Šta je novo?

ETF, FON ili RAF?

()->false

Poštovan
Učlanjen(a)
12.03.2017
Poruke
0
Poena
50
Video sam da su postojale slične teme, ali bih hteo da postavim jedno konkretnije pitanje.

Dakle, svoje opcije za upis sam sveo na ova tri fakulteta: ETF opšti/RTI, FON ISIT ili RAF (kod njih mi onaj matematički smer zapravo deluje najprivlačnije). SI mi isto izgleda super, ali problem je što nisam 5.0 i nema teorije da upadnem na budžet. Za RAF se nadam nekoj stipendiji (idem po tim njihovim takmičenjima i eventovima), ali ako je ne bude i to otpada. Što se FONa tiče, video sam da imaju novu akreditaciju od 2014. gde su zastupljeniji programerski predmeti u odnosu na prethodnu, što mi se činilo ohrabrujuće. Zanima me gde se ovi smerovi ističu i šta su im "slabe tačke", posebno u pogledu programiranja?

Malo konteksta, izvinjavam se ako ovaj pasus zvuči pretenciozno, nije mi to namera: takmičim se iz programiranja od šestog osnovne i u slobodno vreme radim na nekim svojim projektima i idem po konkursima (GitHub, jedan od projekata), tako da sam prilično siguran da ću time da se bavim i već mislim da se prilično dobro snalazim. Znam da ću svakako neke stvari morati da učim od početka, ali bih hteo da to svedem na minimum. Idem u Matematičku gimn, pa mislim da mi matematika neće predstavljati problem, ali ne želim da se fokusiram na matematiku i teorijsku osnovu, zato sam i izostavio PMF iz opcija. Ono što mi je verovatno najveća boljka je fizika, jer to em najslabije znam, em me ne zanima preterano kako funkcionišu mikročipovi na elektronskom nivou (asembler ću progutati, ako baš moram). Volim i humanističke nauke (da ne znam da programiram, verovatno bih ozbiljnije razmatrao Filozofski, znam da je neortodoksno), tako da mi psihologija/sociologija na FONu uopšte ne smetaju, ali tu se bojim jer ne znam šta da očekujem od ekonomije i sl.

Sve u svemu, mislim da mogu da ispunim traženo na bilo kom i da se sve da naučiti, ali nisam siguran koju sferu interesovanja pokriva svaki. Najgori scenario mi je da upišem nešto na šta ću morati da potrošim sate učeći, a neće me ni najmanje zanimati.
 
Sta je bolje od ta 3 moze da sudi samo onaj ko je studirao na sva 3.:)
Od ta 3 bih ja izabrao Raf, pa onda ETF i na kraju FON. Moj drug je upao na RAF zbog takmicenja, nije imao neki prosek.
Sto se programiranja tice ni jedan faks ne moze da te nauci vec samo da te zainteresuje.
 
Od ta 3 fon bez dileme, sve sto te zanima uci dodatno samostalno sa strane i neces imati problema sa zaposlenjem. Etf je dobar ali je pretezak. I ne gledaju vise toliko poslodavci sta si zavrsio, nego sta znas da radis.
 
Naravno, ali kapiram da ima ovde ljudi sa sva tri, pa ću nekako da uporedim.
Problem s takmičenjima je što ja ne mogu u A kategoriji da osvojim ništa, tj. jako teško. Mogu da dođem do državnog i to mi je max.
Zainteresovan sam ja za programiranje, samo ne znam šta mi je dalje za činiti :)
 
Mozes i FTN u Novom Sadu. Mislim da sad ima smer Softversko inženjerstvo ili kako se vec zove.
 
http://www.math.rs/cp/40/izborni-modul-racunarstvo-i-informatika/

Zbog teorijske osnove se studira i zbog diplome.

Sve u svemu, mislim da mogu da ispunim traženo na bilo kom i da se sve da naučiti, ali nisam siguran koju sferu interesovanja pokriva svaki. Najgori scenario mi je da upišem nešto na šta ću morati da potrošim sate učeći, a neće me ni najmanje zanimati.

Ako te ne zanima bilo koji od gore navedenih predmeta, onda mi nije jasno kakav bi programer da budes. Matematika je neophodna ukoliko zelis ozbiljno da se bavis programiranjem, da gradis ozbiljnu karijeru. Jer ces udariti u zid bez znanja matematike. Naravno mozes raditi po raznim firmama i firmicama, biti koordinator, lider, vodja, gazda, zaradjivati pare. Ali to sve moze bez da ijednom budes programirao nesto zaista interesantno.

