Šta je novo?

AMD Ryzen 7

Imajući u vidu cene prvih APU-a, i trend AMD-a, ne vidim na osnovu čega se može tvrditi da će novi modeli imati veći MSRP od onoga što je imala prva generacja na početku
 
Imajući u vidu cene prvih APU-a, i trend AMD-a, ne vidim na osnovu čega se može tvrditi da će novi modeli imati veći MSRP od onoga što je imala prva generacja na početku

Neće.
Ovi apu procesori su zamena za osnovne R3 i R5 modele, 100$ R3, 170$ R5, pitanje je da li će izbaciti R5 4/8 bez igpu-a.

Moja pretpostavka je da će 2200G biti osnovni 4/4, a 2300X verzija bez igpu-a sa jačim taktom, tako isto i 2400G. Mene samo zanima da li će biti i R7-G procesora, bilo da je u pitanju samo 4/8 sa još više cu, ili neka 'zver' 6/12 sa igpu-om(šta znam 14cu)
 
Iskreno, ja i ne vidim svrhu 8 core sa integrisanom grafikom. Sve preko 4/8 sa grafikom za laptopove ili office masine je malo besmisleno.
Samo neka oni naprave bolje ryzen-e i sve je ok. Ako budu dobri mozda napravim i upgrade zezanja radi. Realno, jos uvek ni ovo ne mogu da iskoristim kako treba ali u planu je.

Tapatalk
 
Zbog Meltdown/Spectre problema razmišljam da sada uzmem Ryzen.
Kompjuter za surf, 24/7 torente, UHD filmove/serije i igre i da to sve radi istovremeno (tj prva 3 ili 1, 2 i 4 :d).

1. Koji Ryzen procesor bi mogao da isprati GTX 1060 6gb?
2. Koji bi mogao da isprati GTX 1070 (u slučaju da odlučim da zamenim trenutnu 1060)?
3. Kada će izaći Ryzen 2?
- Da li se zna kolika se poboljšanja se očekuju, da li vredi čekati njega...?
 
1. Bilo koji R3, R5 ili R7
2. Bilo koji R5 ili R7
3. Trebalo bi na prolece, ~april
- Nema leba od cekanja
 
@nemanja123

-takt 10% veći fabrički, moguće i bolji oc na novoj generaciji ploča(4xx), bolja podrška za 3000+MHz memoriju, možda bolji ipc.
Ima tu još nekih AMD tehnologija i unapređenja, ali to već zavisi od korisnika.

Ako si već čekao toliko dugo, možeš još 60-90 dana, taman ćeš u to vreme znati i šta će biti od novih gpu-ova, da ne bacaš pare sada na 1070.
 
Taman posle moze da ceka jos 60-90 dana da Intel nesto izbaci...opet jovo nanovo.
 
Za to Intelovo celjade mislim da ce malo vise da ceka. Ne cvetaju im ruze u proizvodnji koliko sam video informacije.

Tapatalk
 
Ma ne mogu više da čekam. Isti scenario kao prošle godine i evo gde sam...
Samo je pitanje da li nesto jače za duže staze (1600X) ili slabije (najslabiji, čitaj najjeftiniji R5, da bi mogao da isprati eventualnu GTX 1070) pa da menjam kada se slegne prašina sa novim Ryzenom i Intelovim Spectre/Meltdown.
 
Najbolji Ryzen (AMD) procesor za gaming je R5 1600X, bez klokovanja, bez skupih ploča, bez zaj3bancija. Dovoljno je da RAM radi na 2666 MHz. Ako može više, lepo je, ako ne može nije strašno. Nema smisla juriti svaki MHz, ns, GB/s i tako dalje. PC se kupuje da bi se koristio, a ne da bi podešavali hardver i softver.

Kada izađe refresh, najbolji gaming procesor će biti R5 2600X, a posle njega R5 3600X. Ako hoćeš da menjaš na leto, onda uzmi sad R3 1300X, ili R3 1200 ako hoćeš da se petljaš sa OC-om

Ryzen 7 će posao u igrama odraditi isto (1800X) ili lošije (1700), samo su malo skuplji.
 
U Švajcarskoj je 1300x 120€, a 1600x 182€. Sobzirom na razliku u ceni mislim da je bolje ići na 1600x.

E sad, koja je matična "best buy" za njega (sa dobrom podrškom za RAM i po mogućstvu bez gremlina)?
i koji RAM će sigurno raditi na tih ~3.000 mhz?
Sa izborom RAM-a sam se za burazera (tj firmu u kojoj radi) baš namučio. Namučio se da nađem iz QVL liste koji uopšte radi, za veće brzine je bila nemoguća misija.
 
Šta kažu prognoze za klok Zen+? Da li će biti 4.0 GHz za 2800x ili možda malko još više?

Gesendet von meinem Redmi Note 4 mit Tapatalk
 
^ Pretpostavljam da ce i tu biti povecanje kao ono izmedju R3-1200 i R3-2200G :type:
 
Ako je suditi po onim slajdovima iz APU teme (APU Zen vs CPU Zen), Zen (ne Zen+) bi mogao imati za 400/300mhz (Base/Turbo) više klokove i ~15% veće performanse.
To bi 1600x trebalo da stavi u rang 8700/8600k stock (ispravite me ako grešim). Mislim sve za Single thread performanse.

U odnosu na ovo iznad, Zen+ mogu pogoljšati nižim procesom i višom frekfencom RAM-a gde dobro skalira (valjda će sa time ići i bolja kompatibilnost RAM-a).
Tu bi se već opasno približio 8600k/8700k (možda i kad overklokovani sa kulerom srednje/niže klase), a cena bi mu bila mnogo manja (ako je suditi po Zen vs. Coffe Lake cenama).
Još kad se Intelu doda (tj oduzme) zbog Meltdown...
 
Polako, 10-15% veci klok se ne prevodi automatski u 10-15% vece performanse. Ako performanse budu 6-8% vece bice uspeh, sto ce reci na granici da se ne primeti u stvarnom radu i zivotu.
 
Zar to ne znaci upravo to, da bi u situacijama gde je CPU ogranicavajuci faktor, gde odredjeni broj jezgara/threadova radi sa 100% opterecenja, 10% visi klok trebalo da donese 10% bolje performanse?

Gledajuci iskljucivo performanse u koriscenoj aplikaciji koja opterecuje na 100%.
 
Poslednja izmena:
Zar to ne znaci upravo to, da bi u situacijama gde je CPU ogranicavajuci faktor, gde odredjeni broj jezgara/threadova radi sa 100% opterecenja, 10% visi klok trebalo da donese 10% bolje performanse?

Gledajuci iskljucivo performanse u koriscenoj aplikaciji koja opterecuje na 100%.

Šta znači "CPU ograničavajući faktor" - da sve staje u L1 keš, ili makar L2 keš? Ali znamo da nije uvek tako...

Zavisno od primene, konkretnog koda koji se izvršava, podataka koje on zahteva i % pogodaka keš memorije, ubrzanje može maksimalno biti (dakle "up to") do onog u razlici u kloku.

Ali ume da bude i dosta manje, evo uzmi na primer WinRAR benchmark (gde se gomila podataka doprema iz memorije, bez ikakog "reuse-a" u kešu), pa probaj na 3.0GHz, pa probaj na recimo 3.6GHz (20% viši klok) pa javi rezultate... Razlika neće biti ni blizu 20%, možda 10% ako i toliko...
 
Poslednja izmena:
Da li neko ima link do testa skaliranja RAM memorija na Ryzen-u, ali ondaj koji pokazuje korelaciju između brzina i latenci?

Znam da je bio jedan u nekoj Ryzen temi ali ne mogu da ga nađem. Bilo je većih brzina i viših latenci vs manjih brzina ali i nižih latenci, ali sada taj test ne mogu da nađem. Nalazim samo one sa istim latencama i poređenja gde se dižu i brzine i spuštaju latence...

P.S. Gledam kako po brzina da rasporedim memorije odavde: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/62vp2g/clearing_up_any_samsung_bdie_confusion_eg_on/
pa da vidim koja je "best buy". Gledam samo Samsung B-die jer koliko vidim one su najpouzdanije (2x8gb Single Ran, jer su dual 2x16gb).
 
Poslednja izmena:
^ Je l' ovo trazis? - https://www.eteknix.com/memory-speed-large-impact-ryzen-performance/

ryzen-memory-overclock-geekbench-chart-800x261.jpg


17098594_1585065421522698_2471495432237228452_n-800x375.jpg
 
Nije taj, njega sam našao u History browser-a.
Bio je neki veliki test ja mislim jedne memorije koju su under/over-klokovali sa raznim latencama.
Pa je (lupam) bilo rezultata da je 3666 CL16 isto što i 3000 CL12.

Ne znam gde da ga nađem, a history sam pročešljao sa svim terminima koji su mi pali na pamet.

Edit: Sad kako pišem nisam siguran ni da je bilo za Ryzen, jer koliko znam on ne može preko 3466 (ispravite me ako grešim) i bio je veliki broj igara testiran.
 
Poslednja izmena:
Verujem da si onda ovo tražio...
https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/07/14/memory-oc-showdown-frequency-vs-memory-timings

Ako hoćeš da izvučeš max, onda Samsung b-die single rank (2x8GB). Za svaki dan (dakle voltaže do 1.4V i SoC do 1.15V) svaka b-die, pa i ona najlošija deklarisana na 3000C14, izvlači 3333C14, a često i 3466C14 (ovo poslednje ne zavisi samo od memorije već pomalo i od ploče i IMC-a na procesoru, tako da nije garantovano, ali obilčno radi - meni evo radi).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno