Šta je novo?

Sapphire rx 480 nitro+ 4gb curi ispod kartice

zmile

Čuven
Učlanjen(a)
21.12.2001
Poruke
110
Poena
619
Imam rig sa 4x sapphire rx 480 nitro+ 4gb oko tri meseca. Asus ploča, 1000w napajanje. Primetio sam da ispod svake kartice u zadnjem delu u predelu napojnog dela grafičke nešo curi, te je drvo ispod svake vlažno. Na ostalim rigovima sa 380-kama toga nema. Čuo sam se sa poznanicima koji imaju iste rigove, situacija je identična.
Zanima me da li neko zna nešto više o tome i ima li rešenja a da se ne narušava garancija?
 
I još nešto. Temperature kartica su između 55 i 65 stepeni. Ventilator se vrti fiksno na 50%.
 
opste poznato kod safir kartica, to ti je 'produkt' termalne paste. Kazu da nije opasno, imam i ja safire pa cekam kad ce da krene ovo.
 
Imam identicne kartice....ispod jedne dve lokvice...a ne kapanje...za sada rade....do kada...huh
I mene interesuje da li je neko imao neprijatno iskustvo...navodno je par kartica sa 8GB otislo u vecna lovista na isti nacin....la boom...
 
masa ljudi se zali odovih zadnjih serija da kad kartice propiske vrlo brzo i crknu :(
 
Vracao je neko kod nas kod domacih uvoznika vec takve "iscurele" kartice ?
 
Nema linka....ima drugara...pocrkavalo trojici preko 10 kartica zadnjih 30 dana...ali su sve HU bile...zato pitam za garanciju...ove iz HU nisu ni na vidiku za nazad....
 
kod nekih nasih uvoznika se broj reklamacija tih karti popeo na preko 50%
 
Nije baš optimistična varijanta. Da li je neko probao da rastavi karticu i reši problem.
 
a da se rastavi,lepo obrise i ponovo nanese termalna pasta ? Jel to radio neko ?
 
Ono što me za sada brine je to što je jedna kartica iznad matične ploče (ostale 3 nisu) pa to curenje sigurno nije "zdravo" za matičnu.
Takođe, postoji teorija da to nije pasta sa GPU-a već da potiče sa lepka kojim su pričvršćeni mali hladnjaci na napojnom delu.
Šta kad sve iscuri? Da li otpadnu mali hladnjaci? Tada je sudbina grafičke pod ovakvim opterećenjem zapečaćena.
 
Nažalost i ja sam čuo od dobavljača da se ispostavilo da kad procure da vrlo brzo i crkavaju. Ali nije 100% da će tako biti.
 
Od 6 komada, meni jedna procurela posle 15 dana, ali i dan danas radi, ima 3-4 meseca od kad se to desilo.
 
To je cista glupost da crkaju zato sto iscuri termal pad, da malo pojasnim:
Iscurile su mi R9 380nitro prije godinu dana, nijedna nije crkla, iscurile su R9 280X gaming nijedna nije crkla i one vise od godinu dana, Iscurile su sve RX nitro sad ce pola godine sve rade...Zvanicni odgovor sapphire-a je da nije nista opasno da cure termalni padovi i da je bezbjedno kartu koristiti, to se poklapa sa mojim iskustvom.

Iskustva su razlicita; to ako je kod nekog dobavljaca crklo 50% kartica to vec nema logike, znaci da je kompletna serija usla kao skart, nisu sigurno crkle zbog curenja uzrok je u nekom skartu neke od komponenti vjerovatno VRM sekcije, mada to se samo moze nagadjat.
 
Tako će i biti goldi da curenje i crkvanje nema veze jedno sa drugim. Naravno i navode tom pričom na svoju vodenicu kao kupite ovaj brend. Sapphire ne valja itd... :p
 
Na net-u stoji da nitro 480 kartice sa 4gb imaju 6-fazno napajanje dok je kod onih sa 8gb izbačena jedna faza te imaju 5-fazni napojni deo. Da li to ima veze, pošto uglavnom crkavaju one sa 8gb, znaju samo saphirovi inžinjeri.
 
Na net-u stoji da nitro 480 kartice sa 4gb imaju 6-fazno napajanje dok je kod onih sa 8gb izbačena jedna faza te imaju 5-fazni napojni deo. Da li to ima veze, pošto uglavnom crkavaju one sa 8gb, znaju samo saphirovi inžinjeri.

Gde si to našao,zanima me? Daj link, mada mislim da nije tačan info
 
L1000503.jpg

postoji velika vjerovatnoca da curi termalni pad sa slike ispod.
L1000508.jpg


Znaci ovo dodje tacno ispod backpalte-a sa kolegom koji je otvarao kartu prico sam i on tvrdi da odavde curi, ja je nisam otvarao, ali iskreno jako me vuce da otvorim jednu da vidim odakle curi.
Znaci termalni pad koji prenosi toplotu sa VRM sekcije na backplejt, kad se logicno sagleda bukvalno nema sta drugo da curi jer je backplejt mokar po dnu a on je ujedno odvojen od PCB-a
Logicno se namece zakljucak da je to to curi ovaj dio sa slike broj 2
 
Poslednja izmena:
To je cista glupost da crkaju zato sto iscuri termal pad, da malo pojasnim:
Iscurile su mi R9 380nitro prije godinu dana, nijedna nije crkla, iscurile su R9 280X gaming nijedna nije crkla i one vise od godinu dana, Iscurile su sve RX nitro sad ce pola godine sve rade...Zvanicni odgovor sapphire-a je da nije nista opasno da cure termalni padovi i da je bezbjedno kartu koristiti, to se poklapa sa mojim iskustvom.

Iskustva su razlicita; to ako je kod nekog dobavljaca crklo 50% kartica to vec nema logike, znaci da je kompletna serija usla kao skart, nisu sigurno crkle zbog curenja uzrok je u nekom skartu neke od komponenti vjerovatno VRM sekcije, mada to se samo moze nagadjat.

Ja zato i pitao da se bar SKU napiše (ako već neće S/N) da konkretno znamo o kojim je karticama (i serijama) reč...
 
Nema veze SKU to ti ja garantujem cure sve tu nema rasprave sve Nitro procure i sve procure na istom mjestu najvise cure sa straznje strane ispod backpljeta zato sam i postavio sliku sa koje se da naslutiti sta curi.
Oni su uvezli jednu seriju i tu im je pocrkalo maltene sve :D bar tako pricaju, a drugi dobavljac danas kaze:" uvezo sam 800 komada i dvije su do sad crkle na 800 komada to je nevjerovatno dobar podatak.
 
Poslednja izmena:
Tako je to kod sapphirea kad se tek pojave karte prvi modeli su najbolji kasnije izbace 10 verzija iste karte i pocnu zakidat, recimo obicni Nitro bez+ oznake zakinut je na dosta mjesta pisali smo vec o tome.
 
Da, tako stoji i u raznim review-ima. Prvi modeli sa 6 faza (oni sa 4gb) a noviji sa 8gb su sa 5 faza. Nije baš logično, ali eto.
 
ja ne vidim gde ima pasta na delu ispod backplate-a, vidim je samo na gpu-u.

L1000509.jpg

L1000512.jpg
 
Na stranu to što kartica može da crkne ali šta ako procuri po napajanju? Ko zna šta sve može da rikne?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Cure od Septembra prosle godine. Sve rade i dan danas. i 470 i 480-ke.

Jedino sto mi se desilo jeste da je jedna bila ispod maticne i kaptlo po njoj. Sada mi zadnja 2 slota na H81 PRO BTC Ploci ne rade pa je koristim za 4 gpu-a.
 
Nazad
Vrh Dno