Šta je novo?

Vodič za kupovinu polovne/nove HiFi opreme

a c a

Uticajan
Učlanjen(a)
04.11.2003
Poruke
6,209
Poena
1,625
Moja oprema  
Laptop
HP 8570p
Mobilni telefon
Realme 8
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Na Bench forumu ne postoji slična tema, otvarane su pojedinačne teme "šta kupiti" u zavisnosti od pojedinačnog afiniteta ali nema ništa što bi moglo da se podvede pod opštu vodilju. Nisam neki stručnjak, tako da neću pisati mnogo, samo ću preneti informaciju da se pojavila zanimljiva radio/youtube emisija koja se bavi ovom tematikom, nju pominjem kao početak početaka, drugi će članovi ovde pisati konkretnije.

Edukacija o kaset dekovima:



Edukacija o gramofonima:



Edukacija o svim vrstama kablova:

 
Hvala za temu i linkove aco.

Ovo je uvek aktuelna tema jer je potrebno dosta čitanja i praćenja tematike da bi se sklopio dobar audio sistem a da se za isti ne da veća vrednost od prosečnog auta u Srbiji.

Takodje, na dosta tema po forumu se razvlačila slična diskusija, te koja zvučna pa se tema okrene na DAC, te kupujem prodajem...ovako se nadam da će sve biti na jednom mestu i ljudima koji budu pratili temu pružiti dosta korisnih informacija na jednom mestu.
 
Poslednja izmena:
Čestitam na otvorenoj temi. Baš nam je falila jedna takva.

Da nastavimo gde smo stali:

vladat1

Ja volim taj stari zvuk. '80s i '90s. Uskoro ću da napravim temu "šta do 300e"

- Magnat All Ribbon 10
- Pioneer HPM 60 - 100
- Jbl l 50 - 80
- Yamaha NS
- nešto drugo ....

Zato i pratim te oglase. Problem je što nema šanse da se sve čuje u isto vreme.

bombaš

A može i do 500€

Šalu na stranu, nisu neke pare, al' treba baš imati iskustva pri odabiru tih matorih audio komponenti (kako znati da li je, šta li je i kako rađeno).

Ilion

Mislim da ne može za 500 ni u teoriji da valja...

A zašto misliš da polovni zvučnici nisu dobri, i da do 500€ ni u teoriji ne može nešto da se nađe ?

Kod kupovine polovnih zvučnika, po meni su bitne dve stvari. Kako se čuju i kako izgledaju. Pri kupovini je dobro ako možeš da ih čuješ na svom uređaju. Problem nastaje kada juriš 2-3 modela, obično iz 2-3 različita grada, i treba da se opredeliš za jedan. Stvari kopmplikuju i prodavci koji najčešće lažno predstave stvari, da bi po njima "bolje ii brže prodali".

A sada i pitanje. Koji je po vama bolji: Magnat All Ribbon 10 (200-220€) ili Pioneer HPM 60 - 70 (150-250€)
 
A zašto misliš da polovni zvučnici nisu dobri, i da do 500€ ni u teoriji ne može nešto da se nađe ?

Kod kupovine polovnih zvučnika, po meni su bitne dve stvari. Kako se čuju i kako izgledaju. Pri kupovini je dobro ako možeš da ih čuješ na svom uređaju. Problem nastaje kada juriš 2-3 modela, obično iz 2-3 različita grada, i treba da se opredeliš za jedan. Stvari kopmplikuju i prodavci koji najčešće lažno predstave stvari, da bi po njima "bolje ii brže prodali".
Da probam da pomognem...

Nisu losi polovni zvucnici, ali imaj na umu da se zvucnici od celog sistema najvise trose.
da trose se, i nikad vise nisu u fabrickom stanju.

vesanja odlaze os starenja, bukvalno istrule i raspadnu se, skretnice crkavaju...naravno sve se to krpi i popravlja ali to nije njihovo izvorno stanje.

Zvucnike koje si naveo, magnat, i pioneer su prilicno stari, i bili su popularni u neko moje vreme, ali sada sumnjam da postoje neki pristojno sacuvani, bar ne u toj klasi zvucnika.
Ja bih ipak gledao neke ozbiljnije zvucnike.

ne znam zasto si odabrao bas te modele, mozda si ih najvise sretao na oglasima?

Inace od celog sistema najteze ces skrpiti polovne zvucnike, a najlakse dobro pojacalo ili risiver.
 
Ja bih ipak gledao neke ozbiljnije zvucnike.

ne znam zasto si odabrao bas te modele, mozda si ih najvise sretao na oglasima?

Inace od celog sistema najteze ces skrpiti polovne zvucnike, a najlakse dobro pojacalo ili risiver.

Daj neku preporuku. Ove Magnate sam već čuo. Zvučali su bi baš o.k. Ubedljevo najbolje od svih. U sobi su bili infinity i Tannoy. Posle toga sam išao za BG, i u Playeru sam slušao KEF i Wharfedale. Ista muzika, isto pojačalo i cd.
 
Iskreno nisam pratio oglase pa sam evo otvorio KP da pogledam sta se nudi...

Generalno na prvu loptu tesko je probrati jer ima puno uvaljivanja, pa se podmecu razni kinezi, zvucnici od rasparanih muzickih sistema, ostecenih kutija, staro ko biblija ili kosta skoro kao kad je bilo novo.

Nisam bas imao vremena da gledam previse, ali deluje da se uglavnom prodaje nesto sto je bilo nekada niza klasa, znaci to bi bili zvucnici koji su kao novi kostali recimo 300-500dem i sad se prodaju a 150-200eur sto mi je besmislica.
I trgovci prilicno vesto prave fotke... :)

Od ovih na pocetku jedino mi je ovo privuklo paznju
https://www.kupujemprodajem.com/Jbl-hp-420-43387605-oglas.htm

I to opet treba otici pogledati u kakvom je stanju i koliko realno vredi.
magnat mi se nikako ne svidja kako izgledaju.
 
Poslednja izmena:
Jedno od osnovnih pravila za kupovinu bilo koje hi-fi komponente je da se ništa ne kupuje na pamet i bez slušanja. Zvučnike ne bi trebalo kupovati bez slušanja u svom prostoru u kojem će inače stajati, ukoliko je ikako moguće, zato što prostor dramatično utiče na zvuk. Ako imate da povedete nekog malo iskusnijeg, uvek je još jedan par ušiju koristan. Eto ukratko par saveta...
 
moze li pomoc prijatelja ??? uzeo bi novo ili polovno pojacalo/risiver, imam 2 zvucnika jako dobra Bower and Vilkins, e sad pored slusanja radija bi volio da spojim TV sa pojacalom, valjda optickim kablom, komp ne bi spajao...sjajno bi bilo da ima ugradjen BT za strimanje sa mobitela, ali ne i nuzno, molim preporuke, da cena ne premasi 400 eur
 
Nazad
Vrh Dno