Ukoliko ti je programiranje pasija, onda preporucujem da mu se jos ozbiljnije posvetis. Ukoliko te samo pare zanimaju onda vec sad juri posao ukoliko mozes i upisi neki privatni cisto da imas papir.

Edit: Softversko inzenjerstvo na ETF-u je bolji izbor ali kosta puno para, na cemu mozes da zahvalis demokratskim promenama u Srbiji :)

Edit2: Napominjem da nisam studirao MATF ali mi ono gore deluje kvalitetno jer se time bavim. Jedino sto mi smeta je forsiranje srpskog prevoda, ali to tako na fakultetu mora. Jer je to vise saplitanje nego korisno, vec sam u nekim temama govorio o tome necu da se ponavljam.
 
Poslednja izmena:
Matematika je svakako obavezna, i za prijemni bih polagao matematiku (ipak idem u Matematičku, sad to što mi je prosek iz analize s algebrom kreće oko 2.5 je drugo :) ), ali sam program MATFa shvatio kao nešto što bi me pripremilo za "computer science", a ja više ciljam ka "software engineering" i na to sam mislio kad sam rekao "teorijska osnova", možda sam se loše izrazio. Gledao sam po netu i stekao sam utisak kako na ETFu ubija OET, na MATFu matematika, na RAFu novac, a "FON nije ni za šta", samo nisam siguran koliko se to odnosi na moj slučaj pošto mene već ubijaju s matematikom :)

Samo ne bih sebe da opteretim sa stvarima poput integralnog računa koji mi neće toliko značiti (ovo sam sad verovatno lupio, možda pre podudarnost trouglova ili aksiomatsko zasnivanje skupa R) niti mi generalno deluje kao mnogo zanimljiv, nego bih radije da učim npr. teoriju grafova ili verovatnoću, plus stvari koje su vezane za računarstvo a nisu matematika (recimo OOP koji mi sad drži jedna profesorka sa matf, arhitektura računara, dizajn prog jezika). Matematika je neizbežna, samo bih da izbegnem nešto što će mi programiranje svesti na "dizajniraj algoritam i sračunaj složenost u prosečnom slučaju".
 
Programiranje=resavanje probema=logika=Matematika=MATF...Programski jezici se menjaju...a resavanje problema ce uvek zahtevati logicko razmisljanje cemu nas matematika uci...izbor nije lak :)
 
Iz iskustva ljudi koje znam i koji su završili matf, ja bih ti savetovao da ga zaobidjes. Pre svega zvog težine i nastavnog kadra. Inace da budeš programer možeš i bez faxa.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Matematika je svakako obavezna, i za prijemni bih polagao matematiku (ipak idem u Matematičku, sad to što mi je prosek iz analize s algebrom kreće oko 2.5 je drugo :) ), ali sam program MATFa shvatio kao nešto što bi me pripremilo za "computer science", a ja više ciljam ka "software engineering" i na to sam mislio kad sam rekao "teorijska osnova", možda sam se loše izrazio. Gledao sam po netu i stekao sam utisak kako na ETFu ubija OET, na MATFu matematika, na RAFu novac, a "FON nije ni za šta", samo nisam siguran koliko se to odnosi na moj slučaj pošto mene već ubijaju s matematikom :)

Samo ne bih sebe da opteretim sa stvarima poput integralnog računa koji mi neće toliko značiti (ovo sam sad verovatno lupio, možda pre podudarnost trouglova ili aksiomatsko zasnivanje skupa R) niti mi generalno deluje kao mnogo zanimljiv, nego bih radije da učim npr. teoriju grafova ili verovatnoću, plus stvari koje su vezane za računarstvo a nisu matematika (recimo OOP koji mi sad drži jedna profesorka sa matf, arhitektura računara, dizajn prog jezika). Matematika je neizbežna, samo bih da izbegnem nešto što će mi programiranje svesti na "dizajniraj algoritam i sračunaj složenost u prosečnom slučaju".

Ako ces da programiras racunarsku grafiku u nekoj firmi sto pravi igrice (ne neki indijanci sto prave igru u Unity endzinu nego da budes graphics programmer koji ce da radi r&d i rusi granice) onda ce ti trebati sve sa gornjeg spiska, po mogucstvu u malom prstu. Ako ces pa da radis bilo sta ozbiljnije i pomalo akademski, opet ti sve to treba. Ako ces da mlatis neke biznis aplikacije u Java ili C# tu ti je perspektiva da napredujes kroz hijerarhiju kompanije ali ti nikad zapravo neces doci u kontakt sa bilo cim sto zahteva znanja sa kursa MATF. Isto vazi ako si neki web developer.

Stvar je vrlo jednostavna, cak i ako imas tonu iskustva i nakrcan CV, bio si CEO vamo tamo, ti si ipak samo jos jedan u nizu. Nisi specijalista/ekspert za programiranje. Ali ukoliko savladas teske stvari i time se budes bavio, ti biras gde ces, sta i kako da radis i naravno koliko ce da te plate. Jer ti si unikat, jedan od retkih sa znanjem koje je potrebno mnogim firmama a samo retke imaju takve kadrove.

Razlika izmedju Java programera #287392392 i dizajnera programskih jezika i svega sto ide uz to je upravo u teorijskoj osnovi. Jer nema sile da kada zavrsis bilo koji kurs Fon-a ti jednog dana optimizujes kompajler, da te Apple zaposli da za njih dizajniras Swift, pa da posle predjes u Tesla i radis na novim tehnologijama, da pomeras granice kao on.

Bitno je da u ovom periodu zivota prelomis, sta zelis da budes u zivotu. Da li samo jos jedan u nizu, koji ce da otaljava svoj posao, skuplja platu na kraju meseca i ide kuci neopterecen. Ili ces da budes na frontu inovacija u industriji koja je broj jedan u svetu i pokrece citav progres covecanstva. Ovo drugo ne moze bez truda, zalaganja i pravog izbora fakulteta.

Ja sam fonovac btw i zao mi je sto nisam bio odlucniji kada je trebalo i upisao tu strasnu matematiku o kojoj niko od nas nije znao nista, mislili smo da se tamo programira na papiru. Mada je Dijkstra ceo zivot programirao na papiru ;)
 
Poslednja izmena:
Programiranje=resavanje probema=logika=Matematika=MATF...Programski jezici se menjaju...a resavanje problema ce uvek zahtevati logicko razmisljanje cemu nas matematika uci...izbor nije lak :)

hm pa sad, za ove malo više od dve i po godine radio sam neke prilično nebulozne dokaze iz geometrije koji se samo tangencijalno dotiču logike (pun intended). U osnovi matematike je svakako logika, ali mi se ne čini da sve oblasti mogu da nađu primenu u programiranju.

Ono što sam primetio pošto sam okružen matematičarima je da se neki daleko bolje snalaze s matematikom od mene, pa se opet muče sa zadacima iz programiranja, i kad nađu rešenje to bude daleko od optimalnog (ovde mislim konkretno na OOP pošto to sad trenutno radimo). Ili možda bolji primer, znam ljude koji su pri vrhu tabela na takmičenjima iz programiranja i zaista su tu među najboljima u državi, pa opet ne mogu da napišu neki veći projekat tako da bude fleksibilan i da se neko drugi može snaći u njemu (imao sam to zadovoljstvo da vidim kodove pojedinih). Za mene je softversko inžinjerstvo daleko širi pojam od algoritamskog rešavanja zadataka, a samo u toj oblasti vidim neku primenu matematike.
 
Ako ces da programiras racunarsku grafiku u nekoj firmi sto pravi igrice (ne neki indijanci sto prave igru u Unity endzinu nego da budes graphics programmer koji ce da radi r&d i rusi granice) onda ce ti trebati sve sa gornjeg spiska, po mogucstvu u malom prstu. Ako ces pa da radis bilo sta ozbiljnije i pomalo akademski, opet ti sve to treba. Ako ces da mlatis neke biznis aplikacije u Java ili C# tu ti je perspektiva da napredujes kroz hijerarhiju kompanije ali ti nikad zapravo neces doci u kontakt sa bilo cim sto zahteva znanja sa kursa MATF. Isto vazi ako si neki web developer.

Stvar je vrlo jednostavna, cak i ako imas tonu iskustva i nakrcan CV, bio si CEO vamo tamo, ti si ipak samo jos jedan u nizu. Nisi specijalista/ekspert za programiranje. Ali ukoliko savladas teske stvari i time se budes bavio, ti biras gde ces, sta i kako da radis i naravno koliko ce da te plate. Jer ti si unikat, jedan od retkih sa znanjem koje je potrebno mnogim firmama a samo retke imaju takve kadrove.

Razlika izmedju Java programera #287392392 i dizajnera programskih jezika i svega sto ide uz to je upravo u teorijskoj osnovi. Jer nema sile da kada zavrsis bilo koji kurs Fon-a ti jednog dana optimizujes kompajler, da te Apple zaposli da za njih dizajniras Swift, pa da posle predjes u Tesla i radis na novim tehnologijama, da pomeras granice kao on.

Bitno je da u ovom periodu zivota prelomis, sta zelis da budes u zivotu. Da li samo jos jedan u nizu, koji ce da otaljava svoj posao, skuplja platu na kraju meseca i ide kuci neopterecen. Ili ces da budes na frontu inovacija u industriji koja je broj jedan u svetu i pokrece citav progres covecanstva. Ovo drugo ne moze bez truda, zalaganja i pravog izbora fakulteta.

