Šta je novo?

AMD Ryzen 7

@pmb, aj probacu veceras nesto da uprostim i posaljem samo deo vezan za oc cpu, mozda bude lakse da se snadjes. Jer ono je i za cpu i za ram + skrivena/fina podesavanja za izvlacenje max perf i stabilnosti.
 
Aj posalji meni taj opsirniji dokument
 
Probaj tako detaljno, ali ako te interesuje imaš i video verziju koju možeš pratiti na mobilnom i čačkati bios isto kao on što radi. Imaš brz način do 3.8GHz i spor posle do 4GHz (taj mi nije prošao). Inače sam ubacio r7 u komp danas umesto i7 kada mi je stigao AM4 kit za vent, pa da probam nedelju dve non stop na njemu kako je.
 
Caridzev dokument sam i krenuo da čitam ali sam uvideo da je kasno a neću da preskačem pa sam našao nešto za prvu ruku. Stvarno je bogat dokument tu se slažem za +1.
Utisak za sada nemam jer sam clean install radio pa nemam softver osim win i drajvera, ok tih je i hladan na CB sa noctua to je jedino, a samo se nadam da neće biti bsoda i neprijatnih iznenađenja u narednim danima.
 
@PanonskiNS, realno za vecinu r7 1700 je najverovatnije 3,8GHz plafon uz napon do 1.41V, ako se trazi 100% stabilnost, I.N. je testirao 6 komada zaredom - svi su stali na 3,8GHz (jeste da su izgleda iz iste trake, ali i kod prijatelja takodje primerak stao na 3,8GHz). Sad neko stvarno ubode primerak za 3,9-4,0, ali kod vecine to je lazna stabilnost izgleda (provrte cinebench, neki drugi test nabrzaka i teraj, a posle im ryzen kriv za bsod i freezes). Treba oprezniji biti prema takvim rezultatima.
 
Ako neko ima win7, da li bi mogao da mi provrti wprime 32m cisto da vidim koji skor dobija? Sa hwbota wprime.

Sent from my S6 Edge
 
@PanonskiNS, realno za vecinu r7 1700 je najverovatnije 3,8GHz plafon uz napon do 1.41V, ako se trazi 100% stabilnost, I.N. je testirao 6 komada zaredom - svi su stali na 3,8GHz (jeste da su izgleda iz iste trake, ali i kod prijatelja takodje primerak stao na 3,8GHz). Sad neko stvarno ubode primerak za 3,9-4,0, ali kod vecine to je lazna stabilnost izgleda (provrte cinebench, neki drugi test nabrzaka i teraj, a posle im ryzen kriv za bsod i freezes). Treba oprezniji biti prema takvim rezultatima.
Kod mene je slicna prica, moj trazi visok napon. 3.9 tek na 1.475V. Ohladjen je on, nije temp nikada frka ali napon je visok da bi bio 100% stabilan. Kapiram da svaki moze na 3.9 da se utegne.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Samo sto nije preporucen napon iznad 1.4V za 24/7 cak i sa dobrim hladjenjem...
 
Naravno. Slazem se ja za to sa vama. Nategao sam ga dotle ali drzim ga na 3.8. I tu je jak napon za moj ukus ali krastavac, takav mi je primerak. 100MHz ne moze da se oseti ;)

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
kolika je normalna temperatura neklokovanog ryzena 1700 sa wraith coolerom? meni se kreće od 30 do 40 stepeni u idle. da li je to ok
 
Nasvirao sam ga malo i dobro se ponaša u BF1 nema bsoda i na aida64 stress testu (15 min samo) ok radi. Da li je tačno da je sve ispod 1.45v bezbedno tj da neće da degradira čip, a da AMD iz nekog razloga preporučije 1.35v?
1700-4075ghz.PNGcpuy.PNGcb4075.PNG
 
Na koliko ti je to?
To sa degradiranjem je porilicno nejasan pojam jer realno niko ne zna ni dali se degradira ni koliko se degradira... Ja do sada nikada nisam doziveo da mi se cpu degradira a svi do jednog su bili nasvirani i lepo ohladjeni. U principu ja ne bih terao preko 1.45V ali vise zbog naponske nego zbog procesora.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
To je 4.075GHz uz 1,44375 V. Jasno, nisam ni ja to doživeo ali je to neki pojam (degradiranje cpua) koji često vidim kada se spominje OC procesora i životni vek. Ok ja ću se ovde zadržati do daljnjeg, zadovoljan sam što ne krešuje i što nije glasno hlađenje a temp su ok.
 
Jel hladis naponsku? Ima par videa na yt gde se naponska pregreva na B350 plocama i R7 4ghz OC.
 
To je 4.075GHz uz 1,44375 V. Jasno, nisam ni ja to doživeo ali je to neki pojam (degradiranje cpua) koji često vidim kada se spominje OC procesora i životni vek. Ok ja ću se ovde zadržati do daljnjeg, zadovoljan sam što ne krešuje i što nije glasno hlađenje a temp su ok.

Preko 1.45v nije bilo preporucljivo jos u vreme 45nm Core 2 Quad procesora, a sa smanjenjem proizvodnog procesa u isto vreme smanjuje se i operativni napon. Citi za Intel procesore na tom proizvodnom procesu sta kazu pa na osnovu toga donesi odluku. Ja licno ne bi drzao tako visok napon.

Pored toga, ne bih se usudio da pustim toliki napon bez prave 8-fazne naponske sekcije na maticnoj ploci.
 
To je 4.075GHz uz 1,44375 V. Jasno, nisam ni ja to doživeo ali je to neki pojam (degradiranje cpua) koji često vidim kada se spominje OC procesora i životni vek. Ok ja ću se ovde zadržati do daljnjeg, zadovoljan sam što ne krešuje i što nije glasno hlađenje a temp su ok.
Ma taj tvoj ide muski. Mom skoro toliki napon treba za 3.8.
Ja sam iscupao 1730 u R15 na 3.9GHz. Jesi nategao memoriju?

@alokiN B350 nije dovoljna za klokovani R7. Veliko je opterecenje za naponsku obzirom da je i potrosnja skoro duplo veca na tom kloku i naponu.
Ja sam i na X370 lepio dodatne hladnjake, ne volim temperature preko 60c ;)

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Nisam hladio naponsku ako se misli na onaj mali vent što ljudi stavljaju odmah iznad. Hm, ne dopada mi se ideja da se istopi/rikne pa ću ipak smanjiti OC. Memoriju nisam zatezao, držim je trenutno na 2933MHz jer tako upali uvek iz prve. Na 3200 nekada hoće ali nekada zeza sa paljenjem tj ne prolazi post. Možda da je zatežem tu na 2933 jedino. Tvoj skor je odličan na 3.9 a za to treba i manje V.
 
Au... sad videh maticnu... Gde ces na njoj toliki napon za r7... Obaraj to. Ona ti je samo za blagi oc r7 uz minimalno podizanje napona. Dobro nije riknula, imao si srece sto nisi sa linx ili prime testirao.
 
Nisam hladio naponsku ako se misli na onaj mali vent što ljudi stavljaju odmah iznad. Hm, ne dopada mi se ideja da se istopi/rikne pa ću ipak smanjiti OC. Memoriju nisam zatezao, držim je trenutno na 2933MHz jer tako upali uvek iz prve. Na 3200 nekada hoće ali nekada zeza sa paljenjem tj ne prolazi post. Možda da je zatežem tu na 2933 jedino. Tvoj skor je odličan na 3.9 a za to treba i manje V.

Ja na 2933 teram jer imam 4 stapa. Sa 2 mogu na 3333 ali mi ne daje mi mrvicu veci skor nego na 3200. Sa 2933 ide 1719, na 3200 1730. Sve to na CL 14, nisam imao vremena da se igram i zatezem ostale tajminge.

Edit: koja je ploca? Ja ne vidim na TT.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Na ploci sa 3 faze gurati R7 na tom clocku?! Shock! Steta sto je na toj ploci posto je cpu odlican.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Morao sam da probam samo bencha radi kako se ponasa na 4150MHz, tu sam mu navukao 1.55v, kuku žilav je mališan izgleda. Vraćam se na neku normalu pa ću da vidim posle za ploču ako mi se svidi razjen da se ne zalećem odmah
4.150cpuy.PNG4.150.PNG
 
Nazad
Vrh Dno