Šta je novo?

AMD Ryzen 7

Nije taj, ali boljeg nema. Hvala za OC informacije :)
Da ne idemo ovde u offtopic, pisao sam u temi Spisak Samsung B-die za Ryzen, pa ko može neka pomogne :)

Inače, koliko poboljšanje se dobija sa boljom memorijom kod slabijih kartica od GTX 1080 (koja se nalazi na svim testovima)?
Da li su kod slabijih kartica srazmerno bolji rezultati, ili su bolji ili gori?
Recimo na GTX 1060 me trenutno interesuje?
 
Zavisi sta igras, na kojim podesavanjima i koje je osvezavanje monitora.

Ako igras npr. na 144Hz, ti ces smanjivati graficka podesavanja sa 1060(i slabijim kartama) i onda ce ti znaciti brzi ram, sa bilo kojim Ryzenom i sa bilo kojom kartom sposobnom da izbaci 100+ fps u tome sto igras.
Ako igras na 60Hz i zakljucavas fps na 60, neces dobiti gotovo nista od brze memorije.

U R3 temi ima mojih testova sa 8GB single channel 2133 i dual channel 16GB 2933 u Gta V(zauzece nije preslo 6.5GB u testovima, tako da je kolicina irelevantna), rezultati su takvi da ne bi verovovao da je samo ram zamenjen [emoji4]. Doduse, Gta V je retko zahtevna igra.
Ako si u prilici da uzmes brzi ram, sad kada su svi skupi, i nije velika razlika u ceni, uzimaj.
 
Monitor ću uzeti 144Hz 1080p i mislio sam da u toj rezoluciji igram sa najvećim podešavanijma ili stepen niže (ako grafička uspe da isporuči makar 30fps).
Jedino bih u QuakeLive jurio 144Hz ali je on baš malo zahtevan, tako da čak i na trenutnoj konfiguraciji imam 120fps (gde CPU guši grafičku debelo, a i RAM je...).

Nisu baš merodavne brzine kada je jedna single a druga dual channel, a za zauzeće znam da je 8gb max i to sa GTX 1080.
 
Koja je trenutno najbrza memorija koja moze da se upari sa Ryzenom ?
 
Najbržu (po specifikaciji iz prodavnice) imaš u mom postu link, tri iznad tvog, ali post pre njega kaže da u praksi ne može iznad 3333C14, a možda i 3433C14 uz malo sreće.
 
Da li neko ima link do testa skaliranja RAM memorija na Ryzen-u, ali ondaj koji pokazuje korelaciju između brzina i latenci?

Znam da je bio jedan u nekoj Ryzen temi ali ne mogu da ga nađem. Bilo je većih brzina i viših latenci vs manjih brzina ali i nižih latenci, ali sada taj test ne mogu da nađem. Nalazim samo one sa istim latencama i poređenja gde se dižu i brzine i spuštaju latence...

P.S. Gledam kako po brzina da rasporedim memorije odavde: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/62vp2g/clearing_up_any_samsung_bdie_confusion_eg_on/
pa da vidim koja je "best buy". Gledam samo Samsung B-die jer koliko vidim one su najpouzdanije (2x8gb Single Ran, jer su dual 2x16gb).
Možda ovako nešto
https://community.amd.com/community...down-frequency-vs-memory-timings?sf98152750=1

DDR4 freq vs timing1.JPG
 
Sve sam to prelistao, ali test koji sam ranije gledao nisam uspeo da nađem. Juče sam ceo dan guglao i ne vredi.
 
Najbržu (po specifikaciji iz prodavnice) imaš u mom postu link, tri iznad tvog, ali post pre njega kaže da u praksi ne može iznad 3333C14, a možda i 3433C14 uz malo sreće.
Ja sam moju terao na 3333 cl14 sa dva stapa i preko toga nema sanse na ovoj ploci. 3066 sa 4 stapa i to posle velike gimnastike i testiranja.
Sto je najgore, radio sam update biosa pa mi je obrisao podesavanja, vise se ne secam kako sam je poterao na toliko. Nikada vise necu imati toliko entuzijazna da testiram to ponovo :d

Tapatalk
 
Ryzen stvarno reaguje na brzinu i Cl memorije. Memorija utiče na CPU skor, a processor skor na brzinu memorije.
 
Memorija utiče na CPU skor, a processor skor na brzinu memorije.
qiev6.jpg
Ua lepi kokan!!1
 
Poslednja izmena:
pa IMC se nalazi u procesoru... nije baš total fejl,
prilepi neku manje extremnu sličku
 
Pa nalazi se i u FX-u ali je razlika bez značajna, takoreći nikakva. Na Rayzen-u se oseća primetno.
 
ja koliko se secam znacio je fx-u svaki herc i na memoriji i na nortbridzu.tek na 4,4ghz i vise i 2800 (ili bese 2600) nortbridz i preko 1866mhz memara je to to.neka me ispravi neko ako gresim.
 
Koliko sam ja video, razlika je bila na nivou statističke greške i to samo na sistemskom nivou ali nije skoro ništa uticalo na CPU>RAM i RAM>CPU skor.
 
nisi lepo video, majk.

fx je zaista imao kriminalno loš IMC (najgori meni poznat) i jedino nasviravanje NB preko 2400 (def je 2000) je značilo iole pristojan rad.
 
Pa naravno da sam to video i radio i to je pomagalo ali nije brzina celog sistema o čemu pričam, ja govorim samo o uticaju brzine memorije na skor procesora i vice versa. Naravno da će ceo sistem da ubrza kada se jedna od glavnih komopneti ubrza ali ne toliko koliko ako CPU i RAM utiču jedan na drugi. u pozitivnom smislu.
 
Poslednja izmena:
Ovde nije caka samo u IMC-u, jer odavno CPU-ovi imaju integrisan memorijski kontroler u sebi (intel još tamo od 2010-te, od prvih Core iX procesora), i naravno da brža memorija dovodi do određenog ubrzanja. Kod Ryzen-a je štos što se takođe i brzina inter-core komunikacije unutar CCX-a (tkzv CCX interconnect Infinity Fabric) skalira sa brzinom memorije, što nigde drugde nije slučaj. Kod drugih procesora ta brzina je obično fiksno vezana za klok CPU-a ne brzinu memorije.

Zato je Ryzen još "osetljiviji" na bržu memoruju, odnosno bolje reaguje na povećanje kloka iste.

According to AMD, it is a 256-bit wide bi-directional crossbar. Think of it as town-square for the chip, where tagged data and instructions change hands between the various components. Within the CCX, the L3 cache performs some inter-core connectivity. The speed of the Infinity Fabric crossbar on a "Summit Ridge" Ryzen processor is determined by the memory clock. When paired with DDR4-2133 memory, for example, the crossbar ticks at 1066 MHz (SDR, actual clock). Using faster memory, according to AMD, hence has a direct impact on the bandwidth of this interconnect.
 

Prilozi

  • Clipboard01.jpg
    Clipboard01.jpg
    25.1 KB · Pregleda: 162
Da li je sreca ili neki nepoznati faktor ali na x370 gaming k5 ubodem 1600x sa cors.2666 i iz prve u bios update na novu verziju,a onda na brzinu multi na 40x ram xmp 2800 bez sitnih creva i podesavanja napona i BUM cpu vec neko vreme stabilan na 4GHZ!
 
6NUVVJ8.png
 
Ovo bi trebalo da znaci da ce X modeli ici out of box na tipa 3.9ghz na svim jezgrima??

Nije lose, to je u prosloj seriji bio realni klok uz odgovarajucu plocu za sve Ryzen modele. Dakle realno oko 4.2-4.3ghz uz OC realno dostizno svima svima, ono sto smo i ocekivali manje vise.
 
Plus IPC, sudeći po Geekbench-u.
 
Koliko slabiji ipc od kafenog jezera?
 
Pa svaki model uz OC ce imati priblizne rezultate, 100mhz maks razlike, kao sto je slucaj i sada sa prvom generacijom/serijom.
Sad 4.5ghz?! Ne znam cini mi se da je to malo mnogo? Bilo bi super naravno.
 
Samo nagađaju, ništa tu nije tačno. Future processor", yeah, right.
 
Nazad
Vrh Dno