Ja sam fonovac btw i zao mi je sto nisam bio odlucniji kada je trebalo i upisao tu strasnu matematiku o kojoj niko od nas nije znao nista, mislili smo da se tamo programira na papiru. Mada je Dijkstra ceo zivot programirao na papiru ;)

Dijkstra mi je oduvek nešto bio antipatičan, mada ne znam ni sam zbog čega. Previše... matematičar :D

Igrice me odbijaju baš zbog te gomile matematike i analitičke geometrije, a neke manje web/Android aplikacije i sada radim kad nađem vremena tokom raspusta (između ostalog https://notekeep.me i https://upis.ml) i iskreno ne znam koliko bi mi bilo zanimljivo da nastavim da se bavim time u životu. Tako da u stvari dolazimo do zaključka da ni sam ne znam šta hoću, pa sam ovde došao da vidim šta se nudi :)

Cenim entuzijastičan pogled na matf, posebno od fonovca, retko se sreće.
 
OOP je paradigma. Danas je popularna jer su popularni OOP jezici koji povecavaju produktivnost timova u velikim korporacijama. Najpopularniji OOP jezik je Java. C# je Microsoftova verzija Jave. C++ je isto OOP ali C++ je mnogo toga :)

Primetan je shift ka programskim jezicima koji su multiparadigm a korene vuku iz funkcionalnih jezika. Rust/Swift/F# su jezici buducnosti. To se desava jer je Java cuvena po JavaVM koja je resource hog, C# isto ima VM ali je ugradjena debelo u koren Windowsa, MS pokusava da otvaranjem ponudi C# van Windowsa ali nikog nije briga. C++ je totalni haos, lakse ces zavrsiti MATF za cetiri godine nego savladati C++ bez da svako malo udjes u problem. Naravno tu su JavaScript i Python. Prvi je webdev standard, drugi se koristi svuda a pogotovo medju naucnicima ali za ocekivati je da dodje do promene na web planu posto su sadasnje web aplikacije sve samo ne optimizovane i performantne.
 
Poslednja izmena:
OOP je paradigma. Danas je popularna jer su popularni OOP jezici koji povecavaju produktivnost timova u velikim korporacijama. Najpopularniji OOP jezik je Java. C# je Microsoftova verzija Jave. C++ je isto OOP ali C++ je mnogo toga :)

Primetan je shift ka programskim jezicima koji su multiparadigm a korene vuku iz funkcionalnih jezika. Rust/Swift/F# su jezici buducnosti. To se desava jer je Java cuvena po JavaVM koja je resource hog, C# isto ima VM ali je ugradjena debelo u koren Windowsa, MS pokusava da otvaranjem ponudi C# van Windowsa ali nikog nije briga. C++ je totalni haos, lakse ces zavrsiti MATF za cetiri godine nego savladati C++ bez da svako malo udjes u problem. Naravno tu su JavaScript i Python. Prvi je webdev standard, drugi se koristi svuda a pogotovo medju naucnicima ali za ocekivati je da dodje do promene na web planu posto su sadasnje web aplikacije sve samo ne optimizovane i performantne.


Da, generalno znam to, Javu sam u sedmom razredu "naučio" na nekom kursu Centra za talente. C# mi zapravo deluje kao bolji jezik od Jave, ali kao što kažeš glavna snaga Jave je platforma. Većinu vremena sam na Ubuntuu, i to što Majkrosoft "pokušava" je prilično smešno, otprilike na nivou Mono-a koji je okej projekat, ali ni blizu HotSpotu. Koliko je JavaVM resource hog ne znam, meni je oduvek delovala prilično optimizovana (s obzirom da je ipak reč o VM).

Rust sve pričam kako hoću da naučim (čak imam i one tutorijale sa zvaničnog sajta i dokumentaciju u bookmarksima!) ali nikako da krenem. F# sam video, ali me sputava isto što i C#, a to je .NET. C++ je sve veći haos svakim novim standardom, uzeo sam da implementiram skiplistu za neki zadatak za takmičenje ove godine, ali onako valjano, lepo i uredno, preko klase, i kako se moja dosadašnja upotreba tog jezika uglavnom svodila na pisanje algoritama za takmičenje, a za sve ostalo sam koristio Javu... pa, ne želim da priznam koliko vremena sam proveo ispravljajući sintaksne greške (a tek runtime, dok nisam skapirao da se copy constructor implicitno svuda zahteva).

O webdevu ne znam šta da mislim ni u kom smeru se kreće - do sad sam se trudio da izbegavam JavaScript (samo osnove) a da za server koristim Javu, ali hoću za letnji raspust da napišem neki webapp koji će ličiti na nešto i nemam pojma odakle da krenem i koji framework je trenutno "in" sem React-a. Mada, digresiram
 
Poslednja izmena:
Programiranje=resavanje probema=logika=Matematika=MATF...Programski jezici se menjaju...a resavanje problema ce uvek zahtevati logicko razmisljanje cemu nas matematika uci...izbor nije lak :)

Mislim da je logika nesto sto imas ili nemas. Ja sam imao uspeha na republickim i tad saveznim takmicenjima iz fizike i matematike bez provezbanog zadatka. Na prvo takmicenje sam otisao jer sam cuo da ima da se jede senvic. :) Nisam ni znao da sam toliko dobar. Neki ljudi su opet bolje kontali programiranje od mene. Nema veze matematika i programiranje. Meni bolje ide racunanje nego programiranje. Za programiranje sam morao da se trudim i ucim, a za racunanje ne.
 
Tebi najbolje ide trolovanje, kol'ko vidim :)
 
Svugdje su se srozali bolonjom, posto sam imao dosta profesora iz BG na ETFu u I. Sarajevu, i oni pricaju. Ja prva generacija bolonje, stari indexi, sve po starom polaganje, samo rasparcani ispiti i izborni predmeti.

I Kurta i Murta zavrse 100 godina studirajuci ako nista.

Sta znam i meni nikakve veze matematika i programiranje, polagao sam c/cpp. Meni mnogo bolje energetika, volim matematiku i predmete gdje se koristi dosta poput magnetike (kompleksna analiza), telekomunikacija (furijeova analiza) tu sam se opredijelio, jeste da nema toliko posla ovde, ali je vrh smjer, kod Milana Savica radio diplomski, on predaje TVN, aparate i to...

Imam kolega dosta koji su presli na FTN u NS i zavrsili na vrijeme.

Ali nekako dzaba sve, svaki fax se svede na isto, ovde bez veze se neces ni zaposliti, da si Tesla, osim bas ako razbijas, ali malo je takvih.

Sent from my G
 
Poslednja izmena:
Tebi najbolje ide trolovanje, kol'ko vidim :)

Stvarno je tako bilo. I bio je sendvic i zuti sok na cevcicu u cetvrtom osnove na skolskom.:D U srednjoj skoli nisam bio dobar takmicar, jer bez vezbanja nije se moglo uspeti. Ja sam bio suvise lenj da vezbam.
U srednjoj skoli sam samo isao u prvoj godini na republicko, ali nisam bio u top 3. Posle sam se skroz srozao i imao sam jedva dvojku iz matematike zbog nevezbanja.
 
Od pobrojanih upisuj ono sto se tebi najvise svidja i sto ti najbolje lezi, a spremi se za vannastavni rad na sopstvenom usavrsavanju.

Ja sam recimo zavrsio predbolonjski ETF i gotovo sve sto sam naucio u struci naucio sam prvenstveno sam ili (sto je bilo mnogo bitno) viseci nocima u RC-u ETF-a u drustvu sarolike i zivopisne ekipe. Nije tada kao danas bilo ovoliko stvari na netu, pa ekipa vise nije ni bitna, sada se moze i samostalno.
 
Stvarno je tako bilo. I bio je sendvic i zuti sok na cevcicu u cetvrtom osnove na skolskom.:D U srednjoj skoli nisam bio dobar takmicar, jer bez vezbanja nije se moglo uspeti. Ja sam bio suvise lenj da vezbam.
U srednjoj skoli sam samo isao u prvoj godini na republicko, ali nisam bio u top 3. Posle sam se skroz srozao i imao sam jedva dvojku iz matematike zbog nevezbanja.

Ha, pa to u osnovnoj se ne računa, tad sam i ja mislio da kapiram matematiku! :D Dođi u A kategoriju u srednjoj pa da te vidim


Nema veze matematika i programiranje. Meni bolje ide racunanje nego programiranje. Za programiranje sam morao da se trudim i ucim, a za racunanje ne.
Sta znam i meni nikakve veze matematika i programiranje, polagao sam c/cpp.

Ako ćemo svesti matematiku na aritmetiku onda naravno da nema. Ali programiranja nema bez bulove algebre. U osnovi relacionih baza je relaciona algebra. Funkcionalni jezici jesu lambda kalkulus (ili koji god je naš prevod za to). Bilo koji algoritam sa grafovima se oslanja na teoriju grafova, što je opet matematika, i verujem da se za bilo koju granu diskretne matematike može naći neka primena u programiranju. Pitanje je da li je formalno obrazovanje u tim oblastima vredno vremena utrošenog na njega ili je dovoljno što ja tu kao čituckam nešto po Vikipediji i netu, eventualno pitam nekog?
Relevantni članci: Programming is not math, Programming is not math, huh?, What does mathematics have to do with programming? - programmers.SE, Programming is Math - c2
Kao kontrast većini gore pomenutih, i pored toga što je matematika zastupljena stekao sam utisak da je programiranje ipak više od matematike. Nekad će mi biti neophodno da znam kako funkcioniše hardver ili platforma na kojoj radim, ili kako bih prevazišao neku "začkoljicu", ili kako bih mogao baš to da iskoristim da dodatno optimizujem nešto. Kad treba da se uklopim u neki veliki projekat (ili započinjem novi), moram da znam i nešto o arhitekturi softvera? Ili, recimo, složićemo se da svako ko se malo iscima može da napravi sajt, ali ako hoću da napravim neku veb platformu koja će moći da raste i van granica koje sam joj namenio, zar mi pored očiglednih stvari ne treba i poznavanje mreža i principa na kojima ona funkcioniše, kao i distribuiranih sistema (između ostalog naravno)? Ne vidim neku očiglednu ulogu matematike ovde.
Čisto me je zanimalo koliko su te stvari zastupljene kod nas.


Sam naslov je ...... porediti ETF sa FONom je ....... a tek sa faxom iz NSa je ........

Što nas dovodi do poente, a to je zašto poredim dva različita fakulteta (osim zato što imaju naizgled slične smerove; faks iz NSa ne spominjem)? Pa, ako sve što mi treba mogu da naučim sam, kao što neki tvrde, zašto bih trošio vreme na tehnički fakultet? Sve što sada znam i što sam do sada pravio sam, od šestog osnovne. Ako me to i dalje čeka, onda daj da upišem taj FON da naučim i nešto o menadžerisanju i ekonomiji, zlu ne trebalo, a ova tehnička znanja ću ionako sam sa strane (ovo sa zlom je sarkazam inače :D ). ISIT mu onda dođe neki polu-programerski polu-organizacioni, taman da ponudi neku širinu, a da ne ode previše; na meni ostaje da se sam specijalizujem.
Nisam FON ozbiljno ni razmatrao do skoro, zato su me i zanimala neka tuđa iskustva.
 
Car, old school etf profa.

Uh kako je ovo težak ispit bio kad sam ja studirao, i sad me prođe jeza kad se setim.
Telekom prepisao :D .

Savke uvijek nasmijan, dobar covjek ko hljeb, nije strog, nije tesko ispite poloziti kod njega.
Ljubomir Geric je bio isto dobar, postrojenja predavao, bas bas dobar. OET, Slavko sa Vojne akademije.
Strasnu ekipu profesora smo skupili uglavnom BG, NS i najvise Nis (sa elektronskog). Sada se to sve polako raspada vjerujem, iako nikad vise nisam ni isao naravno.

Sto se tice magnetike kako kome, meni je mnogo zanimljivo bilo, ko nije bio potkovan bilo mu je potesko. Dvije magnetike, u prvoj ona ogledala i naeleltrisanja, i drugoj talasi, maksvelove jednacine, kompleksni vektori....

Vektora mi je preko glave vise bilo.

Brate OP, upisi energetiku, kakav IT jbt, sta ste se svi nalozi na 'development'. :D


I da, sa ljudima kojima sam pricao iz BG (obicno po elektrijadama), pbicno su govorili da je energetika tamo najteza, najcesce su bjezali na softversko inzenjerstvo.

I opet kakva matematika i programiranje. Brat mi je vrhunski /web/ programer, radi u americi, a ne stoji bas nesto sa matematikama.

I u to sam se licno uvjerio, barem za one zadatke po faxu, vise trebaju kao neke ideje da se to rijesi i uprosti, a nikakva znanja vise matematike. Ne znam sto svi ponavljaju, i povezuju to. Postoji predmet diskretna matematika, nisam ga imao, pretpostabljam da to ima nekakve veze.

Sent from my G
 
Poslednja izmena:
Imas na onom smeru sa MATF i arhitekturu i osnove rada hardvera kao i distribuirane sisteme i sve ostalo sto ti treba. Hardvera nema na Fonu, osim ako nisu ubacili neki ispit. Fon je biznis faks, programiranje koje tamo ucis je Java/C#, biznis aplikacije, projektovanje sistema u firmama itd. Nema naucne komponente na Fonu. Computer Science privatni faksovi kod nas se vise bave hardverom i osnovama rada kompjutera nego Fon. Imas neke ispite gde ucis o procesoru, kolima, signalu, generalno sta se desava unutra. Toga na Fonu nije bilo kada sam ja studirao. Niti se na Fonu iko bavi memorijom, fokus je na managed jezicima. Nema sistemskog programiranja niti programiranja grafike. Na privatnim imas C++, na Fonu jok. Mreze imas na Fonu i na svakom drugom faksu koji ima taj kompjuterski/programerski smer nevezano da li se izucava nauka ili primena u biznis okruzenju.

Sociologija/Psihologija na Fonu je bese jedan ispit, biras koji ces. Ne zna se koji je gluplje realizovan. Sociologija nije nauka btw, kao sto nije nijedna soft nauka. Da sad ne ulazimo dublje u pricu ali to je moje misljenje i misljenje mnogih drugih. Te humanisticke nauke, to je sviranje q. Zbog toga sto je to sto jeste, na Fonu imas profu koji je kivan na komunizam i Jugoslaviju i citava knjiga je napisana tako da on pljuje po tome od prve do poslednje strane. Ne znam da li se to promenilo, ali je bilo znati situaciju u SFRJ i dobrano je popljuvati na ispitu. Ne dao Bog da se ne slozis oko necega. Nista u toj knjizi naucno nema, nabacani podaci i prof. dr-ova interpretacija onako kako njemu odgovara.

Imas neke menadzerske ispite, zaista se ne zna koji je gori. Nastavni kadar je u skladu sa predmetom koji predaju. U sustini tu se ponavljaju neke stvari kroz citav faks koje ces uciti jos kroz pet, sest drugih ispita od kojih neki imaju smisla. Na prvoj godini je Ekonomija. To je varijanta ispita Osnove Ekonomije (bese se tako zove) sa ekonomskog faksa ali lajt i uz miks svega i svacega. Kreces od osnovnih definicija, preko istorije (Adam Smit, Kejns, neka cikaska skola bese Fridmen i tako to), posle gomila grafika, ekonomskih "zakona" i formula kojima se racunaju neki raciji, ma i ta nauka je tu samo da opravda kradju nasih para ako mene pitas. Imas bese neki kao uvod u marketing, tu se pominje marketing miks, nekakva marketing metodologija, posle se na osnovu toga rade neki kejsovi... ma sve je to, sto bi naglasio, sviranje onoj stvari. Slicne su Finansije ali tu imas i racunovodstvo. To je mnogima bauk iako je nekoliko redova velicina lakse nego na EKOF. Moj brat je ekonomista i on me je spremio za vikend, ali je bilo krvavo nisam digao glavu sa stola. To su korisni ekonomski ispiti. Menadzment i slicno bas i nisu. Tu su jos i ispiti sa kvaliteta, kojekakva operaciona istrazivanja, optimizacije u proizvodnji, organizacija, Tejlor, Ford, Fajol, Mejo, crtkanje gantovih dijagrama... e to ti je ko OTO iz osnovne :d posle idu malo ozbiljniji ispiti tog tipa ali generalno to je skolica, ide se na vezbe, rade se domaci, crta se u sveskicu, uciteljica pregleda zadatke itd. Sad kako AV uzurbano otvara fabrike po RS, bice posla za kvalitetlije!

Naravno preko svega toga na FONu ima matematika i programiranja. Najozloglaseniji ispit se zove Teorija Sistema, direktno se naslanja na MAT3 i to je najhevi mat. ispit na faksu jer se na vezbama radi jedan zadatak za sat i po, okrece sveska po duzini i piskara na pet strana. Tu su jos i rac. vezbe tj. MATLAB matricni racun i slicno. Profa prica malo o zivotu malo o teoriji koja stoji iza svega toga (ulaz-stanje-promena stanja-izlaz, modeliranje sistema itd.)

Imas jos i Baze, Mreze, glupost koja postoji na svakom faksu a zove se Elektronsko poslovanje. Mislim nije to glupo nego je glupo da je citav jedan predmet o tome ali ajde. Na kraju projektovanje inf. sistema, uce te da budes tim lider i tako te kerefeke.

E to ti je Fon.
 
I opet kakva matematika i programiranje. Brat mi je vrhunski /web/ programer, radi u americi, a ne stoji bas nesto sa matematikama.

I u to sam se licno uvjerio, barem za one zadatke po faxu, vise trebaju kao neke ideje da se to rijesi i uprosti, a nikakva znanja vise matematike. Ne znam sto svi ponavljaju, i povezuju to. Postoji predmet diskretna matematika, nisam ga imao, pretpostabljam da to ima nekakve veze.

Sent from my G

Matematika je osnovna nauka, baza. Sve ostale nauke su izvedene iz matematike, organizavane u slojeve. Prvi sloj je sama matematika, drugi fizika i hemija, treci biologija i tako dalje. Sto je nauka udaljenija od matematike, to je manje nauka a vise "pricam ti pricu onako kako ja mislim da treba".

Programiranje se zasniva na matematici. Ozbiljno, tesko programiranje, gde se izvlaci svaki grasak znoja iz hardvera je itekako matematicki zasnovano. Mozda ne direktno, ali to su ti principi.

Programiranje je takodje slojevito. Web programiranje je n-ti sloj, toliko slojeva apstrakcije postoji izmedju masinskog programiranja i web programiranja. Nule i jedinice, asembler, C (nizi prog. jezik), javascript (visi prog. jezik), kojekakvi frejmvorkovi. Nije ni cudo sto za pokretanje takvog programa treba snazan hardver i sto trosi mnogo vise resursa nego sto bi trebalo. Nema C veze sa JavaScriptom, samo sam ih podelio u slojeve. JS je intepretirani jezik koji je dobio runtime ali je kupus i uvek ce to i ostati.
 
Ha, pa to u osnovnoj se ne računa, tad sam i ja mislio da kapiram matematiku! :D Dođi u A kategoriju u srednjoj pa da te vidim
Kako?:) Ja sam srednju zavrsio davno. Ja sam isao u "obicnu" gimnaziju i takmicio se u B kategoriji. Ti zadaci mi nisu lezali uopste. Ja matematiku nisam ucio, ni vezbao.
Nisam cak ni pisao na casu. U trecoj i cetvrtoj srednje sam jedva imao dvojku.
Za osnovnu je bilo cudo, pogotovo iz fizike, kad sam bio 2. na drzavnom, a isao sam sa puskicama jer ni formule nisam znao.
Matematiku sam mozda prvi put spremao za prijemni i upo na budzet 2 faksa.

Ako si vredan upisi ETF, mislim da poslodavci vise cene ETF od FON-a.
Ja sam zavrsio u NS, jer sam lenj.:D
 
Doduse ja to mozda gledam kroz ove nase kvazi programere. Danas ko hod zavrsi to odmah da sebi tu titulu. Mogu i ja biti onakav programer.

Moguce da bi usao u srz problema, i da bi bio bas expert moraju se znati neke stvari i razmisljati na 'matematicki' nacin.

Ne znam da li ste ucili Mikroprocesorske sisteme (meni jedan od tezih predmeta), ja onde nista skontao nisam kako treba, teoriju. Jedino sam skontao kako raditi zadatke (naka buleova algebra, nako adresiranje u memoriji, protocne obrade, pomjeracki registri, multiplekseri, karnoove mape...jedino sto je bilo logicno, logicka kola) i kako poloziti.

Energetika zakon, struja, otpor, napon i idemo! Masine, malo oko teslinih obrtih polja, indukcija ovo/ono, energetska elektronika... [emoji106] [emoji1]

Ima i ljudi kojima ne lezi to (znam ih), njega Bog stvorio samo za programiranje i IT. Jednostavno ne zna da razmislja prakticno i da se snalazi u praksi.

Sent from my G
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li ste ucili Mikroprocesorske sisteme (meni jedan od tezih predmeta), ja onde nista skontao nisam kako treba, teoriju. Jedino sam skontao kako raditi zadatke (naka buleova algebra, nako adresiranje u memoriji, protocne obrade, pomjeracki registri, multiplekseri, karnoove mape...jedino sto je bilo logicno, logicka kola) i kako poloziti.

Sve to izucava CS (Computer Science) i to treba da zna svaki programer koji ne programira trivijalne stvari. Sad ce kompajlirani jezici na web, optimizacije ovog web krsa ce da se rade, rucno adresira memorija, sve ce da se pise za 8/16/32/64/2^n jezgara sto znaci konkurentno programiranje sto znaci razmisljanje, izbegavanje deadlock-a. Singtred programiranje u GC jeziku nece uvek biti dovoljan preduslov za dobijanje posla.

Simulacije i vizualizacije, to ne mere bez matematike. Danas bi svi nesto real time da se iscrtava i generise, iza toga stoji teska matematika.
 
Poslednja izmena:
...
I opet kakva matematika i programiranje. Brat mi je vrhunski /web/ programer, radi u americi, a ne stoji bas nesto sa matematikama.
Ova recenica oslikava svu propast naseg sistema obrazovanja. Covek zavrsi fakultet i ne uspe tokom skolovanja da primeti da postoji veza izmedju matematike i programiranja...

Strasno
 
Nazad
Vrh Dno