Šta je novo?

Evo jedne lepe...

FAQ

Čuven
Učlanjen(a)
27.12.2002
Poruke
201
Poena
619
... konfiguracije!

Liči na entry-level server, a komponente su sledeće: Abit IC7 MAX3, Abit Siluro FX5200, Chieftec bit tower kućište 360W, 2xSeagate 8MB SATA 120GB, CD LiteOn 52x, Combo LiteOn, DVD RW Lite On, [email protected], 1GB DDRAM (i nije neka marka), Samsng SyncMaster 959NF.:smoke:
E, pa takve dve konfiguracije su nam ovih dana stigle u firmu. Na jednom je Debian, a na drugom XP Pro. Probali smo i neke igrarije, npr: Chrome, FarCry (zahteva 1GB memeorije), PainKiller... Šteta je samo što grafika nije malo jača! :sceptic:
 
Verovatno... :D
Imam samo jedno pitanje... koji ce vam i CD, i Combo i DVDRW ????
i btw nije neki monitor... :D
 
Bah... nisam ni mislio da ce biti drugaciji odgovori. Ipak...
nema poente. Rekoh, ajde da podelim sa vama.
Mashina je backup server i na neki nacin file server.
U pravu si sto se tice monitora, mogao je biti i bolji.
 
Ovo je samo jedna jaka masina, nit je file server, nit je application server...
 
nesharm je napisao(la):
Ovo je samo jedna jaka masina, nit je file server, nit je application server...

Akcenat je bio na backup serveru! Aplikativni server niko nije ni pominjao.
 
DusaN je napisao(la):
A sta ce vam 19'' monitor za server?

:trust: ETO IMAMO MNOGO MESTA, PA ČISTO DA GA POPUNIMO! :D
 
Poslednja izmena:
Bez uvrede FAQ, u Srbiji je jako malo ljudi koji umeju da formiraju bilo kakav server. Ovo sto si naveo je los primer jednog backup servera. Backup server treba da bude isti ili slabiji kao osnovni server, a server nema 19'' monitor, tu ABIT plocu, Chief kuciste i slicno...
Ovo i dalje lici samo na jednu jaku desktop masinu.
 
Joshefin je napisao(la):
Kakva je to igra kad zahteva 1GB mem ?!?


Igra ? Ko je ovde spominjao igre ? Kanda si zalutao... :D
 
Marsovac je napisao(la):
Igra ? Ko je ovde spominjao igre ? Kanda si zalutao... :D

FAQ je spomenuo ovde:

E, pa takve dve konfiguracije su nam ovih dana stigle u firmu. Na jednom je Debian, a na drugom XP Pro. Probali smo i neke igrarije, npr: Chrome, FarCry (zahteva 1GB memeorije), PainKiller... Šteta je samo što grafika nije malo jača!
 
Na svakom ljudskom serveru se forsira pasivno hladjenje chipset-a,tako da ta ploca nije ni priblizna serverskoj...
A iskreno,kada bih ti napisao mashinicu koju imam u kuci,taj server bi bio poprilicno slabasan :)
Nije da se hvalim,ali to zaista cak ni ne zvuci kao server vec osrednja radna stanica,i to za 2D,bez 3D obrade.....
Cak i ono sto ja imam je radna stanica,koja opet nespada u naj,naj...(Asus p4c800,2 gb rama,fx 5900ultra... ...)...
Generalno,O.K. racunar ali ne i BOOM topic za benchmark :)
 
Da li je bilo najavljeno kao BOOM? Nista nije dostojno Benchmark-a? Ili gorepotpisanih?

Prihvatam neke sugestije kolega, ali sad nemam vremena da pojasnim, tako da cu sutra malo vise da se raspisem. Poz!
 
Često se administratori ne pitaju za vrstu i kvalitet opreme na kojoj treba da rade, pogotovo ako rade u firmi koja se finansira iz budžeta. Nonsens u mojoj firmi je da su primary i backup domain kontroleri slične (ali ne i iste) mašine, koje su papreno plaćene. Radi se o dual sreverima sa Supermicro BX pločama i kućištima u koje su ubodeni navodno Xeon procesori @450MHz, zgazi diskovima... Svi koji poznaju ovaj čipset znaće kakav je ovo nonsens, pogotovo kad se uzme u obzir tadašnja cena koja je iznosila preko 5k$ po mašini.
Na često urlanje administratora o kvalitetu i izboru opreme ipak je moralo da se reaguje, tako da smo dobili priliku da sastavimo dve ovakve mašine, ali i dalje je ostalo ograničenje budžeta. Ove mašine su ono što nam radi posao, a obe zajedno su koštale cca 2.5k€.
@nesharm
Što se tiče toga da u Srbiji ima malo ljudi koji mogu i/ili znaju da sastave server, slažem se. Ali, nigde ne piše da backup server mora da bude isti ili slabiji od osnovnog servera, mislim da se to odnosi na backup domain kontroler.
Možda liči na jaku desktop mašinu, ali nama glumi server... i to uspešno.
@Twix
Mislim da je to sa pasivnim hlađenjem ključna stvar pri odabiru servera.Takođe, nije namena mašine da se išta na njoj radi sa 3D-om. Šta je to u tvoj oj mašini što je čini toliko jačom? 1GB RAM-a? Ultra? Moram priznati da bi Nero mnogo lepše izgledao sa tom kartom. Možda bi brže radio!?
 
Ok, znam kakvo je ovde stanje sa finansijama, samo ste mogli malo bolje da proberete komponente...
 
nesharm je napisao(la):
Ok, znam kakvo je ovde stanje sa finansijama, samo ste mogli malo bolje da proberete komponente...

npr?
 
ABIT IC7 MaX3 je bacanje para, ako ste vec uzimali Canterwood, onda uzmete obican IC7, ako ne i ASUS P4C800. Dalje, CPU je sasvim ok, memorija...pa uzmete recimo Kingstona, 3 godine garancije, mnogo manja shansa da crkne od ostalih. DVD-RW, combo i CD-ROM nemaju sta da traze u serveru, znaci maksimalno jedna komponenta od ovih, inace je cisto bacanje para (ovo lici na neki workstation, sigurno ne server). Dalje, obrati paznju na kuciste...Chieftec od 360W i server? Za to sluze Intelova serverska kucista, a ne ovo, ovo je jedno skuplje desktop kuciste. Cime ga uopste hladite?
Izbor hardova je ok, S-ATA stvarno dobro moze da radi posao, ako ste sve bacili u mirroring, ako je stripping...onda ziveli, ubodite GF5950 i igrajte se na njemu :). Monitor je potpuni promasaj, ovo je monitor za jeftine radne stanice, ne servere.
Kada si pomenuo da ti je zao sto nemas jacu grafiku, shvatio sam da ovo blage veze sa serverom nema...

Sta te jos zanima?
 
Reci koliko si para puko na masinu, pa cemo da ti sastavimo predlog za te pare...
 
Tako nekako...ajd, ja cu da asistiram sa cenama komponenti...
 
nesharm je napisao(la):
Tako nekako...ajd, ja cu da asistiram sa cenama komponenti...
Za ovo sto je on sastavio ja ne bih dao vise od 2x750$. Ma i to je puna kapa. :smackbum:
 
Covek se odusevio sto je posle PII preso na P4 (a da pri tom nije morao da koristi P3 :D ), a vi ga brate, napenaliste ko da vam je svima krvni neprijatelj :smoke:

A kazite vi meni koliko firmi ima neku ozbiljnu serversku masinu, posebno drzavnih firmi (kako sam shvatio decko radi za drzavu :d ) i koliko je u ovoj nasoj drzavi 'lako' pronaci komponente za server a da ne cekas 3 meseca da stignu i uzgred ih platis unapred vise nego sto treba.
Skoro sam se okozio cekajuci dual Intel plocu iz lepoga nam Azuza i 2 Xeona za doticnu plocu. I na kraju kad je to sve lepo stiglo (uz ostale 'sitnice') najveci problem je bilo gde pronaci SCSI kablove da bi tu uopste nesto moglo da se instalira (mislim, ono, wireless je u redu al nece HDD bez kabla pa bog :D ).
 
Ma ok, ali izbor komponenti, cak i za kvazi server (desktop masina kao server) je bio dobrano pogresan...tu smo ga d0cekali :).
 
Ovaj post se lagano pretvorio u diskusiju o slici standardne srpske firme ( ponekad se pitam da li su mozda privatne jos i gore od drzavnih ). Svakojakih cuda sam se nagledao i naslusao u poslednjih 11 godina, pa da malo podelim pricu sa vama :bottle:
Morate razumeti da razmisljanje standardnog "strucnjaka" za racunare, u nas srba, podrazumeva da ce kupovina racunara resiti sve probleme. To vam je kao kad kupujete kola - kupis, okrenes kljuc u bravi i on radi, a posto je racunar, radice sve sto nam treba. E sad, posto ne idemo na trke, ne treba nam skup auto (racunar) pa cemo da vidimo ko ce da nam ponudi sve i sto ostali, ali za manje pare (ponekad se zapitam zasto panasonic ne proizvodi racunare, sigurno bi bili najprodavaniji).
Posto kod naseg "strucnjaka" u kuci, njegov sincic od cirka 8 godina, po ceo dan "radi" na racunaru, logika nalaze da to moze svako (potrebna vozacka dozvola B kategorije), pa onda nema potrebe da ga placamo puno, te stoga mozemo sigurno naci nekog IT professional-a (sto bi rekli oni stranci), koji ce da sve sto nama padne na pamet odradi za 200eur mesecno.
Time se uspostavlja lepa relacija, da "strucnjak" zaduzen za nabavku opreme, zna kako izgleda racunar (cisto da se ne obruka u drustvu), a da onaj koji crnci na njemu, UGLAVNOM, nema iskustva i toliko je nezainteresovan (iako ga stimulise velika plata koju prima), da apsolutno nema volje ni zelje da se mesa u posao nadredjenih (vezi konja gde ti gazda kaze).
Ukoliko zelite da se nagledate lepih sprava (ali uglavnom upotrebljenih za nebulozne poslove), posetite neku firmu koja se bavi konstantnim obrtanjem tudjih para ( banke ili uprava javnih prihoda ). Tamo ima puno lepih stvari, ali vam ih ne smeju pokazati jer rade poverljive poslove. U sustini, pokazali bi oni to vama, ali posto vide da znate sta trazite mogli bi doci u neugodnu situaciju da ih upitate sta rade sa njima, a sacuvaj boze kako se instaliraju masine i servisi na njima. Ipak se zna ko je "strucnjak" u firmi.

:D

P.S.
Gospodo posetitelji i clanovi foruma, braco i sestre, prijatelji i rodjaci.
Namera ovog komentara nije da proziva bilo koga, niti da bilo koga na bilo koji nacin, ne daj boze, vredja.
Samo bih hteo da Vam skrenem paznju na to da su konstatno ucenje i rad, neophodni u danasnjem svetu sve brzeg razvoja novih tehnologija. Kao i da je stara socijalisticka filozofija - zavrsi ti skolu i zavrsio si sve sto treba - ostala u kamenom dobu.
Nikada nemojte zaboraviti - ko pita ne skita (mozda iskazuje elementarno neznanje, ali bar pokazuje dobru volju da nauci :d ).

:type:
 
Vaske, 99% si u pravu, na nasu zalost. Cast izuzetcima...
 
Gospodo posetitelji i članovi foruma, braćo i sestre, prijatelji i rođaci... što reče gosn. djvaske.

Sve ovo napisano sam uglavnom znao, ali sam i neke nove stvari čuo, čime sam zadovoljan (a i vi ste se malo raspisali). Jako mi je drago što se ova i slične diskusije razviju u dobrom pravcu nakon početnog pljuvanja (nadam se da ste obrisali ekrane monitora).

Evo još malo ponečega:
Kocka je pala na Abit jer se uklapao u cenu, a jedna od stavki bio je i gigabitni lan, jer je za skoru budućnost planiran gigabitni back bone. Takođe, ima mesta za 6 SATA diskova, dok Asus ima 4, zatim optički in/out, secure IDE (možda će trebati jednog dana), itt. Prema tome, po čemu je taj Asus bolji?
Svi ovi uređaji su tu jer nam TREBAJU! Ogroman broj korisnika, podataka, budući planirani servisi za korisnike, backup-i servera, imidža diskova, baza podataka, nastavnog materijala,...
I cena za Intelovo kućište je... kao što deru za procesore? U prethodnom paketu mrežne opreme stigla su dva Intelova mrežna uređaja switch i routing switch, papreno plaćena (reda jednog servera), sa performansama 40% ispod uređaja iste klase vodećih proizvođača.
Chief je sasvim pristojan, prostran, velik, imamo mesta za njega...
Za SATA no comment!
FX5200 sam spomenuo čisto zato što mi je bilo žao što nismo mogli da probamo dostignuća savremenih igračkih endžina. Igrati smo probali čisto eto da nas želja mine!
Inače monitori i ne stoje na tim serverima, nego baš na radnim stanicama. Moraš se nekad okoristiti, kad je već neko dao pare! :D

@Stojcha
Glupo bi bilo "raditi" na serveru sa dva PII procesora, složićeš se?! Ja radim na nekim drugim platformama. Možda da napišeš koliko je stajalo to zadovoljstvo sa 2 ziona!
 
Ok, onda si trebao da kazes "nabavili smo jeftin, a dobar workstation" :).
 
Citajuci ovakve postove (i kada vidim razno-razne stvari po drzavnim "institucijama") samo mogu da kazem - ZASTO PLACAM POREZ??
:mad:
 
Khm, Pajo, jes dobro pitanje, al da ne bezimo sa teme...
 
Nazad
Vrh Dno