Šta je novo?

Impedanca i muke da se odaberu pravi zvučnici. POMOĆ

Stasha

Poštovan
Učlanjen(a)
01.08.2015
Poruke
13
Poena
54
Poštovanje.
Imam dileme oko izbora zvučnika za svoje pojačalo što se tiče impedance i nadam se da postoji neko na forumu ko će mi to bolje pojasniti pošto posle guglanja samo sam se još više opteretio i zapleo:wall:.
Naime specifikacije od mog pojačala su:
Power output
RMS 8 Ohms (20Hz - 20kHz): 100 / 25W (Class A)
DIN 8 Ohms / 4 Ohms: 110 / 160W

IHF Dynamic power
8 Ohms / 4 Ohms / 2 Ohms: 135 / 220 / 340W
Total harmonic distortion at 8 Ohms RMS rated output: 0.006%
Intermodulation distortion: 0.006%
Damping factor: 120

A zvučnici koje gledam:

JBL L80

Type: 3 way, 3 driver loudspeaker system

Frequency Response: 55Hz to 20kHz

Recommended Amplifier: 50 to 250W

Crossover Frequency: 350, 2500Hz

Impedance: 4Ω

Sensitivity: 89dB

i drugi

JBL E80


Type: 3 way, 4 driver loudspeaker system

Frequency Response: 38Hz to 20kHz

Power Handling: 100W

Recommended Amplifier: 200W (maximum)

Crossover Frequency: 300, 4000Hz

Impedance: 8Ω

Sensitivity: 91dB

Svaka pomoć oko razumevanja impedance na ovom primeru i izboru je više nego dobrodošla.Konkretno da li je bolje da ovo pojačalo uparim sa dva zvučnika od 4 oma ili sa dva zvučnika od po 8 oma.
Hvala na razumevanju za moje neznanje, nov sam i spreman da učim.:)
 
U principu uvek je za pojačalo "lakše" da potera zvučnike veće omaže, s tim da se isporučuje manja izlazna snaga, nego da tera zvučnike manje omaže, gde može doći do pada omaže ispod granice koju može da podnese pojačalo.
Zvučnici deklarisani na 4 oma mogu imati u nekom delu spektra pad i ispod 3 oma što je za većinu pojačala veoma težak zadatak.
Mada tvoje pojačalo može da istrpi i 2 oma, pa u principu ne bi bilo problema, sem što bi se verovatno nešto više grejalo.
Najbolje bi bilo da probaš i jedan i drugi zvučnik, pa odlučiš koji ti više leži (u pogledu pojačala, izvora zvuka, prostora u kome se sluša itd.)
Inale L serija je kvalitetnija od E serije JBL (u svakom slučaju proveriti stanje vešanja na basovima, da li je menjano i kako je urađano ako je menjano).
 
Znači ako sam dobro razumeo zvučnici od 4 oma će biti veće opterećenje za pojačalo ali ukoliko se budem ophodio kako treba prema njima u smislu ne prejako i ne predugo neću imati problema ni sa pojačalom ni sa zvučnicima. Ispravite me ako grešim...
 
Radiće L80 na njemu odlično i bez ikakvih problema, nemoj da se time opterećuješ već idi na najbolje zvučnike koje možeš da uklopiš.

Da li si razmišljao o još nekim drugim modelima zvučnika? Uz Marantz obično dobro ide Monitor Audio.
 
Poslednja izmena:
Razmišljao sam i o njima, video sam neke zanimljive Audio Monitor MR4 na KP sajtu...u svakom slučaju dogovorio sam probu za L80 prekosutra na mom pojačalu i cd playeru pa ću videti verovatno posle da kontaktiram prodavca MA MR4. Još neke preporuke?
 
L80 су одлични звучници али траже квалитетно појачало са доста струје да их контролише. Неколико класа су изнад MR4 модела али да ли се уклапају са PM80 и CD67 мораш сам проверити. Удаљи их мин 40цм од зида и угради шиљке за утегнутији бас.
 
Nazad
Vrh Dno