Šta je novo?

Kupujete mobilni sa operatera?!...dobro otvorite oči.

Proday

Znamenit
Učlanjen(a)
02.01.2005
Poruke
20,276
Poena
1,425
Drugari moram da podelim jedno krajnje neprijatno iskustvo koje će verujem nekima žnačiti. Pokušaću da budem što kraći i razumljiviji, ali se unapred izvinjavam ako šta ne ispunim, stvarno sam pod stresom sada...

Naime kupio sam Samsung Note 4 telefon svojevremeno tj. dao Note 5 za isti i dobio neku doplatu. Pošto sam već imao Galaxy S7 u to vreme, Note 4 sam prodao drugu koji radi sa telefonima. Telefon je prvi vlasnik (koji je inače i kolega ovde sa foruma) kupio kao nov redovno preko oglasa sa sve garantnim listom iz VIP-a. Posle par meseci, prodao isti (takođe kolegi sa foruma) sa kojim sam ja obavio pomenuti deal (ne želim niti ima potrebe da navodim ime ni jednoga jel momci nisu krivi kao ni ja koji sam na teži način naučio neke stvari). E sad, drug koji je kupio telefon od mene ga je prodao takođe drugu koji ga je par meseci (do jutros) koristio u sreći i veselju. Jutros momak dobija poziv da telefon nije isplaćen do kraja (valjda neki dug ima za tih 24 meseca) i da će milicija ili koji već organ doći da preuzme isti (ako sam dobro razumeo druga kome sam prodao tel, jel i on se vidno uznemirio). Naravno momak zove prijateja od koga je kupio (a kome sam ja prodao telefon), saopštava mu to i vraća mu telefon nazad (uzme pare) jel ne želi da ima posla sa milicijom jel nije "ni kriv ni dužan". Ja sada ne znam šta ću sa sobom načisto, eto mogu otprilike da ostanem bez prijatelja ili bez poprilične sume novca, jel tako ja gledam na to :(
Lično predpostavljam da je VIP prvo tražio potpisnika ugovora, nisu mogli da ga dobiju/nađu pa su onda putem IMEI broja locirali telefon i došli do čoveka koji ga poslednji koristi odnosno ima u "vlasništvu". Još ni ja ne znam celu priču tačno jel sve je odprilike igra "gluvih telefona" ali mislim da ste shvatili poentu, a ja ču naknadno napisati ako je šta drugačije bilo i naravno kako se priča dalje odvija.

NARAVOUČENIJE: džabe nama svima papir i garancija koji uzimamo telefone putem oglasa, a koji su sa operatera jel je telefon vlasništvo operatera do kraja ugovorne obaveze i ukoliko dođe do bilo kakvog duga do isteka iste, ukoliko ne uspeju da navataju tog na koga je ugovor i ne naplate ga, imaju pravo valjda na telefon nazad.

Plan je sad da preko IMEI broja probamo da saznamo na koga je ugovor i koliki je dug, i naravno da li postoji mogućnost da se izmiri isti a telefon ostane u vlasništvu, ukoliko isti nije bolesno velik jel.

Ukoliko bilo ko ima neki savet, slično/isto iskustvo ili bilo kakav vid pomoći, molim ga da podeli ovde, unapred zahvalan!
 
Koliko mi je poznato, ukoliko imaš fiskalni račun, to je dokaz da je telefon kupljen, odnosno da je u tvom vlasništvu.
A oni nek jure onog ko im duguje novac za neplaćene telefonske račune.
Ispraviće me neko ako grešim...
 
Poslednja izmena:
Koliko mi je poznato, ukoliko imaš fiskalni račun, to je dokaz da je telefon kupljen, odnosno da je u tvom vlasništvu.
A oni nek jure onog ko im duguje novac za neplaćene telefonske račune.
Ispraviće me neko ako grešim...
Da, kod Telenora i mts-a. Vip mislim da ima klauzulu da samo rentira telefon a tek nakon otplate, prodaje ga korisniku za 1 dinar.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
sine toliko je tel promenio vlasnika da ti Serlok Holmes ne moze pomoci... meni se zamantalo citajuci vase kombinacije.. pa se pitam je li vam sve to bas trebalo???

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Auuuu , čitam, ne verujem i ostajem bez komentara.
Prvi put čujem za ovakav slučaj.
Mada, nešto slično sam imao sa srdljiiiivim VIP-om pa sam bacio balac na njih. Neću da imam dodirnih tačaka sa njima dok sam živ :)
krastavac, ti si ispao korektan, sada još ovi "pre" tebe da prihvate deo odgovornosti, pogotovo onaj "druga ruka"



Sent from my NEM-L21 using Tapatalk
 
Da, kod Telenora i mts-a. Vip mislim da ima klauzulu da samo rentira telefon a tek nakon otplate, prodaje ga korisniku za 1 dinar.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Opet po meni imaju pravo da jure samo potpisnika ugovora.
Nemaju pravo da uznemiravaju druge ljude, a pogotovo ne da prete policijom i zloupotrebljavaju svoj položaj sa lociranjem preko imei broja.

Poenta, sve to lepo treba da ide preko suda. Ako sud tako nešto odluči onda ok, ali VIP nema pravo tako nešto direktno da radi.
Stvarno su pilićari. Ovo sve imho. Nemam zaista iskustva. Napisao svoje mišljenje koje ne mora da bude tačno. Ipak je ovo Srbija...

Za ovako nešto služe zaštitnik gradjana i Šabić..... bez te dve institucije, svako sa i malo vlasti i resursa može da radi šta mu padne napamet..
 
Poslednja izmena:
ja ne vidim da je VIP krivac iskreno? hoce da namire dug.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Ako hoće da namire dug, idu na sud. Mogu da mu pljunu pod prozor bez odluke suda.

Dok sud donese odluku taj telefon će vredeti 5 eur.
 
VIP vise nije vlasnik, u mom ugovoru je kao i za MTS i Tnor. Ranije jeste bio VIP vlasnik dok se ugovorna obaveza ne otplati. Note 4 je verovatno bio u to vreme kupljen.
 
Vip je nakada imao tu kluzulu da kao rentira telefon, ne znam jeli još tako. Za Telenor nisam siguran. Zar ne bi onda i na fiskalnom trebalo da piše usluga rentiranja telefona i sl.?

Razmišljam ukoliko recimo kupim auto na kredit (ne na lizing u kom slučaju jasno piše da je vlasnik lizing kuća), a onda isti prodam i ne isplatim sve rate. Zaista ne vidim kako banka može da juri kupca kome sam auto prodao da mu zaplene.
 
A jel ima on napismeno da ga neko "juri"
Mislim da samo telefonski poziv nije validan. Možda je nečija šala
 
Ne bih mnogo pametovao na ovu temu,
ali sobzirom da je u pitanju Android OS
- moze da se root-uje
- moze da se instalira software za izmenu/promenu IMEI-a

Jos jedna informacija - policija moze da "bane" na gajbu zbog telefona samo pod uslovom da je prijavljena kradja od strane vlasnika telefona!
Ako je "Vip"kojim slucajem locirao telefon i zatrazio povrat istog - moze biti samo narusavanje privatnosti/spijuniranje i to bi trebalo sankcionisati prijavom protiv tog operatera.
 
Poslednja izmena:
Za auto koji si kupio na lizing imaš zabranu otuđenja, dok za mobilni telefon ta mogućnost ne postoji. Mislim da Vip ovde lovi u mutnom ali da zakonski ne može ništa osim da ganja potpisnika ugovora.

NXT-L09
 
Ako hoće da namire dug, idu na sud. Mogu da mu pljunu pod prozor bez odluke suda.

Dok sud donese odluku taj telefon će vredeti 5 eur.
Možda je sud i doneo odluku. krastavac kad ne znam ko je tačno jutros kontaktirao čoveka.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
A šta da se telefon uništi? Jel i onda traže od zadnjeg vlasnika da vrati telefon koji ne postoji više ili je pravi vlasnik dužan da isplati cenu telefona?



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako si uzeo telefon nazad, i vratio pare, koristi ga i saznaj.

Ako nisi, reci kupcu da im da tvoj broj kada ponovo pozovu a do tada opušteno.

Mogu samo da mu pošalju dopis i lepo sve objasne, pozovu se na članove zakona, ili odredbe njihovog ugovora. A vi ih lepo obavestite da ste kupili telefon sa odgovarajućim dokazima o vlasništvu, i dalje vas ne zanima ništa bez odluke suda.

Ne postoji registar iznajmljenih telefona, ili telefona sa upisanom zalogom. [emoji1]

Pozivi i slično jedino ako je ukraden i to od strane inspektora, a ne od strane VIP-a. Sve ostalo je lov u mutnom.

Taj telefon danas vredi max 20% njegovog duga, ili nekadašnje vrednosti telefona.

Šta će oni da rade sa parčetom plastike, i par čipova, da ga recikliraju?

Što više pišemo, to sam ubedjeniji da se neko šalio sa tim likom, ili se predomislio za telefon pa traži način da ga vrati.....
 
Poslednja izmena:
Drugari moram da podelim jedno krajnje neprijatno iskustvo koje će verujem nekima žnačiti. Pokušaću da budem što kraći i razumljiviji, ali se unapred izvinjavam ako šta ne ispunim, stvarno sam pod stresom sada...

Naime kupio sam Samsung Note 4 telefon svojevremeno tj. dao Note 5 za isti i dobio neku doplatu. Pošto sam već imao Galaxy S7 u to vreme, Note 4 sam prodao drugu koji radi sa telefonima. Telefon je prvi vlasnik (koji je inače i kolega ovde sa foruma) kupio kao nov redovno preko oglasa sa sve garantnim listom iz VIP-a. Posle par meseci, prodao isti (takođe kolegi sa foruma) sa kojim sam ja obavio pomenuti deal (ne želim niti ima potrebe da navodim ime ni jednoga jel momci nisu krivi kao ni ja koji sam na teži način naučio neke stvari). E sad, drug koji je kupio telefon od mene ga je prodao takođe drugu koji ga je par meseci (do jutros) koristio u sreći i veselju. Jutros momak dobija poziv da telefon nije isplaćen do kraja (valjda neki dug ima za tih 24 meseca) i da će milicija ili koji već organ doći da preuzme isti (ako sam dobro razumeo druga kome sam prodao tel, jel i on se vidno uznemirio). Naravno momak zove prijateja od koga je kupio (a kome sam ja prodao telefon), saopštava mu to i vraća mu telefon nazad (uzme pare) jel ne želi da ima posla sa milicijom jel nije "ni kriv ni dužan". Ja sada ne znam šta ću sa sobom načisto, eto mogu otprilike da ostanem bez prijatelja ili bez poprilične sume novca, jel tako ja gledam na to :(
Lično predpostavljam da je VIP prvo tražio potpisnika ugovora, nisu mogli da ga dobiju/nađu pa su onda putem IMEI broja locirali telefon i došli do čoveka koji ga poslednji koristi odnosno ima u "vlasništvu". Još ni ja ne znam celu priču tačno jel sve je odprilike igra "gluvih telefona" ali mislim da ste shvatili poentu, a ja ču naknadno napisati ako je šta drugačije bilo i naravno kako se priča dalje odvija.

NARAVOUČENIJE: džabe nama svima papir i garancija koji uzimamo telefone putem oglasa, a koji su sa operatera jel je telefon vlasništvo operatera do kraja ugovorne obaveze i ukoliko dođe do bilo kakvog duga do isteka iste, ukoliko ne uspeju da navataju tog na koga je ugovor i ne naplate ga, imaju pravo valjda na telefon nazad.

Plan je sad da preko IMEI broja probamo da saznamo na koga je ugovor i koliki je dug, i naravno da li postoji mogućnost da se izmiri isti a telefon ostane u vlasništvu, ukoliko isti nije bolesno velik jel.

Ukoliko bilo ko ima neki savet, slično/isto iskustvo ili bilo kakav vid pomoći, molim ga da podeli ovde, unapred zahvalan!
Ne dolazi policija i to su blefirali.Ne radi se to tako. Oni tuže vlasnika a ti nemaš veze sa tim. Takodje, ti si bio tzv. savesni kupac, pa nisi u umišljaju prevarne radnje(nisi krivično odgovoran). Ali onaj ko je kupio od tebe nije u inter partes odnosu (obligatorno dvostrano teretni) sa VIP već sa tobom. Stoga on ima puno pravo da potražuje od tebe vanparnično, ali i parnično. Ti, sa druge strane potražuješ na isti način od tvog prodavca. I tako lančano. Vip ima pravo da potražuje samo od ugovorne strane i nema pravo da oduzima telefon od savesnog kupca, već da potražuje novčanu naknadu u protivrednosti ja sudu.

Sent from who gives a shit?
 
Mislim da je u pitanju sprdnja, jer policija ne moze tek tako da dodje i uzme neciju imovinu jedino pod uslovom da je ukraden telefon, ili sa nalogom sudskog izvrsitelja, a ti mozes da nazoves VIP i da ti objasne o cemu se radi, ako nemaju valjani argument zapreti tuzbom za uznemiravanje.
 
Vip je nakada imao tu kluzulu da kao rentira telefon, ne znam jeli još tako. Za Telenor nisam siguran. Zar ne bi onda i na fiskalnom trebalo da piše usluga rentiranja telefona i sl.?

Razmišljam ukoliko recimo kupim auto na kredit (ne na lizing u kom slučaju jasno piše da je vlasnik lizing kuća), a onda isti prodam i ne isplatim sve rate. Zaista ne vidim kako banka može da juri kupca kome sam auto prodao da mu zaplene.

I kada je na kredit auto upisuje se da li bese hipoteka ili zabrana otudjenja.
A za fiskalni to se i ja uvek pitam.

Ako se proda nesto za sta nema pravo prodaje, mislim da moze da se trazi sam predmet. Ali to ide preko suda. (U nekim zemljama znam da sigurno moze)
 
Poslednja izmena:
Ovaj modus operandi meni ne lici toliko na VIP, vec daleko vise na agencije za uterivanje dugova, suludi blef sa IMEI je prilican dokaz da se radi o njima.
 
I ja sam ubeđen 100% da su oni u pitanju.



Sent from my NEM-L21 using Tapatalk
 
e ako mu se oni nakace.. brrrr

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Ukoliko je zaista potpisan ugovor da VIP samo iznajmljuje telefon dok se ne isplati poslednja rata onda uz dokaz sudu gde se telefon nalazi, sud nalaže policiji da vam oduzme tuđ predmet i vrati vlasniku. Vama ostaje tužba protiv prodavca za naknadu pretpljene štete.
Slučaj se može uporediti sa rent a karom. Neko unajmi auto i proda ga. Ukoliko se auto pronađe vraća se vlasniku a kupac može samo da tuži prodavca za naknadu štete.
Nadam se da imate bar kopiju tog ugovora sa Vipom pa da znate na čemu ste i koje korake da dalje preuzimate.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Nažalost nema više ugovora. Momak koji je od mene uzeo telefon je bacio papire pošto je prošlo 24 meseca; gledao je na to kao višak papira kao i ja što bi verovatno uradio do ove spoznaje od danas.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Ovo su agencije za uterivanje dugova 100%. Kada sam ja pre 10-ak godina imao problema sa MTS-om i "sitnim slovima", naravno da nije bilo ni govora da im ja vracam uredjaj, nego plati, sta ce njima star telefon.. Ako sam shvatio uopste koji je telefon kod koga, mada hvala na informacijama, dodatno si me ubedio da nikada ne kupujem polovne telefone i da placam skuplje za ko zna kakvu garanciju.
 
Meni liči da se poslednji kupac popišmanio pa sad traži razlog da ti vrati telefon. Navodno juri ga "milicija". Ja ne bih na tvom mestu se uzrujavao niti bih dozvolio da mi vraća telefon nazad. Lepo bih objasnio da sledeci put pozovu iz milicije da moj broj telefona pa cu ja pricati sa "drugom Dražićem". Sve to kako si opisao meni liči da se kupac vadi kako da vrati telefon pa izmišlja ko mali Perica.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ima li ko da je potpisivao ugovor u vipu početkom 2015 i da nije bacio isti da proveri šta piše?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Prošle su 2 godine od potpisivanja ugovora?
Znači, agencija vija dug koji su otkupili od Vipa.
Pokušaće na sve načine, čak i mimo zakona

Sent from my NEM-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Što više pišemo, to sam ubedjeniji da se neko šalio sa tim likom, ili se predomislio za telefon pa traži način da ga vrati.....
Prošle su 2 godine od potpisivanja ugovora?
Znači, agencija vija dug koji su otkupili od Vipa.
Pokušaće na sve načine, čak i mimo zakona

Sent from my NEM-L21 using Tapatalk

U pitanju je jedan od ova dva slučaja, potpisujem.
Po meni, ovaj prvi.
 
Poslednja izmena:
Ma stvarno, toliko je glupavo da moras da znas da je sala. Cuj "milicija". E sad ako je telefon ukraden to je druga stvar. Moguce je da je ukraden a da ne znas.
 
Nazad
Vrh Dno