Šta je novo?

AMD Ryzen 7

Pa prvo sam hteo baš taichi a onda video neki klip kako oc uju na ovoj ploči i video 5 newegg zvezda pa reko' super ušteda.
 
Ma kakva usteda. Taichi sabija. Realno, bar da je neka solidna X370 pa da ti ne bude zao.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Odigrao sam tako (1,55v 4150MHz) celu BF1 mp partiju i vidim cpu je na 68.9C mada skokne i do 73 po nekad na kratko. Izuzetno smooth iskustvo a i ram na 3200 radi. Inače mislim da me spašava što sam sve ventove obe grafike i kućišta i cpu stavio na 100% i tako je usmereno hlađenje da kulja kao iz vulkana vazduh na vrhu kućišta. Mislim da to dobro hladi i vrm. Nešto kao fen na kecu kada stavim ruku iznad kućišta. Nekako mi je i dalje žao da ulažem 170e u ploču ako bih ovu b350 prodao. Ovako i ako crkne samo ću da vratim drugi komp unutra a ako poživi onda sam na konju.

Edit: eksperimentišem pa ću polako prilagođavati ventilaciju, počeo sam ovako, ali bih da na kraju buka bude eliminisana
 
Poslednja izmena:
Sreca pa ne koristi sva jezgra na 100% inace bi bila vesela temperatura a i potrosnja. Ako tako nastavis samo je pitanje kada ce naponska popustiti. Zasto lepo ne prodas tu plocu, uzmes nesto za 150e i pevas? ;)
BTW, jesi gledao temperature naponske dok si testirao na tim klokovima?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
U pravu si, čim pustim uzastopno 5-6 cinebencha nestane slika i moram reset. Zabavno je samo kada sve radi lepo. Pokušavam da pronađem neki deal u svemu ovome. x370 bi dobro došla i zbog sli i zbog mesta za 3. kartu koja je sada neuposlena tj ne kaplje btc od nje. Videću možda već sutra oglasim ovu ploču pa ako se razgrabi nahvatam propisnu sa x.
 
Poslednja izmena:
Samo da ljudi ne citaju ovu temu posto ja sigurno ne bih kupovao tu plocu :d
Ja mislim da si dotakao 120c za naponsku tim testovima, bez sale. Mozda i vise. Iskreno, ne znam ni kako je izdrzala sve to, svaka joj cast.

Ja imam jos po pola box coolera zalepljeno na hladnjacima naponske da bi ih ventilatori dohvatili i propisno ohladili ali verovatno se ni ja ne bih usudio s mojom plocom to sto si ti probao.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Haha to nije za ove što traže onu ploču koja mora biti nevina pre uzimanja. Ima garanciju domaću.. mada nije ni da mora da se menja, sve je ovo avantura pa kako bude.
 
7700k nema sta da trazi pored 1700 u mp igrama, dok se osetna prednost ryzen-a se tek vidi prilikom stream-a.

Ja spremio kes za ryzen+1070 ili neku vegu, medjutim nema para u bf1 do sredine sledece godine, tako da sam odustao. xD
Nema šta da traži, i onda vidiš 11fps manji minimalni fps kod R7. Kod nekih većih rezolucija i nasviranih detalja to može značiti razliku između igrivosti i neigrivosti.

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Zar neće kod većih rezolucija ta razlika koju pravi sam CPU da se smanji?
 
Niži min FPS bi bio problem da je frame time veći, ali pošto je u oba slučaja niži nego na 7700k može se zaključiti da igra bolje klizi na r7.
 
