Šta je novo?

AMD Ryzen 7

Baš.. duplo skuplji intel šije amd, to nije nikad' bilo! I ja sam zaprepašćen... :d
Imas li ti neki smisleniji komentar od tog zaprepascenja? Mozda da mi objasnis zasto kad razlika u taktu nije visoka i razlika u ST sintetici nije visoka razlike u pojedinim igrama idu do 20% ali samo u igrama?
Nije mi jasno i zeleo bih pojasnjenje al' da ne ispadne kao kod cena cipseta da pricas napamet [emoji1]



Послато са Nokia 3410 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Anand:
Senior Engineer Mike Clark says he knows where the easy gains are for Zen 2, and they're already working through the list. A question is then if Intel continues at 5% performance gains clock for clock each year, can AMD make 5-15% and close the gap?

Generalno ko sklapa komp za gaming sada u ovom trenutku intel je best bet, za ostalo Ryzen (sto ne vazi i za Villija :D)
 
Poslednja izmena:
Interesantno. 1700 na 3.9GHz vs 7700K na 5GHz.

 
Citiram deo diskusije... Kuzma vs. Nedjo:

Miodrag Kuzmanovic @Nedjo Kovačević,

u poslednjih nekoliko meseci slušam neobuzdani hajp o Ryzenu, koji je toliko jak da sam i ja poverovao, zapravo, poželeo, da većim delom bude istina. Rajzen je trebao da bude vulkanska erupcija, feniks koji AMD CPU familiju diže iz pepela, električni mač koga iz zapaljenog kamena vadi oklopni vitez, kontrolisana eksplozija laserske cyber energije prilagođena naprednim korisnicima kojima treba brzinomer da mere svoj eXXtremni život! A šta smo dobili? Nešto što je "OK za te pare, ali...". Zašto AMD ne može da napravi nešto bez tog večno prisutnog "ali"? Zašto je procesor dobar za video montažu ali sporiji u igranju? Zašto bi korisnik morao da ulazi u BIOS da pali i gasi SMT u zavisnosti od toga šta želi da radi? Zašto da čeka novi BIOS, novu hardversku reviziju ploče ili drajver da bi sve leglo na svoje mesto? Kada kupiš Intel CPU, kupio si mašinu za mlevenje mesa koja je dobra u svemu na šta je baciš, nije petao iz Balaševićeve pesme kome smeta svaka dlaka. Da bi se AMD takmičio sa Intelom, treba da ima nešto što je do jaja, a ne nešto što je "u principu OK, ali...". Zaista sam želeo da AMD izbaci dinamit zbog koga bi u se Intelu znojili i vadili gaće iz dupeta dok gledaju grafikone, ali sudeći po ovome, biće dovoljno da smanje cene i da pecking order bude neizmenjen. Stvarno sam navijao za Davida, moj Neđo, ali praćka je promašila...
 
Poslednja izmena:
Qzma i njegova koprolalija, vec postaje bolest.

Послато са Nokia 3410 уз помоћ Тапатока
 
Baš.. duplo skuplji intel šije amd, to nije nikad' bilo! I ja sam zaprepašćen... :d

Problem je zasto se to desava. Recimo, ovde, u Crysis 3 :

http://www.purepc.pl/procesory/premiera_i_test_procesora_amd_ryzen_r7_1800x_dobra_zmiana?page=0,32

I7 7700K se vrlo dobro drzi sa 1800X koji ima duplo vise jezgara. Verovatno ce se I7 izjednaciti sa 6c\12t AMD procesorom u igrama koje preferiraju vise jezgara ( mozda i brzi ? ) i biti brzi u drugim igrama. Mislim, da to moze biti problem u ovoj konstataciji da je 1800X slabiji i od 6900K u igrama.
 

Posto si moj drugar objasnicu ti :p

Pre svega arhitektura je takva. Procesor je poprilicno nategnut. Obrati paznju na review-e sirom neta, neki su mucili muku da ga stabilizuju na 4.0 Ghz, realnih 3.9 Ghz.
Govorimo o stabilnim vrednostima, ne o clock-ovima za slikanje ili neki 3D Mark i slicno tome.

A pazi sad ovo, sve su to probrani inzinjerski primerci - znaci the best case scenario.
I na to sve imas uticaj nm procesa koji treba da sazri a da bi CPU dobio na fleksibilnosti u toj meri treba da prodje do godinu dana, mozda ranije ako se posreci.
Par meseci o kome vi govorite je nerealno.

Za neki bitan pomak je Zen+ ili kako su ga nazvali. Tad treba ocekivati skok jer ce i CPU biti tweakovan.
 
Mnogi rezultati su nelogični. Čak i ako su tačni, ako je u jednoj igri i5-7600K bolji od i7-7700K, da li to znači da je i7 bacanje para?

Nemoguće je napraviti "one CPU to rule them all". Nije to ni do AMD-a ni do intela, već do fizike mikroprocesora sa jedne i programera sa druge strane. Najbolje što možemo da imamo je isključivanje SMT-a, jezgara, boost-a i OC/DC na klik iz OS-a. I naravno da znamo šta je optimalno za koji program
 
Mnogi rezultati su nelogični. Čak i ako su tačni, ako je u jednoj igri i5-7600K bolji od i7-7700K, da li to znači da je i7 bacanje para?

Nemoguće je napraviti "one CPU to rule them all". Nije to ni do AMD-a ni do intela, već do fizike mikroprocesora sa jedne i programera sa druge strane. Najbolje što možemo da imamo je isključivanje SMT-a, jezgara, boost-a i OC/DC na klik iz OS-a. I naravno da znamo šta je optimalno za koji program
Sve je to Ok i pitanja nisam postavio da bih kudio AMD ili hvalio Intel, ili delio savete sta kupiti. Zanima me i interesantno mi je, pogledaj predstavljanje Ryzena na Computerbase.de i obrati paznju na Ano 2205 npr, ima jos igara, gde je 6900k za 20% brzi a recimo, kad si vec pomenuo, I5 sporiji od I7, znaci nije, bar kod Intela, HT u pitanju. A sintetika AMD vs I7 odlicna, performanse u nekim drugim igrama solidne. Nije mi jasno. Rise of Tomb Rider isto a jos DX 11 pa ne bi trebalo da je tako dobro optimnizovana za 16t a 6900k vodi a Ryzen 5% brzi od I5.
 
Citiram deo diskusije... Kuzma vs. Nedjo:

Miodrag Kuzmanovic @Nedjo Kovačević,

u poslednjih nekoliko meseci slušam neobuzdani hajp o Ryzenu, koji je toliko jak da sam i ja poverovao, zapravo, poželeo, da većim delom bude istina. Rajzen je trebao da bude vulkanska erupcija, feniks koji AMD CPU familiju diže iz pepela, električni mač koga iz zapaljenog kamena vadi oklopni vitez, kontrolisana eksplozija laserske cyber energije prilagođena naprednim korisnicima kojima treba brzinomer da mere svoj eXXtremni život! A šta smo dobili? Nešto što je "OK za te pare, ali...". Zašto AMD ne može da napravi nešto bez tog večno prisutnog "ali"? Zašto je procesor dobar za video montažu ali sporiji u igranju? Zašto bi korisnik morao da ulazi u BIOS da pali i gasi SMT u zavisnosti od toga šta želi da radi? Zašto da čeka novi BIOS, novu hardversku reviziju ploče ili drajver da bi sve leglo na svoje mesto? Kada kupiš Intel CPU, kupio si mašinu za mlevenje mesa koja je dobra u svemu na šta je baciš, nije petao iz Balaševićeve pesme kome smeta svaka dlaka. Da bi se AMD takmičio sa Intelom, treba da ima nešto što je do jaja, a ne nešto što je "u principu OK, ali...". Zaista sam želeo da AMD izbaci dinamit zbog koga bi u se Intelu znojili i vadili gaće iz dupeta dok gledaju grafikone, ali sudeći po ovome, biće dovoljno da smanje cene i da pecking order bude neizmenjen. Stvarno sam navijao za Davida, moj Neđo, ali praćka je promašila...

Okači ljudima ceo link da čitaju barem, pošto je javno... Gomila IT dinosaurusa se svadja :D

https://www.facebook.com/miodrag.kuzmanovic

EDIT: Hvala Beast, videćemo, ali verujem da će biti tako. Mislio sam da postoji neki leak
 
Poslednja izmena:
Znam da ima onih koje i ovo interesuje>

dxopticR7.jpg
 
Mislim da ce svi prilicno da se iznenade kada budu biosi na ovim maticnim plocama sredjeni kroz par meseci.Do tada ima i Vega da stigne.
AMD je odlicno odradio posao.
Cekam ovaj 1600x
 
Pravite cirkus sa ovom dvojicom. Ako zele da ucestvuju u temi, pa registrovani su na forumu zar ne? Jedan sigurno jeste ali se pravi nevest od kako su ga unapredili. Nismo mu dovoljno veliki, bitan je Svet Kompjutera sto citaju dvanaestogodisnjaci.
 
Citiram deo diskusije... Kuzma vs. Nedjo:

Miodrag Kuzmanovic @Nedjo Kovačević,

u poslednjih nekoliko meseci slušam neobuzdani hajp o Ryzenu, koji je toliko jak da sam i ja poverovao, zapravo, poželeo, da većim delom bude istina. Rajzen je trebao da bude vulkanska erupcija, feniks koji AMD CPU familiju diže iz pepela, električni mač koga iz zapaljenog kamena vadi oklopni vitez, kontrolisana eksplozija laserske cyber energije prilagođena naprednim korisnicima kojima treba brzinomer da mere svoj eXXtremni život! A šta smo dobili? Nešto što je "OK za te pare, ali...". Zašto AMD ne može da napravi nešto bez tog večno prisutnog "ali"? Zašto je procesor dobar za video montažu ali sporiji u igranju? Zašto bi korisnik morao da ulazi u BIOS da pali i gasi SMT u zavisnosti od toga šta želi da radi? Zašto da čeka novi BIOS, novu hardversku reviziju ploče ili drajver da bi sve leglo na svoje mesto? Kada kupiš Intel CPU, kupio si mašinu za mlevenje mesa koja je dobra u svemu na šta je baciš, nije petao iz Balaševićeve pesme kome smeta svaka dlaka. Da bi se AMD takmičio sa Intelom, treba da ima nešto što je do jaja, a ne nešto što je "u principu OK, ali...". Zaista sam želeo da AMD izbaci dinamit zbog koga bi u se Intelu znojili i vadili gaće iz dupeta dok gledaju grafikone, ali sudeći po ovome, biće dovoljno da smanje cene i da pecking order bude neizmenjen. Stvarno sam navijao za Davida, moj Neđo, ali praćka je promašila...

Kuzma apsolutno pogađa u centar.

Recimo juče smo imali situaciju da nvidia napravila praktično istu stvar na GPU tržištu, ponudila grafičku karticu po ceni od $699 koja je ista ili bolja od relativno mlade karte, Titana X, koji košta $1200, pa su i reakcije na to sasvim normalne, bez hajpa i marketinškog ludila. Ali je zato CPU koji košta $500 i koji je konkurent procesoru koji košta 1100$ nahajpovan i predstavljeno kao novo svetsko čudo. Verujem da je juče AMD, a ne nvidia, najavio GPU koji košta 699$, a da daje performanse titana od 1200$, samo na ovom forumu bi već bilo ispisano 30 hajp stranica :)
 
Poslednja izmena:
PCper oko performansi: " It’s possible we are looking at a bug of some kind in the firmware (I’ve heard disabling SMT will improve performance) of it could be a chipset level issue with add-in card performance"
 
biće dovoljno da smanje cene i da pecking order bude neizmenjen.

Ako je po necemu Intel poznat, to je onda da NE SMANJUJE CENE. Ako je to ovaj Kuzmanovic iz SK-a, cudi me onda da od jednog novinara koji se time bavi citav zivot nema neke vremenske dimenzije i istorijske analize. Pa sest godina su "furali" nesrecni NetBurst koji je bio komedija u Prescott eri, bili su sporiji i skuplji. Sest godina su bili SPORIJI od AMD-a da bi AMD imao "rekordnih" 30% udela na trzistu. Dakle, cak ni takvo poslovanje ih nije ni dotaklo,mogli su da se glupiraju koliko god da su hteli. Prodavali onaj nesrecni Xeon kao EE, TDP debelo preko 140W (i to na defaultu!) za 1000 dolara I ISLO IM JE DOBRO. Tek tamo 2005. je i AMD bezobrazno podigao cene sa onim FX-62 modelima pa je u pojedinim slucajevima Intel imao konkurentne modele cenovno ali ne i tehnoloski - Athlon je bio pravi dual-core dok su oni Pentiumi D bili dva bukvalno spojena P4 (slicno kao Core2Quad).

Itd itd.

Sta hocu da kazem? Intel ce cene smanjiti MINIMALNO ali i dalje ce mnogo bolja kupovina biti Ryzen R5 i R3 bez ikakve sumnje i bez ikakvih rezultata to vam sad odmah kazem. Naravno, oni "locked 60 FPS" nemaju sta da traze ovde, nije ovo roba za njih, a imaju i7-ice odavno...
 
Kuzma apsolutno pogađa u centar.

Recimo juče smo imali situaciju da nvidia napravila praktično istu stvar na GPU tržištu, ponudila grafičku karticu po ceni od $699 koja je ista ili bolja od relativno mlade karte, Titana X, koji košta $1200, pa su i reakcije na to sasvim normalne, bez hajpa i marketinškog ludila. Ali je zato CPU koji košta $500 i koji je konkurent procesoru koji košta 1100$ nahajpovan i predstavljeno kao novo svetsko čudo. Verujem da je juče AMD, a ne nvidia, najavio GPU koji košta 699$, a da daje performanse titana od 1200$, samo na ovom forumu bi već bilo ispisano 30 hajp stranica :)

Da i nVidia tapka u mestu 6 godina kao Intel, bio bi u pravu. Ovako, nisi, Intel 6 godina prodaje jedno te iste i jos povecava cenu svake godine. Titan X je bukvalno glupost koju kupuju samo oni koji ne znaju sta ce sa sobom, procesori su vec potpuno druga prica i procesorske snage nikada dovoljno. Ryzen je vazan dogadjaj na ovom trzistu koje poprilicno uspavano vec pola decenije i ovaj R7 1800X jeste dobar CPU. Trziste grafickih je mnogo dinamicnije i tu napredak belezimo svake godine, zato i nema hajpa, jedino se svadjamo oko cena.

Inace, to isto se desavalo letos kada se cena od 500e za 1070 opravdavala godinu dana ranijim Titanom, to je nekima bilo skroz OK.
 
Pominjanje izvesnog Qzmanovica, koji je celu svoju "karijeru" sagradio na prezvakavanju jedne te iste vrste fekalije, smatram uvredom za svakog ko je pravno i poslovno sposoban...
Ako sam do juce morao da dam 2k evra da bih dobio foto/video/bilostastonisuigre masinu odredjenih performansi, a danas za to isto treba da dam pola od toga, onda ne znam sta vise treba da se kaze. To vise nije evolucija, to je quantum leap.
 
Nvidia je napravila isto to sinoć u gpu segmentu, pa ne vidim ni 5% ljudi iz ove teme kako pričaju kako je to quantum leap. A nije, kao što nije ni ovo :)
 
Meni je ovaj Ryzen 1800X vec ustedeo 500 evra i ne vidim razlog da budem nezadovoljan:) Sreca pa mi u benchshop-u nikad nisu odgovorili na pitanje da li mogu da mi nabave i76900K:d Samo jos da vidim kakav ce biti ostatak platforme i koliko je sve to stabilno kad se baci na render i vreme je da se najzad menja masina:)
 
Isplati li se kupiti 1800x pored 1700x ako imam u planu OC?

Послато са SM-N920C уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno