Šta je novo?

sta posle 550D?

dzidza_bidza

Slavan
Učlanjen(a)
09.09.2005
Poruke
1,548
Poena
375
Pozdrav svima,

trebao bi mi savet u vezi buduceg fotoaparata. Imao sam nekoliko godina Canon 550D i na kraju sam ga prodao, najveca zamerka kao i kod svih DSLR-ova su gabariti. Postalo mi je zamorno vuci torbu sa aparatom i objektivima gde god da krenem. Ne zaradjujem novac od fotoaparata niti ga koristim u bilo kakve komercijalne svrhe, iskljuciva upotreba je porodicna fotografija, po malo landscape u zavisnosti od destinacije gde smo na odmoru.
Budzet mi je 550 evra, eventualno do 600, ni centa vise.
Da li da idem na suvi kompakt tipa RX100 v1 ili na neki MILC tipa EOS M2/M3, A5100..?
 
Bolje kupi mobilni sa dobrom kamerom ako već razmišljaš o kompaktu. Imaš raw, a razlike više nisu tako astronomske kao nekada u kvalitetu fotli. A i kompakt zna biti naporan za nošenje, veruj.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Za te pare možeš uzeti sony rx100 II, mozda cak i III kod madjara.

Milc je jednako zamoran za nošenje kao i dslr, mora posebna torba, već za aparat i 1 objektiv, ako uzmeš 2-3 onda još veća...

Ja sam uzeo prvo canon 40d, pa zamenio za nx300, i sad razmišljam o kompaktu. Aparat više stoji kući nego što ga koristim, a koristim ga za iste stvari kao i ti.
Mobilni ipak nije dovoljno dobar, posebno za low light uslove.
 
Bolje kupi mobilni sa dobrom kamerom ako već razmišljaš o kompaktu.

Covek je imao dobar DSLR i hoce priblizan kvalitet u manjem pakovanju, kakav qrcev telefon..

Da li da idem na suvi kompakt tipa RX100 v1 ili na neki MILC tipa EOS M2/M3, A5100..?
Budzet mi je 550 evra, eventualno do 600, ni centa vise.

Tu sam biras - ili najmanje moguce dimenzije a solidan foto/video kvalitet (RX100 mk1/mk2/mk3, Canon G7x mk1/mk2, svi imaju 1'' senzor) ili nesto vece dimenzije uz izmenjive objektive ali i vece mogucnosti i jos bolji foto/video kvalitet (neki Canon/Sony MILC)
 
Poslednja izmena:
Imam LG G4 koji pravi sasvim pristojne fotke, ali ipak mislim da nije dorastao RX100, da ne govorim o MILC-u.
Nisam imao prilike da drzim ili vidim neki MILC aparat, ali znaci nije mnogo velika razlika u smaranju oko torbe i objektiva. :(

DjoleMC znam da imam RX III za te pare, ali vise sam mislio ukoliko mi bude opcija neki MILC za te pare, nisam siguran da bih bas dao 600 evra za kompakt.
 
Nisam imao prilike da drzim ili vidim neki MILC aparat, ali znaci nije mnogo velika razlika u smaranju oko torbe i objektiva. :(

DjoleMC znam da imam RX III za te pare, ali vise sam mislio ukoliko mi bude opcija neki MILC za te pare, nisam siguran da bih bas dao 600 evra za kompakt.

Ako si iz Bg, mozemo negde da se nađemo da vidiš nx300, sony milc-evi su sličnih dimenzija. Pa proceni sam da li ti to odgovara.
 
Ako i imaš više objektiva za taj neki budući MILC, ne moraš uopšte nositi više od jednog kada ti smetaju dimenzije. A ako hoćeš da ozbiljnije fotkaš, onda poneseš još poneki.

Jednostavniji MILC sa palačinka objektivom, jeste mnogo manji od tipičnog deselera:
Compare_zpsxdakxpow.jpg


...a mogućnosti i kvalitet fotke, tu su negde.

S' druge strane, MILC će te uvek vući da kupiš (pa i poneseš) još neki objektiv, dok kompakta jednom kupiš, i ne razmišljaš više o tome. I sigurno će češće biti uz tebe.

Ovi kompakti sa 1" senzorom, rade jako dobro. Sony RX100 od vIII pa na gore, ima vrlo svetao objektiv, što mu još smanjuje zaostajanje za tipičnim ILC apratom sa kit objektivom. RX100 vIII i Canon G7x imaju 1.8-2.8 objektive (Canon nešto šireg raspona), a tipičan kit na milcovima je 3.5-5.6. Ovim se razlika između tih naprednih kompakata i ILC još više topi.

krastavac, moraćeš sam da odlučiš.
Možda sada, uzmi RX100 vI, ima ga za oko 300eur. Zadrži DSLR. Vidi kako ti šta leži. Možda ti kompakt bude dovoljan. Ako ne, sve na doboš, te uzmi MILC, ili još bolji kompakt.
 
Ma DSLR je vec prodat :)
Trenutno trazim A5100, nekako mi blizi od A6000, manji je, ima touch screen sto sam video kao poprilicno korisnu opciju (za suprugu) kod fokusiranja.
Pokusavam da ga nadjem ispod 600 evra, najjefitnije sto sam nasao je 595 i to ne na KP :) Trazim iskljucivo nov uredjaj.
Cena RX100 vIII je kao A5100, ali kao sto rekoh, nekako mi mnogo 600 evra za kompakt, jeste odlicna spravica, ali ipak. MILC mogu posle eventulano i da nadogradjujem...
Nista, ne zurim, svakodnevno pretrazujem oglase pa cemo videti da li ce nesto naleteti.
 
Za neobavezna amaterska snimanja svega i svačega, touch screen fokus je najbolji i najkorisniji fičr koji su smislili. Mislim, korisno je to i za ozbiljna snimanja...

Šteta što A6000 to nema. :(
 
Poslednja izmena:
Za neobavezna amaterska snimanja svega i svačega, touch screen fokus je najbolji i najkorisniji fičr koji su smislili. Mislim, korisno je to i za ozbiljna snimanja...

Šteta što A6000 to nema. :(

Upravo to, ne razumem zasto su to izbacili kod A6000.
Takodje mi nije jasno sto je 5100 skuplji od 6000 kod prodavaca na KP :)

Edit: sad sam proverio, nema ni kod Ljube za te pare A5100, nema ga uopste, a kaze da uskoro nece biti ni A6000, jer se ne proizvode vise.
 
Poslednja izmena:
^^ A6000 je stari model. Tada je touch na fotoparatima još bio retkost. Naseldnik je A6300, i on ima touch. Ali i cenu za nesvest. Može im se jer se vrlo dobro prodaje.
 
Poslednja izmena:
^^ A6000 je stari model. Tada je touch na fotoparatima još bio retkost. Naseldnik je A6300, i on ima touch. Ali i cenu za nesvest. Može im se jer se vrlo dobro prodaje.

Nema ni A6300 touchscreen, kod njega je u odnosu na A6000 prednost 4K video.

Pravi napredak je tek novi A6500, on ima i touchscreen, IBIS, mnogo bolji buffer za burst, kao i pregrevanje kod 4K videa je mnogo manje nego na A6300. Al' je zato cena ...

Između A5100 i A6000 ja sam izabrao A6000, touchscreen mi je bila manja prednost u odnosu na EVF i hotshoe. Jedini aparat za koji bih menjao A6000 je A6500.
 
Imao sam prilike da ga vidim na pola sata, A6500 je zmaj, vidno brže fokusira od mog A6000, a IBIS baš lepo radi i puno znači ako nemaš OSS objektiv, pritom mu je i buffer mnogo bolji kad slikaš u burst modu. Touchscreen mi je bio OK, ali mi nekako veći feature bio IBIS i ostalo, nego sam touchscreen. Navika valjda, nisam navikao da koristim aparat tako.

Kad bi cena pala na <1000€, kupio bih ga na keca. Ovako nije mi ni sa A6000 loše za ono što meni treba :D
 
Neko mišljenje o Panasonic GX80 aparatu? Oznaka mu varira u zavisnosti od tržišta; u USA je GX85, u Japanu GX7 Mark2.
Na netu je uglavnom hvaljen. Ima IBIS, 4k, touch screen...
Cenovno je tu negde oko 550e na KP.
Trenutno sam u dilemi kao i pokretač teme u vezi kupovine milc-a.
 
Posle citanja xy tekstova i pogledanih yt poredjivanja i testiranja, mislim da cu da izbacim MILC iz price i odlucim se za G7X mkII. Zavrisce mi svaku potrebu oko porodicnog fotkanja + ubice mi zelju da kupujem objektive za razliku od nekog milc-a :D
 
^^ +1 Sasvim logično razmišljanje.
Koja je cena tog Canona sada? A za koliko mogu da se nađu Sony RX100?
 
Gledajuci cene KP, RX100 mk3 je jeftiniji 15ak evra, cena Canona je 595. Prvo sa mislio da je mi je stvarno mnogo da dam tolike pare za kompakt, ali onda sam citajuci i gledajuci dosao do zakljucka da to prosto nije obican p&s ***** vec poprilicno mocan aparat, naravno mocan s obzirom na klasu fotoaparata u kojoj se nalazi. :)
Na stranu G7x u odnosu na RX100 prevagnuo mi je veci raspon koji Canon pruza, sve ostalo su tu negde otprilike. Gledao sam i mk1 G7x ali poprilicna poboljsanja donosi naslednik i mislim da vredi dodatnih 100 evra.
 
Poslednja izmena:
Cisto da obavestim, ipak sam uzeo A6000 :d
Greota mi bilo da dajem tolike pare na kompakt kad za iste pare imam bombonicu od aparata. Za sada samo kit staklo, a posle cemo videti ;)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno