Šta je novo?

ETF, FON ili RAF?

OET, Slavko sa Vojne akademije.
Strasnu ekipu profesora smo skupili uglavnom BG
Nema to veze sa BG etfom, ne zavaravaj se, dođi ovde pa polaži kod Antonija i Grade, onda možemo da pričamo :D .

I da, sa ljudima kojima sam pricao iz BG (obicno po elektrijadama), pbicno su govorili da je energetika tamo najteza, najcesce su bjezali na softversko inzenjerstvo
Nije najteži smer, sad je nivo fona, učenje iz skriptica,
ali energetičari najviše idu po elektrijadama, jer su ostalo smerovi asocijalni i čudaci :D .
 
Vala ako je energetika sada najtezi smer na beogradskom ETF-u, onda je fax stvarno otisao u *****.

Nekada su tamo zavrsavali oni koji nisu imali kuda, odnosno nisu imali prosek ni za sta drugo.
 
Ova recenica oslikava svu propast naseg sistema obrazovanja. Covek zavrsi fakultet i ne uspe tokom skolovanja da primeti da postoji veza izmedju matematike i programiranja...

Strasno

Ima veza: i matematika i programiranje koriste logicko-matematicku inteligenciju. Inteligencija je urodjena i nece ti zavrsavanje MATF pomoci da resis npr. "Gospodina Prozvoda i Sumu".:)
Sve zavisi koji posao ces dobiti. Ima dosta poslova koji ne zahtevaju ni inteligenciju, ni znanje matematike.:) Ako ce raditi neki ERP softver onda bi bilo korisno znati ekonomiju, racunovodstvo, menadzment i onda je bolje zavrsiti FON. Opet ima poslova kao sto je bioinformatika, gde treba znati i biologiju, statistiku, verovatnocu, mikrobiologiju, genetiku, hemiju...
 
Dzabe tebi sva ta matematika ako ti nju nemas gde da primenis. Moj ti je savet da gledas fakultet koji ce ti najlakse pomoci da odes negde preko ili pak da dobijes neku dobru praksu (internship) ili kod nas ili negde preko. Sve ostalo je sekundarno i uz dovoljno svog truda i rada uspeces da se kroz neko vreme preorijentises na granu IT-a koja tebi najvise lezi.

Sta god od ovoga gore zavrsio ceka te teska borba za dobro radno mesto, i to cak iako si medju najboljim studentima i paralelno si unapredjivao svoje vestine van fakultetskih obaveza. Ovo ti pricam iz licnog iskustva, ali u drugoj grani koja je kod nas pukla nacisto (masinstvo).
 
Sta god od ovoga gore zavrsio ceka te teska borba za dobro radno mesto, i to cak iako si medju najboljim studentima i paralelno si unapredjivao svoje vestine van fakultetskih obaveza. Ovo ti pricam iz licnog iskustva, ali u drugoj grani koja je kod nas pukla nacisto (masinstvo).

Talenti i najbolji studenti se kupe vec na 3-coj i 4-toj godini studija u vidu raznih praksi sa mogucnoscu zaposlenja kasnije. Generalno je tesko naci kvalitetnog inzinjera/programera sa tek zavrsenim fakultetom jer vecinu su pokupili/pozaposljavali jos u toku studija.
Masinski fakultet je bio prosle godine jedan od najtrazenijih za upis, izgleda da su se modernizovali sa predmetima i nude ono sto trzistu treba.
 
Uclani se u stranku sto ranije to bolje i malo aktiviraj, mnogo lakse je do posla kao njihov kadar. Barem je kod mene tako. Inace ce sve biti rintanje na odredjeni period po nekim privatnim firmama, kao sto je i meni bilo. Osim ako ne planiras vani, onda ti je svejedno, mada tesko je dobiti vize (nemoguce) ako nisi na skolovanju ili ne radis, jer sam ja ganjao za Canadu.


Nisam ni ja u politici/stranci, jer me ne interesuje, ali Boga mi kako stvari stoje...inace ti je sve na staklenim nogama i klimavo, nikaf ne znas kad ce te sutnuti.

Nema mnogo naseg kadra po strankama, moze se doci do izrazaja, vjerujem da su to ljufi sa raznih megatrendova kao i ovde.

Drugi, tezi nacin, je placanje za radno mjesto, ali opet treba znati kome...

PS. Uglavnom, sretan PI dan (3,1415).
Sent from my G
 
Poslednja izmena:
Šta ti je navika na sendvič.
A valjda će i tome uskoro kraj.

Sent from my x600 using Tapatalk
 
Vidim dosli ste i do stranke...

Momak ima 18/19 godina, sada ima jedinstvenu priliku da odluci sta sa svojim zivotom. Ako bude bio lenj naredne cetiri godine ceka ga stranka, ceka ga skakanje sa posla na posao, ceka ga neizvesnost.

Ako zapne i zavrsi MATF ali ne na prepisivacki nacin nego da studiranje shvati ozbiljno kao i materiju koja se tamo izucava, otvorice mu se prilika za nesto vise. Ukoliko slobodno vreme dobro organizuje i ne bude zverao sa drugarima nego bude radio na projektima i to pokazivao svima po internetu pa makar nekome to bilo smesno, neko ce ga kontaktirati ukoliko je njegov rad dobar. Svaka prilika za nastavak studiranja u inostranstvu se oberucke prihvata, bez imalo razmisljanja.

Studije tehnickih nauka nisu mesto gde se bleji sa drugarima, ide po zurkama i slicno, za to sluze EKOF-i, FON-ovi, Harvard biznis skola i slicno. Programiranje je zanat i tako mu treba pristupiti, usavrsavati se.

Ukoliko zaglavis na MATF, odmah da trazis posao i stekas pare. Prebacis se na privatni, uzmes bachelor diplomu i juris inostrani angazman istovremeno, u struci naravno.

Matematika i programiranje? Ovako nesto na primer:



Jednostavan primer, ali na ovaj nacin mozes da napravis sta ti volja i daleko od toga da ovo ima primenu samo u industriji zabave. Majmuna mozes da obucis da cuketa u Angularu, ali ovo gore ne moze bez znanja matematike.
 
Šta ti je navika na sendvič.
A valjda će i tome uskoro kraj.

Sent from my x600 using Tapatalk
Kakav sendvic, ima platu (i vecu) u nekoj drzavnoj instituciji, kao i ti kod privatnika a ne dizes glavu. Slobodnog vremena, putovanja, seminara raznih, povlastica, sve placeno, topli obroci, regresi, osiguranja, sigurnost.

Kod nas radnici Elektroprivrede imaju preplate struje po 500e uz plate. Inzinjer u elektroprenosu platu 1500e.

Ko se od rada obogatio...

Ne odgovara ni meni ovo, ali surova realnost.

Zato i govorim da ide laksim putem (nikakve mu stete nece donijeti niti sta izgubiti, niti koci), da se ne zayebe ko mi...

Ta prica o odlasku vani ne pije mnogo vode, rijetki su koji idu, opet velika vecina ostaje...

Da ne govorim o namjestanju poslova, pa svaka ta privatna firma, zavisi od politike. Koliko zn ITovaca koji dobijaju posle (web stranice i tako to), samo zato sto su clanovi vladajuce strukture. Proda jednu te istu stranicu na 10 mjesta, a za svaku uzme par hiljada, uz vrlo mali trud, bukvalno template.
Sent from my G
 
Poslednja izmena:
Eps ti je izuzetak, telekom i ems su ok - 550 do 700e neto, za nbs ne znam trebalo bi da je isto ok, ovo ostalo je truba, plate 35-45, eventualno 60k neto (savetnik na 8. platnom razredu, za sta treba da radis 8+ godina).
 
Poslednja izmena:
()->false ide u matematicku, pa ne verujem da mu matematika predstavlja problem (cak i da ima losu ocenu).
Ovde vidim vise zabluda:
- Prva je da je inteligencija urodjena i da je to sve sto ti sleduje i to je to. Prvo mozak (neuroni i sinapse) napreduju i posle toga ako se radi na tome, i moze se povecati "inteligencija" u oblasti koja ti je potrebna. Vecina stvari je dostupna za nauciti skoro svakome (postoje naravno ekstremni primeri). Razliku pravi kvalitetan rad. Na kraju, finansijski uspeh ti nije povezan sa inteligencijom nego sa time koliko i kako radis. Opet, ()->false ide u matematicku pa mislim da tu nema manjka inteligencije.
- Posao se dobija? Po meni dobar posao se zasluzuje tako da taj izraz nije dobar. Za poslove koje se dobijaju nemam komentara (ostalo iz proslosti, a gde postoji i danas ne verujem da je preterano dobar posao). Dalje, dobar posao nije to da ti mozes da puno ne radis, nego da puno radis i da uz to puno napredujes svakim danom (uz benefite).
- Dobra plata je 500-800e? Ja ne znam nikoga iz moje generacije ETFa i mladjih ko radi za manje od 1000e neto, mada ne znam ih puno.
- Stranka donosi dobar posao?? No comment. To mozda vazi za nekoga ko nije bas strucan.
- Svi koje ja znam da su hteli da idu u inostranstvo su i otisli, tako da nije tacno da je bas toliko tesko.
- Ko se od rada obogatio? Od rada su se obogatili svi bogati koje ja znam (bogati i u finansijskom, i u porodicnom smislu)
()->false koji god fakultet od ovih da upises ako se trudis i radis dobro ces proci. Moj savet bi mozda bio SI, mada znam puno njih sa drugih smerova ETF-a, MATF (opet preporuka) i RAFa koji su dobro prosli, takodje par njih sa FONa koje znam su odlicni u onome sto rade. Nijedan od njih nije pretezak i kao neko iz matematicke, ne bi trebao da imas problem. Dodatno, fakultet ti daje mnogo bolju perspektivu ako odlucis da ides u inostranstvo (cak bi mogao sada da razmislis da ides na fakultet u inostranstvo?), mozda cak i za akademsku karijeru. Dalje, za bilo kakav (meni) zanimljiv posao u ITu ti je potrebna i matematika (na pr machine learning) i fakultet (tu znanje dobijas mnogo brze pogotovu ako ga kombinujes sa prakticnim radom, jer ako ucis sam iz knjige ili kursa drugacije je i sporije, cak zna biti i nekvalitetnije ali to zavisi od profesora takodje).
Da te motivisem, iz mog odeljenja matematicke sem par njih svi zaradjuju preko 50k evra godisnje (cak i oni koji su ostali), prosek je prilicno veci ;). A nismo tako stari, bar se nadam:). Tako da uz dobar rad ne moras mnogo da brines (ako posle fakulteta imas problem da nadjes posao javi se:) ). Pored rada, svi su imali puno slobodnog vremena za sve ostalo.
Takodje, ne zaboravi da mozes i sam da radis, a ne za nekoga (to, opet, ne mozes da "dobijes").
Nadam se da ti je ovo pomoglo, izvinjavam se ako je post malo nabacan i konfuzan.
 
Poslednja izmena:
Da to je ok plata s obzirom na stanje u Srbiji, uvek bi birao 700-800e u državnom sektoru nego 1000 npr u privatnom. Ponedeljak petak od 8 do 16, dok je kod privatnika pljuvanje krvi do uvece, i vikendom i za tu razliku se ne isplati... 1500-2000e i preko je druga priča.I za it je plata 500 600e sasvim ok za neko početno vreme, sa 1.5-2-3 godine iskustva je mnogo lakše naći posao. Ovo za stranku i posao se slažem, samo što je većini u srbiji plata 40-50k odlična... zato smo i tu gde jesmo :)
 
Da studiraju u inostranstvu (od mojih poznanika) uspeli su samo urodjeno bogati. :D
 
Dosta privatnih firmi u danasnje vreme koje se bave IT-jem se zalaze da se prekovremeni rad svede na minimum. To sto mozda kasnis sa nekim projektom, pa moras da se raspadnes pred kraj kako bi stigao, to isto moze da te saceka i u drzavnoj. Govorim iz licnog iskustva.
 
