Šta je novo?

Ucenje jezika?

Delicious

Cenjen
Učlanjen(a)
01.09.2013
Poruke
966
Poena
195
Na koji nacin je moguce povecati svoj nivo poznavanja jezika (ako gledamo Evropski okvir za jezike - CEFR) sa recimo nekog B1-B2 nivoa na C1 ili C2 nivo?
Konkretno zelim da budem "fluent" na engleskom, pa posle toga da krenem nesto ozbiljnije da se posvetim drugom jeziku.
Gledam filmove i serije bez prevoda poslednjih par godina, zavisi od materije ali obicno razumem 80-90 posto sadrzaja.
Prosto imam osecaj da nikako ne napredujem i da se vrtim u krug. Nesto kao krenem da ucim preko raznih programa i aplikacija koje su sad dostupne ali to nije to. Najveci mi je problem sam izgovor a najgore je sto nemam neku priliku bas da pricam na engleskom svaki dan, cak stavise izuzetno retko ga govorim.
Verovatno bi trebalo vise da se fokusiram na gramatiku, ali ne znam sta tacno da radim, da pocnem da je ucim napamet ili kako.
Najgore je sto nemam neku ideju kako bi tacno trebalo sad da ga ucim, jer sam u dodiru s njim kao i svi mi svakodnevno i to je to
Imate predlog?
 
Uzmes nekog nastavnika engleskog ili upises neki od bezbrojnih kurseva?
Pozdrav
 
Sve je to sviranje ku*cu. Mozes ti da ga naucis na papiru perfektno, gramatiku itd... Ali dok ne uzmes da pricas redovno, nema od toga nista. Ti vec dovoljno znas, samo ti je potrebno da pricas da bi uvezbao i unapredio, to sve samo po sebi dolazi.
Igraj online igre, komuniciraj, za pocetak... Ako si student, prijavi se za work and travel, naucices perfektno :)

I gramatika se ne uci napamet. Barem ne engleska, jer je mnogo laka. Naucis gradjenje vremena i koristis u recenicama, brzo se nauci... Ostalo dodje uz to (clan itd...)...
 
Poslednja izmena:
Imaš grupe ljudi sa sličnim problemom kao tvoj, učlani se u neku. Recimo u Duolingo.
Uzmi čitaj beletristiku na engleskom, američke i engleske pisce, ebooks makar imaš svuda.
 
Poslednja izmena:
Filmove i serije gledaj sa engleskim titlom, znacice ti za spelovanje reci.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Ako neces da predajes u skoli ili radis kao prevodilac, gramatika ti ne treba. Ucis fraze, njihovo znacenje i kada se upotrebljavaju. Meni je gramatika engleskog tanka tj. nikad joj nisam posvetio vreme ali cu svejedno da zabodem minimum devetku na testu iz gramatike.

Govor se samo pricom uci, online gaming, webcam whoring, ma za par godina svakodnevne komunikacije na engleskom ima da pricas ko da si rodjen u Njujork :)

Ja slabo komuniciram glasom, vise piskaram. Znam vise izraza na engleskom nego na srpskom jeziku, razumem 100% bilo koji dijalekat engleskog i komplet frazeologiju ali kad progovorim nastaje horor. Zvucim ko hibrid Arnija i Murinja :d
 
Ja sam za godinu dana u Americi naucio vise nego za prethodnih 26 u Srbiji, a isao sam i na kurseve i skola, fax, filmovi ...

Sada, 2+ godine kasnije iz licnog iskustva - batali gramatiku pa skoro skroz, trudi se da upijes tu i tamo neka pravila ali nikako ono surovo ispiranje mozga i testovi da li koristis "a", "the", vremena i slicno. 90% njih ovde ne koristi to tako da veruj mi - ne treba ti. Gledaj kao sto @ G@W rece - gledaj da pricas koliko god mozes, makar ti glupo zvucalo, kad imas malo vremena - razgovaraj sam sa sobom u glavi na engleskom itd itd ...

Good luck :)
 
Bez svakodnevnog korišćenja jezika nikako. Velika ti je razlika između c1 i b2, znam kad sam polagao. Moj licni predlog gledaj cartoon network :)

Sent from my NX505J using Tapatalk
 
Ako si student, prijavi se za work and travel, naucices perfektno :)

^^ +1

Smisli neki način da odeš na englesko govorno područje, i da koristiš svoje znanje engleskog. Smisli to kako znaš i umeš.
Idi na Maltu da konobarišeš, u USA da moleraš (ali i tamo, najbolje da konobarišeš), na brodove, u UK, u Australiju, bilo gde gde je neki Engleski zvaničan jezik. (Zaobiđi Indiju i Afriku, tamo ćeš naučiti samo Tarzan ingliš, (osim možda u Južnoafričkoj Republici)).

Malta je jedan od jačih svetskih centara za učenje engleskog. A i lepa je za obići.

Bez prave konverzacije, fluent je teško postići.

Kod nas, ako ne možeš nigde da ideš, plaćaj profesore engleskog da samo razgovarate.
 
Poslednja izmena:
@Delicious

Ako želiš, imam na Cloud-u dvojezične knjige s tim da ako skineš sa neta one nemaju audio a ja sam se potrudio da nađem i audio i da je tačan (postoji više verzija knjiga/spikera).
 
The best way je naći neku amerikanku i sa njom razmenjivati jezik i razgovarati. Ako oćeš kineski nađeš kineskinju za japanski japanku itd zagarantovanost je 100%, no big deal.
 
ili se odselis tamo...
 
Ukinuo Trump opciju da polazes za meksicki pasos da bi dobio sansu da zivis u Americkoj Uniji.
 
Mi "Mađari" možemo tri meseca godišnje da provedemo u US na lepe oči (online ESTA prijava, min 72h pre polaska, 5 minuta trajanje celog procesa), sasvim dovoljno da se savlada jezik. :d
 
Poslednja izmena:
Ispade Kosta jedini "Madjar" koji ne pravi cigansku svadbu svaki dan. Tolike godine je "gore" a jos nije pokupio "fazone" kako da mu bude "dobro". Mozda je nepoznavanje jezika u pitanju.

Rodjeni Europljani bi trebali da se radjaju sa znanjem bar tri jezika, English lang. being one of them. Samo ne znam zasto onda bas mene savatase bogate 'merikanke sto pitaju za directions za muzejsku cetvrt. U stvari znam, jer su Shvabe zatvorena djubrad koja ti ne bi pomogli da crkavas na ulici.
 
Ispade Kosta jedini "Madjar" koji ne pravi cigansku svadbu svaki dan. Tolike godine je "gore" a jos nije pokupio "fazone" kako da mu bude "dobro". Mozda je nepoznavanje jezika u pitanju.

Rodjeni Europljani bi trebali da se radjaju sa znanjem bar tri jezika, English lang. being one of them. Samo ne znam zasto onda bas mene savatase bogate 'merikanke sto pitaju za directions za muzejsku cetvrt. U stvari znam, jer su Shvabe zatvorena djubrad koja ti ne bi pomogli da crkavas na ulici.

Ponekad prosto odusevljavas odvalama... btw Kosta nije "madjar"...
i koliko ce ti gore biti dobro,zavisi samo i iskljucivo od tebe... i fora je da ti ni ne treba jezik,osim nekih bednih osnova...

Sto se tice jezika i dalje stojim pri tome da je okolina najbolji ucitelj...
I ja sam,kao i mnogi,isao na kurseve,pa cak probao ovde integracioni ali odes u Austriju ili Nemacku,progovoris i tebe razumeju (donekle) ali ti njih nista neces... npr u Nemackoj svako selo skoro ima svoj dijalekat...
To cak i nemcki iz Frankfurta kazu kada odu u Minhen,tipa ovi ne pricaju nemacki i sl...

Prednost engleskog je sto neces imati vecih problema sporazumevanja gde god ga naucio,bilo to skola,kursevi,pc,tv...
Svaki dan pricam sa amerima,redje sa englezima,retko sa juzno afrikancima i sa nikim nisam imao problem jer je sam jezik takav,jednostavan i bukvalno ga mozes napamet nauciti...
 
Poslednja izmena:
Vidjao sam te varijante gde rade a jezik ne znaju, madjarske cistacice ne znaju nemacki ni da beknu. A ja navezbao par fraza za neku lajt konverzaciju. Zato imaju gazdaricu koja je njihove gore list i koja verovatno eksploatise njihovo neznanje.
 
Zasto uvek sve generalizujes...
 
Ma ko i uvek dodje covek do odgovora da je najjednostavnije otici tamo gde se govori jezik koji hoces da uvezbas. Ali nije jednostavno otici, krastavac.
 
Govor najvise znaci.

Poznajem engleski gotovo kao maternji, citam knjige na eng, engleske titlove uz filmove/serije, godine i godine igrica i ucenja u skolama, a kad pocnem da pricam to bude kao oni Rusi po filmovima sto pricaju, jer pricam jednom u nekoliko meseci :D

P9 Lite TT
 
Zasto uvek sve generalizujes...

Tako me ucili u skoli. Generalizacija, klasifikacija, tipizacija, specijalizacija, enkapsulacija, apstrakcija... kad si programer u slobodno a i radno vreme ti o svemu razmisljas kao o sistemu. Pokusavas da simulas to sto vidis, prvo skupljas podatke, pa analiziras, modelujes, stelujes. Na kraju bi simulacija trebala da radi dobro i da ti omogucava da predvidjas svakodnevne pojave.

E onda dodje neki tamo bez skole i volje za znanjem, pa ti kaze a sta ti to lupas a ti njega i njegovu porodicu, kako dalju tako i bliznju vec sazvakao u onoj simulaciji i mozes njihovo ponasanje, tih jedinstvenih ljudi, predvideti sa sigurnoscu od 99.5%. Znas kad se budi, kada doruckuje, kada ide na posao, sta radi na poslu, sta mu radi zena, sta surak, sta deca, kako svi oni disu i kakva ima je krvna slika. A oni jadni i dalje misle da to niko ne zna i da su nesto posebni.

Naravno da je ovo gore preterivanje, ne treba ti precizna, kompjuterski vodjena simulacija dovoljno je iskustvo. Ako za zivota primetis da kada su pare u pitanju sansa da neko nekome pomogne ako mu to nije u interesu manje od 1%, sto znaci jedan cudak u 100 ljudi. Sto znaci da je pravilno reci da ce neko nekoga iskoristiti ukoliko mu se prilika pruza. Ti to zovi generalizacijom ja cu poprilicno preciznom aproksimacijom stvarnosti.
 
Kokan je pametan, ja sam glup. On pise aforizme a ja rastavljam sve na sastavne cinjenice i pisem sastave u pokusaju da i najneupucenijem predstavim ono sto sam hteo reci. Kao da je glupom coveku moguce nesto objasniti. Samo ispadam gluplji od glupog.

Edit: Ko ne zna sta su aforizmi nego juri na Google search ima jedan jezik za nauciti pre bilo kog stranog.
 
Poslednja izmena:
Najbolji način za učenje mi se čini onaj iz
"The sleeping dictionary".
 
Ma ko i uvek dodje covek do odgovora da je najjednostavnije otici tamo gde se govori jezik koji hoces da uvezbas. Ali nije jednostavno otici, krastavac.

To su meni i mojim kolegama sa zadnjeg posla mnogi,mnogi ljudi govorili i eto,svi se snasli po engleskama,nemackama,svajcarskama itd...

G@w:

Ne znam koje metode koristite,ali jedno je sigurno a to je da obojica pucate od egoizma...
Javno napisati "Kao da je glupom coveku moguce nesto objasniti. Samo ispadam gluplji od glupog." govori sve...

Btw,ovde imas gomilu ljudi koji su se medjusobno pomagali u i van Srbije,niko nikom centa nije uzeo i niko nije ni pomislio da procenjuje neciji stepen inteligencije...
 
sansa da neko nekome pomogne ako mu to nije u interesu manje od 1%. Sto znaci da je pravilno reci da ce neko nekoga iskoristiti ukoliko mu se prilika pruza. Ti to zovi generalizacijom ja cu poprilicno preciznom aproksimacijom stvarnosti.
Kako god ti to zvao, citirani deo je čista glupost i te dve stvari nemaju logičku vezu.
Ali to je sve i da si mesija i da su proračunao sve varijable čoveka i njegovog ponašanja i da jesi, a u tom slučaju bi i bio, bog (figurativno). Pa samo na berzi i kladionicama bi uzeo sve pare sveta.

Ako ti neko ne bi pomogao na ulici znači da bi te sigurno iskoristio.
Ovog ni na ana forumu nema.
 
Nazad
Vrh Dno