Šta je novo?

Core i5 7600K Overcloking

:D Znam da necu nista dobiti sa tih +200MHz sem zadovoljstva zbog probijanja granice od 5GHz ,)

@KOLOS vecinu vremena je bio 1.184V ali imao je skokove na 1.2V povremeno. Ako ostanem na 4.8 probacu da utegnem napon jos kao sto kazes preko LLC. Kada vratim u adaptive gasim LLC a palim IA AC i IA DC load line na 0.01?
Probacu i 5.0 ako kuler izdrzi kacim slike ako ne meni je dosta i ovo
 
Ne gasiš LLC, samo vidi da li je bolje na lvl5 ili lvl6. Na ROG pločama sam uvek koristio lvl5 i to ne menjam bez obzira na klok i da li je Manual/Offset/Adaptive mode.
 
Metalica2, koliki ti je bio napon na stock 4200 Mhz ? Moj prolazi na 1.120v i planiram da spustim na 1.1v... sto se tice oc-a, bice i to ali za sada sam zadovoljan i sa 4.2ghz samo da bude sto hladniji :)
 
Sto se opterecujete toliko naponom? Gurajte to slobodno do 1.35v bar samo nek temperature budu ok.
Ako CPU moze da se ohladi napon nije problem sve do 1.4v recimo. Preko ne bi bilo pozeljno osim za naprednija hladjenja i sisteme poput vodenog.
 
Moze i na 1.45v da se hladi vazduhom ako je delidovan lepo. :D
 
Za sada mu ispitujem donje granice :D i stigao sam do 1.060v za stock. S obzirom da je sve na manual i da je napon stalan, da li LLC igra neku ulogu?
 
Posle duzeg testiranja, ovako stoje stvari kod mene :) Donja granica bi bila 1.060v za 4200(stock). Druga opcija bi bila 4500mhz na 1.1v, dok mu za 4800 treba 1.2v. Stabilnih 5ghz postize sa 1.27v hladjena noktuom do nekih 63C. Memorija radi na 3000Mhz (14-15-15-35-2T 1.35v). Za 5Ghz potreban je LLC lvl5 u biosu a ispod toga sve radi na LVL1 bez problema. Caches nisam dirao, i stoji fabricki na 3900Mhz. Svako petljanje sa keshom trazi veci napon generalno, tako da nemam nameru da se zezam sa tim. Temperature na 4.5Ghz su smesne, mozda 48C u Aida64 FPU pa mi je ta opcija jako privlacna, mali napon od 1.1v i 4.5Ghz...
 
Posle duzeg testiranja, ovako stoje stvari kod mene :) Donja granica bi bila 1.060v za 4200(stock). Druga opcija bi bila 4500mhz na 1.1v, dok mu za 4800 treba 1.2v. Stabilnih 5ghz postize sa 1.27v hladjena noktuom do nekih 63C. Memorija radi na 3000Mhz (14-15-15-35-2T 1.35v). Za 5Ghz potreban je LLC lvl5 u biosu a ispod toga sve radi na LVL1 bez problema. Caches nisam dirao, i stoji fabricki na 3900Mhz. Svako petljanje sa keshom trazi veci napon generalno, tako da nemam nameru da se zezam sa tim. Temperature na 4.5Ghz su smesne, mozda 48C u Aida64 FPU pa mi je ta opcija jako privlacna, mali napon od 1.1v i 4.5Ghz...

Da ne bi ovako tekstualno tumacili po tvojim zapazanjima zasto nisi naveo kojim programima si testirao, koliko vremenski pa i na kraju da nam okacis neki shoot.
Kazes napon za 5 Ghz je 1.27v? Jesi to citao u idle rezimu ili load? iz kog programa si pratio te vrednosti? Vrednost u biosu koju si setovao nije ista vrednost koja se dobija prilikom loada pogotovu ako ti je LLC visok a ti si stavio level 5.
Interesuju me ti detalji pa da li bi mogao da nam to nekako pojasnih ili jos bolje prezentujes sa jednim shoot-om?
 
@PCBeast

Bas citam tvoj naucni rad na temu 6600k :D medjutim moram da ti kazem da ja bas tako ozbiljno ne gledam na OC, zanimala me je samo donja granica i neka iole gornja u domenu 1.25v.
Zato se nesto nisam puno ni zamarao nekim screenovima, ali ono sto mogu da dodam gore iznetom a opet vezano za ono sto si pitao je da sam koristio Aida64 (FPU) i Linx test. Po 15 min u proseku, a zatim smanjivao ili dizao voltazu i opet u krug.
U glavnom kada nesto nije u redu pucaju jako brzo. Ono sto je meni siguran pokazatelj stabilnosti jeste emulator za PS3 poznatiji kao RPCS3 koji koristi avx i tsx instrukcije i koji takodje maltretira cpu
kao i neki od ovih testova, s tim da je zvuk problematican i stalni pokusaj da uskladi zvuk i sliku sokira sam racunar i generalno ga brzo rusi, mnogo pre nego aida ili linx. Verovatno se neces sloziti sa mnom, s obzirom da ozbiljni klokeri
siluju procesor i po vise sati. Onaj ko zeli da proba, moze da skine rpcs3 i proba, a greska nestabilnog OC koju resavam dodatkom napona je "watchdog error". Zasto bih maltretirao racunar satima da dodjem do te greske kada mi emulator zabode posle 2 minuta?
Recimo u igri Persona 5 tacno postoje mesta gde znam da ce da zaobe ako fali napon i to je to, svaki put kada ga spustim zabode na tom mestu, cim dodam ,prolazi kao od sale. Sto se napona tice, tu si u pravu, ja sam na manual podesavanjima kucao 1.27v medjutim bios je pokazivao manju vrednost. Prelaskom sa manual na adaptiv, sam morao dizati LLC sa lvl3 na lvl5.

@nikolas61

Pa da, to je tacno ta razlika jer tebi treba 1.21v za 5ghz :D ali 0.7v za 4.2 mi stvarno izgleda nestvarno :D Na koliko drzis llc za 4.2?
 
Poslednja izmena:
Ma moze i negativan napon :wall:
 
Ah pa dobro, onda ovaj moj primerak i nije toliko los, s tim da bih voleo da i ja mogu manje od 1.060v za stock :D Imao sam pre ovog nekih 7 dana 7700k, tuzna prica. Nestabilan na 1.23v stock a tek temperature :( Vec je napomenuo clan foruma kasa da se i5 jako malo greju, medjutim ovako niske temperature nisam ocekivao. Definitivno mi ne treba delid, kontram da su na ovom mom primerku odradili sve kako treba, ili mozda nisu :D Zadnje sto sam merio je bilo juce oko 14h da kazemo, bilo je toplo, ne bas kao leti i idle je bilo oko 29-30C a stres test ili emulator oko 62-63C mislim na 5.0ghz. Trenutno sam na 4.8 i pokusavam da spustim napon ispod 1.2v, malo utegnem sa llc a temperature oko 56C max.
 
Nazad
Vrh Dno