Zavisi šta radiš i gde radiš u državnoj službi, u 99.99 posto slučajeva nema prekovremenog.
 
Video sam da su postojale slične teme, ali bih hteo da postavim jedno konkretnije pitanje.

Dakle, svoje opcije za upis sam sveo na ova tri fakulteta: ETF opšti/RTI, FON ISIT ili RAF (kod njih mi onaj matematički smer zapravo deluje najprivlačnije). SI mi isto izgleda super, ali problem je što nisam 5.0 i nema teorije da upadnem na budžet. Za RAF se nadam nekoj stipendiji (idem po tim njihovim takmičenjima i eventovima), ali ako je ne bude i to otpada. Što se FONa tiče, video sam da imaju novu akreditaciju od 2014. gde su zastupljeniji programerski predmeti u odnosu na prethodnu, što mi se činilo ohrabrujuće. Zanima me gde se ovi smerovi ističu i šta su im "slabe tačke", posebno u pogledu programiranja?

Malo konteksta, izvinjavam se ako ovaj pasus zvuči pretenciozno, nije mi to namera: takmičim se iz programiranja od šestog osnovne i u slobodno vreme radim na nekim svojim projektima i idem po konkursima (GitHub, jedan od projekata), tako da sam prilično siguran da ću time da se bavim i već mislim da se prilično dobro snalazim. Znam da ću svakako neke stvari morati da učim od početka, ali bih hteo da to svedem na minimum. Idem u Matematičku gimn, pa mislim da mi matematika neće predstavljati problem, ali ne želim da se fokusiram na matematiku i teorijsku osnovu, zato sam i izostavio PMF iz opcija. Ono što mi je verovatno najveća boljka je fizika, jer to em najslabije znam, em me ne zanima preterano kako funkcionišu mikročipovi na elektronskom nivou (asembler ću progutati, ako baš moram). Volim i humanističke nauke (da ne znam da programiram, verovatno bih ozbiljnije razmatrao Filozofski, znam da je neortodoksno), tako da mi psihologija/sociologija na FONu uopšte ne smetaju, ali tu se bojim jer ne znam šta da očekujem od ekonomije i sl.

Sve u svemu, mislim da mogu da ispunim traženo na bilo kom i da se sve da naučiti, ali nisam siguran koju sferu interesovanja pokriva svaki. Najgori scenario mi je da upišem nešto na šta ću morati da potrošim sate učeći, a neće me ni najmanje zanimati.
Mladicu :), prvo moras da rasclanis da li zelis samo novac ili i novac i slavu. Medju programerima postoje velike razlike u znanju koje su posledica licnih preferencija, dubine(!!) interesovanja i ambicioznosti.
Za novac ti nije treban fakultet u softverskom svetu, snaci ces se i bez njega.


Najvise ces napredovati ako imas:

- utrasnju dubinu i sklonost ka sustinskom razumevanju (koji ce vremenom doprineti sirini tvoje percepcije spoljasnjeg sveta)
- spoljasnju stimulaciju i pritisak (tj. ako se nadjes u visoko konkuretnom okruzenju i sa kratkim vremenskim rokovima)


Da li smo se razumeli? :)
 
Poslednja izmena:
Bez dzinovske želje za znanjem i čeličnih živaca i volje ti ne vredi ništa. A tek kad život krene da te baca u kolotečinu....
Gledaj da studiraš ono što bi voleo da radiš do penzije, ovako ti je svejedno...

Sent from my NX505J using Tapatalk
 
Bez dzinovske želje za znanjem i čeličnih živaca i volje ti ne vredi ništa. A tek kad život krene da te baca u kolotečinu....
Gledaj da studiraš ono što bi voleo da radiš do penzije, ovako ti je svejedno...
Ovo poslednje, tj da radis sta bi zeleo da radis je najbitnije. Nesto sto ti inace predstavlja hobi, tada neces imati nikakvih problema da radis puno na tome i rad ti nece predstavljati stres (bar ne kao vecini, posto stresnih situacija uvek ima).
Za sada deluje da je to tebi programiranje, ali ako se to promeni nemoj da se ustrucavas da promenis struku.
 
Bez dzinovske želje za znanjem i čeličnih živaca i volje ti ne vredi ništa. A tek kad život krene da te baca u kolotečinu....
Gledaj da studiraš ono što bi voleo da radiš do penzije, ovako ti je svejedno...

Sent from my NX505J using Tapatalk

Ovo je najbolji savet do sada u temi :)

+1

OP, studiraj ono sto volis, zelis...nemoj da dodjes u 45-u i da pocnes da dozivljavas krizu srednjeg doba upravo zbog neispunjenih zelja, snova itd....
 
Šta ga je korisnih saveta...
Kad sam se ja pre hiljadu godina dvoumio između matf i fona, presudilo je to što mi je matematički na pet minuta od kuće.
Tako da ja mislim da je bliži = bolji.

Kriza srednjih godina? To ono kad baciš pare na motor ili kabriolet i vijaš maloletnice?
Count me in.
 
Vala ako je energetika sada najtezi smer na beogradskom ETF-u, onda je fax stvarno otisao u *****.

Nekada su tamo zavrsavali oni koji nisu imali kuda, odnosno nisu imali prosek ni za sta drugo.
Tako se preokrenulo pre nekoliko godina, došlo je do zasićenja sa inženjerima sa ostalih odseka (pre svega telekomunikacija) koji su bili prebukirani krajem 90ih i početkom 2000, a energetičara je bilo malo i lako su nalazili posao. 2002 je na energetiku otišlo ne više od 14-15 ljudi (svojevoljno, svi su bili dobri studenti i sada su uspešni inženjeri, apropo komentara o lošem proseku), a pre par godina nije mogla da se upiše bez jakog proseka. Sve savršeno normalno, ETF-ovci su bistri, pa osim što idu tamo gde im se sviđa, gledaju i šta će posle da rade.
 
Prethodnih par dana provedoh u matematici, tako da naviknut sam već na glavu u knjizi/zbirci i gomile zadataka (limesi... limesi i konvergencije svuda) :D

[...]

E to ti je Fon.

Takav odgovor sam u stvari i tražio. Humanističke nauke su mi nekako hit-and-miss, znam iz škole da su gomila stvari koje čitam u npr. knjizi iz sociologije neke nebuloze i nepotkrepljene analogije. S druge strane, išao sam u Petnicu na seminar psihologije i tamo su nam baš forsirali naučni metod - svaka tvrdnja mora biti precizna i potkrepljena nekim empirijskim istraživanjem (referencom) i mora se obratiti pažnja da li je pokazana uzročnost ili samo korelacija (ovih drugih, logično, ima mnogo više), inače pada u vodu. Više sam vremena proveo za računarom kopajući po kobsonu i iščitavajući gomilu naučnih članaka i istraživanja nego što sam čitao neke lektire :) Sad ne znam šta da očekujem, pošto je Petnica ostavila prilično dobar utisak na mene u tom polju, a s druge strane predavanja u školi ili neka druga ovako sa strane na tu temu (npr. sećam se nekih iz marketinga) su bile samo prazne priče.


Mladicu :), prvo moras da rasclanis da li zelis samo novac ili i novac i slavu. Medju programerima postoje velike razlike u znanju koje su posledica licnih preferencija, dubine(!!) interesovanja i ambicioznosti.
Za novac ti nije treban fakultet u softverskom svetu, snaci ces se i bez njega.

