cerka mi zavrsava osnovnu, razmisljamo sta dalje, pa smo se dotakle i ITHS-a. Otisao sam i korak dalje, zakazao sastanak i moram reci da i nisam nesto impresioniran. Prvo, docekala nas je devojcica od 20ak godina da obavi razgovor sa nama. Poprilicno neozbiljno i u samom startu obeshrabrujuce za mene, s obzirom da trebam 4 godine zivota svog deteta da im poverim da ce ga nauciti necemu i da ce to kasnije moci da unovci za "leba" sto bi se reklo. Devojcica je pricala kao trgovac, skoro u jednom dahu....te imace laptopove, te tabove, te opremljeni su najsavremenijom opremom...pa kako imaju i terene koje moze da koristi za sport u slobodno vreme, znaci kao u nekom kampu, a ne u skoli. Pre toga smo konstatovali da zbog cetvorke iz matematike ne savetuju smer Elektrotehnicar IT vec smer Elektrotehnicar multimedije. Onda smo razgledali skolu, prosli pored zbornice u staklu, odakle nam se osmehnuo jedan od profesora (20ak godina isto),...obisli glavnu zgradu Komtrejda, i to je to. 4 soma godisnje je skolarina = 16.000 EURa srednja skola, bez ukljucene hrane i ekskurzija naravno.

Novac cu da snesem ko koka jaje...malo kokodakanja i malo perje otpada al nije frka...tata sam smislicu nesto. Ono sto jeste problem je to sto mi taj neki prvi osecaj govori, da je to sve vise slika i sminka nego prava stvar. A za te pare (znam da je na zapadu sve ovo x6) hocu da stvarno izadje odatle i da zna materiju kako treba. Razmisljao sam i da za te pare mogu u Teslu na isti smer da je dam, pa da pohadja pored i kurseve. Cak i privatno da dolaze kod mene kuci pa na njenom kompu da vezba. Mozda i gresim..
 
Sreo sam skoro komsije koje su upisali tu skolu, dvojica placaju po 4k, a jedan ne placa nista, poznaje mu otac tamo nekog pa su sredili, njemu je ok skola, dok ova dvojica se bas zale, kazu raspad, multimediju su upisali, kazu da je teska, da nista ne uspevaju da nauce i da su imali po par jedinica na polugodistu, kukaju, nisu dobili nista, ni laptovove ni tablete, dobili su uniformu.Jedino je prednost sto je skola pokrivena kamerama.
 
Poprilicno neozbiljno i u samom startu obeshrabrujuce za mene, s obzirom da trebam 4 godine zivota svog deteta da im poverim da ce ga nauciti necemu i da ce to kasnije moci da unovci za "leba" sto bi se reklo.
To se nece desiti ni u jednoj skoli, pogotovo ne u srednjoj. Ako ne zna sta zeli u zivotu (sto je sasvim razumljivo), upisi je u gimnaziju.
 
...Cerka mi zavrsava osnovnu, razmisljamo sta dalje, pa smo se dotakle i ITHS-a..

Offtopic: Pošto imam utisak da niste sigurni šta želite, razmisli o odlasku kod stručnih ljudi koji se bave profesionalnom orijentacijom. Rano otkrivanje potencijala i sklonosti deteta više znači od vrhunske škole u kojoj se to isto dete (eventualno) neće pronaći.
 
Kakav je ovde plan? Da se završi srednja škola i završi sa obrazovanjem ili da se upisuje fakultet?
Ako je ovo drugo, onda je državna gimnazija znatno bolje rešenje, čak i kada bi ta privatna škola bila besplatna.
Ako je ono prvo, onda je opet bolja državna srednja škola. Besplatna, a stekne se isto znanje. Samo mislim da je problematično da neko zarađuje multimedijalni leba znanjem stečenim u srednjoj školi.
 
Poslednja izmena:
4000 eura godina privatne srednje skole, wau sta se tamo radi :trust:
Za te pare neka ide normalnu skolu a ako hoce mozete joj neke casove uplatiti, ako je uopste to zanima
 
Ta skola se upisuje ako vam je stalo da kazete da dete ide u skolu koja kosta toliko godisnje.

Drzavna gimnazija ili cak neka strucna skola je prava stvar.

Sent from mTalk via "bad" WP
 
Hvala svima na odgovorima

Cerka mi je u 15tu godinu usla proslog oktobra, i kao vecina druge dece nema jasnu sliku sebe u buducnosti s cime bi se bavila. Retki su slucajevi koji znaju u startu sta hoce i vide sebe u nekoj profesiji. To uglavnom budu ili prirodni talenti u potpunosti svesni tog talenta ili to budu nadarena deca koja vide da im neke stvari idu od ruke al im treba dodatnog podsticaja.

Plan svakako nije da zivi lepo od srednje skole, niti bi to u danasnje vreme realno ko i mogao, vec da je na vreme - pocev od srednje skole - usmerim na nesto sto mislim da ima perspektivu i za sta ce sigurno u narednih nekoliko decenija postojati trziste. Dalje ce u svakom slucaju ici na fakultet, al to je za 5 godina tako da ima vremena. Iz tog razloga sam i razmisljao o ovoj skoli. Kao i Tesla, ima specijalizovan smer za multimediju, samo sto pretpostavljam da su daleko opremljeniji od Tesle i da imaju vise prakticne nastave....ali nisam siguran, nisam bas to mogao da pitam tamo, da uporedjujem. Na internetu, po raznoraznim novinskim clancima su je ishvalili, al kao sto rekoh utisak mi je drugaciji. Zato i pitam redom svakog dal je imao iskustva sa tom skolom, cisto da cujem vredi li ili ne.

Ja licno oduvek sam bio za drzavnu varijantu, ali kako koja nova generacija dodje tako se u obrazovanju pravila menjaju. Gradivo uopste nije uskladjeno niti optimizovano za njihove uzraste, a o prakticnoj primeni tog znanja odnosno praksi i da ne govorim - skoro da ne postoji. Tako da ako zelis pored redovne skole, privatne casove da imas, jako tesko je izvodljivo, jer si preopterecen gomilom neuskladjenog gradiva koje moras da naucis. U pedagogiji to zovu didakticki materijalizam i na zapadu je to odavno prevazidjeno...

Praticu jos malo ovu temu, nadam se da ce neko i sa licnim iskustvom javiti.
 
Poslednja izmena:
Mislim da si sam sebi odgovorio sa ovim "usmerim na nesto sto ima perspektivu", i rekao bih da je to relativan pojam, jer zivimo u ludom i brzom vremenu, tako da ono sto je popularno sad ne mora biti popularno za 5 godina...
Sto se konkretno tvog slucaja tice, deluje kao da previse brines o stvarima o kojima ne moras, npr. sto Tesla ima manje "alata", jer ako nju nesto zaista interesuje, naci ce ona neki nacin da dodje do cilja, sa Teslinom opremljenoscu ili ne. To je makar neko moje misljenje.
 
@GazdaPaja
i šta ste na kraju uradili?
Odustao od svih ovih privatnih varijanti. Jednostavno im ne verujem. Sve je sareno, nasminkano...muzika, smeh. Nema to veze sa skolom.
Odlucili smo se za gimnaziju, ima 4 godine da oguli, pa nek se do 18te smisli sta bi i kud bi.
 
Proći će još mnogo decenija (a možda se to kod nas nikada i ne desi) dok privatne škole kod nas ne steknu neki ugled na osnovu do tada postognutih rezultata.
Tek tada ćemo moći da pričamo o razlikama među njima. Za sada, to su samo neke firme okrenute profitu, koje jedino marketingom mogu nekako da skrenu pažnju na sebe.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno