Šta je novo?

Dell P2417H ne prikazuje boje ispod 5%

Turbo

Čuven
Učlanjen(a)
15.04.2002
Poruke
853
Poena
620
Pozdrav svima!

Nedavno sam dobio na poslu novi monitor, iz naslova, koji je zamenio neki stari LG sa TN panelom...

Naizgled sam progledao, sve je mnogo lepse, boje realnije, ali imam problem što se rasteri ispod 5% ne vide.

Na starom monitoru sam video i 2%, a na novom se 5% nazire, a 6% je ono sto se redovno vidi.

Probao sam razna podesavanja brightness, kontrast, boje, temperatura, nista ne pomaze. kao da nema ništa ispod 5%.

Šaljem u prilogu jedan PDF fajl gde su u kockicama polja od 1-11% CMYK, i jednu fotku da vidite kako to izgleda na mom monitoru (jeste da je fotka sa mobilnim, ali se jasno vidi kao da boje pocinju na 5% a pre toga je sve BELO).

Da li neko ima ideju kako da "stelujem" ovaj monitor, da li je to greska panela, da li je to na svim IPS monitorima ovako? Koji panel da trazim za sledeci monitor da mogu da vidim 2% (veoma mi je bitno da se 2% vidi, zbog tehnologije stampe za koju radim pripremu).

Hvala unapred svima na odgovorima
 

Prilozi

  • colortest.pdf
    794.2 KB · Pregleda: 205
  • colortest moja slika.jpg
    colortest moja slika.jpg
    94.6 KB · Pregleda: 169
Pokušaj da li kalibrišeš monitor prateći uputstva preko ovog sajta (najpoznatiji i najbolji za to):
http://www.lagom.nl/lcd-test/ i preko Eizo MonitorTest programa.

Obavezno proveri na skroz crnoj slici (ima u Eizo programu) koliko monitor ima jak BLB (izbijanje LED pozadinskog svetla) i IPS „žar“ (glow).
Na mom Samsung TV-u perfektno vidim razliku u fajlu koji si okačio, al‘ on ima S-PVA panel i ne pati od gornjeg defekta i problema.

Taj Dell Professional P2417H je nažalost teški krš od monitora. Prijavljeno je već iks slučajeva da su članovi foruma dobili škart.
Takođe, ima prastari AH-IPS panel koji je prevaziđen (da ne kucam i objašnjavam šta je sve loše). Jedino što je jeftin za proizvođače monitora...
 
Poslednja izmena:
sve je ovo interesantno sto si poslao ali na zalost ne pomaze, uz pomoc Eizo test programa sam samo potvrdio da se sitni procenti ne vide, ali nikakvo podesavanje kontrasta i brightnessa ne pomaze.
 
Nisi mi otkucao kako izgleda slika na skroz crnoj pozadini (BLB i IPS glow).
 
A kakva je situacija kod P2717H, da li je i on u problemu?
 
Svi IPS-oliki paneli su pogođeni BLB-om i glowom. To je inherentno tim panelima.
Samo je stvar šta ti zapadne i u kojoj meri se toleriše.
Postoje izuzeci koji imaju minimalni „žar“, a BLB je čista lutrija.

Ko ne želi da igra lutriju ako već ne može da proveri pre kupovine rešenje je monitor:
1. sa TN panelom (generalno za izbegavati osim igračkih modela namenjenih kompetitivnim igračima) ili
2. sa VA panelom.

Problem je što panel P2417H modela ima još gomilu drugih defekata (odnosi se na primerke uvezene ovde u Srbiju).
 
Probao sam na HP 27ea, vide se sve nijanse, 1% se vidi slabo, ali se vidi. Monitor nije kalibrisan, factory default
 
Glow je u granicama normale, ali to mi ne bi ni smetalo koliko god da ga ima, ne gledam nista tamno na monitoru, mnogo su mi bitniji ovi sitni procenti da se vide :(
 
Defektan panel.
 
E gospodo draga verovali ili ne resio sam problem, tamo gde sam se najmanje nadao...

U drajverima graficke kartice, takodje ima brightness i contrast kod podesavanja monitora... e tu sam smanjio brightness i pojavljuju se boje i tamo gde ranije bilo...
 
Gde ,šta i kako? Imam 2x isti i razlika je drastična!
Hvala!Sa 75% koliko je po def. smanjiš na?
 
bas sada sam slucajno pogledao ovu temu i reko da proverim da li ce moj monitor da vidi boje ispod 5% i vide se sto mi jr bas drago nista nisam dirao i namestao
colro test.PNG
 
Rekao bih da jeste :D
 
Ako mislite na onaj program sto sece nisam siguran kako se zove znam da pocinje na s da to je taj program. Jel sam trebao drugacije nesto da uradim?

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Sreenshot u ovom slucaju nista ne znaci, jer ti saljes fotku iz Windowsa.

Po njoj mozemo da odredimo da li nasi monitori prikazuju boje ispod 5%, a ako hoces da pokazes da se na tvom prikazuje, morao bi telefonom/aparatom da slikas ekran :D
 
A to li je to preko mobilnog da gledam ekran iskreno sam pomislio da on ovako ne vidi te boje svojim okom a ne na telefonu ili aparatu. :)

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Ne razumemo se :D

Naravno da svojim okom treba da gledas, a ako hoces da mi vidimo morao bi da slikas.
 
Ne cekaj:)
Mislio sam da kolega koji je otvorio temu ne vidi svojim ocima boje ispod 5% pa sam ja otvorio fajl i video sam boje :)
Razumeo sam te ja da vi ako ocete da vidite moram da slikam mobom ili aparatom samo ne znam zbog cega ali ako tako kazes onda mora :)

Ivane jel svi vecinom ips paneli imaju taj problem "glow"?

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena od urednika:
Da, nije mogao da vidi svojim ocima, na tom konkretnom monitoru.

Poenta je da koji god monitor imas, ako je ista rezolucija, screenshot ce biti isti, a videce se razlicito na razlicitim monitorima.

I kod mene je IPS panel i javlja se glow.
 
Ja iskreno da to nisam procitao ne bi ni primetio psiha je cudo :)



20170603_191731.jpg
evo slikao sam telefonom G2 je upitanju sada ne znam da li ima veze da li zavisi i od kvaliteta kamere :D
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa lepo se vidi.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Odlicno se to vidi gore. Probah na telefonu sad OK je, probacu i na monitoru, mada ne sumnjam TN panel je.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno