Šta je novo?

Acer ES1-533-C3YX problem sa gasenjem

stefaca

Slavan
Učlanjen(a)
25.02.2005
Poruke
242
Poena
320
Dakle, problem je sledeci: komp odbija da se ugasi :D

Linux Mint 18.1, 64bit sveze instaliran. Reset sa shutdown -r now radi bez problema ali gasenje bilo sa shutdown -h now ili shutdown -R now dovede do toga da se pojavi Mint logo i samo zakuca laptop tu. Citao na netu i probao sve zivo. Vidim da dosta ljudi ima slican problem i neki resise a neki se pate kao ja. Probao blacklist dw_dmac i dw_dmac_core, edit grub-a dodavanjem acpi=off ili acpi=force i nista nije pomoglo. Problem i dalje aktivan.

Savet?


Kod:
System:    Host: daca Kernel: 4.8.0-39-generic x86_64 (64 bit gcc: 5.4.0)
           Desktop: Cinnamon 3.2.7 (Gtk 3.18.9-1ubuntu3.1) Distro: Linux Mint 18.1 Serena
Machine:   Mobo: Acer model: Stego_AP v: V1.04 Bios: Insyde v: V1.04 date: 09/07/2016
CPU:       Dual core Intel Celeron N3350 (-MCP-) cache: 1024 KB
           flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx) bmips: 4377
           clock speeds: max: 2400 MHz 1: 1963 MHz 2: 1550 MHz
Graphics:  Card: Intel Device 5a85 bus-ID: 00:02.0
           Display Server: X.org 1.18.4 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa)
           tty size: 238x66 Advanced Data: N/A for root
Audio:     Card Intel Device 5a98 driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:0e.0 Sound: ALSA v: k4.8.0-39-generic
Network:   Card-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
           driver: r8169 v: 2.3LK-NAPI port: 1000 bus-ID: 01:00.0
           IF: enp1s0 state: down mac: <filter>
           Card-2: Intel Device 24fb driver: iwlwifi bus-ID: 02:00.0
           IF: wlp2s0 state: up speed: N/A duplex: N/A mac: <filter>
Drives:    HDD Total Size: 128.0GB (9.0% used) ID-1: /dev/sda model: KINGSTON_RBU size: 128.0GB temp: 34C
Partition: ID-1: / size: 14G used: 6.7G (51%) fs: ext4 dev: /dev/sda2
           ID-2: /home size: 99G used: 362M (1%) fs: ext4 dev: /dev/sda3
           ID-3: swap-1 size: 4.10GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/sda4
RAID:      No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 44.0C mobo: N/A
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info:      Processes: 211 Uptime: 0 min Memory: 441.0/3775.7MB Init: systemd runlevel: 5 Gcc sys: 5.4.0
           Client: Shell (bash 4.3.461) inxi: 2.2.35
 
@stefaca,

Probaj da mu stavis mainline kernel 4.9.7 ili visi.
Probaj i nesto od ovog
Kod:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="noapic noacpi nosplash irqpoll"
 
@stefaca,

Probaj da mu stavis mainline kernel 4.9.7 ili visi.
Probaj i nesto od ovog
Kod:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="noapic noacpi nosplash irqpoll"

noapic noacpi ugase touchpad :D a nolapic ne upali komp. ma ovaj laptop je takvo cudo. ali jeste neki problem na relaciji bios-acpi :)
 
Poslednja izmena:
Mene je zezalo do neke verzije 4.8.x a 4.9.x tek od verzije 4.9.7 normalno se gasio. 4.9.13 je longterm kernel. Mint sam batalio mnogo problema...
 
Korisnik Lixux-a za sada u pokušaju. Da ne otvaran novu tenu. Ista verzija isti problem. Acer e3-112. Mada ne radi ništa "do kraja" ni restart ni isključivanje. I mene zanima ima li rešenja ili bolje da pokušam sa nekom drugom distribucijom i koja bi možda bila najbolja?
 
Korisnik Lixux-a za sada u pokušaju. Da ne otvaran novu tenu. Ista verzija isti problem. Acer e3-112. Mada ne radi ništa "do kraja" ni restart ni isključivanje. I mene zanima ima li rešenja ili bolje da pokušam sa nekom drugom distribucijom i koja bi možda bila najbolja?

Vidi, sam probao u Ubuntu Mint, isti problemi. Nije do distribucije. Definitivno je neki problem u kompovima. Vidim da se svi zivi zale. Na Acer support-u mi niko nista nije napisao :(

@Dragan, Moracu da vidim kako da ubacim taj kernel ali da nekako moze vlasnica kasnije da radi normalan update. Da ne moram da se cimam oko toga.
 
@Stefaca,
Mislim da su na mainline stali na 4.9.13 a i na kernle org stoji longterm. Bitno je da probas kernel i da vidis da li resava problem oko gasenja. Regularni kernel je 4.8.xx i mislim da 4.9 tu nece stizati. Ako bude stizao update bice to update 4.8.xx, predpostavljam. Stavis teamviewe i ako treba nesto odradis na daljinu.
 
Trenutno digao ruke. Probao sa novim kernelom i nista. Ama nista. Mislim da se nesto kosi sa Intel-ovom grafikom ali vise nemam snage da istrazujem. Tona ljudi sa slicnim problemom. Kontam da ce neko srediti vec pa kroz neki update.
 
Trenutno digao ruke. Probao sa novim kernelom i nista. Ama nista. Mislim da se nesto kosi sa Intel-ovom grafikom ali vise nemam snage da istrazujem. Tona ljudi sa slicnim problemom. Kontam da ce neko srediti vec pa kroz neki update.
Nekad je AMD bio nocna mora a NVidia i Intel banja, sad je sve lutrija, izgleda da se svi priklanjaju M$ i prave kompove samo za M$.
 
@steface
Znaci da se zamlacujem ucenjem i pokusavanjem ubacivanja novog kernels. Lap mi treba samo za net, kuckanje teksta po neki film, pa sam se ponadao da cu lakes proci da linux-om nego li win-om. Probacu neku drugu distribuciju...mozda gremlini nestanu...
 
@steface
Znaci da se zamlacujem ucenjem i pokusavanjem ubacivanja novog kernels. Lap mi treba samo za net, kuckanje teksta po neki film, pa sam se ponadao da cu lakes proci da linux-om nego li win-om. Probacu neku drugu distribuciju...mozda gremlini nestanu...
Cujem se sa par ljudi sa bivseg foruma, lude...Dodje neki update zezne totalno grafiku (Calculate, Xfce). Evo sad je meni dosao update juce, prekjuce (KDE plasma) i sad se pojavljuju opet gluposti, Firefox oko polja za serach ludi grafika, Blender konstantno ludi sa Radeon drajverima a oni beta ne mogu ni da se stave. I sta sad da se radi, cekas i molis boga da se sredi, mrzi me vise da se vracam na Gnome, XFCE ne podnosim, Unity ne mogu ocima da vidim. Za mainline ima gotov utiliti ukuu na PPA, sam ode na mainline i javi da li ima novi kernel ili ne, sam odlucis dal ces da stavis ili ne, samo kazes da instalira i gotovo, kad neces vise jednostavno ga deinstaliras ili mu ga izbrises iz startovanja sa sistemom.
 
@steface
Znaci da se zamlacujem ucenjem i pokusavanjem ubacivanja novog kernels. Lap mi treba samo za net, kuckanje teksta po neki film, pa sam se ponadao da cu lakes proci da linux-om nego li win-om. Probacu neku drugu distribuciju...mozda gremlini nestanu...

Ajde javi molim te ako uspes sa nekim drugim distroom. Pogotovu ako je neko lakse okruzenje.

@Dragan
Iskreno izgubio sam volju vise da se macujem sa vetrenjacama. Ocito je proizvodjacima samo da naprave sto vise uredjaja na kolicinu a korisnik neka se snadje :D
 
@staface
javljam svakako. NIsam poznavalac linux-a ali sve što sam pokušao do sad neće nikako.

do sada proban mint 3x (i stariji za svaki slučaj - i različiti kerneli) - neće
Zorin OS 12.1 - neće
ubuntu 16.04.2 - neće

trenutno skidam pingy 14.04.4-1LTS (cela oznaka) nadajući se čudu. Jeste me uhvatio inat, ali ne znam koliko će me držati. A nadao sam se da će mi posle WIN-a na laptopu laknuti sa linux-om:wall:
 
Neće, neće i neće

Pinguy neće, Fedoru nisam uspeo ni da instaliram i ppokrenem (možda iso zeza), Lubuntu neće...Probah i ubacivanjem i menjanjem nekih linija za šta sam našao preporuku na netu, noviji kerneli koji se nude u mintu...i to ništa nije vredelo. Izgubih strpljenje.

Samo start dugme 5 sekundi rešava isključivanje. Kad asam želeo da probam sa linux-om nisam ni pretpostavio da ću razmišljati ponovo o win rešenju :mad::bottle::crash:
 
Kontam da ce ga srediti neki update. I onom je resenje dugme 5sec. Tuzno ali istinito. Ne znam da li bi update BIOS-a resilo problem? Iskren da budem ne smem ni da radim to zbog garancije i cuda a cak mislim da se update istog radi iz Windows-a :D
 
Ma to je neka zaj....cija. Rešiće valjda neki novi. Evo skidam još i elementaryOS, PearOS i mint 17.1 za koji sam našao da dolazi sa mojim laptopom. Lap je došao sa linux-om ali nemam pojma sa kojim. Odmah sam prešao na Win pa nisam ga čestito ni probao, ali znam da se isključivao bez problema. Imam disk koji je došao ali moram naći nekog ko još uvek koristi CD jer je moj na desku ispustio dušu.
 
Ma to je neka zaj....cija. Rešiće valjda neki novi. Evo skidam još i elementaryOS, PearOS i mint 17.1 za koji sam našao da dolazi sa mojim laptopom. Lap je došao sa linux-om ali nemam pojma sa kojim. Odmah sam prešao na Win pa nisam ga čestito ni probao, ali znam da se isključivao bez problema. Imam disk koji je došao ali moram naći nekog ko još uvek koristi CD jer je moj na desku ispustio dušu.
Problem je sto proizvodjaci racunara prave racunare za windows a ne za linux. Ovde je problem sa ACPI i BIOS-om jer se proizvodjaci ne drze standarda a linux insistira na standardima. Sad ljudi koji prave liux treba da predvide za svaki moguci racunar sta ce proizvodjac uraditi, oni pokusavaju ali to je proces i treba to postici.
 
@stefaca

ne znam da li će tebi biti od koristi, ali recimo da sam asao resenje bar za mene. Insalirao sam Linux Mint Rafaela (kernel tačna oznaka 3.16.0-38). Sada se i gasi i restartuje bez problema jedino što sad zeza je to da kada se uključi bluetooth je automatski uključen i osvetljenje je na max bez obzira na prethodno isključenje i podešeno osvetljenje ekrana. Manje zlo nego što je bio prethodni problem.
 
@stefaca

ne znam da li će tebi biti od koristi, ali recimo da sam asao resenje bar za mene. Insalirao sam Linux Mint Rafaela (kernel tačna oznaka 3.16.0-38). Sada se i gasi i restartuje bez problema jedino što sad zeza je to da kada se uključi bluetooth je automatski uključen i osvetljenje je na max bez obzira na prethodno isključenje i podešeno osvetljenje ekrana. Manje zlo nego što je bio prethodni problem.

http://community.acer.com/t5/E-F-an...1-533-C3YX-shutdown-problem/m-p/486531#M14668
Samo nije mi laptop tu da probam :)
 
Meni je samo cpu N2840. Nalazio sam neka rešenja na netu (ne ovo) sa ubacivanjem linija i nekom ispravkom, ali to što sam nalazio nije vredelo. Probaću kada dobijem vreme da ponovi ubacim 18.1. ili neku drugu distribuciju.
 
Problem je sa acpi-om. Ako pokrenete dmesg videćete Using host bridge windows from ACPI; if necessary, use "pci=nocrs" and report a bug.

Dodajte pci=nocrs u etc/default/grub:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash pci=nocrs"

U terminalu sudo update-grub
Restart i trebalo bi da radi shutdown.
 
Instaliraj windows.
 
@stefaca

ne znam da li će tebi biti od koristi, ali recimo da sam asao resenje bar za mene. Insalirao sam Linux Mint Rafaela (kernel tačna oznaka 3.16.0-38). Sada se i gasi i restartuje bez problema jedino što sad zeza je to da kada se uključi bluetooth je automatski uključen i osvetljenje je na max bez obzira na prethodno isključenje i podešeno osvetljenje ekrana. Manje zlo nego što je bio prethodni problem.

Ja sam imao slican problem na nekom starom Aceru i jedino mi je 17.2 (ne secam se kernela) radio kako treba
 
Nazad
Vrh Dno