Šta je novo?

Video Render komponenta 5820k vs 6800k x99?

Brusonja

Slavan
Učlanjen(a)
13.12.2008
Poruke
15
Poena
304
Pozdrav ljudi, uzimam ovih dana kompomentu. A bavim se videom i fotografijom.
Pa me zanima da odlucim izmedju dve ploce i dva procesora.
(ako imate neku trecu plocu kao preporuku kod nas u radnjama na stanju recite).

i7 5820k ili i7 6800k (nisam video na testovima neku razliku, cak je na videu cesto i 5820k bolji, a jeftiniji je)
Gigabyte GA-X99-UD4 ili Asus X99-A II 2011 (idem pre ka Asus jer ima vise Sata konektora koji su mi bitni, ima 10, a Gigabyte 6)
Gigabyte GTX 1070 8GB ili ASUS GTX 1070 8GB - koje su razlike izmedju osnovne grafike i one skuplje (zna i 100e razlika da bude) Gigabyte jeftiniji za 100e? Da li ima neke prednosti ako je isti brend grafike i ploce i obrnuto?

Necu klokovati komp. Hvala, mozda se setim jos necega naknadno...
 
Poslednja izmena:
Pogledaj rezultate koje postize novi AMD Ryzen procesor u videomontazi. Moze znacajno jeftinije da prodjes uz identicne rezultate.
 
Ako se kojim čudom odlučiš za Intel pored amd ponude, svakako ti ne treba K procesor ako nećeš klokovati.
 
Ryzen bez razmisljanja o tim intelima, pogotovo ako se uzima u radnjama.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Pa razlog sto su K je zato sto su to sestojezgarni procesori, a njih nisam video da nisu K.
Zanima me konkretno poredjenje ova dva procesora i dve ploce? Sto se tice Ryzena nisam gledao nista, kako se ponasaju sa Premiereom, Afterom i Da Vincijem? Da li neko od vas konkretno to radi? Ja razumem da je jeftiniji i ima dobre performanse. ali meni pre svega treba pouzdanost.
Koja ploca prati nesto takvo?
 
Samo bih kratko dodao - nema veze za ploču i grafičku, ne mora da budu istog proizvođača.
 
Ja sam isto u fazi sklapanja render masine za studio... ozbiljna dilema sta odabrati sada kad se Ryzen pojavio.
Budzet mi je 300k dinara, ne znam da li da sacekam i nategnem jos mesec dana da vidim kakva ce biti ponuda...
Da li neko ima neki predlog sa Ryzenom/Intelom i posalje link konfiguratora svake masine?
Svaki put kad sklapam render masine prolazim kroz ozbiljnu agoniju te ovo nije dobro, ovo jeste, Pera kaze ovo radi super, Zika kaze imao je problem sa tim ... na kraju uzmem nesto trece i sam sebi skocim u stomak, a iskren da budem nisam neko ko je u toku i koji prati desavanja na sceni pa mi je svaki savet dobrodosao.
Radi se uglavnom o basic 3D animacijama, sa ozbiljnijim renderom koji zna nekad da bude zaista zahtevan te akcenat naravno bacam na procesor, grafiku i memoriju.
Animacije o kojima se radi mozete pogledati na linku ispod:
https://www.youtube.com/channel/UC12_HhJo54uqZ5m6xCjoOFA/videos
Posto kupujem komponente kao pravno lice u sistemu PDV-a, imam pravo na povracaj od 20% na racunarsku opremu, pa ako je neko takodje u fazi kupovine mozemo se dogovoriti za kupovinu preko firme i da ga izadje 20% jeftinije.
 
Poslednja izmena:
Evo moje preporuke za intel, mada ja radim video, ali sam pricao sa par ljudi koji se bave animacijama. Jako slicna konfiguracija.
Posto mi je to posao, ne mogu sada sebi da dozvolim da mi nesto ne radi kako treba, a AMD mi nije jos siguran, a komp mi je kompenzacija za posao i moram sledece nedelje da uzimam.

-Asus x99 A II ili Deluxe
-i7 6800k
-SSD 256 da bude sistemski
-SSD 500-1Gb da bude radni
-GTX 1070, u nekim stvarima je brza nego 980Ti, ali u svakom slucaju se sa njom i 1080, ne razlikuje vise od 5% po testovima rendera. Razlika u ceni i do 300e.
-RAM 32Gb DDR4 2400
-hladnjak COOLER MASTER Hyper 612 Ver. 2
-Thermaltake toughpower 850w
-Kuciste Fractal Design R5

Kada sve ovo saberes pogledaj koliko ti ostaje, ako mozes dodaj za bolju grafiku. Generalno ne mozes ovo na jednom mestu da sklopis, ali EMMI ima vecinu stvari i najbolje cene.
E sad ako se odlucis za ADM onda 1800x i neka odgovarajuca ploca, sve ostalo ti je isto.
Voleo bih da odgovori neko ko konkretno radi ovakav posao, testovi su drugo i mogu da se citaju po ceo dan na netu.
 
Poslednja izmena:
U principu potpisujem sve osim hladnjaka, posto vec imam Noctuu D15, tako da bih istu i zadrzao, samo moram jos jednom da proverim sa kojim Intel podnozjima je kompatibilna, za AM4 sam proverio da je ok.
Kuciste mi takodje ne treba imam Antec Sonatu III evo sad ce skoro 10-a godina kako sam pazario i prezadovoljan sam, tako da ove 2 stvari mi ne predstavljaju dodatni trosak u celokupnoj kombinaciji.
E sad sto se tice graficke to me najvise muci u celoj prici, jer ima pojedinih rendera koji su odlicno optimizovani za GPU rendering pa sam razmisljao da uzmem 2x 1070, konkretno ovaj model:
Asus GeForce ROG Strix GTX 1070 OC 8GB DDR5 GAMING STRIX-GTX1070-O8G-GAMING
Bukvalno samo 2 graficke izadju 150k :)
Sto se tice memorije trebala bi mi ploca koja podrzava 64GB, za sada moze da mi posluzi 32GB, ali kasnije kako scene postaju sve vece verujem da ce mi 32GB biti malo.
Trenutno imam 32GB na masini pa ne tako retko dodjem u situaciju da bude 90% zauzeca prilikom importovanja nekih kompleksnijih scena tako da u skorijoj buducnosti mi ne gine na 32GB +32GB memorije.
 
Poslednja izmena:
Ova ploca moze 128Gb Ram. Ima jako puno brzih Sata veza. sto ti je sigurno bitno za hardove i mirrore.
A sto se tice tog hladnjaka, moras da proveris da li moze na 2011 socket, ali cisto sumnjam da je isti.
I ja imam dobar komp i mozda cak i istu noctuu ali ovo mi je iskrslo pa moram da promenim.
 
Posto se tebi zuri vise nego meni, ajde kada pazaris i sve sredis, javi kako si prosao.
Meni je ovaj Ryzen dosta primamljiv, ne znam ... pocinjem da ludim sto se vise razmisljam i dvoumim.
 
Ja sam sastavio masinu za foto edit al kapiram da bi i za video bila dobra mozes videti u moja masina, uzeo sam 6800k samo zato sto je noviji, a sto se tice razlike u ceni za graficku asus strix ima najbolje hladjenje hands down on svih kartica, i zato je razlika u ceni, placas gaming brand i bolji cooler
 
Zanima me jos jedna stvar o kojoj sam sada poceo da razmisljam, ovi M.2 SSD diskovi vidim da su jako brzi, ako nejga stavim kao radni disk za projekat koji trenutno radim, pri kojim on brzinama radi?
Da li je to najbolje resenje, obicno mi projekti imaju 100-300 Gb video materijala.
Sistemski bi mi bio 256 SSD
 
Da li projekat CITA 1GB/s i moze da procesuira toliko kroz CPU?
Odgovor: ako ne radis liearnu montazu videa, i to uncompressed, bacas novac na marketing i e-Penis ;)
 
Radim timelapse sa velikim jpg sekvencama, radim sa 4K fajlovima Sony, RAW, Prores i RED 6K-8K.
Sad nesto gledam da ti m.2 i nisu neka prednost zbog grejanja i kao da trenutno jos uvek ne postizu te brzine, i da je najbolje resenje jos uvek SSD sata 3. Ima li ko iskustva?
 
Nisam iz ove price, ali uzimati skuplji a sporiji intel nikako nije racionalna odluka, novi octa core procesori najvise bi trebali da znace profesionalcima, ne padajte na fore marketinga, octa core Zen u 90% slucajeva brise patos sa Intelovim sestojezgarnim procesorima
 
Poslednja izmena:
Ja postujem svacije misljenje i razumom shvatam da je bolje imati 8 jezgara za manje para. Ako kazem da mi pare nisu problem. Nego da mi je najvaznije da mi neko kaze ko se bavi ovim poslom i da mi pokaze sta je radio, da je to tolko pouzdano da nikad ne moram da razmisljam o tome ja cu kupiti, a sa druge strane uvek moze i da se jedno proda i drugo kupi.
Meni je najvaznija pouzdanost aplikacija. Jer kad me stisnu da nesto hitno dam i rendam nesto satima i da mi pukne Premiere ili after jer jos nisu optimizovali za novi CPU i ploce npr, mogu da se roknem...
Ali ovde nisam video takve odgovore, jer i ja znam da citam na engleskom sta drugi pisu, ali nema jos pravih iskustava.
 
Koliko sam shvatio tebi se zuri oko kupovine, sto u ovoj situaciji moze biti problem jer je AMD skoro izasao. Ako nekako mozes da prolongiras kupovinu do sredine Aprila onda ce se sve iskristalisati, ne sumnjam da ce AMD-a ispeglati kako treba. A i sada kako stoje stvari meni je AMD favorit u odnosu na ova 2 modela koja si ti naveo
Bilo bi odlicno kada bi neko iz prve ruke mogao nesto vise da kaze o Ryzen-u
 
Upravo to,
duguju mi dosta para, i ovako mi placaju, a i treba mi dobar komp.
U svakom slucaju sam sve vec odlucio, tako da hvala snima na trudu :type: :)
 
Posto kupujem komponente kao pravno lice u sistemu PDV-a, imam pravo na povracaj od 20% na racunarsku opremu, pa ako je neko takodje u fazi kupovine mozemo se dogovoriti za kupovinu preko firme i da ga izadje 20% jeftinije.


Kad si planirao nabavku? Ja sam razmisljao o AMD Ryzen, B350/X370 maticnoj i 8-16 GB DDR4 RAM-a. A pravo na povracaj imas samo na ceo racunar ili imas na sve komponente?
 
Iskreno, jos uvek ne znam. Mislio sam da sacekam jos mesec dana da vidim dal ce upeglati Ryzen-a kako treba.
Pravo na povracaj imam za svaku kupljenu komponentu.
 
Nema tu šta da se pegla - ako ne igrate igre i ne treba vam RAM na 3000 MHz (mada će i to doći verovatno kroz update BIOS-a), to je to. Neće ništa biti ni bolje ni lošije do neke sledeće revizije. Što se "pucanja" tiče, to ne zavisi mnogo od procesora, već pre svega do OS-a, drajvera, pa i drugih programa. Ne znam kako je sa Ryzenom, ali nama je pucao 3ds max na i7-6800K prilikom remote pristupa sa teamviewera :) Jedina prednost X99 platforme je više prostora za RAM. Mada pretpostavljam da ne palnirate više od 64 GB, pa ni to ne igra neku veliku ulogu.
 
Poslednja izmena:
Bas zato se i plasim, koliko je OS optimizovan za Ryzen-a, dzaba da ga uzmem ako ce mi na svakih par minuta kresovati programi tako par meseci dok ga ne ispeglaju.
64GB je za moje potrebe i vise nego dovoljno, tako da sto se tice toga nije nikakav problem.
 
Pročitao sam sve što ste napisali. Radim u privatnoj firmi koja se bavi distribucijom TV i bioskopskog programa. Ima dosta rendanja naročito kad je bioskop u pitanju jer često treba iz DCP (digitalni bioskopski format, JPEG2000 kompresija) prebaciti u blu ray ili HDTV, a i obratno. Kad smo prošle godine gledali šta da kupimo ujz softver koji smo uzeli (easyDCP) nije bilo nigde u podršci AMD nijedne platforme. Uvek za video profesionalne programe nude MAC kao prvu opciju, a ko želi PC uvek i isključivo samo intel. Zašto ne znam. Kad je intel u pitanju uvek je minimum 6 ili više jezgara, bilo Xeon ili neki drugi. Uz konsultacije sa tehničkom podrškom softver kompanije uzesmo Intel 5960x i x99 ploču 2011-3, 32GB DDR4, SSD samsung 850 pro, dva seagate entrprise HDD od 2TB (128MB keša) i ubacio sam 1 WD red 4TB sa storage. Naravno blu ray rezač i grafika 980GTX. Ja kući imam stari i7-4790 i 32GB rama. Ovaj na poslu radi 2x brže uz 50% CPU zauzetosti tako da rendam još nešto uz put. Jedino kad pustim da renda u DCP format (JPEG2000 sličice) radi samo to. Radim ili iz Premiera ili direktno iz easydcp-ja koji u sebi ima JPEG2000 encoder. After je još brži od premiera jer koristi više CPU, a i memoriju. Nažalost nisam mu baš vičan, ali naučiću ga. Imam i dosta kolega koji rade isti posao. Niko ne koristi AMD. Izvini ali tako je u svetu profesionalnog videa nema AMD-a. Na prvom mestu je MAC koji je papren, ako ne to onda PC sa Intel platformom. Nas je softver koštao 5500 evra i kompjuter oko 570.000 dinara (malo manje od 5000 evra). Na CPU je neki besan kuler ogroman je. Tu su me malo zajebali, da sam znao da će da stave toliku skalameriju rekao bi im da stave vodeno hlađenje. Inače kuler je koštao 18.000 dinara. Toliko druže. Šta god uzeo uzmi nvidia grafiku jer u mnogim aplikacijama CUDA radi posao. NPR. kad u DVDFAB-u konvertujem blu ray ili ga smanjujem iz većeg fajla, čak i na ovoj mojoj mašini sa 8 jezgara radi 2 sata. Ako upalim CUDU koju FAB podržava, uradi za 10 minuta, CPU zauzetost 20%, GPU ide i do 80%. Ako te još nešto zanima pitaj. Toliko od mene.
 
"Uvek za video profesionalne programe nude MAC kao prvu opciju, a ko želi PC uvek i isključivo samo intel. Zašto ne znam"

prijateljsko ubeđivanje. zato.
 
Pročitao sam sve što ste napisali. Radim u privatnoj firmi koja se bavi distribucijom TV i bioskopskog programa. Ima dosta rendanja naročito kad je bioskop u pitanju jer često treba iz DCP (digitalni bioskopski format, JPEG2000 kompresija) prebaciti u blu ray ili HDTV, a i obratno. Kad smo prošle godine gledali šta da kupimo ujz softver koji smo uzeli (easyDCP) nije bilo nigde u podršci AMD nijedne platforme. Uvek za video profesionalne programe nude MAC kao prvu opciju, a ko želi PC uvek i isključivo samo intel. Zašto ne znam. Kad je intel u pitanju uvek je minimum 6 ili više jezgara, bilo Xeon ili neki drugi. Uz konsultacije sa tehničkom podrškom softver kompanije uzesmo Intel 5960x i x99 ploču 2011-3, 32GB DDR4, SSD samsung 850 pro, dva seagate entrprise HDD od 2TB (128MB keša) i ubacio sam 1 WD red 4TB sa storage. Naravno blu ray rezač i grafika 980GTX. Ja kući imam stari i7-4790 i 32GB rama. Ovaj na poslu radi 2x brže uz 50% CPU zauzetosti tako da rendam još nešto uz put. Jedino kad pustim da renda u DCP format (JPEG2000 sličice) radi samo to. Radim ili iz Premiera ili direktno iz easydcp-ja koji u sebi ima JPEG2000 encoder. After je još brži od premiera jer koristi više CPU, a i memoriju. Nažalost nisam mu baš vičan, ali naučiću ga. Imam i dosta kolega koji rade isti posao. Niko ne koristi AMD. Izvini ali tako je u svetu profesionalnog videa nema AMD-a. Na prvom mestu je MAC koji je papren, ako ne to onda PC sa Intel platformom. Nas je softver koštao 5500 evra i kompjuter oko 570.000 dinara (malo manje od 5000 evra). Na CPU je neki besan kuler ogroman je. Tu su me malo zajebali, da sam znao da će da stave toliku skalameriju rekao bi im da stave vodeno hlađenje. Inače kuler je koštao 18.000 dinara. Toliko druže. Šta god uzeo uzmi nvidia grafiku jer u mnogim aplikacijama CUDA radi posao. NPR. kad u DVDFAB-u konvertujem blu ray ili ga smanjujem iz većeg fajla, čak i na ovoj mojoj mašini sa 8 jezgara radi 2 sata. Ako upalim CUDU koju FAB podržava, uradi za 10 minuta, CPU zauzetost 20%, GPU ide i do 80%. Ako te još nešto zanima pitaj. Toliko od mene.

Zoki, hvala na savetima. Od grafike sam svakako planirao Nvidiu, mozda cak i 1080ti, za mesec dana ce jos sigurno pasti cena tako da mi ovo cekanje jos vise odgovara.
Sto se tice procesora, vise zaista nisam pametan, pocinjem polako da ludim od silnog dumanja sta uzeti, jedni kazu ovako, drugi onako, testovi jedno, statistika trece kompletna psihodelija u glavi :)
Na kraju mi je ostalo najbitnije:
- Procesor
- Ploca
- Memorija
- Grafika
- Napajanje
--------------
Budzet 300k.

Sacekacu jos mesec dana da vidim sta ce se desiti sa Ryzenom. U medjuvremenu ako imas neki predlog za gore navedenu kombinaciju, napisi.
 
Pisem vec treci put ist stvar... j...i android :-D
Hvala zoki na opseznoj analizi. Ja sam u medjuvremenu uzeo komp i prezadovoljan sam za sada.
i7 6800k
Asus x99 A II
Gigabyte Gtx 1070 xtreme gaming
32Gb Ram 3000Mhz
Cooler Master 612 v2
ssd 250Gb sistem
ssd 500Gb radni
Fractal R5 kuciste
Thermal take 850W
 
Odlično, to će da ti radi sasvim OK. Moraćeš da dodaš i jedan hard veći. Ustvari ne znam koliki su ti video fajlovi, ako su ko moji malo ti je 500gb ssd. Onda nije loša stvar uzmeš hdd za video a sve keširaš na ssd-u.

Pozdrav
 
Nazad
Vrh Dno