Najvise ces napredovati ako imas:

- utrasnju dubinu i sklonost ka sustinskom razumevanju (koji ce vremenom doprineti sirini tvoje percepcije spoljasnjeg sveta)
- spoljasnju stimulaciju i pritisak (tj. ako se nadjes u visoko konkuretnom okruzenju i sa kratkim vremenskim rokovima)

Da li smo se razumeli? :)

Novac i lagodan život su mi prioritet, a slava... hm, šta znam, može pretpostavljam. Stav prema tome mi je više kao "aj što da ne, da pokušam pa da vidim dokle ću stići". Sklonost ka razumevanju mislim da imam i iz iskustva s konkursa razumem koliko spoljašnji uticaji znače, tu sam imao i konkurenciju i vremenski rok koji sam koristio do poslednjeg trenutka. A što se dubine interesovanja tiče, šta znam, imao sam periode kada su me razne stvari zanimale, od asemblija do veb aplikacija, ali ako ne zacrtam sebi cilj i ne smislim nešto što bih mogao da pravim dok sam još zainteresovan uglavnom odustanem od toga i pređem na nešto drugo.



Da se razumemo, želim da se bavim programiranjem, nije to nešto što mi je prošle nedelje palo na pamet jer sam čuo da tu ima para. Šta god upisao znam da mi ne gine samostalni rad - uostalom, kad se nameračim da odradim neki svoj projekat, samo treba da se nateram da počnem, posle mi bude zanimljivo pa treba da pazim da se ne zanesem i zapostavim redovne obaveze.

Što se "matematika (ni)je programiranje" teme tiče, tu i dalje mislim da matematika itekako ima primena u programiranju, samo da u zavisnosti od oblasti nije neophodna (pomenuti web). Ja sam pisao programčiće u MLu bez da sam znao išta o lambda računu, ali pretpostavljam da bi sve to bilo lakše i efikasnije da sam znao matematički princip koji je iza (možda bih i quicksort znao da iskucam u nekoj normalnoj složenosti). Da se može naučiti samostalno kod kuće - može, ali znam da sam u školi učio neke stvari iz matematike koje bi mi bile baš mučne da sam morao to sam da skapiram, poput svega ovoga što trenutno radimo sa nizovima, diferencnim jednačinama, graničnim vrednostima i sl. E sad da li će mi to trebati u životu nemam pojma.

Studiranje u inostranstvu - lepa ideja, ali mislim da mi treba bolji prosek za to. Ovi koji idu iz škole su svi 5.0.

A za blizinu faksa, nisam iz Beograda tako da su mi svi daleko :D
 
Hahaha, bukvalno, ja peške na faksu za 10 minuta, ubio bi se da moram busom svaki dan po pola sata da putujem :D

Sent from my Nexus+6P using Tapatalk
 
...
Studiranje u inostranstvu - lepa ideja, ali mislim da mi treba bolji prosek za to. Ovi koji idu iz škole su svi 5.0. ...
To mozda na najbolje fakultete. Za neke fakultete je bitno na pr sta si radio za zavrsni seminarski (kakogod se to zove) i koju si tu ocenu dobio.
Mozes da probas Italiju, raspitaj se u Italijanskom kulturnom centru. Iz moje generacije dvoje je tamo otislo, i ne nisu imali pare, cak su pozajmili kartu za autobus do tamo. Sada imaju dovoljno da ne moraju da pozajmljuju :). Ja sam radio master u Madridu i zivot tamo (sem sobe) nije bio skuplji nego u Beogradu.
Od boljih fakulteta, dosta njih je islo na EPFL na master.
Iskustvo zivota u inostranstvu je neprocenjivo, ali imas vremena do mastera ako ne odes sada.
 
Poslednja izmena:
U Austriji se studira vrlo povoljno. Fakulteti nisu skuplji od naših samofinansirajućih, a uz malo stiskanja, ni život nije značajo skuplji (sem ako živiš kod roditelja).

Doduše, treba ti znanje Nemačkog.

A sa druga strane, ulazak u zapadnoevropski školski sistem jeste jedno iskustvo koje će ti mnogo pomoći da mrdneš dupe iz ove naše kaljuge. Ne moraš ostati tamo, ali situaciju ovde ćeš jasnije videti, bolje razumeti, i bolje u njoj plivati ako upoznaš i drugu stranu.
 
Nazad
Vrh Dno