U pravu si, čim pustim uzastopno 5-6 cinebencha nestane slika i moram reset. Zabavno je samo kada sve radi lepo. Pokušavam da pronađem neki deal u svemu ovome. x370 bi dobro došla i zbog sli i zbog mesta za 3. kartu koja je sada neuposlena tj ne kaplje btc od nje. Videću možda već sutra oglasim ovu ploču pa ako se razgrabi nahvatam propisnu sa x.
Pa ta ploca je za neki umereni OC do jedno 3,7 plafon 3,8, nije mi jasno sta pokusavas da dokazes?
Rizikujes poprilicno da bi dobio sta?
BF1 ce ti leteti kako god, i na 3,2 da radi opet leti i opet je procesor oko 50% opterecen, mozes uporedo i da renderujes u premijeru!
Mogu da razumem da hoces da malo eksperimentises ali da ga ostavis tako nategnutog nema smisla.
Za 4 ghz i vise trebo si da uzmes Taichi i cao, to je ploca za te stvari ali po meni nije isplativo bacati toliku lovu za nekih 300mhz!
Ajde da je to jedna od boljih 350 ploca kao sto je Strix nego jedna od najlosijih sa nagororom naponskom!
 
Poslednja izmena:
kakva je asus prime b350 plus naspram asrockove ab350? baš sam prekjuče sklopio konfiguraciju sa ryzen 1700 i stock kulerom. memorija je patriot viper 2x8GB, uključio sam xmp profil u biosu i radi na 2933Mhz... hteo sam da OC procesor na način koji mi je opisao član Caridze ali bios mi je nešto drugačiji...
edit: vidim po nekim stranim forumima spominju: https://www.amd.com/en/technologies/ryzen-master
OC ryzena iz windowsa, jel neko probao?
 
Poslednja izmena:
Nije ni strix nesto bolji za r7. Jedine b350 ploce pogodne donekle za oc r7 su msi krait gaming i gaming pro carbon. A tu su vec i x370 msi cenovno
 
Caridze je napisao(la):
Kako pravilno podesiti napon za OC CPU

0. Imamo ceo bios u auto (default)
1. Biramo takt cpu za OC (naprimer 3.8GHz)
2. Polako podizemo napon u CPU Core Voltage sve dok ne uspemo uspesno da zadjemo u Windows (za 3.8GHz – pocinjemo sa 1,28V)
3. Posle uspesnog starta Windows ponovo se vracamo u bios i podesavamo CPU Load-line Calibration [auto] na CPU Load-line Calibration [Level 2] , ponovo idemo u Windows i testiramo sa LINX, najverovatnije dobijamo crn ekran (Black Screen) ili BSOD
4. Vracamo se u bios i dodajemo jos korak za LLC, t,j. CPU Load-line Calibration [Level 3], vracamo se u Windows i ponovo pustamo LINX, najverovatnije ovoga puta imamo neka seckanja (Freezes)
5. Nazad u bios i sada za korak podizemo napon na CPU Core Voltage, vracamo se u Windows i ponovo testiramo sa LINX
6. Ako i dalje imamo seckanja, ponoviti 5.

Evo najprostije uputstvo, a da nista ne spalis. Samo pogasi turboboost (obavezno) i pover saving opcije (pozeljno) + mozes da podesis onaj Fast profil naponske koji ima u FAQ. Dozvoljen max napon takodje imas u FAQ (nemoj preko 1.365V na CPU core voltage)
ej, izvini, tek sada, ću da pokušam da ga klkujem. malo me buni ova opcija offset? za manualni napon, takođe ne mogu da nađem opciju za turboboost u biosu:




offset ovaj je valjda koliko da dodam volti ako stavim + ?

kuler je trenutno wraith/stock dok ne pređem na bolji ali ploča je takva kakva je, krastavac...
 
Jel ima neko sa asus'om da pomogne coveku sa bios?
Vidi ako mozes da izvuces 3600-3700MHz sa naponima ispod 1.3V
 
Imam ja asus ali nisam jos uvek klokovao... Taj offset je upravo to, na default vrednost dodaje ili oduzima zadatu offset vrednost...

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Nešto kao fen na kecu kada stavim ruku iznad kućišta. Nekako mi je i dalje žao da ulažem 170e u ploču ako bih ovu b350 prodao. Ovako i ako crkne samo ću da vratim drugi komp unutra a ako poživi onda sam na konju.

Edit: eksperimentišem pa ću polako prilagođavati ventilaciju, počeo sam ovako, ali bih da na kraju buka bude eliminisana

Taići bi te u ovom trenutku košta max 215 dolara sa sve porezom.
A imaš u komšiluku i dobar izbor ostalih asrock x370 ploča https://desktop.bg/motherboards-all...id_in_all=all&per_page=27&search[s]=promo_asc
 
Nema potrebe bas da daje pare za taichi, meni je killer SLI bio sasvim dobar izbor za 80e manje. Ko hoce ima i AC verziju. Asrock ima bas fin izbor i korektne su im ploce.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
@dakula74 @Caridze jasno mi je da je opasno tj nije vredno rizika nego me kopka, volim da eksperimentišem da vidim limit. A znalo je i da presudi u bf1 1 na 1 kada se izađe iza ćoška uz eksplozije i čuda to što je sve smooth, tj siguran sam u par navrata da mi je pomoglo više nego neki skil. To što kažeš, pitanje je koliko je svrsishodno davati dodatne stotine e za 300 MHz. Klackam se a do tada sam na 3.8GHz uz 1,375v što bi trebalo da bude bezbedno. Ne bih da gomilam hardver, bar da se rešim starog pa bi nekako i lakše odlučio.
 
Za tu naponsku i to je napor. Pusti prime pola sata pa vidi koje su temp naponske. Mislim da joj skracujes zivotni vek.
Po meni je steta da taj cpu ne zabodes u bolju plocu ali opusteno.
To sto pricas za BF1 ima smisla. Stabilan fps cuda cini, koliko i dobar ping u najmanju ruku.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
ej, izvini, tek sada, ću da pokušam da ga klkujem. malo me buni ova opcija offset? za manualni napon, takođe ne mogu da nađem opciju za turboboost u biosu:




offset ovaj je valjda koliko da dodam volti ako stavim + ?

kuler je trenutno wraith/stock dok ne pređem na bolji ali ploča je takva kakva je, krastavac...

Pa prema voltaži koju imaš na slici možeš da staviš offset + 0.1v za cpu pazi samo pošto ti je soc 1.1v auto on može da ode na 1.3v pa tu stavi offset na - 0.025v . Ovo je samo pojednostavljen primer, moraš sam da vidiš kako se temp i voltaže ponašaju sa tvojim R7, odlučiš koja je krajnja voltaža do koje ćeš da ideš pa malo skineš malo dodašna cpu i paziš na soc....
 
-Ne kaže se Voltage, nego voltaža.
-au koja blamage

@Q&Q imaš li mogućnost da promeniš sa offset na manualni mod pa da sam upišeš tačnu vrednost napona?
@Sajber ok da se uozbiljim, stavio sam na stock i tako ću da ostavim do kraja testa tj nedelju dve i odlučiću onda jel ostaje r7 ili vraćam i7 i neću da razbijam glavu da li će nešto da crkne itd.
 
Poslednja izmena:
da li ima smisla menjati ploču?(na x370 posle asus prime b350-plus) ili da kupim hlađenje lc power cc 120? pa koliko nategnem, nategnem(sa OC)? ako je razlika 200MHz u OC sa x370 u odnosu na b350 sve mi jedno... za sada sam samo RAM uključio xmp profil...(2933 MHz) dok mi je procesor na fabričkom kloku sa wraith(stock) kulerom. sve komponente su mi u domaćoj garanciji sem ssda(samsung 850 evo 250GB)... i da li bi mi uopšte u viph....su dali da zamenim ploču? koja je korišćena 4 dana....?
 
Ostavi plocu, oc do 3600-3700 i to je to. x370 ce ti dati 3800-3900 u najboljem slucaju (jer cpu r7 1700 izleda u masi ide samo na 3.8GHz do 1.41v), samo sto ce manje opterecenje biti za vrm. S toga gledaj 3600-3700 uz minimalno podizanje napoma na toj ploci.
 
ok, odradio sam tako, ali ne mogu nigde naći turbo boost opciju u biosu kako bih je isključio? cpu load line calibration sam stavio na High
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno