Šta je novo?

AMD Ryzen 7

Da postavim jedno pitanje, nikakav trol ili bilo sta slicno, stvarno me zanima. Jel jel OC, tj. sama frekvencija RAMa toliko bitna? Secam se pre koju godinu, "uzmi 1600mhz i teraj", a sad se najviše o memoriji prica. U cemu to konkretno brzi ram donosi benefite, i kolike?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Dobijas izmedju 7 i 20% u igricama, pa ti vidi jel bitno. Meni je 20% mnogo veliki pomak samo od kloka memorije, ranije klok nije toliko uticao na fps ali u slucaju Ryzen-a je drugacije. Ne znam samo zasto su oni iz DF rekli da to nije neka razlika. Kako bre 20% bolji fps nije ogromna razlika?
 
1.488V je mnogo. Ne bi ja to terao 24/7 na takvoj ploci.

Edit:
Slazem se.

http://www.overclockers.com/amd-ryzen-7-1800x-cpu-review/

Malo istrazivanja nije na odmet pre nego sto se koriste svakakvi izvori da bi se dokazala poenta. Kome treba za OC da postavi rezultat na net, njega ovo boldovano ne zanima. Ali neko ko bi da radi sa ovim procesorom to mora uzeti u obzir.

Koliko sam ja video retko koji 1700 moze dobaciti priblizno do 4 GHz a da ne predje tih 1.35V.

Napon nije problem, problem je kolicina struje koja prolazi. Moze tebi 20 godina da proc idluje na 1.5v i da mu ne bude nista, al opet ako przis linx par meseci sa istim tim naponom, cao djaci :D
Za gaming mislim da nije nikakav problem i 1.5v.


Dobro se setio neki sajt da uradi, do sad smo obicno mi na OCN sklapali, ko sta dobije na recenziju pa doda u temu :D
Asrock je opasno digao kvalitet naponskih na "mainstream" seriji, taichi i fatal1ty proffesional imaju super naponske.
 
Poslednja izmena:
Dobijas izmedju 7 i 20% u igricama, pa ti vidi jel bitno. Meni je 20% mnogo veliki pomak samo od kloka memorije, ranije klok nije toliko uticao na fps ali u slucaju Ryzen-a je drugacije. Ne znam samo zasto su oni iz DF rekli da to nije neka razlika. Kako bre 20% bolji fps nije ogromna razlika?
Zato sam i pitao, zato sto nemam pojma. Hvala na pojasnjenju, mislio sam da je po 2-3% opet.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Gejming nije uvek isto opreterecenje, gejming moze biti situacija kada igras nesto nezahtevno gde jezgra bleje neiskoriscena. Sa druge strane gejming moze biti neki novi Crysis koji zakuca CPU na 100%. Bese Crysis dvojka ili trojka se tako ponasala na mnogim masinama? Bukvalno ti topi hardver. Jos ako izadje neka igrica puna bagova pa optereti hardver onako neocekivano, totalno bezveze. U takvim situacijama ukoliko je masina u bezbednim granicama problemi se svode na minimum. Ukoliko si OC'ovao masinu ko zivotinju, nesto moze da rikne.

Zato sam i pitao, zato sto nemam pojma. Hvala na pojasnjenju, mislio sam da je po 2-3% opet.

Prema DF testu mislim da 20% dobijaju u Witcher 3. Ne znam da li su i ostali testeri dobijali slicne rezultate, morao bi da proverim. Inace Ryzen u Witcher 3 slabo stoji kod vecine testera, ne lezi Ryzenu ta igra. Ali sa klokom memorija igra "prodise".

Problema sa memorijom verovatno ne bi bilo da se AMD odlucio na quad channel IMC, ali je pitanje kako bi se to odrazilo na dizajn, performanse i termale procesora. Svakako da u tom slucaju ni 2133 MHz DDR4 RAM na bi bio usko grlo.
 
Poslednja izmena:
Asrock je opasno digao kvalitet naponskih na "mainstream" seriji, taichi i fatal1ty proffesional imaju super naponske.

Jel to na pomolu ponovni merger Asus i Asrock pa si zato krenuo da hvalis Asrock robu? :p
 
Razlika je od 0% do 20%. I tih 20% je u retkim situacijama. Kome je 220FPS nije dovoljno već mu treba 260 FPS, onda ok, neka ulaže u brži RAM, ploče i slično. Ili neka za isti novac uzme jeftinu ploču, jeftinu memoriju i bržu grafičku :)

1.488V je mnogo. Ne bi ja to terao 24/7 na takvoj ploci.

Malo istrazivanja nije na odmet pre nego sto se koriste svakakvi izvori da bi se dokazala poenta. Kome treba za OC da postavi rezultat na net, njega ovo boldovano ne zanima. Ali neko ko bi da radi sa ovim procesorom to mora uzeti u obzir.

Koliko sam ja video retko koji 1700 moze dobaciti priblizno do 4 GHz a da ne predje tih 1.35V.

Da, baš zato sam i rekao za umeren OC. I zna se da je proces takav, da je 1.4 ± 0.05 V očekivano za 4GHz.
https://i.imgur.com/8Rch6JF.png
Ne znam koliko se razlikuju ploče, ali moja sa sličnom naponskom nema problema da isporuči struju na tom naponu (po defaultu prelazi 1.4V, ručno sam spuštao limit na 1.35V). Nije da će raditi 24/7 na max. kloku i tom naponu. Npr. 1500X ima boost na 3.7GHz i +200MHz za XFR. Tako da verovatno možemo da očekujemo all core takt od 3.9GHz na 1.3V za taj model.
 
Nije 220 vs 260 fps nego 80-90 vs 110-115 fps. Nekom nebitno (ko se igra na 60 Hz monitorima). Ko ima gejming vsync/gsync monitore njemu je to znacajna razlika. Bas je kod 7700K situacija koju pominjes. Taj CPU je vec dovoljno brz da mu brzi RAM bas i nije neophodan ukoliko ne vozis SLI setup ili Titan/1080Ti. Dobijas ti i na njemu fini boost od RAM-a ali ne osecas da ga spor RAM sakati. Dok kod Ryzena bas se cini da ga spor RAM ogranicava, pogotovo da postigne performanse u igrama sto blize 7700K koji je etalon.
 
1.488V je mnogo. Ne bi ja to terao 24/7 na takvoj ploci.

Edit:



http://www.overclockers.com/amd-ryzen-7-1800x-cpu-review/

Malo istrazivanja nije na odmet pre nego sto se koriste svakakvi izvori da bi se dokazala poenta. Kome treba za OC da postavi rezultat na net, njega ovo boldovano ne zanima. Ali neko ko bi da radi sa ovim procesorom to mora uzeti u obzir.

Koliko sam ja video retko koji 1700 moze dobaciti priblizno do 4 GHz a da ne predje tih 1.35V.

dovoljno je 3.8 nije da je tih 200mhz presudno... mozda lepsa cifra to je sve ;D
 
Jel to na pomolu ponovni merger Asus i Asrock pa si zato krenuo da hvalis Asrock robu? :p

Ja uvek hvalim dobar proizvod. Doduse recimo Gigabyte-u i MSI-u ne bi ni to pomoglo jer bios ne umeju da napisu, tako da :D
Asrock mi je jedini kao alternativa ASUS-u.
 
Isto kao sto si ti strucnjak stavio jedan modul od 8 gb, mada evo slika koja govori sve.

Pogledajte prilog 225207
Koji đavo je tb uhvatio sad pises ovo?
Kakve ima veze sto sam jedan stick stavio kad ne koristim integrusu i imao sam dva stika ali su previsoka nmz ovaj Tisis da stane pa sam morao ovaj manji...
I koji đavo ja tb treba da pisem zasto sam to uradio ?
Tesko ovoj Srbiji [emoji120]
 
Poslednja izmena:
Koliko vidim na ovoj temi o svemu sem o Ryzenu...

Послато са Nokia 3410 уз помоћ Тапатока
 
dovoljno je 3.8 nije da je tih 200mhz presudno... mozda lepsa cifra to je sve ;D

Dovoljno je onliko koliko moze konkretan primerak koji kupis. Tih 4 gigaherca, ideja iza toga je da dobijes 1800X stock za 200 evra manje. Trenutno je lutrija, mozda bude bolja situacija sa turama koje ce tek proizvesti.
 
@DukeLander ima zanimljiv potpis [emoji4]

P9 Lite TT
 
@ G@W

Ja izgleda pričam Turski.
SVI testovi su rađeni na ultra podešavanjima, a na njima nijedan "profi" gejmer ne igra, tako da 20% u pojedinim igrama nije ništa, da ne pominjem da oni koji kupe r7 za igranje i stream sigurno ništa ispod 1070 neće staviti u mašinu, tako da tih 115fps-a ne pije vodu. To ide na 200+ lagano sa sniženim detaljima, i tih mogućih 20% je nezanemarljivo.
Sada uključiš bf1 na low 1080p, 7700k opterećenje 90%+ što se vidi na linku koji sam postavio, dok r7 1700 ima fore koliko hoćeš.
Započni stream pa vidi koja će mašina bolje da radi, r7 ili 7700k.
Casual gejmeru poput mnogih ovde r7 niti 7700k ne treba, već stari 2500k, 2600k vrše posao odlično.
Videćemo šta će biti sa r5 kojeg ćeš moći da kupiš za 250e, dok 7700k je 350e.
Razlika od 100e znači 1070 umesto 1060/480, što će u svakom slučaju značiti više za 95% gejmera.

Jbt, ala ste aktivni u ovoj temi, nemam vremena da ispratim.
 
Poslednja izmena:
Ja uvek hvalim dobar proizvod. Doduse recimo Gigabyte-u i MSI-u ne bi ni to pomoglo jer bios ne umeju da napisu, tako da :D
Asrock mi je jedini kao alternativa ASUS-u.

Nisam znao da ASRock ima BIOS bolji od MSI i Gigabyte, ako sam te dobro razumeo :)
Tj svo vreme sam bio ubedjen u suprotno
 
Pixel,one tvoje tabele sto postavi...

Tamo pise da oc 1800x na 4ghz trosi 1w vise od stocka?
To neka sala?
 
Kliknes na link, procitas sta pise i sve ti bude jasno.

Ryzen tokom Prime95 vuce vise nego pri gejmingu. Kako stock clock tako i boost ili OC clock. Sto znaci da se napon ne dize tokom njihovih gejming testova jer CPU bleji vecinu vremena neiskoriscen. i7 7700K je dobrano opterecen i zato trosi priblizno u Prime95 i tokom gejminga.

Zbog toga ljudi kazu da ce Ryzen biti bolji za gejmingu u buducnosti. Ukoliko igre budu koristile vise jezgara i niti to ce biti slucaj ali nesto nisam optimista. Osim ako Ryzen based APU ne bude u Xbox Scorpio i Microsoft ne zalegne uticajem i parama da izjednaci Xbox i Windows 10 gejming. U tom slucaju je moguce da se desi ono sto se nije desilo sa PS4/Xbone generacijom.
 
Malo sam gledao sta bi moglo da se pazari od ploca za Ryzen.
x370 su previse skupe, tako da sam gledao ponudu b350 ploca.
U toj klasi u izboru Asus, Asrock, MSI i Gigabyte, po meni, ubedljivo najbolji izbor je Asrock.
http://www.asrock.com/mb/AMD/AB350 Pro4/index.us.asp#Specification
9 Power Phase Design, 6xSATA + 2xM2 (od toga jedan M2 disable-uje 1 sata port a drugi PCIE4) ostale ploce imaju ili 4xSATA + M2 ili 6xSATA +M2 ali koriscenje M2 disable-uje 2 sata porta. Aktivno rade na BIOSU i ploce su potpuno upotrebljive. I Asrock AB350 Pro4 ne newegg-u kosta 10$ manje nego ASUS PRIME B350.
https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813157761
https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813132965
Asus kod nas ima da se nadje za 15.000 din tako da bi Asrock trebao da bude jos jeftiniji.
Ta ploca sa R7 1700 je pun pogodak, nadam se da ce se pojaviti kod nas u prodaji.
 
110e u Ger
 
I ja merkam asusovu b350 plus kao i ti.

Poslato sa Lumia 550
 
Dovoljno je onliko koliko moze konkretan primerak koji kupis. Tih 4 gigaherca, ideja iza toga je da dobijes 1800X stock za 200 evra manje. Trenutno je lutrija, mozda bude bolja situacija sa turama koje ce tek proizvesti.

1800x stock dobijas garantovano jer njegov stock je 3.6 a 4ghz radi samo jedno jezgro. Verujem da to svaki 1700 moze da napravi.
 
Nazad
Vrh Dno