Šta je novo?

Monitor do 600-650 evra

DeRadicci

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
04.08.2011
Poruke
7,654
Poena
525
Drugaru treba novi monitor. Kupice u Nemackoj, najverovatnije preko Mindfactory.

Primarna namena je rad u Mayi i slicnim programima. Naravno uz povremeni gaming.
Samo imajte u vidu da je bio itekako zadovoljan sa U2312HM, pa bi voleo opet da ide na neki Dell.

Ne razumem se bas oko monitora, ali sam UP2716D izabrao za preporuku: http://www.mindfactory.de/product_i...-schwarz-2560x1440-1xDP-1x-MiniD_1024313.html


Da li ima nesto bolje za taj novac?
Moze i veca dijagonala od 27 inca, ne mora 4K rezolucija.
 
Pozdrav.

Dell UltraSharp UP2716D ima proširenu pokrivenost boja (koristi GB-r-LED pozadinsko osvetljenje umesto standardnog W-LED), mora se kalibrisati
i namenjen je za rad sa specijalizovanim programima koji podržavaju takve boje (Adobe paket i sl.) plus još neke dodatne stvari da ne objašnjavam.
Za sve ostalo je totalni promašaj.

Sa teme o IPS monitorima:

BenQ PD2700Q (AHVA) (27“, 2560x1440)

To je zver od monitora i ne postoji bolji profesionalni monitor u klasi 27“ 1440p, a uz to je odličan za igranje na 60 Hz.

Dell Professional P2715Q (AH-IPS) (27“, 3840x2160)

LG Electronics 27UD58-B (AH-IPS) (27“, 3840x2160, FreeSync (40-60 Hz)

Ne znam koliko je UHD praktično na 27“ (meni nije, al‘ to je subjektivno)... Po pitanju kvaliteta slike, LG i Dell su izjednačeni. Imaju isti panel,
Dell je skuplji zbog imena, ima tri godine garancije u Nemačkoj i kućište sa kojim se može svašta raditi :). Sa druge strane, LG ima FreeSync
pa ako ima adekvatnu Radeon karticu tipa Fury (X) ili ako će ići na Vegu…

Što se tiče veće dijagonale, za IPS-olike panele bih morao proveriti, mada se slabo u to razumem u toj klasi. Zato nisam ni kucao u temi.

Mogu predložiti jedino AMVA+ modele u 32“ kategoriji (pročitaj moju temu iz potpisa ako te interesuje ili drugara):

ASUS PB328Q (AMVA+) (32"; 2560x1440; 75 Hz)

BenQ PD3200Q (AMVA+) (32"; 2560x1440) (ovo je potpuno nov model pa nema testova, ali bi trebao da je ok)

Philips Brilliance BDM3270QP (AMVA+) (32"; 2560x1440)

Obavezna napomena da su svi monitori pogođeni lošom kontrolom kvaliteta proizvođača panela.
 
Ne ne, ide monitor. :D



Hvala Duke. Zaboravio sam da navedem da ce graficka biti GTX1070, mada su freesync/gsync u svakom slucaju nebitni.
I nisam smatrao da treba da navedem da ce se ponekad raditi i u Premiere/Photoshopu, jer prakticno svi danasnji monitori u ovom rangu nisu losiji od matorog U2312HM. :D Slazem se da UHD "ne odgovara" na 27".

Svidjaju mi se
BenQ PD2700Q
ASUS PB328Q
BenQ PD3200Q
pa cemo videti jos. Ionako ce se monitor naruciti tek za desetak dana. Ako budes imao vremena, vidi da li postoji neki odgovarajuci IPS vece dijagonale od BenQ PD2700Q.

Citace se tvoja tema sutra-prekosutra. Nisam ulazio u taj podforum godinama. :d
 
Da dodam... Ti monitori sa AdobeRGB pokrivenošću boja ~99% služe za profesionalce kojima to treba (profi štampa i
tako to). U protivnom je monitor s.eban za svu ostalu upotrebu, a to je sRGB koji je standard. Uglavnom, te modele
za ignorisati i zaobilaziti u širokom krugu osim za tu usku specifičnu namenu.

On kupuje u Nemačkoj zato što je tamo ili misli da donese monitor u Srbiju? Ovo je bitno zbog garancije zato što nažalost,
može se dogoditi da se dobije potpuno ispravan monitor (ovo je u moderna vremena čista lutrija u zavisnosti od panela),
ali da posle nekoliko meseci krenu problemi npr. pojave se mrtvi pikseli. Pogođeni su svi proizvođači i svi modeli, samo neki
više, a neki manje.

Ako nađem neki 32" IPS-oliki monitor da je dobar, otkucaću.
 
Kontam, kontam, preskacemo ih. :) Zivi tamo pa ce se sve kompletno uzeti preko Mindfactory.

Vazi, vidi ako ima nesto. Mada ova tri izdvojena deluju super.
 
27" 1440p IPS-oliki monitori

Vojvoda je bio dobre volje :) pa sam otkucao sam dosta toga, ali će mi trebati i za jednu temu koju planiram i za IPS temu
koja postoji, pa mi nije bilo gubljenje vremena, a i da bi mogao pomoći u budućnosti ako se pojavi slučan slučaj.

Večeras/sutra ću ti još otkucati šta i kako u vezi 4 32“ AMVA+ modela i poređenje sa IPS-olikim modelima.

Prvo da otkucam da IPS-oliki paneli (AH-IPS je LG Display / PLS je Samsung Display / AHVA je AUO) većih dijagonala su
ili UHD ili ultraširoki, a to dosta prevazilazi budžet tako da ništa... Zato sam dodatno istražio 27“ 1440p sa IPS-olikim panelima ;).
Iz nekog razloga sam zaboravio staviti još neke modele na listu najboljih 27“ 1440p modela…
Biće sigurno na revidiranoj listi preporuka.


AOC Q2775PQU (PLS) (27“, 2560x1440) je naslednik jako popularnog Q2770PQU koji se pokazao kao vrlo dobar/odličan model
što po testovima što po korisnicima. Tema na hardforumu. Nema ga na mindfactory, al‘ sam ostavio link ka Geizhalsu.
Nov model ima bolji odziv piksela tj. bolje odrađen overdrajv. Ranije je AOC koristio dve verzije tog Samsungovog PLS panela
i „provaljeno“ je da postoji verzija koja nema čuveni „žar“ (glow)… Prema testeru sa TFTCentrala, svi EMEA modeli posle juna 2014.
imaju PLS panel sa minimalnim glowom. Testovi na hardware.info i neki poljski sajt.
Ako treba ostaviću testove i prethodnika.


ASUS PB278QR (AHVA) po pitanju fabričke kalibracije ije nešto malo slabiji od ostalih, kontrast je razočaravajuće
dosta ispodprosečan, ali ima input lag ispod jednog frejma (16 ms) i najbolji odziv piskela od svih 60 Hz modela.
Recenzija od čuvenog Rusa ==DEAD==-a.


BenQ PD2700Q (AHVA) (27“, 2560x1440). Pošto je u Nemačkoj, neka pročita Prad recenziju.
Monitor je na kraju dobio „samo“ gut ocenu, uz samo dve negativne ocene. Prvi razlog:
Die Helligkeitsverteilung ist mit einem Durchschnittswert von 14 Prozent mangelhaft, der Maximalwert mit 24,4 Prozent bereits oberhalb
der Wahrnehmungsschwelle und gerade noch befriedigend. Auch subjektiv ist die Ausleuchtung nicht ganz gleichmäßig.
O ovome na kraju (panel lutrija).

Takođe nije preporučen za tvrdokorno igranje, al‘ nemoj da vas zavara – to je samo zato što postoje AHVA paneli na 144 Hz
i zato što ima input lag od ~29 ms (najveći od predloženih). Ipak nije igrački model i jedan frejm zaostatka nije strašno
(16 ms je CRT što je granica). To je generalno normalno u toj klasi za takve monitore. Ima vrlo dobre performanse
(odziv piksela) za model na 60 Hz koji nije namenjen igranju.
I još dva linka ka testovima na ruskom od ==DEAD==-a i engleskom.


Dell U2715H (AH-IPS) je strašno precenjen u Srbiji, al‘ ne i u Nemačkoj zato što tamo ima konkurenciju. Ima nizak input lag,
odličan odziv piskela i dosta dobro je kalibrisan. Glavni problem ovog modela je taj što ima kućište „bez rama“ koje prilično
degradira doživljaj crne (iluzija kontrasta) i zbog toga ga ne preporučujem. Još jedan negativni „bonus“ su i problematična
(očajna) kapacitivna dugmad za upravljanje monitorom. TFTCentral i Prad recenzije.


Eizo FlexScan EV2736WFS3 (PLS) – postoji verzija i sa crnim kućištem, ali je sivo-srebrno kućište apsolutno superiorno
(samo je belo još bolje). Koliko vidim ima 5 god. garancije, ali nek' ti drugar proveri. Skoro uopšte nema IPS glow. Međutim,
kasnije su se pojavili paneli koji imaju glow... Pažnja: ima samo po jedan DVI i DP konektor, nema HDMI. Ogromna tema na
hardforumu. Ima puno profi testova, ako treba ostaviću, za sad samo Prad.


Poseban pomen – ASUS MG279Q ima čuveni, ali i problematični AHVA 1440p panel na 144 Hz. Ovde možeš pročitati šta sam
otkucao o tim panelima i tom modelu. Prad test koji su dobili ispravan primerak. Ima jako puno profi testova. Model je ispario
pre neki dan u Srbiji :(, a polako i po Nemačkoj. Ako bi se ubo primerak sa ispravnim panelom, to je zver od monitora.
To što je FreeSync je potpuno nebitno.


Moje lično mišljenje – sve sem Della je odlična kupovina. Ostala četiri modela su tu manje-više tu negde.
Ako uključimo i igranje, onda je očigledno MG279Q na vrhu, ali ima najproblematičniji panel u smislu kontrole kvaliteta.


Upozorenje – panel lutrija!!!

Uvek kucam kako ne postoji kontrola kvaliteta ili je minimalna kad su u pitanju paneli. Da ne kucam koji sve defekti postoje,
ima o tome dosta na netu. Kod IPS-oliki panela treba paziti da „žar“ bude što manji (sem retkih modela koji ga imaju minimalno).
Međutim, IPS-oliki paneli rampantno pate od BLB-a (backlight bleed tj. izbijanje LED pozadinskog svetla) i zato se to zove
panel lutrija, kako te zapadne. TN paneli, a pogotovo VA paneli skoro uopšte ne pate od toga, da ne objašnjavam zašto.

Takođe uniformnost slike isto varira od serije do serije i zbog logistike.
Svih šest modela su imali problematičnu uniformnost osvetljenja na testovima. To se i desilo na Prad testu sa BenQom da im je zapao
takav primerak što sam bio i naveo na nemačkom. Apsolutno su svi modeli pogođeni, samo je pitanje u kojoj meri ti zapadne!
 
Poslednja izmena:
Hvala puno Vojvodo! :)

AOC Q2775PQU mi deluje kao bolja kupovina od BenQ PD2700Q.

Da li ovaj Eizo vredi tih para u odnosu na ostale navedene 27ice, ili bi vredelo platiti zbog 5 godina garancije (ako je zaista 5)?
 
Situacija je komplikovana :p.

Ako ti je prijatelj spreman da igra lutriju, ASUS MG279Q je najbolji. Ili ako bi mogao lično da ga proveri pre kupovine da nije defektan.
On jeste najbolji od predloženih.

Da ponovim, i sa ostalima je lutrija, ali manja.

Dell je precrtan. Ja bih lično precrtao i ASUS PB278QR bez obzira što ima najbolji odziv piksela i najmanji input lag zato što ima slabiju
fabričku kalibraciju i razočaravajući nivo kontrasta.

Dakle, ostaju AOC, BenQ i Eizo pa sledi njihovo direktno poređenje.

BenQ PD2700Q ima natprosečno visok kontrast (za IPS-oliki panel), očigledno veći od ostala tri (~20%). Po boji kućišta je drugo najbolje
(matirano sivo). Ima najbolji odziv piksela. Najbolje je fabrički kalibrisan (Standard i sRGB su skoro perfektni) i najbolji 720p i 1080p skalar.

Eizo FlexScan EV2736WFS3 ima najdužu garanciju (5 god, mada nek' proveri) i najbolje kućište po boji (sivo-srebrno) koje prilično produbljuje
subjektivni doživljaj crne boje (tzv. iluzija kontrasta, ovo ne važi za verziju sa crnim kućištem). Taj model je bio super popularan zato što je bio
skoro bez glowa, ali to više nije slučaj.

AOC Q2775PQU bi trebao da je sa minimalnim glowom što ga je isto učinilo super popularnim.

Sva tri modela imaju po jedan input frejm laga.

Moje lično mišljenje, ako se ignoriše panel lutrija:
ASUS MG279Q >> BenQ PD2700Q > Eizo FlexScan EV2736W > AOC Q2775PQU

Koji god da kupi, neće pogrešiti dokle god se dobije ispravan primerak. Razlike u kvalitetu slike posle kalibracije su zaista minimalne.
Jedino MG279Q odskače zbog 144 Hz. Lupam, ako se odluči npr. za AOC-a ili bilo koji od navedenih i dobije ispravan primerak, odlično!
Nek‘ uživa i ne razbija glavu o detaljima ;).

Sledi poruka kasnijeu toku dana za 32“ AMVA+ modele i ona će samo dodatno iskomplikovati situaciju :d.
 
32“ AMVA+ 1440p modeli

Podsećanje da se pročita moja tema iz potpisa, pošto su VA paneli niša.

Ovi modeli imaju po jedan ili dva frejma input laga u zavisnosti ko je testirao. To je normalno zato što je veći panel,
što veće rezolucije sa što više video ulaza, input lag raste i tu nema ‘leba pošto nisu igrački modeli.

Specifični problemi ovih panela vezani za kontrolu kvaliteta. Dakle, šta se može dogoditi:
1. banding
2. mrtvi/zaglavljeni pikseli
3. efekat prljavog ekrana (dirty screen effect aka DSE)

Stavke 2. i 3. su više vezane za veličinu ekrana. Banding je najveći problem.

Mane AMVA+ u odnosu na IPS-olike panele:
1. Odziv piskela nije na nivou najboljih IPS-olih, ali je za umereno igranje sasvim dovoljno.
2. Horizontalni uglovi gledanja su dosta dobri, ali vertikalni se ne mogu nositi sa najboljim IPS-olikim.
3. Inherentna odlika VA panela je horizontalna promena game.
To znači da dolazi do gubitka zasićenja boja u uglovima i kad se se gleda pravo u ekran u uglovima dolazi do
stapanja nijansi crne tzv. efekat „slomljene crne“ (black crush), ali ako se pomeri malo u stranu, efekat nestaje.
Oba problema su prilično minimalizovana na modernim AMVA+ panelima i da bi se primetio blagi gubitak zasićenja
boja u uglovima treba zaista imati odličan opažaj.
Ni izbliza nije efekat kao na TN panelima koji pate od vertikalne promene game.

Prednosti u odnosu na IPS-olike panele:
1. BLB je minimalan do nepostojeći kod VA panela i zaista treba dobiti teški škart za razliku od IPS-olih panela gde je
to normalna pojava. Mnogi novi vlasnici VA monitora su u stvari konvertiti sa IPS-a zato što im je bila muka od lutrije
sa BLB-om i glowom (strani forumi su prepuni takvih slučajeva).
2. Ne postoji IPS glow.
3. U proseku 3x veći kontrast i duboka crna. IPS-oliki paneli u stvari prikazuju sivu, a ne crnu. Ovo u suštini nije bitno
ako se ne konzumira video sadržaj ili igraju tamne igre.

Po pitanju preciznosti i pokrivenosti boja nema razlike, ali zbog spomenute horizontalne promene game, kvalitetni IPS-oliki
paneli su tu ipak u (blagoj) prednosti. Bez obzira, na dpreview postoje korisnici koji koriste VA monitore i za profi rad u Photoshopu.

Predložena četiri modela:
AOC Q3277PQU
ASUS PB328Q
BenQ PD3200Q
Philips Brilliance BDM3270QP

Krenimo od najnovijeg modela – BenQ PD3200Q za kojeg nema testova. Njegov prethodnik je čuveni i jako popularni
BL3200PT (koji se i dalje prodaje, ima puno testova), koji nažalost ima određene mane (slabija fabrička kalibracija,
ispodprosečan kontrast (za AMVA+ panel), ispodprosečna osvetljenost, ne baš dobar overdrajv, imao je u početku
prenaduvanu cenu), a i relativno je pogođen problematičnom kontrolom kvaliteta. Da li sve to važi i za nov model?
Nemam pojma (osim uobičajenih problema sa kontrolom kvaliteta samog panela koji pogađa sve modele).

ASUS PB328Q je fabrički OC-ovan na 75 Hz. Model je odlično fabrički kalibrisan i ima bolje specifikacije od navedenih.
Znam da se koristi za profi rad u Photoshopu. Nažalost, ASUS mu i dalje drži prenaduvanu cenu u Evropi, dok je preko
okeana već poduži period smanjena.

Zaboravio sam staviti AOC Q3277PQU. On blizanac Philipsovog modela. TPV je vlasnik obe kompanije i proizvodi ih.
Q3277PQU je najomiljeniji monitor na čuvenom francuskom sajtu Les Numeriques. Najjeftiniji od svih. Ima ispodprosečan
kontrast (za AMVA+ panel) i fabrička kalibracija bi mogla biti bolja.

Za Philips Brilliance BDM3270QP postoji nekoliko testova. Ima bolje specifikacije od navedenih (pogotovo natprosečno
visok kontrast), dosta dobar overdrajv (faster je najbolji) i fabrički je vrlo dobro kalibrisan (dobije sa papir sa izveštajem
fabričke kalibracije!). Ima jedinstvenu MultiView funkciju (PIP/PBP) poznatu sa televizora. Nekome bonus, nekome ne.
https://youtu.be/jugcEhmJYq4?t=431
Veliki problem ovog modela su kapacitivne komande na dodir za upravljanje monitorom koje su zeznute za upotrebu.
Bilo je i žalbi da crknu posle nekoliko meseci (zato postoji garancija od 3 god. koju imaju svi navedeni modeli).
Dobre vesti – Philips kao da je znao za problem pa se na isporučenom CD-u dobije program SmartControl kojim
se može upravljati monitorom direktno iz Windowsa i mirna Bačka.

TL; DR
BenQ PD3200Q je mačka u džaku.
AOC Q3277PQU nije bolji od blizanca Philips Brilliance BDM3270QP (osim komandi za upravljanje, ali se to zaobiđe isporučenim programom).

ASUS PB328Q (sa prenaduvanom cenom) i Philips Brilliance BDM3270QP su moja preporuka u klasi 32“ 1440p.
 
Poslednja izmena:
@DukeofSerbia
Covece, kako toliko znas o monitorima? Impresivno, covek doktorirao monitore.:)
Entuzijasta amater ;).

Da se osvrnem na TV za desktop. Već pune tri godine koristim Samsungov TV iz Moje mašine i koga nikako da se rešim :(.

Veće je bolje - i da i ne. Sve ima svoje prednosti i mane, nema najbolje rešenje za sve, već samo za specifičnu situaciju.
TV je odličan za neke stvari, ali za druge i jako loše rešenje.

Npr. kome smeta treperenje, svi televizori sa LED pozadinskim osvetljenjem ga imaju (osim na max backlight) izuzev
Sonijevih modela tako da TV dovodi do zdravstvenih problema (odnosi se na i još retke moderne monitore koji imaju PWM).
 
Juce sam procitao tvoju temu o VA panelima pa mi je dosta stvari jasnije.
Cak si me i ubedio da je VA za mene licno najbolji izbor. Mada u skorije vreme necu menjati monitor, a ko zna kakvo ce stanje biti tada. :D

To je to - BenQ PD2700Q, Philips BDM3270QP ili Asus PB328Q. Videcemo jos sta kaze drugar. Gledajuci cene, za sebe bih uzeo Philips.

Hvala jos jednom! :)
 
Nema problema :).

600-650 evra je veliki novac, a stanje na tržištu monitora je izuzetno problematično i komplikovano, kao ni jedna druga PC „komponenta“.
I monitori se ne menjaju ni izbliza kao druge stavke već najduže traju. Zašto onda ne kupiti najbolje za svoj novac?

Lik na videu ispod je vrlo dobro opisao Philipsa (na stranu što koristi amaterski Spyder 4 za kalibraciju) sa svim prednostima i manama.
Sve odlike panela se odnose i na druge AMVA+ modele. Razlika je u kućištu, OSD-u i MultiView funkciji. Lik je još jedan konvertit sa
IPS-olikog monitora. I taj Philipsov model ima dosta YT videa. Moja jedina zamerka je što se žalio kako kućište nije bez rama (bezel less).
U stvarnosti to je ogroman plus. U komentaru ispod videa je otkucao da monitor ima matiran ekran. AMVA+ paneli imaju tzv. polusjajan ekran
(negde se može pročitati i polu-matiran) gde je nivo mata ~12%. Dovoljno je matiran da nema odraz, a da s druge strane ne degradira sliku
(što je matirani premaz jači, više degradira kvalitet slike). To je najbolji kompromis po pitanju sjaja i mata.

[YOUTUBE]tMvNgDH6Pew[/YOUTUBE]

Zaboravio sam da PB328Q izgleda samo radi na 75 HZ preko DP kabla.
 
Da otkucam i radi ostalih...

Na temi iz mog potpisa sam puno otkucao o Pavilion 32 i Omen 32.

To nisu profesionalni monitori već za zabavu (Pavilion) i gamerz (Omen 32).
Dva ista monitora namenjena tome.

Potpuno nebitno što imaju isti 32“ AMVA+ panel kao Philips BDM3270QP i Asus PB328Q.
:wave:
 
Preporučujem i novi BenQ PD3200Q.
Drastično je bolji od prethodnika BL3200PT.

Našao sam izuzetno detaljan test.

Ne mogu da verujem da je BenQ odradio overdrajv vrhunski tako da se monitor može koristiti i sasvim solidno za igranje!
I izgleda da mu je input lag ispod jednog frejma (5-7 ms mi zvuči apsolutno neverovatno) :zgran:.

Kontrast mu je ~3.800:1 što je novi rekord za taj 32“ AMVA+ panel!

sRGB pokrivenost boja je ~107%. Fabrička kalibracija deluje da je sasvim solidna (Standard mod je najbolji).

Cena u Germaniji je ispod 500e što je jako povoljno. Preko se konačno pojavio, nažalost cena u odnosu na nemačku je +100e...
 
Nazad
Vrh Dno