Šta je novo?

AMD Ryzen 7

Izasao je agesa 1.0.0.6 bios,barem za moju msi plocu,najzad memorija radi na 2933 mhz
 
Ja sebi uzimam za 10-15 dana, jedino cu grafiku malo da sacekam jer necu iz principa da dajem 500e.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Vise nego primetno popravljene performanse, pogotovu u igrama. Negde je razlika bas ogromna. To je ono sto se Ryzenu najvise i zameralo u startu, gaming performanse.
 
Impozantni rezultati.
Mislim da su ovakvom ogromnom napredku kumovale Windows nadogradnje jer je u trenutka predstavljanja bilo problema sa Windows scheduler-om. Naravno, i vreme je bilo potrebno da nova arhitektura počne pravilno da se koristi.
 
Nije napomenuo da li je koristio iste drajvere za graficku kao pre...
 
Moze se predpostaviti da nije :)
Svi su optimizovali svoj deo, amd,nvidia,microsoft i sami developeri sa patchevima, kada se sve to zajedno sabere dolazi do ovih dobitaka.
 
Brzo pitanje. Dali ste probali cpu na 3.9GHz? Cim podesim u biosu 3900 masina se boot-uje na 1550MHz i stoji zaglavljena na toliko. Vidim da dosta ljudi ima taj problem sa gomilom raznih ploca, raznih brendova. Jel ima nacin da se to zaobidje ili i za to moramo da cekamo nove biose?
 
Baš sam odgledao ovo danas, prosto neverovatno 2x niža cena a tu su performanse manje više iste.
 
Realno gledano,par meseci posle lansiranja R7 i R5 serija procesora,Amd je definitivno cenovno obesmislio 90 posto Intelovih procesora.Cast izuzecima G4560
 
Da podelim i ja neke svoje utiske za 1700X.

Radimo arhitektonsku vizuelizaciju u 3dsMax-u, Vray render engine. Uzeli smo jedan procesor za probu, bas zbog odnosa cene i kvaliteta, posto nam je sva oprema bazirana na Intelu i oganj je skupa...
Uporedjivao sam ga sa 5960X da default klokovima i jedan i drugi.

Cinebench 11.5
1700X------------17.01
5960X------------15.13

Cinebench 15
1700X------------1532
5960X------------1386

Medjutim, kada sam presao sa sintetike na konkretan render, situacija je bila drugacija.

Test render u 4K pusten na oba kompa, iste scene, Vray 3.5:
1700X------------3h 52min
5960X------------3h 36min

Opet, ta razlika i nije tako strasna ako se uzme u obzir da je intel 2.5 puta skuplji od ryzen-a, a vreme rendera mu nije 2.5 puta krace.


Najveca zamerka kod ryzen sklopa jeste maticna. Narucio sam Gigabyte GA-AX370 Gaming K5. Temperatura VRM-a pri default klokovima prilikom rendera ide i do 90C i to u klimatizovanoj prostoriji. Jos je i vazdusno hladjenje na njemu, a kako li bi tek bilo da je vodeno??? Tako da u startu ne mogu da istestiram OC potencijal procesora. Cuo sam da am4 ploce imaju problema i sa ram memorijom u vidu podrske vecih brzina, ali se time nisam bavio. Pokusacu da nabavim drugu plojku pa javljam utiske, mada ce izbor biti izuzetno tezak, obzirom da sam citao da vecina ima problem sa temp. na VRM-u.

Nadam se da ce se to resiti, onda nas nista ne sprecava da pravimo render nodove bazirane na rayzen-u. Za sada, tu je previse decijih bolestija koje su trebale biti resene odavno.
 
Koja memorija je bila u oba sistema? Ryzen voli sto brzu memoriju.
 
Najveca zamerka kod ryzen sklopa jeste maticna. Narucio sam Gigabyte GA-AX370 Gaming K5. Temperatura VRM-a pri default klokovima prilikom rendera ide i do 90C i to u klimatizovanoj prostoriji. Jos je i vazdusno hladjenje na njemu, a kako li bi tek bilo da je vodeno??? Tako da u startu ne mogu da istestiram OC potencijal procesora. Cuo sam da am4 ploce imaju problema i sa ram memorijom u vidu podrske vecih brzina, ali se time nisam bavio. Pokusacu da nabavim drugu plojku pa javljam utiske, mada ce izbor biti izuzetno tezak, obzirom da sam citao da vecina ima problem sa temp. na VRM-u.

Nadam se da ce se to resiti, onda nas nista ne sprecava da pravimo render nodove bazirane na rayzen-u. Za sada, tu je previse decijih bolestija koje su trebale biti resene odavno.

Druze izabrao si poprilicno losu plocu, imas ovde na forumu odlicnu temu koja se bavi AM4 plocama:
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?397327-AMD-AM4-VRM-info
 
Da podelim i ja neke svoje utiske za 1700X.

Radimo arhitektonsku vizuelizaciju u 3dsMax-u, Vray render engine. Uzeli smo jedan procesor za probu, bas zbog odnosa cene i kvaliteta, posto nam je sva oprema bazirana na Intelu i oganj je skupa...
Uporedjivao sam ga sa 5960X da default klokovima i jedan i drugi.

Cinebench 11.5
1700X------------17.01
5960X------------15.13

Cinebench 15
1700X------------1532
5960X------------1386

Medjutim, kada sam presao sa sintetike na konkretan render, situacija je bila drugacija.

Test render u 4K pusten na oba kompa, iste scene, Vray 3.5:
1700X------------3h 52min
5960X------------3h 36min

Opet, ta razlika i nije tako strasna ako se uzme u obzir da je intel 2.5 puta skuplji od ryzen-a, a vreme rendera mu nije 2.5 puta krace.


Najveca zamerka kod ryzen sklopa jeste maticna. Narucio sam Gigabyte GA-AX370 Gaming K5. Temperatura VRM-a pri default klokovima prilikom rendera ide i do 90C i to u klimatizovanoj prostoriji. Jos je i vazdusno hladjenje na njemu, a kako li bi tek bilo da je vodeno??? Tako da u startu ne mogu da istestiram OC potencijal procesora. Cuo sam da am4 ploce imaju problema i sa ram memorijom u vidu podrske vecih brzina, ali se time nisam bavio. Pokusacu da nabavim drugu plojku pa javljam utiske, mada ce izbor biti izuzetno tezak, obzirom da sam citao da vecina ima problem sa temp. na VRM-u.

Nadam se da ce se to resiti, onda nas nista ne sprecava da pravimo render nodove bazirane na rayzen-u. Za sada, tu je previse decijih bolestija koje su trebale biti resene odavno.

Kod mene 1700 izvlaci 1700 za MT u Cinebenchu. Naravno klokovan, 1390 na defaultu. Za memoriju ne brini, vise manje je to reseno. Evo kod mene radi 2933 CL14 sa 4 stapa stabilno kao stena. Jeste i kod mene je VRM malo visi nego sto bih voleo ali ja sam nagurao ozbiljan napon. Ne znam s kojom si memorijom testirao ali kad probas s brzom memorijom videces razliku, sto veci klokovi vise mu prija brza memorija.
Obzirom da je razlika 2.5x nemoj ni da razmisljas. Eventualno razmisli o threadreaper platformi ako mislis da cilj opravdava sredstva. U suprotnom ryzen je jasan pobednik ;)
 
Da podelim i ja neke svoje utiske za 1700X.

Radimo arhitektonsku vizuelizaciju u 3dsMax-u, Vray render engine. Uzeli smo jedan procesor za probu, bas zbog odnosa cene i kvaliteta, posto nam je sva oprema bazirana na Intelu i oganj je skupa...
Uporedjivao sam ga sa 5960X da default klokovima i jedan i drugi.

Cinebench 11.5
1700X------------17.01
5960X------------15.13

Cinebench 15
1700X------------1532
5960X------------1386

Medjutim, kada sam presao sa sintetike na konkretan render, situacija je bila drugacija.

Test render u 4K pusten na oba kompa, iste scene, Vray 3.5:
1700X------------3h 52min
5960X------------3h 36min

Opet, ta razlika i nije tako strasna ako se uzme u obzir da je intel 2.5 puta skuplji od ryzen-a, a vreme rendera mu nije 2.5 puta krace.


Najveca zamerka kod ryzen sklopa jeste maticna. Narucio sam Gigabyte GA-AX370 Gaming K5. Temperatura VRM-a pri default klokovima prilikom rendera ide i do 90C i to u klimatizovanoj prostoriji. Jos je i vazdusno hladjenje na njemu, a kako li bi tek bilo da je vodeno??? Tako da u startu ne mogu da istestiram OC potencijal procesora. Cuo sam da am4 ploce imaju problema i sa ram memorijom u vidu podrske vecih brzina, ali se time nisam bavio. Pokusacu da nabavim drugu plojku pa javljam utiske, mada ce izbor biti izuzetno tezak, obzirom da sam citao da vecina ima problem sa temp. na VRM-u.

Nadam se da ce se to resiti, onda nas nista ne sprecava da pravimo render nodove bazirane na rayzen-u. Za sada, tu je previse decijih bolestija koje su trebale biti resene odavno.

1. Koje vazdusno hladjenje?
- Vodeno samo custom ako mislis/te da pravite razliku. Obzirom da je to za firmu takva varijanta otpada. AIO resenja nisu za vas.

2.Vi za firmu overclock-ujete procesore ili si ti zeleo da isprobas mogucnosti?

3. Kao sto su vec neki resli, mozda ste mogli malo da obratite paznju na kvalitetniju plocu.

4. Da li si obracao paznju na temperaturu i boost clock kod procesora, i to je moglo da utice na krajni rezultat u testovima.
 
A ko je rekao da su klokovali? To su rezultati sa default klokova.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Ja sam uzeo par komada 1700, onog sa spire kulerom - čisto da testiram kako se ponaša u ozbiljnijoj primeni. Uzeo sam tada najskuplju ploču iz CT ponude, ne sećam se sad tačno oznake.

Instalirao, brzina ok. Opterećenje CPU konstantnih 60-80%. Napominjem da mašine rade u prostoriji gde je 17-18 stepeni. Nije bilo nikakvog pregrevanja.

Posle dve nedelje - stade. Posle četiri dana - opet!

Dakle, dešava se da prsne aplikacija za pakovanje videa, nevezano sa tim da li je operativni sistem Linux ili Win. Neki put stane posle par sati, nekad radi skoro mesec dana.

Nema pravila kada će se to desiti, ali nikako ne bi smelo da se dešava. Intel sa druge strane radi po 2-3 godine bez stajanja (staje kad ga ja ugasim).

Inače, jedna od dve mašine mi je spalila DDR4 modul. Verovatno slučajnost, sa zamenskim radi, ali od 60 komada memorijskih modula (koliko sam uzeo u toj porudžbini), ovaj je jedini zakazao.

Verovatno će neka revizija svega doneti i 'business grade' stabilnost.
 
U mojoj firmi 9 Intela, dva rajzena 1700 i 1700x oba na 350 plocama, ni jedan ryzen ne krasuje, a Inteli redovno! Pokusajte da stabilizujete 5 minuta snimka u Premijeru iz vise od 70 rezova, ni jedan Intel nece do kraja uraditi svaki ce da prsne a Ryzen uvek stabilno do kraja!Intelu je limit do minut i po snimka.U renderu su stabilne sve konfiguracije.
 
Koja memorija je bila u oba sistema? Ryzen voli sto brzu memoriju.

Kingston Fury na 2400MHz u oba sistema.


1. Koje vazdusno hladjenje?
- Vodeno samo custom ako mislis/te da pravite razliku. Obzirom da je to za firmu takva varijanta otpada. AIO resenja nisu za vas.

2.Vi za firmu overclock-ujete procesore ili si ti zeleo da isprobas mogucnosti?

3. Kao sto su vec neki resli, mozda ste mogli malo da obratite paznju na kvalitetniju plocu.

4. Da li si obracao paznju na temperaturu i boost clock kod procesora, i to je moglo da utice na krajni rezultat u testovima.


1. Nakacio sam mu stock kuler od FX8350 za prvu silu i radi posao, obzirom da temp procesora nije presla 55C. A inace 90% hladjenja je corsair-ovo H110 , nahvatali smo dok su bili kod nas za dosta pristojnu sumu, a imaju 5god garancije. Ostatak je CoolerMaster Nepton, takodje sa 5 god garancije (to mi je najbitnija stavka kod hladjenja, jer pumpe crkavaju ko lude)

2. Ne klokujemo, maksimalno do turbo boost-a idu frekvencije. Nego sam hteo da se poigram malo, nova igracka :)

3. Definitivno vidim da sam trebao vise vremena da posvetim iscitavanju recenzija. Ova plojka je g****. Ako uspem da pronadjem BIOSTAR X370GT7, idem na nju, a ako ne onda AsRock Taichi.

4. Kao sto rekoh, temp procesora nije presla 55C, a boost je bio iskljucen u oba slucaja (i kod intela i kodd ryzen-a)



Sto se tice stabilnosti samog procesora, ne mogu mnogo da sudim, obzirom da sam ga testirao par dana. Radio je neku animaciju 72h bez prestanka i to je ok proslo, temp su mu bile super i nije crash-ova. Problem imam sa plojkom , koja definitivno ide na reklamaciju jer je VRM izludeo i otisao na 107C na default podesavanjima i restartovao sistem par puta.
 
To jeste mnogo, procitao sam u onoj temi. To je stvar koja i mene zabrinjava pomalo, osim toga masina ubija kako radi.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Izgleda da se ponavlja FX prica gde FX8xxx modeli traze dobru plocu, dok su FX6xxx i slabiji radili prakticno na bilo cemu.
 
Nista drugacije nije ni za X99. Svi 8-core procesori zahtevaju kvalitetnu plocu(pravu osmofaznu sa dobrim mosfetima), inace ce VRM da gori. Doduse aktivno hladjenje moze resiti problem. Nema veze sa platformom vec potrosnjom.
 
Bas to. Treba napojiti 8 jezgara, klokovanih. Hladnjaci na naponskoj nisu veliki, ono, rade ali nisu ozbiljni. U rangu box coolera, ako drzis defalt zavrsavace posao. Ja planiram da dodam nesto na njih ali moram prvo da kupim termalnu traku.
Ako bih u stres testu spustio temp na 70 to bi bio uspeh.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Na x399 pločama je Asus ubacio aktivno hlađenje naponske sekcije. Mali ventilatorčić, ali i to je bolje nego sam pasivni heatsink.
 
~80°C za VRM je opuštencija, ne bih se ja tu mnogo brinuo ,) S druge strane, ako se već kupuje CPU od 400€ za 24/7 posao, valjda ima smisla odvojiti 120-150€za ploču sa malo boljim VRM-om :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno