Šta je novo?

Sta unutra bude kada hdd crkne... i elektronika za džaba iz njega ako kome treba

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,331
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Imao sam problematican hdd, nisam ga mogao pokrenuti, otkazao poslusnost skroz, komp ga nije mogao videti...

Jutros ga rasturim...

Sa donje strane gornje ploce i sa gornje strane donje ploce je bilo nesto crno, zapeklo na plocama, nesto poput sitnih komadica sto otpadaju sa plocica od kocnica kola i lepe se na felnu ili kao pri varenju oni istopljeni prskajuci komadici eletrode... Verujem da zbog toga hdd nije radio.
Zanima me otkud to, sta je to moglo da se istopi i zalepi se na povrsinu ploce u hdd?

Inace kome treba imam elektroniku sa tog hdd pa neka se javi, saljem o njegovom trosku ili preuzima kod mene kuci, a elektronika je dzaba, da posluzi nekome i spasi hdd...

HDD WD1001FALS-00J7B1

20170311_102252.jpg

20170311_115746.jpg

20170311_115803.jpg

Inace sta znace ove oznake na hdd?
Piše:
Canada ICES - 003 Class B/
NMB- 003 Classe B
 
Poslednja izmena:
Ti komadići su vrv od izolatora, nešto kao penasta guma, stvrdnu se od toplote i počnu da se raspadaju. Taj HDD se sigurno pregrejavao buže vreme. Ja sam ih redovno izbacivao.
 
Pa tako nesto, kao stvrdnut komadic necega crnog, mozda je i neka tvrda guma, zalepljeno na ploce, izmedju dve ploce je i palo na obe...
Tog nije bilo puno, samo po jedan komad na plocama, bas kao da je nesto frcnulo, zakacilo se i ostalo zalepljeno.
E sad ne kontam kakva guma, sa cega je ona ispala, odakle je dosla...
Nije se nista spec pregrevao, 34-36C max u dekmasini pri velikom opterecenju, mozda u externom kucistu je islo do 40-42C kad sam prvi put ga tovario, mada jeste malo stariji, nekih 6-7g verovatno je imao, ne secam se tacno koliko.
 
Ma stavljaju neki penasti materijal kao izolaciju i to se stvrdne pa posle i raspadne. E sad za zamenu kontrolnih ploča to je uglavnom zajebano sa SATA diskovima, u IDE si mogao da ih menjaš čak i kada su različitih kapaciteta.
 
Nazad
Vrh Dno